Opce na VIX: Jak si zajistit portfolio nákupem call opcí

Autor: Tomáš Stráník
Jak fungují opce na VIX a jakým způsobem lze obchodovat index VIX?
Opce na VIX nabízí způsob, jak si můžete zajistit své akciové portfolio proti náhlým cenovým propadům. Opční obchodníci jsou zvyklí při svém obchodování zohledňovat volatilitu, aby mohli zvolit ideální strategii pro aktuální tržní podmínky. Volatilita jim pomáhá určit, jak velký pohyb by mohlo vybrané podkladové aktivum udělat.

V tomto článku si vysvětlíme specifika opcí na index VIX. Pokud hledáte brokera pro obchodování opcí, klikněte zde.

Opce na VIX

Opce na VIX byly představeny v roce 2006. Jedná se o derivátové produkty, jejichž hodnota závisí na výkonnosti indexu VIX. Tento ukazatel volatility je stanovený Chicago Board Options Exchange (CBOE) a jeho hodnota je odvozena z implikované volatility opcí na index S&P 500. Podkladem opcí na VIX je CBOE Volatility Index (symbol: VIX).

Jedná se o aktuální tržní odhad očekávané volatility, který se vypočítává na základě poptávkových a nabídkových kotací opcí S&P 500 indexu (SPX) v reálném čase. K výpočtu indexu VIX se používají pouze opce SPX s páteční expirací. Pro výpočet indexu VIX se používají pouze opce SPX, které mají do páteční expirace SPX více než 23 dní a méně než 37 dní.

CBOE Volatility Index: Týdenní graf
Týdenní graf CBOE Volatility Index od počátku roku 2019 do ledna 2024. Zdroj: LYNX+ (26. 1. 2024)

Úspěšné obchodování s opcemi

Získejte bezplatnou investiční knihu o obchodování opcí

Poznejte základy obchodování opcí a faktory ovlivňující jejich cenu. Co je volatilita a význam řeckých písmen. Na více než 65 stranách získáte nejpopulárnější opční strategie a vše důležité pro úspěšný trading opcí.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Opce na VIX jsou evropským typem opce

Evropský typ opce nelze uplatnit před jejich expirací. V případě, že opce na VIX expiruje v penězích (In The Money), nedojde k dodání podkladového aktiva, ale k vypořádání hotovosti. Konkrétně z účtu vypisovatele opce na účet kupujícího. Tato částka přitom odpovídá rozdílu mezi hodnotou opce při expiraci a realizační cenou opce, přičemž tento rozdíl je vynásobený 100x.

Hodnota VIX opcí při expiraci se neurčuje na základě ceny VIX k datu expirace, ale na základě vypořádací hodnoty VRO. VRO se vypočítává pomocí ceny opcí na SPX, jejichž platnost vyprší za 30 dní. Pokud například v den expirace příslušné opce činí VRO 23,76 a zakoupili jste call opci na strike ceně 15, váš zisk bude činit 23,76 – 15 = 8, 76 x 100 = 876 USD.

Expirace

Opce na VIX expirují každý týden ve středu. Posledním obchodním dnem je však úterý. Je důležité ale myslet na to, že z noci z úterý na středu se může stát mnoho fundamentálních událostí a index SPX může otevřít na jiných cenách, než na kterých v úterý večer uzavíral.

Likvidita

Opce na VIX jsou mezi obchodníky poměrně oblíbené a trh tak zpravidla nabízí dobrou likviditu. To znamená poměrně malé rozpětí mezi nákupní a prodejní cenou a také to, že obchodníci mohou otevřít nebo uzavřít obchodní pozici bez větších potíží nebo velké prodlevy.

Jak obchodovat opce na VIX?

Propady na akciových trzích jsou obvykle doprovázeny zvýšenou volatilitou. Pokud tedy očekáváme medvědí trh, můžete vsadit na nárůst volatility a nakoupit call opce na VIX. Pokud se akciovému trhu daří a index S&P 500 je v dlouhodobém býčím trendu, může být VIX na nízkých hodnotách po velmi dlouhou dobu.

Zkušení obchodníci mohou samozřejmě používat další opční strategie, pokud chtějí spekulovat na vzestup VIX indexu. Lze například použít vertikální call spread. Pokud se chcete dozvědět více o opčních strategiích, doporučujeme navštívit naši stránku: Opční strategie: Jak úspěšně obchodovat opce, kde naleznete podrobnější popis jednotlivých obchodních přístupů.

LYNX opční broker
Co lze obchodovat prostřednictvím opcí?

Populární jsou opce na akcie, indexy a futures. Nabídka opcí se ale u brokerů liší. S online brokerem LYNX lze obchodovat opce na EU a US akcie (např. Tesla nebo Apple), indexy (např. S&P 500 nebo Nasdaq) nebo komodity. Zjistěte více o opční nabídce a poznejte nejobchodovanější opce.

Opce na VIX jako zajištění akciového portfolia?

Jednou z charakteristik indexu VIX je negativní korelace, kterou má obecně s indexem S&P 500 . Podle CBOE se VIX od roku 1990 posunul opačným směrem než S&P 500 v 69 % případů. Vzhledem k této negativní korelaci můžete opce na VIX použít k ochraně svého akciového portfolia. Nákupem call opcí na VIX se chráníte před náhlým poklesem akciových trhů. Nákupem put opcí na VIX se chráníte před náhlým nárůstem indexu S&P 500 a daných akcií.

Obchodování opcí má svá rizika

Než se rozhodnete obchodovat opce, je důležité, abyste pochopili, že finanční nástroje, jako jsou opce, zahrnují rizika. Pokud se trh vydá špatným směrem, může to vést ke značným ztrátám. Investoři by proto měli před obchodováním s opcemi porozumět rizikům, kterým čelí. Pokud se s opcemi teprve seznamujete, doporučujeme náš článek Opce: Průvodce obchodování s opcemi pro začátečníky.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

LYNX: Les options sur le VIX : comment trader la volatilité avec des options ? (26. 1. 2024); fr.lynx.be/bourse/cours-bourse/options/options-trading/les-options-sur-le-vix-comment-trader-la-volatilite-avec-des-options/

Cboe: VIX Options Product Specifications (26. 1. 2024); www.cboe.com/tradable_products/vix

/vix_options/specifications/

Produktové informace:

Long Call
Short Call
Long Put
Short Put

Vše o možnostech

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX