Akciový trh má rád technické termíny. Přezdívky, parafráze a zkratky mohou být pro mnoho lidí nesrozumitelné. A mnoho investorů chápe tyto termíny špatně, protože jen samy o sobě často nevysvětlují, jaký význam se pod nimi skutečně skrývá.

Technický žargon má smysl pouze tehdy, pokud všichni zúčastnění rozumí tomuto jazyku. To je dostatečný důvod, abychom se v následujícím článku podívali, co se skrývá pod notoricky známým termínem „blue chips“, a proč by měly být blue chips zajímavé pro každého investora.

Následně se podíváme, jaké jsou nejlepší akcie a ETF investující do blue chips v roce 2020.

Co to jsou blue chips?

Pozoruhodné na tomto výrazu je, že je ve skutečnosti úplně nevhodný, ale přesto se etabloval do obecného povědomí v průběhu mnoha desetiletí, jednoduše proto, že to zní tak elegantně.

Proč je tento termín nevhodný?

Protože blue chips jsou vlastně herní čipy s nejvyšší hodnotou v kasinech. A hazard by neměl mít s akciovým trhem vůbec nic společného. Tento termín však přežil dodnes a je také zajímavé, že koreluje s přezdívkou společnosti IBM, která je po několik desetiletí považována za blue chip par excellence a americkými investory často označována jako „Big Blue“. Modrá v přezdívce reflektuje barvu loga společnosti, nicméně v obou případech to již indikuje, jaký význam skrývá pojem „blue chips“.

Pojem blue chips definuje velké společnosti, které mají vysokou váhu na akciovém trhu, co se týče ročního obratu a tržní kapitalizace. Zpravidla se jedná o vlajkové lodě ekonomických indexů, jako je například S&P 500, Dow Jones, nebo DAX.

Jasná definice, jak velká společnost musí být, abychom již mohli hovořit o blue chip neexistuje. Velké společnosti na jednom trhu mohou být malé ve srovnání s velkými společnostmi na jiném trhu. Zajímavé je, že drtivá většina z 50 největších světových společností sídlí v USA.

Evropské akcie jsou zastoupeny v seznamu top 50 poměrně skromně. Takže akcie, které lze označit jako blue chips například na německém indexu DAX nebo britském FTSE 100, by v amerických indexech byli pouze malými hráči.

Čtěte také >> Nejlepší evropské dividendové akcie 2020

Proč investovat do blue chips?

Někteří investoři vnímají blue chips jako „nudné“ a vyhýbají se jim. Jejich argumentem zpravidla je, že tyto společnosti jsou příliš velké, aby byly vzrušující, a tudíž nelze očekávat žádné větší cenové pohyby. Toto tvrzení je více méně pravda, ale je to pouze jedna strana mince.

Je pravda, že u těchto titánů nelze očekávat roční tempo růstu v řádech desítek procent. A zažít situace, kdy akcie nějaké blue chip společnosti posílí za rok o 100 a více procent je prakticky vyloučené. Blue chips nejsou tím správným hřištěm pro spekulanty, ale pro investory, kteří nechtějí hazardovat, ale chtějí investovat svůj kapitál opatrně ve střednědobém až dlouhodobém horizontu a pomalu ho zhodnocovat.

A pro tuto skupinu investorů mají blue chips celou řadu výhod.

Výhody blue chips

  1. Nižší fluktuace akcií
  2. Dobrý dividendový výnos
  3. Obchodovatelné kdykoli na všech hlavních burzách
  4. Vysoká transparentnost rozvoje podnikání

Není náhodou, že hvězdní investoři jako je Warren Buffett, spoléhají zejména na blue chips a díky tomu během několika desítek let dosáhli zisků, o kterých se většině investorů jenom zdá. Blue chips rozhodně nejsou na trzích závodními auty, ale pohybují se pevně a stabilně, což je základ, na kterém chcete budovat své investiční portfolio.

Momentum a diverzifikace: Jak nejlépe investovat do blue chip akcií?

Podívejme se blíže na blue chips – titány světové ekonomiky. Samozřejmě i titáni mohou slábnout. Proto má smysl pravidelně sledovat tyto společnosti a zjistit, které vynikají z davu a mohou vyvinout zvláště silnou dynamiku.

Můžeme zjistit, která z těchto akcií porazila příslušný index blue chips v období šesti až dvanácti měsíců. Tím objevíme akcie s nejsilnější dynamikou pohybu i ve vašem portfoliu. Akcie, které slábnou, můžeme následně prodat a nahradit silnějším akciemi. A kromě toho by měl investor provést smysluplnou diverzifikaci tím, že do svého portfolia zahrne sudý počet blue chip akcií z několika velkých hospodářských oblastí.

V následujících odstavcích objevíte nejlepší blue chip akcie pro aktuální rok z následujících čtyř indexů:

1. Dow Jones – přední americký a světový akciový index.

2. DAX – přední německý a evropský akciový index.

3. Euro Stoxx 50 – přední evropský akciový index.

4. Nikkei 225 – japonský akciový index.

Záměrně jsme vynechali Čínu, která je nyní druhou největší ekonomikou na světě. Čínský akciový trh je však regulován a také je více vystaven politickým vlivům než jiné burzy. Ne nadarmo se Čína stále počítá mezi státy s rozvíjejícími se ekonomikami a rozvíjejícími se trhy. Bez ohledu na to, jak velké čínské společnosti jsou, stále se jedná o velmi spekulativní investici.

Jaké blue chips momentálně vyčnívají?

Jak vidíte z výše uvedeného, měli byste pravidelně kontrolovat pořadí nejlepších blue chips, protože samozřejmě všechna ocenění akcií jsou proměnná. Dobrý stav společnosti se může stát grandiózním, ale také stejně snadno nedostatečným. Z tohoto důvodu budeme pravidelně aktualizovat naše pořadí blue chips.

Nejlepší blue chip akcie indexu Dow Jones

Dow Jones Industrial Average je nejznámějším akciovým indexem na světě a pro mnoho lidí je symbolem akciového trhu vůbec. A to i přesto, že index obsahuje pouze 30 akcií. Těchto 30 akcií však patřilo tradičně mezi největší titány světové ekonomiky a jedná se o blue chips na Wall Street. Nikdo, kdo si chce vybudovat smysluplně diverzifikované portfolio, nemůže minout tuto vlajkovou loď americké ekonomiky bez povšimnutí.

1. Akcie Apple

Apple (ISIN: US0378331005 – symbol: AAPL – měna: USD) byl skeptiky opakovaně

zavrhován, ale společnost stále roste. Společnost dlouhodobě profituje z „kultovní povahy“ svých produktů, disponuje obrovským kapitálem a podporuje hodnotu svých akcií nepřetržitým programem zpětného odkupu svý

ch akcií. Ani masivní propad americké ekonomiky neodradil investory od nákupu akcií Apple, které za posledních 12 měsíců posílily o ohromujících 71 %, což ze společnosti činí bezkonkurenční jedničku amerických blue chips.

Akcie Apple vs Dow Jones

Srovnání výkonnosti akcie Apple a indexu Dow Jones.

2. Akcie Microsoft

Společnost Microsoft (ISIN: US5949181045 – Symbol: MSFT – Měna: USD) se dokázala transformovat z růstové společnosti v high-tech sektoru na hodnotnou a stabilní společnost s rostoucími tržbami i zisky, velkým kapitálovým polštářem a extrémně silnou pozicí na trhu. Za posledních 12 měsíců akcie společností posílily o 46 %.

Akcie Microsoft vs Dow Jones

Srovnání výkonnosti akcie Microsoft a indexu Dow Jones. 

3. Akcie Intel

Přestože je společnost Intel (ISIN: US4581401001 – Symbol: INTC – Měna: USD), jakožto výrobce polovodičových čipů, velmi náchylná na ekonomické cykly, dokázala si během prvního čtvrtletí 2020 udržet pevnou půdu pod nohama. Jako nezpochybnitelný lídr ve svém odvětví má akcie důvěru investorů a za posledních 12 měsíců posílila o 42 %.

Akcie Intel vs Dow Jones

Srovnání výkonnosti akcie Intel a indexu Dow Jones.

LYNX TIP: O tom, jak fungují akcie blíž, se můžete dočíst v našem akciovém průvodci.

Nejlepší blue chip akcie indexu DAX

Které tři německé blue chips nejvíce překonaly index DAX? Zde je náš seznam top 3 nejlepších blue chips pro německý akciový trh:

1. Akcie RWE

RWE (ISIN: DE0007037129 – symbol: RWE – měna: EUR) je jedním z nejlepších hráčů mezi dodavateli energie, a to i ve srovnání s eurozónou jako celkem. Nová struktura společnosti, která byla vytvořena v minulém roce, přináší velké příležitosti pro výrazné zvýšení ziskovosti. Za posledních dvanáct měsíců tato akcie vykázala nárůst hodnoty o 23 %, zatímco samotný DAX zaznamenal výrazný pokles.

Akcie RWE vs DAX

Srovnání výkonnosti akcie RWE a indexu DAX.

2. Akcie Deutsche Börse AG

Výkonnost Deutsche Börse AG (ISIN: DE0005810055 – symbol: DB1 – měna: EUR) je velmi levná v porovnání s RWE. Působivý nárůst o 22 % ve srovnání s celkově negativní situací na trhu je založen na očekávání, že silné výkyvy na trhu a výsledný vyšší prodej povedou pro burzovního operátora k odpovídajícímu nárůstu tržeb a zisků.

akcie Deutsche Börse AG vs index DAX

Srovnání výkonnosti akcie Deutsche Börse AG a indexu DAX.

3. Akcie Merck KGaA

Merck KGaA (ISIN: DE0006599905 – symbol: MRK – měna: EUR) se v květnu 2020 umístila na třetím místě mezi nejlepšími blue chips indexu DAX. Farmaceutický gigant přesvědčil solidním nárůstem prodejů a zisků v obtížném prvním čtvrtletí roku 2020. Společnost pravděpodobně projde krizí bez větší újmy.

Akcie Merck KGaA VS dax

Srovnání výkonnosti akcie Merck KGaA a indexu DAX.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Nejlepší blue chip akcie indexu Euro Stoxx 50

Euro Stoxx 50 zahrnuje 50 největších blue chips v celé eurozóně. Asi třetina těchto akcií pochází z indexu DAX. Ale pouze jedna akcie indexu DAX by se dostala do top 3 tohoto předního evropského indexu: Deutsche Börse AG. Protože jsme však již uvedli Deutsche Börse mezi nejlepší blue chips v DAX, záměrně ji zde vynecháme. Zajímavé je:

Přestože Evropa, stejně jako globální ekonomika jako celek, propadla do masivní recese a nyní zbývá zjistit, zda bude možné tuto situaci rychle a udržitelně vrátit zpět do růstu, mezi tři nejlepší blue chips Euro Stoxx 50 patří dvě společnosti, které tuto práci vykonávají cyklický, tj ekonomicky citlivá průmyslová odvětví. To ukazuje na vysokou úroveň důvěry, která v současné době dominuje na akciovém trhu. Protože však optimismus není vždy odměňován, bylo by lepší než kdy jindy zajistit pozice následovně stop loss příkazem!

1. Akcie ASML Holding

ASML Holding (ISIN: NL0010273215 – Symbol: ASML – Měna: EUR) je nizozemským dodavatelem v polovodičového průmyslu. Být dodavatelem v odvětví, které je extrémně náchylné na ekonomické cykly, není zpravidla dobrým základem pro signifikantní nárůst hodnoty během ekonomické recese. Společnost ASML Holding však dosud úspěšně odolávala směru celkové ekonomiky a trend dokonce vyšplhal k novým historickým maximům. ASML v současné době patří mezi vítěze blue chips v eurozóně.

Akcie ASML Holding vs index Euro Stoxx 50

Srovnání výkonnosti akcie ASML Holding a indexu Euro Stoxx 50.

2. Akcie Sanofi

Francouzská farmaceutická společnost Sanofi (ISIN: FR0000120578 – symbol: SAN – měna: EUR) obsadila v současné době druhé místo mezi nejlepšími blue chips Euro Stoxx 50. Naděje, že společnost bude mít podíl na úspěšném výzkumu léku proti korona viru, činí její akcie mezi investory populární.

Srovnání výkonnosti akcie Sanofi a indexu Euro Stoxx 50

Srovnání výkonnosti akcie Sanofi a indexu Euro Stoxx 50.

3. Akcie Schneider Electric

Schneider Electric (ISIN: FR0000121972 – Symbol: SU – Měna: EUR) je konglomerát, který lze nalézt ve francouzském předním indexu CAC40. Společnost se nezaměřuje, jak by název napovídal, na spotřební elektroniku, ale na technická řešení v oblasti zásobování energií a automatizace. Jedná se o oblasti, které jsou obvykle méně zasaženy recesí. Akcie je tudíž momentálně vnímána jako tzv. bezpečné útočiště.

Schneider Electric vs Euro Stoxx 50

Srovnání výkonnosti akcie Schneider Electric a indexu Euro Stoxx 50.

Nejlepší blue chip akcie indexu Nikkei 225

Se sílící čínskou ekonomikou a problémy ohledně obchodní války s USA, které přinášejí nejistotu na světový trh, japonský index vypadává z hledáčku mnoha investorů. To je však chybný krok, protože index Nikkei 225 obsahuje nesmírně velké a silné společnosti, které by neměly chybět v žádném investičním portfoliu. A na rozdíl od čínských zde mohou investoři obchodovat bez jakýchkoliv omezení ze strany státu.

Rádi bychom vám představili tři akcie, které v posledních dvanácti měsících dosáhly nejsilnější výkonnosti v předním tokijském indexu Nikkei 225.

1. Akcie Chugai Pharmaceutical

Chugai Pharmaceutical (ISIN: JP3519400000 – Symbol: 4519 – Měna: JPY) je jasně na vrcholu nejlepších blue chips předního tokijského indexu Nikkei 225 s dvanáctiměsíční výkonností 95 %. Společnost se zabývá výzkumem léku na koronavirus a klinické studie začaly začátkem dubna. Chugai Pharmaceutical bude pravděpodobně jednou z prvních společností, které uvedou na trh efektivní lék.

Srovnání výkonnosti akcie Chugai Pharmaceutical a indexu Nikkei 225

Srovnání výkonnosti akcie Chugai Pharmaceutical a indexu Nikkei 225.

2. Akcie Advantest

Advantest (ISIN: JP3122400009 – Symbol: 6857 – Měna: JPY) vyrábí elektronické komponenty. V posledních dvou letech byla společnost schopna výrazně zvýšit prodej a zisky. Za posledních 12 měsíců akcie posílila o 90 %, zatímco referenční index Nikkei 225 je ve ztrátě.

Srovnání výkonnosti akcie Advantest a indexu Nikkei 225.

Srovnání výkonnosti akcie Advantest a indexu Nikkei 225.

3. Akcie Daiichi Sankyo

Daiichi Sankyo (ISIN: JP3475350009 – Symbol: 4568 – Měna: JPY) je velká japonská farmaceutická společnost. Zejména v období pandemie investoři spoléhají, že se farmaceutické společnosti vyhnou dopadům recese.

Srovnání výkonnosti akcie Daiichi Sankyo a indexu Nikkei 225

Srovnání výkonnosti akcie Daiichi Sankyo a indexu Nikkei 225.

Nejlepší blue chips jako základ akciového portfolia

Mezi největšími společnostmi na světě jsme vybrali ty s nejsilnějším výkonem a dobře diverzifikované napříč důležitými ekonomickými sektory. Tyto, nebo jim podobné akcie by měly tvořit základ každého investičního portfolia.

Jak můžete investovat do blue chips prostřednictvím ETF?

Jaký je nejlepší způsob jak vložit blue chips do vašeho investičního portfolia? Samozřejmě jedna možnost je nakoupit akcie nejsilnějších společností na světě jednu po druhé. Ale to vyžaduje značný objem kapitálu a hodně úsilí. Konec konců nejde jen o největší společnosti v USA, Německu, Japonsku, eurozóně, Švýcarsku, Jižní Korey, atd. Kamkoliv se podíváte, naleznete zajímavé blue chips.

Vhodnou a úspornou alternativou jsou ETF zaměřené právě na blue chips. Pro velké trhy po celém světě byly vyvinuty ETF zaměřené speciálně na blue chips daných trhů. Tyto fondy vytváří portfolia, která jsou vzhledem k velikosti ETF dostatečně diverzifikovaná a flexibilní. Pro vás, jako investora, to znamená, že ETF dělají práci za vás. Vy si pouze musíte vybrat z nabídky vhodného kandidáta.

LYNX TIP: Chcete se dozvědět více o obchodování ETF? Objevte průvodce obchodováním ETF

5 nejlepších blue chip ETF roku 2020

V následující tabulce uvádíme podle našeho názoru pět velmi zajímavých ETF investujících do blue chips. Záměrně jsme vybrali pět ETF pokrývající různé regiony světa. Jeden fond investuje do blue chips na celém světě. Další 4 investují do evropských, amerických, čínských a japonských blue chips.

NázevISINHodnota fonduVypláceníVýkonnost za 1 rokVýkonnost za 3 rokyRoční nákladyMěna
iShares Dow Jones Global Titans 50 ETFDE0006289382610 mil.ano/ročně7.55 %9.84 %0.51 %EUR
iShares Dow Jones Industrial Average UCITS ETFIE00B53L4350 366 mil.kumulativně-6.66 %7.00 %0.33 %USD
UBS ETF (LU) EURO STOXX 50 UCITS ETF (EUR) ALU0136234068 345 mil.ano/pololetně-7.47 %-7.26 %0.15 %EUR
iShares China Large Cap UCITS ETF
IE00B02KXK85 474 mil.ano/čtvrtletně-8.91 %3.52 %0.74 %USD
Deka MSCI Japan Large Cap UCITS ETF
DE000ETFL102 9 mil.ano/čtvrtletně6.53 %12.46 %0.50 %JPY

V tabulce nad tímto odstavcem vidíte, jak široká a pestrá nabídka blue chips ETF je momentálně k dispozici. Výběr různých blue chips ETF je obzvláště velký v USA a v Evropě. ETF v naší tabulce jsou podle našeho názoru nejzajímavější pro rok 2020.

Blue chips jsou solidním základem každého investičního portfolia

Investice do „blue chips“, titanů globální ekonomiky, má smysl pro každého investora, který chce vybudovat stabilní investiční portfolio. Tyto společnosti se nestaly tak obrovskými přes noc a tudíž jsou zpravidla ekonomicky stabilní. V důsledku toho je riziko ztráty zde značně nižší. Navíc tyto společnosti obvykle vyplácejí nadprůměrné dividendy.

Tyto blue chips samozřejmě nejsou vzrušujícími růstovými akciemi jako ty z oblasti high-tech nebo biotechnologií s potenciálním růstem v řádech desítek nebo stovek procent. Nicméně takto vysoké potenciální zisky s sebou nesou úměrně vysoké riziko ztráty. Blue chips jsou v zásadě pilíře globální ekonomiky a měly by tudíž být i pilířem vašeho investičního portfolia. U blue chips se zpravidla jedná o střednědobou či dlouhodobou investici. Nejjednodušším způsobem, jak investovat do blue chips jsou právě blue chips ETF, které obsahují největší tituly daných trhů.

Obchodování akcií prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart