Když se řekne obchodování s komoditami, většině lidem se vybaví zlato a ropa. Právě o těchto komoditách se nejčastěji mluví ve spojitosti se surovinami. Nejsou to ale jediné významné komodity, které se dají obchodovat na finančních trzích.

Již průmyslová revoluce započala obchodování s komoditami, jednalo se ale především o zemědělské produkty. Jejich popularita ani po staletích neodchází.

Komodity jsou dnes stále populární volbou, obchodování ale nezůstalo omezeno jen na zemědělství.

Které další zajímavé komodity vedle zlata či ropy lze obchodovat na burze?

V tomto článku se budeme zabývat nejen zlatem a ropou, ale i dalšími komoditami jako jsou zemní plyn, stříbro, měď, káva, kakao, obilí, ale i uran, lithium či kobalt.

Krátký úvod do historie obchodování komodit

Po tisíce let obchod fungoval pouze na základě uspokojování základních potřeb člověka. Výměna zboží probíhala formou barterového obchodu, kdy přebytečné zboží bylo směněno za zboží nedostatkové. Později tento způsob směny nahradila platidla ve formě vzácných kovů. Jednalo se především o zlato a stříbro.

V novodobé historii se začalo užívat peněz jako prostředku směny, čímž byl jednodušší přepočet ceny komodit mezi sebou. Díky tomu ale vzniklo riziko vyplývající z kolísaní hodnoty směnných kurzů. Proto dalším mezníkem v historii v rámci obchodování s komoditami byl vznik komoditních derivátů. Tyto instrumenty přinesly možnost pokrýt riziko.

Komodita

Komodita je druh zboží, které je na trhu obchodováno bez rozdílů na jeho kvalitě, protože dodávky od různých dodavatelů jsou navzájem zastupitelné. Mezi komodity patří např. nerostné suroviny, zemědělské produkty či ropa, jelikož to jsou homogenní produkty, které lze obchodovat za jednotnou cenu na globálních trzích. Příklad nekomodity je např. prodej automobilů, mobilních telefonů atd.

Energetické komodity

První typ komodit, kterým se v tomto článku budeme zabývat, spadá do oblasti energetického průmyslu. Právě ropa a zemní plyn jsou nejobchodovanější suroviny na komoditních burzách. Ropa jako základní palivo a surovina pro výrobu plastů je ideálním ukazatelem hospodářského vývoje. Velké výkyvy v ceně ropy mají vliv nejen na komoditní trhy, ale i na ty akciové.

Ropa & Obchodování ropy

Ropný průmysl rozlišuje dva typy ropy podle jejího původu. Tou první je severoamerická ropa nazývaná WTI (West Texas Intermediate). Lze ji také nalézt pod pojmem Crude. Pokud byste chtěli nakupovat ropu Brent, budete obchodovat s ropou z nalezišť v Severním moři.

Čtěte také >> CL | Futures kontrakt na ropu

Spekulovat na cenu ropy je možné pomocí následujících instrumentů: futures, ETF sledujících cenu ropy, strukturovaných produktů a samozřejmě pomocí akcií ropných společností. Nejznámějšími příklady instrumentů pro obchodování ropy najdete v následující tabulce:

ProduktNázevTicker
FuturesCrude OilCL
Brent OilBZ
Strukturované produktyCertifikáty od poskytovatelů jako Commerzbank, ING či Goldman Sachs.
AkcieRoyal Dutch ShellRDSA
Scorpio TankersSTNG
ConocoPhillipsCOP
EnbridgeENB

Zemní plyn & Obchodování zemního plynu

Zemní plyn patří také mezi další velmi populární suroviny obchodované na burze. Tuto komoditu lze zobchodovat například pomocí následujících instrumentů:

ProduktNázevTicker
FuturesHenry Hub Natural GasNG
Strukturované produktyCertifikáty od emitentů jako BNP, Commerzbank nebo ING
AkcieAntero ResourcesAR
Cabot Oil & GasCOG
Philips 66PSX

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Vzácné kovy

V rámci investování do komodit nesmíme opomenout druhou významnou skupinu surovin. Představme si kategorii (vzácných) kovů. O ušlechtilosti kovu rozhoduje odolnost kovu vůči korozi a oxidaci na vzduchu. Právě zlato odolává těmto vlivům nejvíce, nejméně naopak měď.

 

Zlato & Obchodování zlata

Zlato, nejpopulárnější a zároveň nejobchodovanější kov, najde své využití v průmyslu, bankovnictví, ale i lékařství. Zlato je možné obchodovat například prostřednictvím několika instrumentů, jež naleznete níže. CFD kontrakty jsou pak vhodnou volbou pro menší investory, kteří nemají zájem vkládat příliš velké množství kapitálu na obchodování zlata přes futures kontrakty.

Čtěte také >> Jak na Investice do zlata?

ProduktNázevTicker/ISIN
FuturesGold FuturesGC
Strukturované produktyInvestiční certifikáty
AkcieAngloGold AshantiAGG
GoldcorpGG
Barrick Gold Corp.ABX
Royal GoldRGLD
Kirkland Lake GoldKL
Agnico Eagle MinesAEM
Corvus GoldKOR
Maya Gold & SilverMYA
Wesdome Gold MinesWDO
Great Bear ResourcesGBR
CFDSpotové zlatoXAUUSD

Stříbro & Obchodování stříbra

Stříbro patřící do rodiny ušlechtilých kovů se vyznačuje volatilnější cenou v porovnání se zlatem. Stejně jako zlato se tato komodita používá jako platidlo a své využití nachází dodnes mezi šperky.

Čtěte také >> Jak na investice do stříbra?

ProduktNázevTicker
FuturesSilver futuresSI
Strukturované produktyInvestiční certifikáty
AkcieFresnilloFRES
Silver Wheaton Corp.SLW
First Majestic Silver Corp.AG
Pan American SilverPAAS
GoldcorpGG
Hochschild MiningHOC
CFDSpotové stříbroXAGUSD

Měď & Obchodování mědi

Měď, tento načervenalý kov, je základem slitin jako je mosaz či bronz a nachází široké využití ve stavebnictví. Na cenu mědi má silný vliv ekonomická situace v asijských zemích, a to mimojiné kvůli velké poptávce ze strany Číny.

ProduktNázevTicker
FuturesNYMEX Copper IndexHG
AkcieBHP BilitonBHP
Rio TintoRIO
Southern Copper Corp.SCCO
Strukturované produktyInvestiční certifikáty

Zemědělské produkty

Obchodování s komoditami v oblasti zemědělství nabírá velké důležitosti především pro farmáře. Díky finančním derivátům jsou schopni předcházet neúnosným ztrátám v důsledku nepředvídatelných propadů cen těchto produktů.

Káva & Obchodování kávy

Z produkce kávy, jako nejobchodovanější zemědělské komodity, vydělává každý rok více než 100 milionů lidí.  Jedná se o velmi populární komoditu, jejíž cena je závislá na úrodě keře kávovníku. Kávu lze obchodovat například za pomoci následujících instrumentů.

ProduktNázevTicker
FuturesCoffee futuresKC
AkcieStarbucks Corp.SBUX
Whitewave Foods CompanyWMAV
Farmer Brothers CompanyFARM
Strukturované produktyInvestiční certifikáty

Zrniny & Obchodování zrnin

Obchodovat obilí je hitem především z důvodu volatility cen těchto komodit. Vyznačuje se sezóna suchem či velmi deštivým obdobím? Obchodování s komoditami, především jako jsou obilniny, je závislé na aktuálních podmínkách a počasí. Tyto faktory jsou nelehko předvídatelné, proto se farmáři zajišťují finančními deriváty. Mezi zrniny počítáme především kukuřici a pšenici. Příklady těchto instrumentů naleznete v tabulce níže.

ProduktNázevTicker
FuturesCorn futures (kukuřice)ZC
Wheat futures (pšenice)ZW
Soybean futures (sojové boby)ZS
Rough Rice futures (rýže)ZR
Strukturované produktyInvestiční certifikáty

 

Kakao & Obchodování kakaa

Kakao – základní surovina pro výrobu čokolády. Z této skupiny je kakao poslední komoditou, u které se seznámíme s burzovními instrumenty.

ProduktNázevTicker
FuturesCocoa futuresC
Strukturované produktyInvestiční certifikáty

Chemické prvky

Čtvrtou skupinou surových materiálu jsou chemické prvky. Na rozdíl od tradičních surovin, kterými jsme se tu již zabývali, se prvky z této skupiny vyrábí především synteticky. Těžba těchto surovin je nákladná a nevyplácí se.

Uran & Obchodování uranu

Uran je znám pro své využití v nukleárních reaktorech. Jaderná energetika je to, co dělá uran tak atraktivním prvkem. V jaderných reaktorech zastává roli paliva pro výrobu energie.

Výroba energie právě tímto způsobem je celosvětově kontroverzním tématem. V historii byly zaznamenány události, které na popularitě této metody výroby energie příliš nepřidaly, vzpomeňme si na elektrárnu Fukušima. Ještě méně populárním použitím jsou pak jaderné zbraně.

Čtěte také >> Uranové akcie – 2 nejlepší tituly v roce 2019

Rostoucí geopolitické napětí a odstup Spojených států od Pařížské dohody o klimatu dělá tento prvek horkým tématem. Podívejte se, jak lze uran zobchodovat na finančních trzích.

ProduktNázevTicker
AkcieCameco Corp.CCJ
NexGen Energy LimitedNXE
Westwater ResourcesWWR
Altius MineralsALS
Uranium Participation Corp.YOU
Uranium EnergyUEC

 

Lithium & Obchodování lithia

Stejně jako uran, tak i lithium nachází své uplatnění v jaderné energetice. Co více, lithium je vhodným prvek k dlouhodobému uchování elektrické energie v podobě lithiových baterií a akumulátorů.

Popularita lithia zatím nepoznala hranic, ceny tohoto prvku v posledních letech rostou. Využití baterií ve smartphonech a rostoucí popularita elektrického pohonu ženou lithium na vysoké příčky z pohledu poptávky po komoditách.

A za pomoci jakých instrumentů můžete profitovat z tohoto prvku?

ProduktNázevTicker
AkcieAlbemarle CorporationALB
Advanced MetallurgicalAMG
Tianqi Lithium2466
Lithium AmericasLAC
Sociedad Quimica Minera de ChileSQM
OrocobreORE

Kobalt & Obchodování kobaltu

Dalším kovem patřícím do této skupiny je kobalt. Díky jeho malé dostupnosti a složitému procesu výroby je jeho cena vysoká, přirovnatelná k ceně stříbra. Kobalt se přidává do slitin, jelikož disponuje vlastnostmi jako je tvrdost, odolnost a pevnost. Lze ho také využít jako ochranu proti korozi či ve sklářském průmyslu.

ProduktNázevTicker
AkcieSherritt InternationalS
Cobalt 27KBLT
China Molybdenum3993

Zaujala mě možnost obchodovat komodity, kam dále?

Dostali jsme se na závěr přehledu o obchodování s komoditami. Jak jste zjistili, kromě zlata či ropy lze obchodovat i další více či méně tradiční komodity.

Spekulovat na komodity lze několika burzovními instrumenty jako jsou akcie, futures či ETF a další, viz tabulky výše. Nelze říct, kterými instrumenty je obchodování s komoditami tou nejlepší volbou, to vždy záleží na konkrétním typu obchodníka a jeho stylu, dále pak i na aktuální situaci na trhu. Hlavní proměnné jsou očekávaná doba držení a kapitálové možnosti.

Přečtěte si také:

Produktové informace:

Key Information Document (KID): Futures CME Group na Energetické Produkty s Fyzickým Dodáním. (12. 5. 2023); www.cmegroup.com/market-regulation/european-regulation/files/cz-key-information-document-energy-futures-physical.pdf

Key Information Document (KID): Futures CME Group na Energetické Produkty s Peněžním Vypořádáním (12. 5. 2023); www.cmegroup.com/market-regulation/european-regulation/files/cz-key-information-document-energy-futures-cash-settled.pdf

Key Information Document (KID): Futures CME Group na Kovy s Fyzickým Dodáním. (16. 5. 2023); www.cmegroup.com/market-regulation/european-regulation/files/cz-key-information-document-metals-futures-physical.pdf

Key Information Document (KID): Futures CME Group na Zemědělské Komodity s Fyzickým Dodáním (16. 5. 2023); www.cmegroup.com/market-regulation/european-regulation/files/cz-key-information-document-agricultural-futures-physical.pdf

LYNX – partner Interactive Brokers v ČR

Máte Máte zájem o investiční účet u Interactive Brokers? Pak spojte výhody obchodování u IB s výhodami investičního účtu prostřednictvím LYNX. Porovnejte naše služby a využijte podpory v českém jazyce. Zjistěte více na: Interactive Brokers

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart