Nejlepší filmy o investování a tradingu
Filmy o penězích mohou sloužit k odreagování, ale i k načerpání nových poznatků.

V následujícím článku objevíte filmy o burze, seriály a dokumenty s investiční tématikou. Pokud hledáte brokera pro investování, klikněte zde.

Nejlepší filmy o penězích: Viděli jste je všechny?

Náš seznam obsahuje populární i méně známé filmy o penězích, které byste jako investor mohl ocenit. N2které filmy o burze slouží spíše k odreagování a zábavě, z jiných si můete odnést i nové poznatky a informace.

Wall Street (1987)

Wall Street je americký dramatický film o burze z roku 1987, režírovaný a Oliverem Stonem, v němž hrají Michael Douglas, Charlie Sheen a Daryl Hannah. Film vypráví příběh muže jménem Bud Fox – mladého makléře, který začne pracovat pro Gordona Gekka (Douglas), bohatého a bezohledného korporátního obchodníka.

Postava Gekka je údajně inspirována několika lidmi, včetně Dennise Levina, Ivana Boeskyho, Carla Icahna, Ashera Edelmana, Michaela Milkena

Vlk z Wall Street (The Wolf of Wall Street, 2013)

Vlk z Wall Street je americký biografický film z roku 2013 od režiséra Martina Scorseseho. Hlavním hrdinou je americký burzovní makléř Jordan Belfort, kterého ztvárnil Leonardo DiCaprio.

Film mapuje, jak Belfort a jeho firma Stratton Oakmont na konci 20. století fungovala na americké burze a postupně se dostala do ilegální oblasti korupce a podvodů na Wall Street. Pokud jste tento film o penězích doposud neviděli, určitě doporučujeme.

Záměna (Trading Places, 1983)

Trading Places je americký komediální film z roku 1983 od režiséra Johna Landise. V hlavních rolích jsou obsazeni Dan Aykroyd a Eddie Murphy. Film vypráví příběh profesionálního obchodníka s komoditami a pouličního podvodníka bez domova, jejichž životy se zkříží, když jsou nevědomky součástí složité sázky.

Film je často označovaný jako moderní pojetí klasického románu Marka Twaina z 19. století – „The Prince and the Pauper“.

Outsider (Team Spirit, 2016)

Team Spirit je francouzský dramatický film z roku 2016 režírovaný Christopherem Barratierem. Tento film o penězích je založen na základně reálného životního příběhu francouzského obchodníka Jérôme Kerviela.

Kerviel byl odsouzen v roce 2008 za porušení důvěry, padělání a neoprávněného použití počítačů banky Société Générale. Jeho konání vedlo ke ztrátě kapitálu společnosti ve výši 4,9 miliardy EUR.

Pí (π, 1998)

Pí je americký psychologický experimentální thriller z roku 1998, který napsal a režíroval Darren Aronofsky. Film je natočený černobíle a odehrává se reverzně. Děj filmu se zaměřuje na náboženství, mystiku a vztah vesmíru k matematice.

Hlavním hrdinou je geniální matematik a psychicky nemocný jedinec Max Cogen, který se snaží najít řád světa prostřednictvím čísel. Max se snaží naprogramovat svůj počítač Euclid, aby dokázal co nejpřesněji předpovídat vývoj cen akcií.

Sázka na nejistotu (The Big Short, 2015)

The Big Short je americký film o investování z roku 2015 od režiséra Adama McKaye. Literární předlohou k filmu je kniha “The Big Short: Inside Doomsday Machine” z roku 2010 od Michaela Lewise, která mapuje finanční krizi z let 2007-2008 způsobenou prasknutím finanční bubliny ohledně nemovitostí v USA.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Film je známý pro nekonvenční techniky, které používá k vysvětlení finančních nástrojů běžnému divákovi. V hlavních rolích filmu o investování se objevili herci Christian Bale, Steve Carell, Ryan Gosling, Brad Pitt a Melissa Leo.

Konkurenti (Glengarry Glen Ross, 1992)

Glengarry Glen Ross je americký dramatický film z roku 1992, který režíroval James Foley. Předlohou byla stejnojmenná divadelní hra z roku 1984.

Film zachycuje dva dny v životě čtyř realitních makléřů, z nichž 2 nejméně úspěšní mají být na konci týdne propuštěni.

Den před krizí (Margin Call, 2011)

Margin Call je americký dramatický film z roku 2011, který ve svém celovečerním debutu uvedl a režíroval J. C. Chandor. Hlavní příběh mapuje 24 hodin u velké investiční banky na Wall Street v počátečních fázích finanční krize v letech 2007–2008.

Film o burze se zabývá aktivitami, které podnikla skupina zaměstnanců při vypuknutí finanční krize. Ve filmu byli do hlavních rolí obsazeni Kevin Spacey, Paul Bettany, Jeremy Irons.

Riziko (Boiler Room, 2000)

Boiler Room je americké drama z roku 2000, které napsal a režíroval Ben Younger. Film sleduje příběh mladého studenta Setha Davise, který nastoupí do makléřské firmy, která ilegálně prodává velmi spekulativní a rizikové Penny Stocks.

V hlavní rolích tohoto filmu o investování hrají Giovanni Ribisi, Vin Diesel, Nia Long, Ben Affleck.

Makléř (Rogue Trader, 1999)

Rogue Trader je britský dramatický film o investování z roku 1999 napsaný a režírovaný Jamesem Deardenem. Film se soustředí na život bývalého derivátového makléře Nicka Leesona ztvárněného Ewanem McGregorem a na kolaps Barings Bank v roce 1995, který způsobil ze své pozice vysoko postaveného zaměstnance na burze SIMEX.

Literární předlohou byla autobiografická kniha Rogue Trader: „How I Brought Down Barings Bank and Shook the Financial World“.

Velká krize (Too Big to Fail, 2011)

Too Big to Fail je americké biografické drama z roku 2011. Literární předlohou byla kniha Andrewa Rossa “Too Big to Fail: The Inside Story of How Wall Street and Washington Fought to Save the Financial System—and Themselves” z roku 2009.

Film režírovaný Curtisem Hansonem pojednává o finančním krachu po pádu banky Lehman Brothers v roce 2008 se zaměřením na konání tehdejšího ministra finanční USA Henryho Paulsona a předsedy FEDu Bena Bernankeho.

Wall Street: Peníze nikdy nespí (Money Never Sleeps, 2010)

Wall Street: Money Never Sleeps (také známý jako Wall Street 2) je americký dramatický film z roku 2010 od režiséra Olivera Stonea. Jedná se o pokračování výše zmíněného filmu Wall Street z roku 1987.

Příběh filmu o burze se odehrává 23 let po událostech prvního dílu a soustředí se na finanční krizi z roku 2008. Hlavní postavou filmu je opět Gordon Gekko ztvárněný jak jinak než Michaelem Douglasem.

Barbaři za branou (Barbarians at the Gate, 1993)

Barbarians at the Gate je televizní film z roku 1993 režírovaný Glennem Jordanem. Děj filmu se odehrává v New Yorku v roce 1988 a pojednává o fúzi amerického tabákového a potravinového konglomerátu RJR Nabisco formou spekulativní dluhové akvizice (Leveraged buyout – LOB) ze strany generálního ředitele F. Rosse Johnsona.

Quicksilver (1986)

Americký film Quicksilver z roku 1986 pojednává o mladém parketovém obchodníkovi Jacku Caseym, který ztrácí veškeré úspory své společnosti a rodiny při riskantním obchodním rozhodnutí.

Casey ztvárněný Kevinem Baconem se posléze živí jako doručovatel na kole a využívá své vědomosti nabyté na burze pro pomoc svým novým kolegům i při ilegálních aktivitách.

American Psycho (2000)

Snímek z kanadsko-americké produkce z roku 2000, který režíroval Mary Harron, je komediální drama s hororovým nádechem z oblasti investičního bankovnictví.

Patrick Bateman, bohatý manažer investičního bankovnictví z New Yorku, skrývá své alternativní psychopatické ego před svými spolupracovníky a přáteli, zatím co, se ponoří hlouběji do svých násilných, hédonistických fantazií.

Nestačí vám filmy o penězích? Zkuste tyto 2 seriály

Pokud jste už výše zmíněné filmy o penězích všechny viděli, máme pro vás na výběr i ze seriálů.

Miliardy (Billions, 2016-2020)

Billions je americký dramatický seriál. Ve čtyřech sériích natáčených mezi lety 2016-2020. V seriálu sledujeme mocenský a politický zápas státního zástupce Chucka Rhoadse s manažerem spekulativních investičních fondů Bobbym Axelrodem.

Wall Street Warriors (2006)

Wall Street Warriors je dokumentární a reality televizní seriál z let 2006-2008, který podrobně popisuje životy různých Wall Street podnikatelů.

Filmy o penězích: 13 dokumentů, které musíte znát

Tyto dokumenty přinášejí mnoho zajímavých informací nejen o investování na burze. Mapují významné okamžiky, které měly vliv na Wall Street a často i burze po celém světě.

Finanční krize (Inside Job, 2010)

Inside Job je americký dokumentární film z roku 2010 od režiséra Charlese Fergusona, který komplexně zkoumá finanční krize 3. tisíciletí, a co vedlo k jejich vypuknutí. Ferguson, který zahájil výzkum v roce 2008, říká, že film je o „systémové korupci v odvětví finančních služeb v USA a důsledcích této systémové korupce“.

Film v pěti částech zkoumá, jak změny v politickém prostředí a bankovní praktiky pomohly vytvořit finanční krize.

Vzestup peněz (The Ascent of Money, 2008)

The Ascent of Money je americký šestidílný dokument, ve kterém harvardský profesor Niall Ferguson zkoumá původ pilířů světového finančního systému a jak za každým velkým historickým fenoménem – říší, republikami, válkami a revolucemi – leží finanční tajemství.

Enron: The Smartest Guys in the Room (2005)

Enron: The Smartest Guys in the Room je americký dokumentární film z roku 2005 založený na nejprodávanější stejnojmenné knize vydané v r. 2003. Jedná se o studii jednoho z největších obchodních skandálů v americké historii.

Dokument zkoumá kolaps společnosti Enron Corporation z roku 2001, který vyústil v trestní procesy pro několik vedoucích představitelů společnosti během následujícího skandálu kolem energetické krize v Kalifornii.

Čtěte také: 21 knih o investování, které by měl znát každý investor

Quants: The Alchemists Of Wall Street (2010)

Quants je americký dokument z roku 2010, který pojednává o matematických a počítačových géniích, kteří navrhli finanční produkty, které téměř zdevastovaly Wall Street.

Dokument reflektuje skutečnost, jak se globální finanční systém stává stále více závislým na matematických modelech, které se snaží kvantifikovat lidské (ekonomické) chování.

Život Warrena Buffetta (Becoming Warren Buffett, 2017)

Becoming Warren Buffett je dokumentární film z roku 2017 o legendárním investorovi Warrenu Buffetovi a jeho životě.

Warren Buffett začínal jako ctižádostivý chlapec z Nebrasky, který byl posedlý čísly, a nakonec se stal jedním z nejbohatších a nejuznávanějších mužů na světě a nejznámějších investorů v historii.

The Wall Street Code (2013)

Americký dokument zkoumá sílu matematických géniů a algoritmů za oponou Wall Street. V centru všeho stojí jeden z nejznámějších investičních géniů Haim Bodek, který je inovátorem v algoritmickém obchodování – počítačovém procesu jinak známém jako HFT (High frequency trading).

Banking On Bitcoin (2017)

Banking on Bitcoin je dokument z roku 2017 o počátcích Bitcoinu a o tom, jak se praotec všech kryptoměn vyvinul do dnešní podoby a fenoménu. Film režíroval Christopher Cannucciari.

Betting on Zero (2016)

Betting on Zero je americký dokument režiséra Teda Brauna z roku 2016. Dokument sleduje miliardáře a manažera hedgeových fondů Billa Ackmana, který spekuluje na pokles a následný pád společnosti Herbalife Nutrition.

Ackman tuto společnost označil jako tzv. pyramidový systém, jehož cílem je bankrot. Další částí filmu jsou spory Ackmana s generálním ředitelem Herbalife Nutrition Michaelem O. Johnsonem. Tento film o penězích by vás mohl zaujmout tím, že dokáže udržet napětí až do konce. Navíc divákům také přibližuje, co je Short Selling.

Trader (1987)

Trader je dokument natočený před pádem Wall Street v říjnu 1987. Film o burze sleduje slavného amerického investora Paula Tudora Jonese. Současně poskytuje zajímavý pohled na obchodování s futures kontrakty a vysvětluje, jak tento zběsilý a rychlý trh funguje.

Film také zkoumá Jonesovu předpověď, že USA se blíží ke konci 200letého býčího trendu, na konci kterého by mělo dojít k ekonomickým změnám nebývalých rozměrů.

Floored (2009)

Floored je dokumentární film z roku 2009 o lidech a podnikání na chicagské burze. Film se konkrétně zaměřuje na několik obchodníků (floor traders) z Chicaga, kteří byli zasaženi revolucí v elektronickém obchodování a jejichž pracovní místa byla ohrožena použitím počítačů v obchodním světě.

Film se stal obzvláště důležitým ve světle americké finanční krize v roce 2009.

Chasing Madoff (2010)

Chasing Madoff je dokumentární film z roku 2011, který napsal a režíroval Jeff Prosserman. Dokument pojednává o tom, jak Harry Markopolos a jeho spolupracovníci strávili deset let snahou přimět Komisi pro burzu a cenné papíry (SEC), aby uznala Bernieho Madoffa vinného z jednoho z největší zpronevěry v historii USA.

Madoff byl americký investiční bankéř a jeden ze zakladatelů burzy NASDAQ. Hedgeové fondy, které následně založil, fungovaly na základě tzv. Ponziho schématu. Celkově Madoff zpronevěřil zhruba 65 miliard USD.

The Corporation (2003)

Vynikající dokument z roku 2003 ukazuje vzestup korporace jako osoby. Vzestup korporací zrychlil poté, co byly schváleny zákony, které korporacím poskytovaly právní postavení rovnocenné fyzické osobě. To znamená, že korporace má práva, může kupovat majetek a má zákonné vlastnictví.

Snímek v několika částech ukazuje až neuvěřitelnou troufalost a suverenitu nadnárodních korporací, které se i přes skutečné lidi ve vedení chovají tak bezcitně jak si jen málokdo dokáže představit.

Tento film je skvělou investicí vašeho času a dobrým doplňkem vašeho vzdělání.

The China Hustle (2018) 

Kanadský film o penězích z roku 2018 odhaluje skutečný podvod na burzách v USA. Zkoumá, jak po finanční krizi v roce 2007 získalo investování do čínských akcií tak velkou popularitu.

Je obtížné investovat přímo v Číně, takže v rámci spolupráce s americkými investičními firmami našly čínské společnosti backdoor na burzu v USA a vyhly se tak pravidelnám kontrolám a procesům, které jsou spojené s IPO. Zásadní problém je v tom, že dané čínské společnosti byly podvodné společnosti bez skutečného prodeje nebo podnikání.

Další filmy o penězích, seriály a dokumenty s investiční tématikou

Sledováním výše zmíněných filmů, seriálů a dokumentů můžete načerpat cenné zkušenosti a informace z jiného úhlu pohledu, než z knih nebo vzdělávacích webinářů. Samozřejmě, že existuje celá řada dalších zajímavých kinematografických děl s investiční tématikou. Myslíme si, že každý začínající investor, ale i ti pokročilejší, by měli využívat veškeré možné zdroje ke zdokonalování svých obchodních dovedností.

Pokud máte tipy na další zajímavé tituly, o kterých si myslíte, že jsou vhodné pro doplnění, můžete napsat na vzdelavani@lynxbroker.cz.

Přečtěte si také:

Použité zdroje:

IMDB: : (05. 03. 2024); www.imdb.com/

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart