Out Of The Money opce a jejich využití při investování

Autor: Tomáš Stráník
Kdy je opce out of the money?
Out Of The Money opce se také často označují jako opce mimo peníze. Když jsou opce Out Of The Money, současná tržní cena podkladového aktiva není příznivá pro kupujícího opce.

U call opcí to znamená, že aktuální tržní cena podkladového cenného papíru je nižší než realizační cena opce. U put opcí je tomu naopak. Aktuální tržní cena je vyšší než realizační cena opce.

V tomto článku si probereme, co jsou Out Of The Money opce a jaké mají výhody a nevýhody. Prozradíme si také, jakými způsoby investoři OTM opce využívají. Pokud hledáte brokera pro obchodování opcí, klikněte zde.

Co jsou Out Of The Money opce?

Termín Out Of The Money (OTM) označuje opci, která nemá vnitřní hodnotu, ale pouze vnější hodnotu neboli časovou hodnotu. Out Of The Money opce jsou proto levnější než In The Money opce. Důvodem je, že opce In The Money mají vnitřní hodnotu. Je méně pravděpodobné, že OTM opce bude uplatněna, a proto je prémie zaplacená za opci obyvkle nižší. OTM opce přináší vyšší riziko a obvykle vyžadují větší pohyb cen, aby se dostaly do peněz.

Zda je opce mimo peníze (OTM), můžete zjistit porovnáním aktuální ceny podkladového aktiva s realizační cenou opce:

  • Call OTM opce má realizační cenu, která je vyšší než cena podkladového aktiva.
  • Put OTM opce má naopak realizační cenu, která je nižší než cena podkladového aktiva.

Kdy je call a put opce Out Of The Money?

Vezměme jako příklad akcii, která se aktuálně obchoduje za 10 USD. U takové akcie by call opce s realizační cenou nad 10 USD byly Out Of The Money. U put opcí by k tomu došlo v situaci, kdy by realizační cena byla pod 10 USD.

Úspěšné obchodování s opcemi

Získejte bezplatnou investiční knihu o obchodování opcí

Poznejte základy obchodování opcí a faktory ovlivňující jejich cenu. Co je volatilita a význam řeckých písmen. Na více než 65 stranách získáte nejpopulárnější opční strategie a vše důležité pro úspěšný trading opcí.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Proč nakupovat opce mimo peníze?

Nákup Out of The Money opcí může oslovit investory, kteří chtějí vysoké výnosy s menší investicí a jsou ochotni podstoupit větší riziko.

Jedním z hlavních důvodů pro nákup opcí mimo peníze je skutečnost, že bývají levnější než In The Money opce (ITM) nebo At The Money (ATM) opce. Nižší cena umožňuje investorovi koupit větší počet opcí. Pokud se pak podkladové aktivum pohne správným směrem, výnosy OTM opcí mohou být významné.

Velkou nevýhodou nákupu OTM opcí je, že šance na úspěch je menší než u ITM nebo ATM opcí. Koneckonců, OTM opce nemají žádnou vnitřní hodnotu a je pravděpodobnější, že vyprší bezcenné. Investoři nakupující OTM opce by si proto měli být vědomi vyšších rizik a být připraveni akceptovat úplnou ztrátu své investice.

Jaké je využití Out Of The Money opcí?

Vždy závisí na konkrétních investičních cílech investorů a na ochotě riskovat. Uvádíme některé strategie.

  • Spekulace: Investoři, kteří se domnívají, že hodnota podkladového aktiva opce výrazně poroste (nebo klesne), mohou koupit OTM opce, aby využili tohoto očekávaného pohybu. To může mít za následek vyšší výnos než nákup ITM nebo ATM opcí, ale s vyšším rizikem ztráty.
  • Ochrana: Investoři si mohou koupit opce mimo peníze jako formu ochrany před potenciálním poklesem hodnoty podkladového aktiva.
  • Dodatečný příjem: Vypisovatelé opcí mohou využít opce mimo peníze k vytvoření dodatečné prémie na vlastněné akcie. V případě neuplatnění opce si vypisovatel ponechá celou prémii jako zisk. To může být efektivní způsob, jak generovat příjem, pokud podkladové aktivum zůstává relativně stabilní. 
  • Opční kombinace: Investoři mohou využít OTM opce při tvorbě opční kombinace. Jde například o strategii Butterfly nebo Iron Condor.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

LYNX: Out of the money (OTM) bij opties (27. 4. 2023); www.lynx.nl/beurs/beurs-koersen/opties/basisprincipes-handelen-opties/out-of-the-money-opties/

Vše o možnostech

Obchodování na burzách po celém světě

Investoři a obchodníci mají s investičním účtem prostřednictvím LYNX přímý přístup na národní a mezinárodní burzy v Evropě, USA a Asii. Obchodujte na 150 trzích, ve 33 zemích a v 24 měnách. Zjistěte více na Přehled produktů & burz.