Opce na SPY: Poznejte výhody opcí na SPDR S&P 500 ETF Trust

Autor: Tomáš Stráník
Opce na SPY
Opce na SPY jsou oblíbené pro svou likviditu. SPY (SPDR S&P 500 ETF Trust), je ETF sledující výkonnost indexu S&P 500.
 
V tomto článku se blíže podíváme na opce na SPY. Zaměříme se na jejich vlastnosti, výhody a ukážeme si strategie pro jejich úspěšné obchodování. Pokud hledáte brokera pro obchodování opcí, klikněte zde.

Opce na SPY

Opce na SPY jsou finanční derivátové nástroje, které dávají investorům právo (nikoliv však povinnost) koupit nebo prodat podkladové aktivum (v našem případě SPDR S&P 500 ETF Trust) za předem stanovenou cenu a k určitému datu. Tyto opce umožňují investorům profitovat z cenových pohybů ETF SPY, aniž by skutečně vlastnili dané ETF nebo podkladové akcie.

Dlouhodobý graf SPY
Dlouhodobý graf SPDR S&P 500 ETF od konce roku 2018 do srpna 2023. Zdroj: LYNX+ (29. 8. 2023)

Většina opcí má výchozí multiplikátor 100. To znamená, že 1 opce se rovná 100 kusům SPDR S&P 500 ETF. Maržové požadavky jsou však mnohonásobně menší a liší se podle opce a kombinace opcí.

Úspěšné obchodování s opcemi

Získejte bezplatnou investiční knihu o obchodování opcí

Poznejte základy obchodování opcí a faktory ovlivňující jejich cenu. Co je volatilita a význam řeckých písmen. Na více než 65 stranách získáte nejpopulárnější opční strategie a vše důležité pro úspěšný trading opcí.

 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Výhody SPY opcí

Mezi výhody opcí na toto americké ETF patří jednoduchost a likvidita. V USA neexistuje jiné podkladové aktivum, na které by se obchodovalo více opcí než na S&P 500. Každý den se na SPY obvykle obchodují miliony opcí. To je důležité, protože díky dostatečné likviditě jsou nepřímé náklady nižší. Týká se to například nízkých spreadů a transakčních nákladů.

Stručně uvádíme některé další výhody SPY opcí.

 • Diverzifikace: Opce na SPY umožňují investorům získat expozici na širším trhu, aniž by museli kupovat jednotlivé akcie.
 • Likvidní trh: SPY opce patří mezi nejlikvidnější opce na trhu, což usnadňuje provádění obchodů.
 • Flexibilita: Investoři mohou využívat různé strategie, jako je ochrana proti poklesu nebo generování dodatečného příjmu.
 • Pákový efekt: Opce nabízejí potenciálně vyšší výnos s relativně nižší investicí ve srovnání s nákupem akcií nebo ETF. Na druhou stranu je zde ale také vyšší riziko.

Opce na SPY: Názorný příklad

Pro názornost předpokládejme, že se SPDR S&P 500 ETF nachází na 447 bodech. Vy ale očekáváte, že SPY ETF klesne na 424 bodů. Rozhodnete se pro nákup put opce s realizační cenou 440 a s expirací 15. září 2023.

Za tuto put opci zaplatíte $4,10 a díky multiplikátoru vás to stojí $410. To znamená, že váš bod zvratu (Break-even) je 440 – 4,10 = 435,9 bodů. Pokud SPY ETF skončí v době expirace nad 440 body, ztratíte celou svou investici ve výši 410 USD. Pod 435,9 body získáte zisk 100 USD za každý bod, o který SPY ETF klesne.

Samozřejmě můžete v tomto příkladu také použít put spread strategii. 

LYNX opční broker
Co lze obchodovat prostřednictvím opcí?

Populární jsou opce na akcie, indexy a futures. Nabídka opcí se ale u brokerů liší. S online brokerem LYNX lze obchodovat opce na EU a US akcie (např. Tesla nebo Apple), indexy (např. S&P 500 nebo Nasdaq) nebo komodity. Zjistěte více o opční nabídce a poznejte nejobchodovanější opce.

Strategie pro obchodování opcí na SPY

Pokud se zajímáte o opční strategie, které mohou investoři využít pro obchodování SPY opcí, doporučujeme naše články, které se tomuto tématu věnují.

 • Covered call (výpis kryté call opce): Strategie, kdy investor vlastní SPY ETF a vypisuje call opce, aby generoval dodatečný příjem.
 • Straddle: Jde o opční kombinaci, při níž dochází k nákupu put a call opcí se stejnou realizační cenou a stejným expiračním datem. U této strategie investoři počítají s pohybem podkladového aktiva.
 • Iron Condor: Tato opční kombinace se skládá ze čtyř opcí. Vychází z předpokladu, že se cena podkladového aktiva bude v době expirace opcí nacházet v předem stanoveném rozpětí.

Jaké jsou rozdíly mezi opcemi na SPX a opcemi na SPY?

Kromě opcí na SPY jsou k dispozici také opce na samotný index S&P 500 (SPX). Rozdíl mezi opcemi SPX a SPY souvisí s povahou podkladového aktiva a způsobem, jakým jsou obchodovány.

Rozdíl v podkladovém aktivu opcí na SPY a SPX

 • Opce na SPX: Opce SPX jsou opce založené na samotném indexu S&P 500. Jako podkladové aktivum mají index, což znamená, že jejich hodnota je ovlivněna pohybem indexu S&P 500 jako celku, nikoliv cenou konkrétní akcie.
 • SPY opce: SPY opce jsou opce založené na SPDR S&P 500 ETF Trust, zkráceně SPY. Toto ETF se pokouší replikovat výkonnost indexu S&P 500 tím, že ve skutečnosti drží portfolio akcií, které odpovídají složení indexu. Opce SPY jsou ovlivněny jak pohybem indexu S&P 500, tak i cenovými pohyby jednotlivých akcií v ETF.

Vypořádání opcí na SPX a SPY

 • Opce SPX: Opce na SPX jsou vypořádány v hotovosti. Nedochází tedy k fyzickému dodání podkladového aktiva. To znamená, že pokud se rozhodnete uplatnit SPX opci, obdržíte rozdíl v hotovosti mezi realizační cenou a uzavírací hodnotou indexu S&P 500 v den uplatnění. Připsání akcií není možné.
 • SPY opce: SPY opce mohou být fyzicky vypořádány, což znamená, že pokud se rozhodnete uplatnit opci, můžete skutečně obdržet (nebo budete muset dodat) podkladové aktivum (SPY ETF) v závislosti na vaší pozici.

Americký vs. evropský typ opce

Opce SPY jsou amerického typu, což znamená, že držitelé opcí mohou své opce uplatnit kdykoliv před vypršením platnosti. Naproti tomu opce SPX jsou evropského stylu, což znamená, že je lze uplatnit pouze v den expirace. Pokud se zajímáte o rozdíly mezi americkými a evropskými opcemi, doporučujeme náš článek Americké opce vs. evropské opce: Poznejte 3 výhody amerických opcí.

Likvidita a náklady

Obecně mají opce SPY často vyšší likviditu a objem obchodů než opce SPX. To může mít za následek užší spready mezi nabídkou a poptávkou a efektivnější provádění obchodů. 

Obchodování opcí má svá rizika

Než se rozhodnete obchodovat opce, je důležité, abyste pochopili, že finanční nástroje, jako jsou opce, zahrnují rizika. Pokud se trh vydá špatným směrem, může to vést ke značným ztrátám. Investoři by proto měli před obchodováním s opcemi porozumět rizikům, kterým čelí. Pokud se s opcemi teprve seznamujete, doporučujeme náš článek Opce: Průvodce obchodování s opcemi pro začátečníky.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

LYNX: SPY options: opties op de grootste S&P 500 ETF ter wereld (28. 8. 2023); www.lynx.nl/beurs/beurs-koersen/opties/optiehandel/spy-options-spdr-etf/

Produktové informace:

Long Call
Short Call
Long Put
Short Put

Vše o možnostech

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX