Opce na americké indexy, futures a ETF
Opce na americké ETF, indexy a futures nabízejí obchodníkům některé důležité výhody. Patří mezi ně vysoká likvidita, velký výběr podkladových aktiv a široké obchodní hodiny.

V tomto článku si představíme opce na americké indexy, futures a ETF a jejich výhody i rizika. Pokud hledáte brokera pro obchodování opcí, klikněte zde.

DŮLEŽITÉ: Jelikož z legislativních důvodů bylo všem obyvatelům Evropské unie (v ČR dne 18. 6. 2018) omezeno obchodování amerických ETF, zveřejnili jsme článek „Jak i nadále obchodovat US ETF?“ Americké ETF nejsou ale jedinou možností. Lze obchodovat i vybrané evropské ETF (Exchange Traded Funds). Tipy na tyto fondy naleznete v článku Jaká ETF obchodovat v Evropě?.

Opce na americké ETF a jejich výhody

Jak již bylo řečeno, obchodování amerických ETF je pro evropské retailové klienty omezeno, ale opce na americké ETF je stále možné obchodovat. Prostřednictvím ETF tak můžete zaujmout pozici na některý z amerických indexů. Pokud se více zajímáte o americké opce a hledáte jejich srovnání s evropskými opcemi, doporučujeme náš článek: Americké opce vs. evropské opce: Poznejte 3 výhody amerických opcí. Níže uvedený seznam obsahuje oblíbené a hojně obchodované ETF na americké indexy.

  • SPDR S&P 500 ETF Trust (SPY) – index S&P 500
  • SPDR Dow Jones Industrial Average ETF Trust (DIA) – index Dow Jones
  • Invesco QQQ Trust Series 1 (QQQ)- index Nasdaq
  • iShares Russell 2000 ETF (IWM) – index Russell 2000

Výhodou opcí na americké ETF je jednoduchost a výborná likvidita. V USA v současné době neexistuje jiné podkladové aktivum, na které by se obchodovalo více opcí než na S&P 500. V průměru se denně zobchodují miliony opcí. To je důležité, protože díky dostatečné likviditě jsou nepřímé náklady nižší. Týká se to například nízkých spreadů a transakčních nákladů. Opce na ETF QQQ a ETF IWM jsou na tom z hlediska likvidity obvykle velmi podobně jako opce na SPY. U opcí na DIA bývá spread větší a likvidita nižší.

Úspěšné obchodování s opcemi

Získejte bezplatnou investiční knihu o obchodování opcí

Poznejte základy obchodování opcí a faktory ovlivňující jejich cenu. Co je volatilita a význam řeckých písmen. Na více než 65 stranách získáte nejpopulárnější opční strategie a vše důležité pro úspěšný trading opcí.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Je třeba počítat s tím, že cena ETF může odpovídat jen části ceny podkladového indexu. SPY ETF se tak obchoduje přibližně za 1/10 skutečné ceny indexu S&P 500. To znamená, že nominální hodnota opcí je nížší. Vždy je důležité se zamyslet nad výší transakčních nákladů na jednu opci a také rozpětím (spreadem) mezi nabídkovou a poptávkovou cenou. Opce na evropské indexy lze prostřednictvím online brokera LYNX obchodovat za 3 EUR za kontrakt. Opce na americké indexy za 4 USD.

Čistě z hlediska poplatků jsou opce na americké indexy dražší, ale právě zde je třeba vzít v úvahu i rozdíly mezi nabídkovou a poptávkovou cenou. Ty mohou být u některých opcí na evropské indexy tak veliké, že celkové náklady jsou vyšší než u opcí na US indexy.

LYNX opční broker
Co lze obchodovat prostřednictvím opcí?

Populární jsou opce na akcie, indexy a futures. Nabídka opcí se ale u brokerů liší. S online brokerem LYNX lze obchodovat opce na EU a US akcie (např. Tesla nebo Apple), indexy (např. S&P 500 nebo Nasdaq) nebo komodity. Zjistěte více o opční nabídce a poznejte nejobchodovanější opce.

Více informací o možnostech obchodování opcí prostřednictvím LYNX naleznete zde: LYNX: Opční broker pro neomezené obchodování opcí. Obecně platí, že čím užší je spread, tím nižší náklady pro obchodníka. Pokud nakupujete opce za nízké prémium (například některé call a put opce mimo peníze), transakční náklady mohou být vzhledem k zaplacenému prémiu vysoké.

Opce na americké futures

Kromě opcí na indexy a ETF jsou k dispozici také opce na futures. Futures kontrakty e-mini S&P 500 (ES) patří mezi nejobchodovanější a nejlikvidnější futures kontrakty na světě. Podkladem futures kontraktu je S&P 500 index, který zahrnuje 500 amerických akcií a díky své šíři je často využíván jako měřítko vývoje celého amerického akciového trhu.

Obchodní hodiny pro futures na index S&P 500 začínají v 0:00 a pokračují do 22:15. Po 15minutové přestávce se obchodování obnoví od 22:30 do 23:15. Poté následuje dalších 45 minut bez obchodování až do 0:00. Futures lze tedy obchodovat 23 hodin denně 5 dní v týdnu. Opce na futures mají stejnou obchodní dobu. Obchodování mimo hlavní obchodní hodiny je samozřejmě méně likvidní.

Multiplikátor futures na index S&P 500 (ES) je 50, což znamená, že každý bod představuje hodnotu 50 USD. U opcí na futures je násobitel totožný. Každý bod opční prémie má hodnotu 50 USD.

Transakční náklady tak často tvoří mnohem menší část opční prémie. Je také důležité si uvědomit, že u opcí na futures dochází k fyzickému vypořádání. Pokud je opce v době expirace tzv. In The Money, pak vám bude na 1 opci přiřazen 1 konrakt ES.

Opce na micro futures: Příležitost pro obchodníky s menším účtem

Pro obchodníky s menším účtem mohou být zajímavou volbou také opce na micro futures. Micro futures jsou investiční instrument, který má desetinovou velikost klasického futures kontraktu. Veškeré další parametry jsou identické s jeho větším příbuzným ES. Díky menší velikosti se u micro futures otevírají širší možnosti obchodování s více kontrakty, průběžné dokupy, případně přiřazení právě přes opce. Více informací o micro futures naleznete v našem článku: Micro futures – Obchodujte US burzovní indexy levně a na burze.

Pokud se zajímáte o konkrétní postupy toho, jak obchodovat micro futures a US indexy za pomocí opcí, doporučujeme náš webinář níže.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

Investopedia: ETF Options vs. Index Options: What’s the Difference? (30. 10. 2023); www.investopedia.com/articles

/optioninvestor/10/etf-options-v-index-options.asp

LYNX: Micro E-mini opce na Micro E-mini futures na indexy S&P 500 a Nasdaq-100 (30. 10. 2023); www.lynxbroker.cz/investovani/burzovni-trhy/opce/opce-strategie/micro-e-mini-opce-na-micro-e-mini-futures/

LYNX: Opties op Amerikaanse ETF’s, indices en futures (30. 10. 2023); www.lynx.nl/beurs/beurs-koersen/opties/optiehandel/opties-op-amerikaanse-indices-futures-etfs/

Produktové informace:

Long Call
Short Call
Long Put
Short Put

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart