Rychlé jednání, minuty či sekundy, nebo naopak poklidné čekání a držení pozice dlouhodoběji? Každý trader žije na burze svým vlastním světem. Být sám sebou je klíčem úspěchu na finančních trzích. Každý z obchodníků různým způsobem používá metodu zvanou money management.

Ne každá strategie totiž sedne každému obchodníkovi. Jeden bude při stejné strategii vydělávat, druhý ztrácet. Jeden bude z obchodu vystupovat dříve, druhý později. Přeci jen ale existuje jedna disciplína, se kterou se budou ztotožňovat všichni.

Money management stojí jak za úspěšnými příběhy, tak i v pozadí za tradery, kteří smazali svůj účet. Ačkoli je ovládaní money managementu bezpochyby jednou z nejdůležitějších dovedností, je často velmi podceňováno. A co více, je mu přikládaná velmi malá pozornost.

Jak správně nastavit money management a proč je tak důležité jej dodržovat?

V článku se dozvíte, co to money management je, proč je tak důležitý a poradíme vám 9 tipů, čeho se raději vyvarovat a také 9 pravidel, které dodržují úspěšní obchodníci.

Co je to money management?

Money management je termín pro řízení pozic, plánování kontroly a nakládání s prostředky a stanovování vlastních pravidel. Cílem money managementu je minimalizace ztrát a maximalizace zisků. V tomto článku se budeme zabývat správou peněz důležitou právě pro Vás, tradery a investory.

Obchodník se stanoveným plánem money managementu má jasně stanovenu maximální ztrátu na obchod. Úspěšní tradeři se shodují na tom, že omezení ztrát v nepříznivých časech je důležitějším faktorem, než jsou zisky v dobách nárůstu trhů.

Ať obchodujete sebelepší strategii, bez money managementu se dlouhodobé profitability s vysokou pravděpodobností nedočkáte. Díky správnému money managementu jste schopni docílit konzistentních výdělků. A to je přeci cíl každého obchodníka.

Proč je money management tak důležitý?

Plánování money managementu je opěrným bodem každého obchodního dne. Mnoho investorů potvrzuje, že na zvyšování hodnoty svého investičního účtu pracují dlouhou dobu. Zato ztratit ho jsou schopni i během jednoho dne. Jak je to ale možné? Proč investoři náhle tento akumulovaný zisk ztratí? Odpověď na tuto otázku bývá často stejná:

„Měl jsem slabší období, moje zisky byly menší než obvykle, a tak jsem raději podstoupil větší riziko na další obchody. To ale naopak vedlo k ještě větším ztrátám.“

Je na každém z nás, aby právě v nejistých časech konal racionálně a nevyhledával zbytečné riziko. V takové chvíli by každý investor měl své ztráty omezovat, nikoli je navyšovat. Konzistentní zisky jsou znakem každého zkušeného obchodníka. Právě tito investoři ví, jak se vyrovnat se ztrátami a jak je neuváženě nenavyšovat. A to můžeme považovat za cíl money managementu. Může to znít jednoduše, ale každý na tento problém jednou sám narazí, pokud si již od počátku nestanoví vlastní pravidla.

Money management Vás udrží naživu i přes nepovedený obchod a neúspěšné období. Neprohloubí výrazně Vaše ztráty a ponechá Vaši psychiku klidnější i ve ztrátových dobách, jelikož budou ztráty očekávané a přijatelné. Disciplinovaný trader s dobrým money managementem může zobchodovat 15 po sobě ztrátových obchodů, ale následně pokryje své ztráty 2 povedenými obchody. V případě nezkušeného tradera bez plánu to bude přesně naopak. 15 ziskových obchodů je vynulováno 2 nepovedenými, a to žádnému z nás na sebedůvěře nepřidá.

9 + 9 zlatých pravidel money managementu

Pojďme se z obecných informací přesunout ke konkrétním radám. Jakým chybám se v rámci money managementu vyvarovat a na co naopak směřovat svou pozornost?

Vytvořili jsme pro Vás seznam bodů, podle kterých můžete nastavit svůj plán.

9 tipů money managementu, kterým se vyvarovat

  1. Nezaobírejte se posledním (ztrátovým) obchodem příliš dlouho.
  2. Následujte svou strategii a začněte znovu obchodovat.
  3. Předem si stanovte maximální ztrátu na 1 obchod. Může to být například hodnota 5 % z Vašeho celkového kapitálu. Pro mnoho obchodníků může být přijatelnější nižší hodnota, nejčastěji 2 %.
  4. Neotevírejte neúměrně velké pozice vzhledem k výši svého obchodního účtu. Není dobré sázet vše na jednu kartu. Pokud například začnete obchodovat 1 futures kontrakt v hodnotě €10,000, měla by tato pozice činit pouze malé % z Vašeho celkového účtu (například 10 % kapitálu). A i přesto že je tato pozice zisková, pozici nenavyšujte.
  5. Diverzifikace aktiv v portfoliu je pro každého investora vhodná volba. Berte ale v potaz silně korelované pozice. Díky správnému rozložení pozic v portfoliu by Vás korelace neměly ohrožovat.
  6. Nenechte se ovlivňovat emocemi z otevřených obchodů. Euforie i nejistota mohou vést k neracionálnímu jednání.
    Není nutné za každou cenu vstupovat do trhu. Pokud si nejste jisti, že aktuální situace odpovídá Vámi definovanému vstupu dle Vaší strategie, počkejte na další zřetelnější příležitost.
  7. Nemít otevřenou pozici neznamená neúspěch. Ba naopak, vyvarujete se tak ztrátám z každého neočekávaného (negativního) pohybu trhu.
  8. Dejte si pozor na nadměrnou aktivitu. Obzvlášť v dobách, kdy je trh pomalejší a stagnuje, se obchodníci často nechávají ovládat emocemi a chtějí otevírat obchody, přestože nekorespondují s jejich strategií.
  9. Vyčkávejte s trpělivostí na opravdové příležitosti s velkým potenciálem zisku a nenechte se rozhodit každým pohybem trhu.

Zmínili jsme zde 9 důležitých bodů, kterým se vyhnout v rámci money managementu. Samozřejmě se nejedná o všechna pravidla, kterými byste se měli řídit. Jde o základ, od kterého se můžete odrazit.  Vaším konečným cílem by měly být menší ztráty, než je výše Vašeho profitu.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

9 pravidel money managementu, kterými se řídit

  1. Znejte své riziko a výši zisku na každý obchod ještě před tím, než do něj vstoupíte. Ujasníte si, zda jste schopni riziko unést a zda se vyplatí riskovat pro daný potenciální zisk.
  2. Používejte stop-loss, abyste definovali maximální ztrátu.
  3. Dejte pozor na jeho umístění. Stop-loss příliš blízko vstupní hodnotě, nedává prostor může zastavit pohyb příliš brzy, i když by se obchod poté vyvíjel ve Váš prospěch.
  4. Stanovte si maximální ztrátu na den (například 10 % z celkového kapitálu). Toto opatření zabraňuje velké ztrátě během jednoho obchodního dne.
  5. Disponujte dostatečným kapitálem. Buďte si vědomi, že pro dlouhodobé pozice bude tato část kapitálu blokovaná. Mějte na paměti bod z předchozího seznamu o výši pozic.
  6. V nejistých obdobích snižte frekvenci obchodování. Právě v takovýchto situacích méně znamená více. Nesnažte se nahradit ztráty otevřením většího množství obchodů, ztratíte ještě více.
  7. Zavírejte ztrátové pozice dříve a nechte zisky růst po co nejdelší dobu. V případě protipohybu nečekejte a nedoufejte v obrat trhu. Neposouvejte stoploss. Raději realizujte menší ztrátu.
  8. Vždy si připravte plán v předstihu. Zakomponujte do svého plánu i pozitivní scénáře, vyhnete se tak otevírání obchodů v euforické náladě, které nekorespondují s Vaší strategií.
  9. Zůstaňte disciplinovaní. Vždy dodržujte předem stanovený plán. Od tohoto plánu se neodklánějte především v dobách, kdy se Vám nezadařilo. Pokračujte ve své strategii i nadále. Disciplína je jedním z nejdůležitějších faktorů úspěchu obchodníka.

Mějte tato pravidla na paměti a řiďte se jimi. Ještě lépe, vytiskněte si je, ať je máte neustále na očích. Každý den, kdy budete obchodovat na burze, Vám budou připomínat, že se nemáte odchylovat od vlastní strategie. Navíc budou zcelovat Vaši disciplínu. Nezapomínejte, pouze racionální rozhodnutí bude Vás i Váš účet posouvat výše.

Otázky, na které se úspěšný trader sám sebe ptá každý den

Na základě výše zmíněných pravidel mohou vyvstat otázky, na které by se sám sebe měl zeptat trader každý den:

  • Vím, kolik riskuji na daný obchod?
  • Dodržuji svůj předem stanovený plán při vstupu do nové pozice?
  • Otevřel bych tuto pozici z racionálního hlediska? Nejsem ovlivněn emocemi?
  • Jak velkou část kapitálu mohu v tomto obchodě ztratit a jak daleko je umístěn můj stop-loss?
  • Nebyl překročen některý z mých limitů?
  • Je moje strategie stále účinná? Neměl bych ji pozměnit?
  • Je pro mě nastavená strategie vyhovující? Neměl bych ji pozměnit?

Odpovězte si na banální otázky popsané výše. Můžete zjistit, že jste se nad žádnou z těchto otázek blíže nezamysleli a přijdete tak na mezeru ve své strategii. Ptejte se na ně opakovaně. Jejich odpovědi Vám pomohou stát se disciplinovanějším obchodníkem s dobře nastaveným money managementem.

Obchodujte disciplinovaně prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

BLEKEMOLEN, J. Money Management: de belangrijkste discipline voor een handelaar. LYNX [online]. Vydáno 4. 2. 2018 [cit. 17. 5. 2020]. Dostupné zde.

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart