Reddit IPO by mělo proběhnout v roce 2022

Reddit se chystá vstoupit na burzu (IPO), což je největší IPO pro společnost ze sociální sítě od Pinterestu v roce 2019. Společnost Reddit, která je investorům známá díky svým krátkým squeezům společností GameStop a AMC prostřednictvím skupiny “WallStreetBets”, se po třech letech příprav chystá na svůj debut na burze.

Informace o IPO budou zveřejněny v únoru letošního roku, v březnu bude následovat roadshow a samotné IPO proběhne do konce března 2024.

V tomto článku se zabýváme klíčovými aspekty Reddit IPO. Pokud hledáte brokera pro obchodování akcií, klikněte zde.

Aktualizace 22. 3. 2024

Akcie společnosti Reddit Inc. vzrostly o 48 % nad cenu při první veřejné nabídce

Reddit (RDDT) ve čtvrtek 21. 3. otevřel na ceně 47 USD za akcii, což je přibližně o 35 % více než cena primární veřejné nabídky této sociální mediální platformy ve výši 34 USD za akcii. V prvních minutách se akcie vyšplhaly nad 53 dolarů za kus. Akcie ve stejný den uzavřely na ceně 50,44 USD a tržní hodnota společnosti se tak pohybuje těsně nad 8 miliardami USD.

Debut společnosti na newyorské burze byl vzhledem k útlumu IPO v posledních dvou letech velmi očekávaný.

Aktualizace: 11. 3. 2024:

Reddit usiluje v rámci IPO o ocenění až na 6,5 miliardy USD

Mediální platforma Reddit chce při své primární veřejné nabídce akcií dosáhnout hodnoty až 6,5 miliardy USD, což je mnohem méně, než kolik stála před několika lety. Podle dostupných zdrojů, chce společnost stanovit cenu v rozmezí 31-34 USD za akcii. Část akcií prodaných v rámci IPO budou nové akcie vydané společností Reddit a část budou stávající akcie v držení jejích investorů a zaměstnanců.

Aktualizace 23. 2. 2024:

Společnost Reddit ve čtvrtek podala žádost o vstup na burzu NYSE pod tickerem RDDT

Historie společnosti Reddit

Reddit byl založen v roce 2005 dvěma přáteli z vysoké školy. Steve Huffman a Alexis Ohanian byli spolubydlící na vysoké škole a firmu založili krátce po ukončení studia na univerzitě ve Virginii v Charlottesville ve Spojených státech. Název je slovní hříčkou z anglického výrazu “read it”.

Jedná se o mediální platformu v podobě otevřeného fóra. Uživatelé mohou zveřejňovat zprávy, fotografie, videa a odkazy. Ostatní uživatelé na ně mohou reagovat a hlasovat pro určité příspěvky. Pokud je téma populární, automaticky se zobrazí na titulní stránce v sekci trendových témat. Uživatelé se také mohou přihlásit k odběru “subredditů” nebo si nějaký sami založit. Existují subreddity na nejrůznější témata.

Stejně jako Facebook a TikTok generuje tato platforma příjmy především z reklam. Ve srovnání s Meta (Facebook) a TikTokem však Reddit patří mezi méně populární platformy sociálních sítí.

Reddit WallStreetBets a meme akcie: Short squeeze akcie GameStop a AMC ohromil svět

Reddit se dostal do povědomí mnoha lidí a investorů zejména během pandemie koronaviru. A to hlavně díky své podskupině “WallStreetBets”, která se v roce 2021 proslavila masivní výzvou k nákupu akcií společností AMC a GameStop, což vedlo ke “short squeeze”. Platforma, na které se sdílí řada informací o akciových trzích, nyní sama vstupuje na burzu. Tato IPO bude testovat ochotu některých uživatelů Redditu podpořit IPO společnosti.

Reddit minulý rok oznámil, že přístup k jeho rozhraní pro programování aplikací (API) bude společnostem zpoplatněn. Tento krok vedl k nespokojenosti uživatelů, kteří se při používání Redditu spoléhají na aplikace třetích stran.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

IPO Reddit: Konkurence pro reklamní kanály Redditu?

Nejznámějším přímým konkurentem Redditu je v současnosti Quora, tato platforma však nemá silný model příjmů, a tak generuje jen malé příjmy. Pinterest je jedinou společností, kterou lze z hlediska velikosti považovat za skutečného konkurenta a která je již také na burze. Kromě toho letos na burzu pravděpodobně vstoupí také společnost Discord.

Při pohledu na model příjmů vystupují jako skuteční konkurenti dvě společnosti: TikTok a Facebook. Ačkoli má Reddit podobný obchodní model, jeho konkurenční pozice vůči těmto gigantům se zdá být relativně malá.

S aktuálně více než 55 miliony denně aktivních uživatelů rozdělených do více než 100 000 aktivních subredditů si platforma vybudovala působivou komunitu. Na platformě již bylo zveřejněno více než 13 miliard příspěvků.

Dosáhne společnost hodnoty 15 miliard USD?

Reddit oznámí IPO koncem února a samotné IPO je naplánováno na konec března. Očekává se, že informace o primární nabídce akcií budou k dispozici v prospektu na přelomu února a března.

Ačkoli se společnost Reddit k nedávným zprávám zatím oficiálně nevyjádřila, vždy existuje riziko, že se plány mohou opozdit, jak se již dříve stalo. Reddit chce prostřednictvím IPO prodat přibližně 10 % svých akcií. V roce 2021 byla společnost oceněna na 10 miliard USD. Předběžné odhady hovoří o tom, že Reddit by díky IPO mohl dosáhnout hodnoty až 15 miliard USD. Skutečné ocenění bude jasné, až po zveřejnění oficiálních informací před IPO.

Finanční pozice

Proč IPO nyní, a ne v roce 2021? Generální ředitel Steve Huffman zdůrazňuje, že společnost musí být před IPO zisková. Nedostatečná ziskovost a obtížný trh IPO v roce 2023 vedly k odložení IPO. Se ziskovostí na obzoru a pozitivním vývojem na trhu IPO se nyní zdá být ten správný čas pro vstup na burzu.

Společnost v současné době generuje příjmy z reklam a měsíčního prémiového předplatného ve výši 5,99 USD. Tento finanční obraz je pro společnost vstupující na burzu zásadní. Pokud se nedaří generovat zisky, investoři o ni neprojeví velký zájem. Očekává se, že Reddit bude do roku 2023 generovat příjmy ve výši přibližně 800 milionů USD, což je o více než 20 % více než v loňském roce. Očekává se, že zisková pozice bude kladná.

Reddit IPO: Reddit získal od investorů přes 919 milionů USD

Hlavním akcionářem je od roku 2011 společnost Advance Publications. Reddit v roce 2014 získal 50 milionů USD také od dalších investorů. Mezi ně patřil i Sam Altman, Peter Thiel a Snoop Dogg. Do Redditu zainvestovaly také společnosti Fidelity Investments, Andreessen Horowitz, Sequoia Capital a Tencent Holdings.

Právě Tencent investoval v roce 2019 do Redditu více než 300 milionů USD, čímž hodnota firmy vzrostla na 3 miliardy USD. V srpnu 2021 Reddit obdržel od investorů dalších cca 700 milionů USD a hodnota společnosti se zvýšila na 10 miliard USD. Od svého založení tak Reddit celkem získal přibližně 919 milionů USD od 27 různých investorů. Společnost Advance Publications však nadále drží zhruba 70 % akcií.

Budoucnost v akciích Redditu?

I když je samozřejmě náročné konkurovat gigantům sociálních médií, jako je Facebook nebo TikTok, znamená toto IPO pro akcie Reddit slibnou budoucnost. Společnost očekává do roku 2023 20% nárůst příjmů a je na dobré cestě k ziskovosti. S tímto oceněním a očekávanými finančními výsledky je Reddit pro řadu investorů zajímavou růstovou společností.

To jsou prozatím všechny informace, které máme k dispozici. Jakmile Reddit podá žádost o IPO u Komise pro cenné papíry a burzy, bude zveřejněn prospekt se všemi finančními podrobnostmi. Pak budeme tento článek aktualizovat o nejnovější informace.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

LYNX: Discussieplatform Reddit mikt op beursgang in maart (29. 1. 2024); lynx.nl/beurs/beurs-koersen/aandelen/beursgang-ipo/discussieplatform-reddit-beursgang-maart/

Reuters: Exclusive: Reddit seeks to launch IPO in March (20. 1. 2024); reuters.com/markets/deals/reddit-seeks-launch-ipo-march-sources-2024-01-18/

Forbes: Reddit Planning IPO Launch In March, Report Says (18. 1. 2024); forbes.com/sites/tylerroush/2024/01/18/reddit-planning-ipo-launch-in-march-report-says/?sh=1ace828d75d8

CNBC: Reddit reportedly seeks to launch IPO in March (18. 1. 2024); cnbc.com/2024/01/18/reddit-reportedly-seeks-to-launch-ipo-in-march.html

Seeking Alpha: Reddit mulls launching IPO in March – report (19. 1. 2024); seekingalpha.com/news/4056299-reddit-mulls-launching-ipo-in-march

Yahoo Finance: Reddit seeks up to $6.5 billion valuation in IPO, source says (11. 3. 2024); finance.yahoo.com/news/reddit-eyes-6-5-billion-203233892.html

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart