Nasdaq futures: Poznejte specifika E-mini Nasdaq 100 (NQ)

Autor: Tomáš Stráník

V tomto článku:

Nasdaq futures: E-mini Nasdaq 100 (NQ)
Zajímá vás, jak lze investovat do technologického indexu Nasdaq 100? Jednou z možností jsou E-mini Nasdaq 100 futures.


V článku si představíme specifika těchto kontraktů a také prozradíme 6 tipů pro začínající investory, na co si dát pozor při jejich obchodování. Pokud hledáte brokera pro investování do futures, klikněte zde.

Co je Nasdaq 100 Index (NDX)?

Jedná se o akciový index, který sleduje výkonnost 100 největších nefinančních společností obchodovaných na burze Nasdaq. Index byl spuštěn 31. ledna 1985 a váha jednotlivých společností je počítána (podobně jako u Nasdaq Composite) na základě tržní kapitalizace. Pokud se chcete o těchto indexech dozvědět více, doporučujeme náš článek Nasdaq index: Poznejte nejdůležitější technologický index světa.

Aktuální seznam akcií v indexu Nasdaq 100:

Loading ...
Název společnosti Symbol Tržní kapitalizace (v mld. USD) Zavírací cena předchozího dne Den Týd. Měs. Půl roku 1 rok 5 let
Apple AAPL
Adobe ADBE
Autodesk ADSK
Align ALGN
Applied Materials AMAT
AMD AMD
Amgen AMGN
Amazon AMZN
Activision Blizzard ATVI
AstraZeneca AZN
Baidu BIDU
Biogen BIIB
Costco Wholesale COST
Cisco Systems CSCO
Dollar Tree DLTR
Electronic Arts EA
eBay EBAY
Meta Platforms META
Gilead GILD
Keurig Dr Pepper KDP
Alphabet GOOG
Alphabet A GOOGL
Intel INTC
Intuit INTU
Intuitive Surgical ISRG
Lululemon Athletica LULU
Monster Beverage MNST
Microsoft MSFT
Micron Technology MU
Netflix NFLX
NVIDIA NVDA
NXP NXPI
Booking Holdings BKNG
PepsiCo PEP
Qualcomm QCOM
Starbucks SBUX
Skyworks SWKS
Tesla TSLA
Texas Instruments TXN
Vertex Pharma VRTX
Broadcom AVGO
Analog Devices ADI
Automatic Data Processing ADP
CSX CSX
Cognizant Technology Solutions CTSH
Comcast CMCSA
Fastenal FAST
Fiserv FISV
Illumina ILMN
The Kraft Heinz KHC
Lam Research LRCX
Marriott International MAR
Mondelez MDLZ
Netease NTES
O Reilly Automotive ORLY
Paccar PCAR
Paychex PAYX
PayPal PYPL
Regeneron Pharmaceuticals REGN
Ross Stores ROST
Sirius XM SIRI
T-Mobile US TMUS
Verisk Analytic CL A VRSK
Walgreens Boots Alliance WBA
Charter Communication – A CHTR
Cintas Corp. CTAS
KLA-Tencor Corp. KLAC
Microchip Technology Inc. MCHP
American Electric Power AEP
Exelon EXC
Honeywell International HON
Synopsys SNPS
VeriSign VRSN
Xcel Energy XEL
Splunk SPLK
Match Group MTCH
Palo Alto Networks PANW
Fortinet FTNT
ASML Holding NV-NY ASML
Cadence Design Systems CDNS
IDEXX Laboratories IDXX  
MercadoLibre MELI  
Workday WDAY
Docusign DOCU
Crowdstrike Holdings CRWD
Moderna MRNA
Zoom Video Communications ZM
Seagen SGEN
Pinduoduo PDD
DexCom DXCM
Copart CPRT
Ansys ANSS
Airbnb ABNB
Datadog DDOG
Zscaler ZS
AstraZeneca ADR AZN
Old Dominion Freight Line ODFL
Constellation Energy CEG
Okta OKTA
Lucid Group LCID

Nasdaq futures: Specifika E-mini Nasdaq 100 (NQ)

E-mini Nasdaq 100 kontrakty se řadí k těm volatilnějším. Volatilita je vyšší než u E-mini S&P 500 futures a denní výkyvy by se daly přirovnat k DAX futures nebo Euro Stoxx 50 futures. NQ kontrakty se obchodují na burze GLOBEX, která je součástí CME skupiny. Velikost ticku (nejmenšího možného pohybu) je 0,25 bodu. Tato velikost zpravidla představuje i běžný spread mezi poptávkovou a nabídkovou cenou. V obdobích zvýšené volatility může být spread i vyšší.

Multiplikátor NQ kontraktu je 20. Jak už bylo řečeno, velikost jednoho ticku je 0,25 bodu, což odpovídá $5 (0,25*20). Celý bod má hodnotu $20 (4*5). Pokud je tedy trh například na 6 000 bodech, znamená to, že hodnota jednoho kontraktu je $120 000 (6000*20).

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

E-mini Nasdaq 100 futures se obchodují v tříměsíčních cyklech, tudíž během roku se vystřídají čtyři expirace (březen, červen, září, prosinec). Obchodní hodiny jsou stejné jako u ostatních populárních futures kontraktů. Burza otevírá o půlnoci z neděle na pondělí a obchoduje se až do 22:15. Poté následuje 15 min pauza a následně je možné obchodovat od 22:30 do 23:00. Hlavní obchodní hodiny jsou 15:30 až 22:15 středoevropského času.

Nasdaq futures: Detail kontraktu E-mini Nasdaq 100 (NQ)
Detail kontraktu E-mini Nasdaq 100 (NQ) v platformě Trader Workstation. Zdroj: (Trader Workstation 9. 7. 2024)

Celkově vysoká likvidita E-mini Nasdaq 100 znamená, že obchodníci mohou rychle a efektivně vstupovat do pozic a vystupovat z nich, aniž by čelili výrazným cenovým odchylkám nebo vysokým transakčním nákladům. To je jedním z hlavních důvodů, proč je E-mini Nasdaq 100 tak oblíbený mezi obchodníky hledajícími expozici vůči americkému technologickému sektoru.

Jak obchodovat Nasdaq futures: 6 tipů pro začínající investory

Při obchodování s E-mini Nasdaq 100 je důležité mít na paměti několik klíčových aspektů, abyste minimalizovali rizika a maximalizovali své šance na úspěch.

Pozor na vysokou volatilitu

E-mini Nasdaq 100 dokáže být velmi volatilní. Měli byste být připraveni na rychlé a výrazné cenové pohyby. Použití stop-loss příkazů a jiných strategií řízení rizik může být cestou, jak potenciálně zvýšit ochranu vašeho kapitálu. Pokud se o významu stop-lossu chcete dozvědět více, doporučujeme náš článek Stop-loss: Nejlepší přítel nebo nejhorší nepřítel?.

Sledujte makroekonomické události

Důkladně sledujte ekonomické kalendáře a buďte si vědomi klíčových událostí, které mohou ovlivnit trh, jako jsou rozhodnutí o úrokových sazbách, zprávy o zaměstnanosti, inflace a další ekonomické ukazatele. Může vám to pomoci ve vašem rozhodování.

Finanční výsledky a firemní zprávy mohou ovlivnit trh

Technologické společnosti zahrnuté v indexu Nasdaq 100 pravidelně zveřejňují své finanční výsledky. Tyto zprávy mohou mít výrazný dopad na ceny. Sledujte termíny oznámení výsledků a buďte připraveni na možné cenové pohyby.

Naučte se používat technickou analýzu

Nachází se trh v býčí nebo medvědí fázi? Pokud se o tržním sentimentu chcete dozvědět více, mohl by vás zaujmout náš článek Co je medvědí trh (bear market) a býčí trh (bull market)?. Technická analýza a rozbor grafu vám pak mohou například posloužit ke správnému načasování vstupů do pozice. Více zjistíte v článku Technická analýza: Praktický průvodce.

Hlídejte si likviditu Nasdaq futures

E-mini Nasdaq 100 má obvykle likviditu vysokou, ale nemusí tomu tak být vždy. Zejména mimo hlavní obchodní hodiny se může stát, že spread bude širší. Před vstupem do pozice je dobré se vždy ujistit, že likvidita je pro vaší obchodní strategii dostatečná.

Pákový efekt může být dobra sluha, ale zlý pán

Obchodování Nasdaq futures zahrnuje použití páky. To může výrazně zvýšit zisky investorů, ale v případě nepříznivého vývoje také jejich ztráty. Buďte opatrní s velikostí své pozice a ujistěte se, že máte dostatečný margin pro pokrytí potenciálních ztrát. Nesplnění maržových požadavků totiž může vést k nucené likvidaci pozic ve vašem portfoliu. Na naší stránce Maržové obchodování nabízíme jednoduchý příklad, který tuto problematiku vysvětluje a najdete zde také odpovědi na nejčastější otázky spojené s marginem.

Dodržování těchto zásad může pomoci zvýšit vaše šance na úspěch při obchodování s E-mini Nasdaq 100 futures a snížit riziko nepředvídatelných ztrát. Upozorňujeme, že investování není bez rizika a obchodování futures kontraktů má svá specifika. Pokud tedy s futures nemáte ještě žádné zkušenosti, doporučujeme náš článek Obchodování futures: Průvodce & odpovědi na 10 zásadních otázek.

Obchodujte Nasdaq futures skrze LYNX

Online broker LYNX umožňuje svým klientům obchodovat futures na akciové indexy, komodity i měny. Zajišťuje přístup na desítky světových burz a díky tomu můžete obchodovat i výše zmíněné futures na cukr. Pro své klienty LYNX zajišťuje pokročilé platformy LYNX+ a TWS (Trader Workstation) s nástroji pro obchodování futures i jiných instrumentů.

Přečtěte si také:

Použité zdroje:

LYNX: YM | Futures Nasdaq : tradez le future Nasdaq 100 (10. 7. 2024); www.lynxbroker.fr/bourse/cours-bourse/futures/avis-futures/futures-nasdaq-100-tradez/

CME Group: E-MINI NASDAQ-100 FUTURES – CONTRACT SPECS (10. 7. 2024); www.cmegroup.com/markets/equities/nasdaq/e-mini-nasdaq-100.contractSpecs.html

CME Group: E-mini Nasdaq-100 (10. 7. 2024); www.cmegroup.com/markets/equities/nasdaq/e-mini-nasdaq-100.html#

Produktové informace:

Key Information Documents (KIDs) page: UK PRIIPs futures products 10. 7. 2024); www.cmegroup.com/market-regulation/european-regulation/priips-futures-products.html

Key Information Document (KID): Futures CME Group na Akciové Indexy (10. 7. 2024); www.cmegroup.com/market-regulation/european-regulation/files/cz-key-information-document-equity-index-futures.pdf

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker