At The Money (ATM) opce a jejich význam
At the money (ATM) je výraz, se kterým se setkal snad každý obchodník s opcemi.

V článku si vysvětlíme jeho význam a ukážeme si, kdy je opce na penězích. Pokud hledáte brokera pro obchodování opcí, klikněte zde.

Co jsou At The Money opce?

Termín At The Money (ATM) označuje opci, jejíž strike cena (realizační cena) odpovídá aktuální ceně podkladového aktiva.Proto se také často využívá výraz opce na penězích.

Kdy je opce At The Money?

Na penězích (At The Money) mohou být call opce i put opce. Pokud se například akcie Tesla obchoduje za 180 USD, call opce i put opce s realizační cenou 180 USD jsou na penězích.

ATM opce mají pouze časovou hodnotu. Vnitřní hodnota opce je určena rozdílem mezi cenou podkladového aktiva a realizační cenou. Pokud je opce na penězích, realizační cena se přesně rovná ceně podkladového aktiva. Rozdíl je tak roven 0 a opce nemá žádnou vnitřní hodnotu.

Skutečnost, že cena podkladového aktiva přesně odpovídá realizační ceně opce, je však vzácným jevem. Většinou je opce buď v penězích (In The Money), nebo mimo peníze (Out of The Money).

Opce na penězích mají obvykle deltu ±0,50 (i když existují výjimky). Gamma je velmi vysoká, což znamená, že pokud se cena podkladového aktiva pohybuje, delta se rychle vzdaluje od ±0,50. Rychlost vzdalování je navíc umocněna blížícím se datem expirace.

Vyplatí se obchodovat s At The Money (ATM) opcemi?

ATM opce jsou nejcitlivější na změny různých faktorů, včetně rozpadu časové hodnoty a implikované volatility. Jsou nejatraktivnější, když kupující opce očekává velký pohyb podkladového aktiva. Kupující má také výhodu, že nemusí platit vnitřní hodnotu opce.

Opce na penězích jsou obvykle také nejlikvidnější. Objem obchodů s ATM opcemi je obvykle nejvyšší. Tato vlastnost představuje další výhodu jak pro kupujícího opce, tak pro prodávajícího opce, protože rozpětí mezi nákupní a prodejní cenou bude pravděpodobně menší než u opcí mimo peníze nebo v penězích.

Pro prodávajícího opcí nabízejí At The Money opce atraktivní premium. Prodejce (vypisovatel) opce však musí počítat s tím, že se hodnota podkladového aktiva opce může pohybovat.

Uplatnění opce At The Money obvykle nemá pro kupujícího opce ekonomický smysl, protože tyto opce nemají žádnou vnitřní hodnotu.

ATM opce lze použít například v opční strategii Straddle.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

LUDWIG, E. At The Money (ATM) Optionen – Definition & Erklärung. LYNX [online]. Vydáno 26. 1. 2023 [cit. 16. 3. 2023]. Článek naleznete zde.

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart