Opce na ETF QQQ
Opce na ETF Invesco QQQ Trust (QQQ) umožňují vsadit na růst nebo pokles amerických technologických akcií, aniž byste museli nakupovat nebo prodávat aktiva, která vyžadují značnou část vašeho kapitálu.

V tomto článku si představíme opce na ETF QQQ a jejich výhody i rizika. Pokud hledáte brokera pro obchodování opcí, klikněte zde.

Co je ETF QQQ?

Existují různé akciové indexy, přičemž některé z nich se skládají z velkého počtu akcií. Do určité míry tak reprezentují trh jako celek nebo alespoň jeho velkou část. Index Nasdaq 100 je jedním z těchto indexů, protože sdružuje akcie stovky největších společností kótovaných na Nasdaq, kde jsou především zastoupeny technologické akcie. Invesco QQQ Trust je ETF, jehož výkonnost závisí na výkonnosti indexu Nasdaq 100. Když cena indexu roste, roste i cena QQQ. Když cena indexu klesá, klesá i cena tohoto ETF.

Týdenní graf ETF QQQ
Týdenní graf ETF QQQ od konce roku 2018 do října 2023. Zdroj: LYNX+ (27. 10. 2023)

Indexy Nasdaq 100 a S&P 500 patří mezi oblíbené a velmi sledované indexy amerického akciového trhu. Pokud se však podíváme na výkonnost těchto dvou indexů v období od 31. prosince 2007 do 30. června 2023, zjistíme, že Nasdaq 100 v tomto období dosáhl lepších výsledků.

Index Nasdaq 100 překonal index S&P 500 jedenáctkrát z patnácti případů. Rok 2022 byl jedním z mála let, kdy ho index S&P 500 překonal (-18,11 % oproti -32,38 % u indexu Nasdaq 100), ale v první polovině roku 2023 se index Nasdaq 100 rychle zotavil a dosáhl výnosu 38,75 % oproti 15,91 % u indexu S&P 500.

Opce na ETF QQQ

Opce navázané na QQQ stejně jako podkladové ETF nabízejí skvělou likviditu. Tyto opce se standartně obchodují během běžných obchodních hodin na amerických akciových trzích a jedná se o tzv. americký typ opce. To znamená, že kupující jedné z těchto opcí ji může uplatnit kdykoliv před vypršením její platnosti, přičemž podkladovým aktivem jsou akcie ETF QQQ.

Opce na ETF QQQ jsou opce amerického typu. Jinými slovy, pokud vypisujete opce na QQQ, můžete být kdykoliv nuceni otevřít dlouhou nebo krátkou pozici zahrnující 100 jednotek daného ETF, pokud kupující opci uplatní. Riziko uplatnění se v průběhu času zvyšuje. Přestože je uplatnění opce před expirací spíše méně častým jevem, je i s touto situací třeba počítat.

Pokud jsou opce v penězích s bližící se expirací narůstá pravděpodobnost, že budou opce uplatněny. Rozhodně je vhodné bedlivě sledovat fundamenty, které mají vliv na pohyb podkladového aktiva, stejně tak se řídit i technickou analýzou a v případě nutnosti uzavřít své pozice. Vždy také zvažujte, zda máte dostatečně velký obnos na účtu, kdyby došlo na přiřazení. Pokud se chcete vyhnout přiřazení, jednou z možností je také rolování.

Úspěšné obchodování s opcemi

Získejte bezplatnou investiční knihu o obchodování opcí

Poznejte základy obchodování opcí a faktory ovlivňující jejich cenu. Co je volatilita a význam řeckých písmen. Na více než 65 stranách získáte nejpopulárnější opční strategie a vše důležité pro úspěšný trading opcí.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Pokud je uplatněna call opce na QQQ, kupující call opce otevře dlouhou pozici sestávající ze 100 jednotek ETF, které nakoupí za realizační cenu opce. Výsledkem je debet pro kupujícího rovnající se: realizační cena x 100. Vypisovatel call opce otevře krátkou pozici sestávající ze 100 jednotek ETF, které za realizační cenu prodá. Tím vznikne kredit pro vypisovatele, který se rovná: realizační cena x 100. Jsou-li uplatněny dva call kontrakty, musí se tyto částky vynásobit dvěma, jsou-li uplatněny tři call kontrakty, třemi atd.

Opce jsou produkty, které nabízejí pákový efekt. To znamená, že kapitál, který musíte použít k obchodování s opcemi, je nižší než kapitál, který byste použili, kdybyste investovali přímo do podkladového aktiva.

Pokud je uplatněna put opce na QQQ, kupující otevře krátkou pozici sestávající ze 100 akcií ETF, které prodá za realizační cenu. Tím kupující získá kredit rovnající se: realizační cena x 100. Vypisovatel prodejní opce otevře dlouhou pozici sestávající ze 100 jednotek ETF, které koupí za realizační cenu. Tím vznikne vypisovateli debet rovnající se: realizační cena x 100. V případě dvou uplatněných put opcí je třeba tyto částky vynásobit dvěma, v případě tří put opcí třemi atd.

Proč obchodovat s opcemi na Invesco QQQ Trust?

Viděli jsme, že index Nasdaq 100 a ETF QQQ zahrnují velké množství akcií. Nákupem nebo prodejem opcí na QQQ můžete vsadit na výkonnost technologických akcií obecně, aniž byste museli obchodovat s těmito akciemi nebo výše zmíněným ETF.

Opce umožňují použít zlomek marže, která by byla jinak nutná, kdybyste podkladové aktivum koupili nebo prodali. Obchodováním s opcemi na QQQ máte možnost investovat do amerických technologických akcií, aniž byste vázali velkou část svého kapitálu. Zbývající kapitál tak můžete využít na jiné investice a příležitosti. Pokud jde o likviditu, opce na QQQ nabízejí obchodníkům malé rozpětí mezi nabídkou a poptávkou.

LYNX opční broker
Co lze obchodovat prostřednictvím opcí?

Populární jsou opce na akcie, indexy a futures. Nabídka opcí se ale u brokerů liší. S online brokerem LYNX lze obchodovat opce na EU a US akcie (např. Tesla nebo Apple), indexy (např. S&P 500 nebo Nasdaq) nebo komodity. Zjistěte více o opční nabídce a poznejte nejobchodovanější opce.

Díky opcím lze také profitovat i ze situací, kdy se cena podkladového aktiva (v našem případě ETF QQQ) pohybuje do strany. Pokud se zajímáte o opční strategie, které lze v takovém případě použít, dporučujeme náš článek: Butterfly: Vysvětlení spekulativní opční strategie a Opční strategie Jade Lizard pro mírně rostoucí trhy.

Jaký styl obchodování opcí na QQQ zvolit?

Opce lze obchodovat z dlouhodobého i krátkodobého hlediska a opční řetězec nabízí mnoho termínů expirace. Upozorňujeme ale, že obchodník by si měl vždy plně uvědomovat veškerá rizika spojená s daným stylem obchodování. Pokud vás zajímá 5 častých chyb, kterých se zejména začínající obchodníci s opcemi dopouštějí, doporučujeme náš článek 5 častých chyb při obchodování opcí: Jak jim předcházet?.

Opce na Invesco QQQ Trust je také možné obchodovat swingově. Swingové obchodování spočívá ve snaze vydělat na kolísání ceny aktiva v průběhu několika dnů nebo dokonce několika týdnů. Pokud se chcete o swingovém obchodování dozvědět více, přečtěte si: Swing trading: Objevte kouzlo této oblíbené investiční strategie.

Opce na QQQ lze použít i při denním obchodování díky Zero Days to Expiration opcím. Tento styl obchodování ale doporučujeme jen opravdu zkušeným traderům, protože se jedná o riskantní strategii, která vyžaduje znalosti nejen o opcích, ale také o řízení pozic a money managementu. Více o 0DTE opcích a jejich výhodách i rizicích se můžete dočíst v našem článku: 0DTE strategie: Poznejte výhody a rizika opcí s expirací dnes.

Příklad opce na ETF QQQ

Cena QQQ je 350 USD. O 10 dní později cena Invesco QQQ Trust vzrostla na 367,50 USD, což představuje nárůst o 17,50 bodu (+5 %). Pokud by tato rally byla zobchodována přes nákup call opce, pak by se jednalo o zhodnocení pozice mnohem větší. Call opce na striku 355 byla na ceně 250 USD za kontrakt. Cena ETF poté vzrostla na 367,50 a prémium na call opci se zvýšilo až na 8 USD. Zatímco cena podkladové akcie vzrostla pouze o 5 %, cena opce vzrostla za 10 dní o 220 %.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

Investopedia: ETF Options vs. Index Options: What’s the Difference? (27. 10. 2023); www.investopedia.com/articles

/optioninvestor/10/etf-options-v-index-options.asp

LYNX: Options QQQ : parier sur la tech US avec moins de capital (27. 10. 2023); www.lynxbroker.fr/bourse/cours-bourse/options/options-trading/les-options-qqq/

Produktové informace:

Long Call
Short Call
Long Put
Short Put

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart