Shortování je mezi investory stále populárnější. Prodej na krátko (short trading) ale také vyvolává u některých lidí i negativní konotace, protože investor spekuluje na pokles ceny daného aktiva, a chce na tomto poklesu vydělat.

V případě shortování akcií tak sází na to, že cenné papíry společnosti budou klesat. V článku si vysvětlíme podstatu short tradingu a představíme si jev, který je noční můrou mnoha obchodníků na krátko – Short Squeeze. 

Co je shortování a jak funguje prodej na krátko?

Při shortování investor spekuluje na pokles ceny daného aktiva. Prodej na krátko je tedy založen na tom, že prodáváme za vyšší cenu, abychom následně mohli za nižší cenu nakoupit. Shortovat lze akcieindexykomodityměnové páry i dluhopisy.

Co znamená shortovat?

Jak je možné prodávat něco, co nevlastníme ve svém portfoliu? Vše si vysvětlíme na zjednodušeném příkladu. Představte si, například situaci, že se jako jeden z mála náhodou dozvíte, že váš oblíbený obchod s produkty Apple se chystá v příštích několika dnech výrazně zlevnit telefony iPhone. Je po nich stále velká poptávka, avšak vy žádný zrovna nevlastníte. Rozhodnete se tedy daný telefon za poplatek vypůjčit od přítele a následně ho prodat.

Po pár dnech cena iPhone telefonů opravdu klesne o desítky procent. Vy takto zlevněný telefon koupíte, vrátíte ho příteli a dáte mu za to domluvený poplatek. Váš přítel tak stále bude mít iPhone, přičemž navíc vydělal na poplatku za půjčení. Vy jste vydělali na tom, že jste prodali daný telefon za mnohem vyšší cenu, než jste jej následně nakoupili, takže i s poplatkem za vypůjčení jste pořád v zisku. A takto podobně funguje shortování akcií. Vypůjčíte si akcie, které prodáte za určitou cenu. Spekulujete na to, že je následně nakoupíte levněji.

Samozřejmě však může nastat i situace, že vaše informace byla špatná a telefony iPhone naopak mohly navíc ještě zdražit. V takovém případě budete muset ale dodržet své slovo a svému příteli koupit telefon za vyšší cenu, než jste ho prodali. A navíc mu stále zaplatit slíbený poplatek.

Je třeba také zmínit, že ne všechny akcie je možné shortovat. Akcií k shortování je totiž velmi často jen omezené množství. U některých brokerů si můžete akcie na daný den za poplatek „zarezervovat“. Budete mít tedy jistotu, že daný den můžete shortovat určité množství akcií vybrané společnosti. Prostřednictvím LYNX je short selling možný pro klienty s maržovým účtem. Pokud jsou akcie k shortování dostupné, klient si je nemusí rezervovat a může jich využít.

Jaká rizika shortování přináší?

Prodej na krátko zpravidla představuje vyšší risk než obchodování na stranu long. Pokud například spekulujeme na růst ceny akcie Tesla, víme, že přinejhorším cenné papíry této společnosti mohou klesnou až na nulu. Ztráta je tedy omezená.

Cena akcií společnosti ale může teoreticky růst až do nekonečna a při short tradingu tak zpravidla hrozí neomezená ztráta. Při obchodování na krátko bychom tedy měli vždy mít jasně definovaný risk a strategii pro případ, že cena aktiva začne růst proti nám. U akcií se také může stát, ne vždy budou k shortování dostupné a potenciálně zajímavý obchod tak nebudeme schopni realizovat.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Co je Short Squeeze?

V překladu se doslova jedná o „zmáčknutí“ obchodníků, kteří jsou v short pozici. Pokud se obchodník rozhodne pro shortování, znamená to, že spekuluje na pohyb ceny směrem dolů. Pozici tedy otevírá sell příkazem. Pro ukončení obchodu pak používá nákupní příkaz.

Nyní si představme, že většina obchodníků spekuluje na pokles ceny vybrané akcie a cena znenadání začne růst. Tito obchodníci se ocitnou ve ztrátě a jsou nuceni uzavírat své pozice. Masivní uzavírání pozic za pomocí nákupních příkazů tak spustí lavinový efekt, a ještě větší tlak na růst ceny. Cena akcie v takových situacích obvykle rychle a dramaticky roste. Všichni spekulanti na pokles ceny se mýlili a nyní jsou vymačkáni jako citrón. To je princip Short Squeezu.

Mnoho obchodníků se s ním během short tradingu již mnohokrát potkalo. Z nedávné doby stojí za zmínku situace z ledna roku 2021, kterou jsme popsali v našem článku Akcie GameStop (GME) díky Reddit WallStreetBets vzrostly až o 978 %.

Jak odhalit potenciální Short Squeeze?

Když už víme, co je to Short Squeeze, naskýtá se otázka, jak takovým situacím předcházet, případně kdy je možné takovou událost očekávat. K tomuto účelu je důležité seznámit se s pojmem Short Interest.

Short Interest představuje počet akcií, které byly prodány nakrátko, ale dosud nebyly pokryty. Jinými slovy nám to udává počet akcií, které jsou aktuálně short.

Díky Short Interestu tak lze do určité míry odhadovat sentiment na trhu nebo náladu obchodníků u jednotlivých akcií. Pokud je Short Interest vysoký, znamená to, že mnoho obchodníků se zřejmě na shortování zaměřuje.

Často se také používá Short Interest Ratio. To nám udává, kolik z veřejně dostupných akcií (Float) bylo prodáno, ve vztahu k celkovému počtu akcií v oběhu (Outstanding shares).

Float vyjadřuje počet akcií dané společnosti, který veřejnost může volně na trhu obchodovat.  Počet takto dostupných akcií se u různých společností často liší.

Pokud je na trhu velká poptávka po akciích společnosti s malým počtem veřejně dostupných akcií, cena těchto akcií může prudce vzrůst.

Short Squeeze nelze nikdy předem přesně odhadnout, ale právě u akcií, kde je vysoký Short Interest a nízký Float, je třeba opatrnosti. A té není u shortování nikdy dost.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

LYNX: Wat is short gaan? Hoe werkt short gaan precies? Wat zijn de voordelen en de risico’s? (24. 5. 2023); www.lynx.nl/beurs/trading/leren-beleggen-traden/short-gaan/

CNBC. Short selling: What it is, why it’s risky and how the ‘squeeze’ happens (24. 5. 2023); www.cnbc.com/2021/01/29/short-selling-what-it-is-why-its-risky-and-how-a-squeeze-happens.html

Profituje z klesajících cen

Akciový trh nejde vždy nahoru. Období se zvýšenou volatilitou a poklesem cen se objevují často. Investiční účet prostřednictvím LYNX vám umožní vedle nákupu akcií také spekulovat na pokles trhu a otevírat krátké pozice (prodej na krátko). Zjistěte více na: Short selling

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart