Pokud čtete knihy o opcích nebo procházíte internet, najdete spoustu tipů a triků, jak zlepšit svůj trading. Čím déle obchodujete s opcemi, tím vyšší je šance, že narazíte na stejnou radu, kterou jste již před časem objevili jinde. To může přinést pocit, že o obchodování s opcemi víte již vše a není se čemu učit.

 

To je však omyl. Vždy lze najít články o opcích, které ve skutečnosti zahrnují nové přístupy a pohledy. Přestože nejlepší triky a poučky pocházejí z praxe, věříme, že neustálé vzdělávání se, je klíčem k úspěchu na kapitálových trzích.

V následujícím článku objevíte 5 tipů a triků, které vám mohou pomoci při vašem opčním obchodování.

1. Zajistěte, aby vaše akciové portfolio bylo „opční“

Strategie covered call (kryté call) je dobře známa. Za každých 100 akcií držených ve vašem portfoliu můžete vypsat krytou call opci a generovat tak další výnos z opční prémie.

Pokud cena akcií vzroste nad strike cenu do konce expiračního období opce, budou všechny vaše akcie prodány za tuto cenu. Získáte zisk z nárůstu ceny akcií a prémií za call opci.

Pokud cena akcií klesne, posune se do strany nebo se nevyroste nad strike cenu call opce, kontrakt vyexpiruje jako bezcenný. Bonus zůstává s vámi a vaše akcie zůstávají ve vašem portfoliu.

A scénář následně můžete opakovat: znovu vypíšete call opci s novým datem expirace. Opakováním tohoto procesu každý měsíc můžete generovat značný příjem, který může výrazně převýšit výplaty dividend z akcií.

Vzhledem k tomu, že u většiny akcií tato strategie může fungovat, pouze pokud držíte v portfoliu 100 násobky těchto akcií (100,200,300, atd.), musíte mít dostatek kapitálu pro nákup těchto akcií.

TIP: Projděte si své akciové portfolio. Pokud například zjistíte, že vlastníte 80 nebo 90 akcií určité společnosti, zjistěte, zda se obchodují opce na tyto cenné papíry. Následně dokupte potřebný počet do 100 a můžete otevřít covered call.
Příklad: Řekněme, že máte ve svém portfoliu 80 akcií Coca-Cola. Za cenu kolem 52 $ má vaše pozice hodnotu 4 160 $. Coca-Cola nabízí likvidní, které jsou perfektní pro strategii covered call. 100 akcií by stálo 5 200 $. Můžete investovat 1 040 $ a zvýšit tak držbu svých akcií o 20 kusů akcie? Pokud ano, zvažte, zda nezkusit generovat dodatečný příjem výpisem kryté opce.
LYNX WebinářMinimalizace rizika na akciových portfoliích pomocí opcí

 

2. Nekupujte ani neprodávejte žádné další akcie, ale nechte je doručit nebo zrušit

Tento typ se také týká pouze akcií v násobku 100. Předpokládejme, že chcete nakoupit 100 akcií společnosti Kraft Heinz za cenu 31 USD na akcii. Pokud akcie nakoupíte přímo, bude vaše investice 3100 USD. Pravděpodobně se nejedná o nejlepší způsob, jak akcie nakoupit.

TIP: Prodejte nekrytou opci na strike cenu například 31 USD s datem expirace za 1 měsíc. Za to obdržíte opční premium 100 USD. Přímý nákup akcií by byl atraktivnější pouze v případě, že by se akcie v době expirace obchodovaly více než 32 USD.
Pokud se akcie v době expirace obchodují pod cenou 31 USD, například za 30,99 $, bude uplatněna opce s právem prodeje a na váš účet bude připsáno 100 akcií Kraft Heinz za cenu 31 USD.

 

Ale protože jste již vydělali 100 $, je to jako kupovat akcie za pouhých 30 $. Oproti přímému nákupu akcií jste akcie koupili za cenu, která byla o 1 EUR levnější.

Pokud se akcie obchodují například za 29 USD kvůli nějaké špatné zprávě, která stlačila cenu dolů, jste na tom, jako opční obchodník rovněž lépe. Zatímco investor, který koupil 100 akcií přímo za 31 USD, realizuje ztrátu 200 USD, vy si ponecháte prémium 100 USD a vaše ztráta je tudíž poloviční.

To je velký rozdíl v rozvaze. Nejen, že jste použili tuto metodu k levnějšímu nákupu akcií, ale také jste snížili riziko a vybudovali si bezpečnostní polštář.

Pokud do expiračního data vyšplhá cena například na 31,50 USD, vaše put opce nebude uplatněna a vy si ponecháte opční prémium 100 USD. Kontrakt vyprší jako bezcenný a akcie nebudou doručeny. Poté můžete prodat novou put opci se stejným principem na další měsíc.

3. Vytvořte strategické spready

Smyslné diverzifikace portfolia lze dosáhnout nejen obchodováním s různými cennými papíry. Ideálního rozložení rizika lze rovněž dosáhnout strategickou diverzifikací. Jednou z forem strategické diverzifikace je výběr opcí s různými daty expirace.

Předpokládejme, že chcete prodat tři put opce na akcie Siemens, protože se domníváte, že akcie budou mít v příštích měsících pevnou půdu pod nohama. Při prodeji put opcí předpokládáte, že cena akcie poroste, bude se pohybovat do strany nebo alespoň neklesne pod strike cenu prodejní opce.

TIP: Místo výpisu 3 put opcí se stejným termínem expirace prodáte opce se třemi různými daty splatnostmi.
Tímto značně diverzifikujete riziko, které nesete při výpisu 3 opcí s jedním datem expirace. Je to podobný princip, jako kdybyste nenakupovali akcie najednou, ale každý měsíc přikupovali za rozdílnou cenu.
Čtěte také: Zajímají vás opce? Objevte průvodce obchodováním opcí

4. Rolujte opce místo uplatnění

V tipu č.2 bylo vysvětleno, že prodejem put opcí můžete nakupovat akcie levněji. V tipu č.1 bylo vysvětleno, že pokud držíte akcie ve svém portfoliu, můžete vypisovat covered call a inkasovat tak opční prémium. Pokud však nechcete držet akcie ve svém portfoliu ale pouze inkasovat prémium, doporučujeme vám, abyste opce rolovali namísto toho, abyste je nechali uplatnit.

Důvod je poměrně jednoduchý: put opce jsou obvykle dražší než call opce na určitou strike cenu. V souladu s tím získáte větší prémium za prodej put opcí než za prodej call opcí.

Pokud například ve svém portfoliu držíte akcie Coca-Cola za 52 USD a porovnáte ceny put a call opcí se stejným datem expirace na tuto strike cenu, zjistíte, že put opce je znatelně dražší. I u opcí mimo peníze je situace obdobná. Call opce na strike cenu 54 USD bude levnější než put opce na strike cenu 52 USD.

TIP: Pokud tedy vámi vypsaná put opce je v penězích a datum expirace se blíží, můžete podniknout následující kroky:

1) Necháte opci uplatnit a obdržíte 100 akcií.

2) Vyhnete se uplatnění opce, odkupujete vypsanou opci a vypisujete novou s delší dobou expirace. Tato metoda se nazývá rolování.

Úspěšné obchodování s opcemi

Získejte bezplatnou investiční knihu o obchodování opcí

Poznejte základy obchodování opcí a faktory ovlivňující jejich cenu. Co je volatilita a význam řeckých písmen. Na více než 65 stranách získáte nejpopulárnější opční strategie a vše důležité pro úspěšný trading opcí.

5. Nevkládejte nové peníze na váš investiční účet, dokud nedosáhnete nového maxima svými zisky

Tento tip se vztahuje jak na obchodování s opcemi, tak na všechny ostatní možné formy investic. Jde o disciplínu, s jakou byste měli zacházet se svým investičním účtem.

TIP: Pokud jste si vybrali počáteční výši kapitálu pro svůj trading, pracujte s ní. Pokud se vám nedaří zůstat profitabilní, umělé navýšení kapitálu vám ziskovost nezaručí. Disciplína je základem k úspěchu na kapitálových trzích.
Tento přístup vás nutí být opatrný při svých obchodních rozhodnutích. Pokud víte, že po každém ztrátovém obchodě můžete uměle doplnít váš kapitál, riskujete, že budete nedbalí, což může skončit také vymazáním vašeho investičního účtu. Pokud však počítáte s tím, že ziskové obchody musí převážit ty ztrátové, abyste zůstali dlouhodobě profitabilní, budete více opatrní při vašem rozhodování.

Obchodování opcí prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

LYNX – partner Interactive Brokers v ČR

Máte Máte zájem o investiční účet u Interactive Brokers? Pak spojte výhody obchodování u IB s výhodami investičního účtu prostřednictvím LYNX. Porovnejte naše služby a využijte podpory v českém jazyce. Zjistěte více na: Interactive Brokers

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart