Spekulovat na pokles může na první pohled vypadat jako hazard a nebezpečná operace. Mnoho investorů přesně nechápe princip, jakým prodej na krátko neboli short selling probíhá a u některých z nich to může dokonce vyvolávat negativní konotace.

V principu se jedná o situaci, kdy investor spekuluje na pokles ceny daného aktiva, a chce na tomto poklesu vydělat.

Jak přesně tento proces probíhá, není z tohoto termínu na první pohled jasné.

V následujícím článku podrobně rozebereme, co to znamená otevřít krátkou pozici.

Co je to prodej na krátko (short selling)?

Nejprve ze všeho: co to znamená, když mluvíme o prodeji na krátko? V zásadě se jedná o situaci, kdy investor spekuluje na pokles ceny daného aktiva. Samo o sobě nám to říká, že účastník trhu očekává pokles ceny a hodlá z této situace profitovat.

V zásadě je třeba poznamenat: „krátké pozice“ se neomezují pouze na konkrétní oblast trhu. Můžete shortovat akcie, indexy, komodity, měnové páry, dluhopisy. Shortovat lze kdykoliv, kdy účastník trhu předpokládá, že větší potenciál nyní leží směrem dolů.

Prodej na krátko tedy není v konečném důsledku ničím jiným než snahou o dosažení zisku z klesajících cen, podobně jako investoři chtějí vydělat peníze na uptrendu. Prodej na krátko se zpravidla realizuje prostřednictvím derivátů (často znásobené pákovým efektem), či krátkým prodejem akcií. Otevření krátké pozice zpravidla přináší větší rizika, než otevření dlouhé pozice.

Prodej na krátko patří v dnešní době k naprosto běžným praktikám, na kterých je postavena celá řada investičních strategií.

Čtěte také >> Split akcie – co to je dělení akcie a jak funguje

Co je to Short Squeeze?

V překladu se doslova jedná o „zmáčknutí“ obchodníků, kteří jsou v short pozici.

Pokud se obchodník rozhodne pro prodej na krátko, znamená to, že spekuluje na pohyb ceny směrem dolů. Pro ukončení obchodu pak používá nákupní příkaz.

To je i důvodem, proč často po prudkém poklesu ceny následuje krátkodobý nárůst.  Obchodníci uzavírají své krátké pozice.

Když ale navzdory všem předpokladům začne cena růst, jsou obchodníci nuceni uzavřít své pozice se ztrátou.

Mějme prosím na paměti, že při shortování ztráta není omezená, protože cena akcie může růst teoreticky až do nekonečna.

Každý trader by se tak na základě svého money managementu měl předem rozhodnout, kdy případnou ztrátovou pozici uzavřít. I v takovém případě musí použít nákupní příkaz.

Čtete také >> Money Management: Jak se stát mistrem disciplíny?

Nyní si představme, že většina obchodníků spekuluje na pokles ceny vybrané akcie a cena znenadání začne růst. Tito obchodníci se ocitnou ve ztrátě a jsou nuceni uzavírat své pozice.

Masivní uzavírání pozic za pomocí nákupních příkazů tak spustí lavinový efekt, a ještě větší tlak na růst ceny. Cena akcie v takových situacích obvykle rychle a dramaticky roste.

Všichni spekulanti na pokles ceny se mýlili a nyní jsou vymačkáni jako citrón. To je princip Short Squeezu.

Jak odhalit potenciální Short Squeeze?

Když už víme, co je to Short Squeeze, naskýtá se otázka, jak takovým situacím předcházet, případně kdy je možné takovou událost očekávat. K tomuto účelu je důležité seznámit se s pojmem Short Ïnterest.

Short Interest představuje počet akcií, které byly prodány nakrátko, ale dosud nebyly pokryty. Jinými slovy nám to udává počet akcií, které jsou aktuálně short.

Díky Short Interestu tak lze do určité míry odhadovat sentiment na trhu nebo náladu obchodníků u jednotlivých akcií. Pokud je Short Interest vysoký, znamená to, že mnoho obchodníků spekuluje na pokles ceny.

Často se také používá Short Interest Ratio. To nám udává, kolik z veřejně dostupných akcií (Float) bylo prodáno, ve vztahu k celkovému počtu akcií v oběhu (Outstanding shares).

Float vyjadřuje počet akcií dané společnosti, který veřejnost může volně na trhu obchodovat.  Počet takto dostupných akcií se u různých společností často liší.

Pokud je na trhu velká poptávka po akciích společnosti s malým počtem veřejně dostupných akcií, cena těchto akcií může prudce vzrůst.

Short Squeeze nelze nikdy předem přesně odhadnout, ale právě u akcií, kde je vysoký Short Interest a nízký Float, je třeba opatrnosti.

3 různé způsoby obchodování na krátko

V zásadě existují dva hlavní způsoby, jak obchodovat na krátko, tzn. spekulovat na pokles cen: buď 1) prodejem akcií, které v danou chvíli nevlastní, viz.níže, nebo 2) použitím derivátů. Zde hrají hlavní roli futures.

Shortovat lze i s 3) opcemi, certifikáty a warranty. Dokonce i některé ETF lze shortovat. S těmito deriváty investor reálně neovlivňují aktuální situaci trh.

Následující článek se zaměřuje na 2 hlavní formy krátkého prodeje:

  1. Prodej na krátko prostřednictvím futures
  2. Prodej na krátko prostřednictvím akcií

 

Prodej na krátko prostřednictvím futures

Obchodování s futures pokrývá všechny oblasti akciového trhu. Futures lze obchodovat na akciové indexy, komodity, dluhopisy a měnové páry. Základní princip je následující:

Futures je forwardový kontrakt mezi dvěma stranami. Jeden smluvní partner otevírá dlouhou pozici a druhý krátkou. První z nich spekuluje, že ke dni expirace vzroste cena podkladového aktiva (např. indexu), ke kterému je futures kontrakt vztažen.

Druhá strana, která otevřela krátkou pozici, naopak spekuluje, že cena podkladového aktiva ke dni expirace kontraktu klesne. Rozhodující faktor o vítězi tohoto obchodu je cenový pohyb, který podkladové aktivum vykoná.

V principu tedy, na každého účastníka trhu, který otevře krátkou pozici, musí existovat proti strana, která otevře dlouhou pozici. Pokud jsou prodávající ve většině, povede to k uzavření smluv na stále nižších úrovních a podkladové aktivum bude pod tlakem prostřednictvím tzv. arbitráže (rozdílům v ceně mezi futures a akciovým trhem).

Pokud by nastala tato situace, cena podkladového aktiva by pravděpodobně stejně klesala, aniž by někdo otevíral krátké pozice.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Prodej na krátko prostřednictvím akcií

Investoři, kteří prodávají na krátko, prodávají akcie, které v danou chvíli nevlastní. Prodávající strana si akcie vypůjčí (většinou od brokera) a vrátí je po uzavření pozice.

Cílem je prodat zapůjčené akcie a následně je odkoupit zpět za nižší cenu a vrátit věřiteli. Pokud však cena akcií stoupne, my realizujeme ztrátu.

Krátký prodej byl v minulosti poměrně komplikovaná záležitost, ale dnes se jedná o běžnou praktiku. U moderního online brokera jako je LYNX je obchodování na krátko samozřejmostí.

To zda je hodnota akcie pod tlakem z důvodu velkého počtu krátkých prodejců, nebo jednoduše, protože se dané akcie zbavují normální investoři, kteří je drží ve svém portfoliu, je většinou nejasné.

Krátcí prodejci zpravidla velmi riskují, ale mají také obrovské šance na zisk. Důvodem je právě, že prodávají akcie, které nedrží ve svém portfoliu. Za tuto službu platí věřiteli poplatek, který ještě zvětšuje vaši případnou ztrátu.

Obchodování akcií prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart