Technologickým akciím se za poslední rok dařilo. V minulém roce společnosti jako Apple, Amazon, Google a Spotify dokázaly posílit americké indexy, přestože byl daný rok silně ovlivněn pandemií koronaviru.

Po neuvěřitelném růstu cen a rekordních maximech v roce 2020 jsou investice do technologických akcií i nadále velmi atraktivní. Ale do jakých akcií investovat?

V tomto článku vám představíme nejlepší akcie technologických firem pro rok 2021. Přiblížíme vám, čím se dané společnosti zabývají a ukážeme vám také graf vývoje ceny technologických akcií.

Získejte tak lepší přehled o tom, do jakých akcií je v roce 2021 možné investovat.

Historie technologie

První parní stroje se začaly používat na začátku 18. století. Právě se zavedením parního stroje bylo možné využívat velké množství energie, což odstartovalo průmyslovou revoluci.

Termín technologie však poprvé použil až v roce 1772 německý filozof, ekonom, historik a profesor na univerzitě v Göttingenu Johann Beckmann. Původně tento termín zahrnoval zejména nové stroje a vynálezy, které byly využívány v zemědělství, obchodu a průmyslu.

Mezi lety 1850 a 1900 technologické znalosti rostly raketovým tempem a bylo nutné zavést specializace v oblasti technologického vzdělání. Na scéně se tak objevili například strojní inženýři, chemici nebo agronomové.

Stále však neexistoval žádný strukturovaný vědecký přístup, který by posunul vývoj vpřed. Během tohoto období byl vynalezen telegraf a lidé se naučili ovládat elektřinu. První velká města byla elektricky osvětlena a navedena na kanalizace a vodovodní potrubí. Elektrifikovaná veřejná doprava se také začala pomalu stávat součástí každodenního života.

Mimořádně důležité vynálezy byly učiněny v letech 1900 až 1950. Bratři Wrightové provedli první úspěšný let letadlem a Henry Ford vymyslel montážní linku.

Auta a letadla začaly být produkovány bleskovou rychlostí zejména v důsledku 1. a 2. světové války a výrazně tak přispěly k dynamice vývoje nových technologií. V obývácích běžných lidí se objevily první televize.

Čtete také >> Cena ropy v roce 2021: Vše, co musíte o černém zlatu vědět!

Teprve v tomto období se dostáváme k vysoce kvalitním technologiím, jak je známe dnes. Zejména evoluce procesorů a čipů je důležitá pro vývoj „high-tech“.

Zavedení softwaru pro provoz počítačů a později pro integraci s hardwarem vedla ke stále novým technologickým inovacím. Software také usnadňuje implementaci mnoha funkcí do jednoduchého, a tudíž dostupného hardwaru.

Dot-com bublina – finanční krize v roce 2000

Internet prorazil v roce 1991. Internetová revoluce se ukázala jako velmi důležitá pro naši současnou komunikaci a způsob života. Celosvětové propojení a posílání pošty přes email nám umožnilo doposud nevídaně rychlou výměnu informací na celosvětové úrovni.

V důsledku raketového vzestupu internetu vzniklo mezi lety 1997 a 2000 obrovské množství nových internetových společností. Ceny jejích akcií rychle vzrostly do bezprecedentních výšek. Vznikla investiční bublina, která byla zapříčiněna rychle rostoucími cenami, spekulacemi na akciových trzích a snadno dostupným investičním kapitálem.

Na konci 90. let panovala na burze euforická nálada. Výsledkem bylo, že společnosti, které často nebyly ziskové, dosáhly mimořádně vysokého ocenění. Mnoho společností samozřejmě nedokázalo naplnit očekávání investorů, takže tato bublina v roce 2000 praskla.

V letech 2000 až 2002 ztratil NASDAQ (americká technologická burza) zhruba 83 % své hodnoty. S&P 500 ve stejném období přišel asi o 50 % své hodnoty. To vedlo k mírné ekonomické recesi na celém světě.

Technologické akcie a jejich ohromující růst v roce 2020

Technologickému sektoru se v minulém roce dařilo a stal se také tahounem indexu S&P 500.

Pro lepší představu přinášíme srovnání indexu S&P 500 s technologickým sektorem, který je na grafu prezentován pomocí ETF Technology Select Sector SPDR Fund (XLK).

Týdenní graf  (období březen 2019 až leden 2021) srovnávající vývoj indexu S&P 500 a technologického sektoru reprezentovaného pomocí ETF Technology Select Sector SPDR Fund (XLK). Zdroj: LYNX Trading. 

Z grafu je patrné, že technologický sektor za poslední rok překonal samotný S&P 500 a vzrostl o více než 37 % .  Pandemie koronaviru tomuto růstu jistě přispěla. V mnoha zemích panovala přísná opatření a lidé i firmy byli nuceni více využívat technologie k pracovním činnostem i udržování kontaktů.

Ačkoliv je tento růst impozantní, panují obavy, jak dlouho můžou technologické akcie ve svém růstu pokračovat.

Čtete také >> Burzovní indexy: 10 nejdůležitějších akciových indexů

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

5 nejzajímavějších technologických akcií v roce 2021

Zde vám přinášíme 5 našich tipů na akcie technologických společností, které za poslední roky dosáhly zajímavého růstu. Seznámíme vás, s čím se daná společnost zaobírá a jak se jí v posledních letech daří.

Také vám nabídneme graf vývoje ceny těchto technologických akcií. O některých z těchto společností jste již jistě slyšeli, některé mohou být zajímavou novinkou a inspirací.

Lattice Semiconductor (LSCC)

Lattice Semiconductor je poměrně malá společnost s tržní kapitalizací $ 6,2 miliardy.  Tato firma si však v posledních měsících získala pozornost mnoha investorů.

Soustředí se na výrobu vysoce výkonných programovatelných polovodičů, které se používají v různých elektronických zařízeních.

V roce 2018 společnost převzal bývalý generální ředitel AMD Jim Anderson. Od té doby akcie této technologické firmy vzrostly až o 500 %.

Čtete také >> 21 nejlepších světových akcií pro rok 2021!

Za zmínku stojí i skutečnost že tato společnost v roce 2020 získala ocenění za nejrespektovanější společnost pro výrobu polovodičů (Most Respected Semiconductor Company Award), což je vzhledem ke konkurenci významný úspěch.

Cena akcií společnosti rostla i během koronavirové krize. Zdá se, že býčí trend i nadále pokračuje. Pokud tedy uvažujete o investici do technologií, akcie této společnosti jistě stojí za pozornost.

Týdenní graf  LSCC od června 2015 do ledna 2021. Zdroj: LYNX Trading. 

DocuSign (DOCU)

DocuSign je americká společnost se sídlem v Kalifornii. Tato společnost se soustředí na elektronické podpisy. To umožňuje snadné podepisování dokumentů, aniž by musely být tisknuty či scanovány.

Společnost uvádí, že má více než 500 000 zákazníků. Stovky milionů uživatelů využívá jejich služeb ve více než 180 zemích.

Celkový výnos za poslední roky roste. Za 3. čtvrtletí roku 2020 DocuSign zaznamenal nárůst tržeb o 38 % ve srovnání za stejné období v předešlém roce. To bylo způsobeno nárůstem počtu platících uživatelů. Vliv na nárůst zákazníků měla zřejmě také pandemie koronaviru.

V posledním čtvrtletí se počet zákazníků meziročně zvýšil o 39 % a počet firem, které využívají těchto služeb, se zvýšil až o 55 %. Přestože výnosy i nadále rostou, společnost doposud ještě nenaznamenala čistý zisk.

Snížení výdajů společně s rostoucími výnosy ale mohou tuto situaci brzy změnit. Společnost hodně investovala do zdokonalení technologií pro komplexní řešení digitálních smluv.

Firma také odkoupila společnost Liveoak Technologies, aby do svých služeb mohla započítat i videokonference a další služby, které urychlí elektronický podpis a notářský proces.

Týdenní graf  DOCU od května 2018 do ledna 2021. Zdroj: LYNX Trading. 

Nvidia (NVDA)

Nvidia se v posledních letech stala lídrem zejména na poli grafických procesorů. Mezi roky 2016 až 2018 se společnosti mimořádně dařilo zejména v souvislosti s rostoucí popularitou kryptoměn.

Pro těžení bitcoinu je dobrá grafická karta téměř nutností. Rostoucí zájem o těžbu této kryptoměny tak vedl i k rostoucímu zájmu o produkty této technologické společnosti. Když ale kurz bitcoinu v roce 2018 zaznamenal prudký pád, cena akcií se propadla o více než 50 %.

Čtete také >> Bitcoin: Poznejte těžkou váhu kryptoměn a naučte se, jak do něj správně zainvestovat!

Společnost se však z tohoto propadu vzpamatovala. Zejména díky hernímu průmyslu a datovým centrům. Celkový meziroční výnos se za poslední čtvrtletí navýšil o 57 %. Výnosy z oblasti herního průmyslu za 3. čtvrtletí roku 2020 vzrostly o 37 % oproti stejnému období za předchozí rok.

Nvidia se navíc odhodlala ke koupi společnosti ARM za více než $ 40 miliard. Je to další krok k získání zásadního vlivu ve světě technologií a umělé inteligence.

K tomu všemu ještě bitcoin poslední dobou zaznamenal nová historická maxima a opět se dostal do hledáčku mnoha investorů.

Pokud tedy hledáte nejlepší akcie technologických firem, Nvidia by jistě mohla být zajímavá volba.

Týdenní graf  NVDA od června 2015 do ledna 2021. Zdroj: LYNX Trading. 

GoDaddy (GDDY)

Svět elektronického obchodování se každým rokem exponenciálně rozšiřuje a pandemie koronaviru tomuto trendu ještě více napomohla.

Nové společnosti a elektronické obchody pro svou existenci ale potřebují doménu a webové stránky. A zde právě přichází společnost GoDaddy. Tato firma nabízí jednotlivcům i společnostem možnost registrace domén, hostování i tvorbu webových stránek.

Jen za rok 2020 firma zaznamenala až 1 milión nových zákazníků, což byl největší nárůst za 23 let fungování společnosti. Celkový výnos za 3.čtrvtletí roku 2020 vzrostl o 11 % oproti stejnému období za předešlý rok. Free cash flow vzrostlo o 17 %.

S rostoucím zájmem o internetové služby a nákupy lze očekávat, že tyto technologické akcie by mohly i nadále zajímavě růst.

Týdenní graf  GDDY od června 2015 do ledna 2021. Zdroj: LYNX Trading. 

Salesforce.com (CRM)

Salesforce je softwarová společnost, která se specializuje na řízení vztahů se zákazníky (CRM). Služby Salesforce umožňují podnikům využívat cloudovou technologii k lepšímu spojení se zákazníky, partnery a potenciálními klienty. Umožňuje podnikům monitorovat aktivitu klientů a nabízet mnoho dalších služeb.

Čtete také >> Investice do zlata: 4 nejlepší akcie těžařů zlata v roce 2021!

Salesforce za posledních pět let dosáhl průměrného ročního růstu tržeb o 28 %. Společnost se stále rozrůstá, a právě akvizice jsou klíčem k úspěchu společnosti.

Skupováním menších softwarových společností je tato technologická firma proslulá. Například v roce 2019 odkoupila společnost Tableau za více než $ 15 miliard.

Za 3. čtvrtletí roku 2020 se výnos zvýšil o 20 % oproti stejnému období za předchozí rok. Pohled na cenový graf ukazuje působivý růst ceny akcie za posledních pár let. Proto i Salesforce řadíme mezi technologické akcie, které je dobré sledovat i v roce 2021.

Týdenní graf  CRM od června 2015 do ledna 2021. Zdroj: LYNX Trading. 

Technologické akcie FAANG + M

Kromě výše zmíněných akcií samozřejmě nelze opomenout ani technologické akcie ze skupiny FAANG + M.   Zkratku FANG poprvé použil Jim Cramer na zpravodajském kanálu CNBC k označení 4 nejpopulárnějších a nejrychleji rostoucích technologických akcií.

Zpočátku se jednalo o akcie FacebookuAmazonuNetflixu a Google (zkratka je složena z 1. písmen v názvů společností). Termín FANG se rychle stal velmi populární a postupně byl různě modifikován.

Například FAANG + M označuje šest nejznámějších akcií: Facebook, Apple, Amazon, Netflix, Google a Microsoft.

Tyto společnosti si postupem času vybudovaly silnou neochvějnou pozici na trhu a o jejich technologické akcie je ze strany investorů velký zájem. Akcie se vyznačují velkou likviditou a pokud se zajímáte o investice do technologií, tyto společnosti rozhodně stojí za pozornost.

Obchodování akcií prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart