Opční kombinace lze rychle a jednoduše zadávat v platformě TWS
Investoři často chtějí kombinovat několik opcí dohromady. Zadání kombinovaného opčního příkazu však může být časově velmi náročné. Díky obchodní platformě Trader Workstation je však vytvoření opční kombinace otázkou několika vteřin. 

V tomto článku si vysvětlíme, jak odeslat kombinovaný příkaz na burzu pomocí nástroje OptionTrader. Dále vám uvedeme několik příkladů opčních kombinací v platformě TWS. 

Opční kombinace a potíže při zadávání obchodního příkazu

Sestavit opční kombinaci (nazývanou také kombinovaný příkaz) nohu po noze je občas obtížné. Zejména při velké volatilitě na akciovém trhu se ceny opcí rychle mění. Nastavení jednoduchého call spreadu po jednotlivých nohách tak v praxi může být frustrující. 

Zpravidla se začíná nákupem call opce, aby bylo možné následně call opci vypsat bez dalších maržových požadavků. Nákup call opce samozřejmě není problém, pouze v praxi často dochází k poklesu podkladového aktiva při realizaci zadaného limitního příkazu long call opce. 

Výsledkem je pokles nákupní a prodejní ceny call opce, kterou chcete vypsat. V důsledku toho je třeba upravit prodejní cenu směrem dolů, což v konečném důsledku může znamenat horší cenu za celou opční kombinaci, než kterou jste původně očekávali.

Úspěšné obchodování s opcemi

Získejte bezplatnou investiční knihu o obchodování opcí

Poznejte základy obchodování opcí a faktory ovlivňující jejich cenu. Co je volatilita a význam řeckých písmen. Na více než 65 stranách získáte nejpopulárnější opční strategie a vše důležité pro úspěšný trading opcí.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

OptionTrader: Efektivní řešení pro opční kombinace

Opční burzy, jako je Euronext, nabízejí tzv. spread book. To znamená, že máte možnost obchodovat přímo s kombinacemi opcí. Platforma TWS, ke které mají klienti LYNX přístup, umožňuje tyto opční kombinace jednoduše zadávat.  

Díky nástroji OptionTrader je možné rychle zadávat opční kombinace (například vertikální spread, butterfly, straddle, iron condor) pouze jedním pokynem. Velkou výhodou takového kombinovaného příkazu je, že nemusíte zadávat samostatný příkaz k nákupu a prodeji pro každou část opční kombinace. 

Opční kombinace v platformě TWS
V platformě TWS lze zadávat opční kombinace rychle a efektivně. Zdroj: Trader Workstation (25. 8. 2022)

Jednoduše obchodujete s cenou za celkovou kombinaci opcí, kterou chcete využít. Objasníme si to na praktickém příkladu. 

Opční kombinace: Praktický příklad 

Na obrázku níže jsou zobrazeny nákupní a prodejní ceny opcí. Jedná se o EOE call 716 August a EOE call 717 August. Tato kombinace se v rámci obchodní platformy TWS nazývá vertikální call spread nebo bull spread. 

Call opce v platformě TWS
Call opce v platformě TWS. Zdroj: Trader Workstation (25. 8. 2022)

Předpokládejme, že chcete zaujmout pozici v těchto opcích. Můžete začít ručním zadáním nákupního příkazu pro call EOE 716 August. V tomto příkladu je aktuální nabídka (Bid) €3,90 a poptávka (Ask) €4,15. Můžeme zkusit koupit call opci limitním příkazem za cenu €3,90 nebo za €4,00. Obvyklá technika je umístění limitního příkazu nejprve na MID cenu (střed mezi Bid/Ask) 

Po provedení tohoto pokynu můžete vypsat (prodat) call EOE 717 August bez dalších maržových požadavků. Otázkou však je, jakou prémii můžete za tento call ještě získat, pokud jste exekuovali obchod za €3,90 za call EOE 716 August. 

Pravděpodobně se dočkáte exekuce za cenu €3,90 pouze tehdy, když hodnota indexu klesne a nabídka (poptávka call EOE 716 August) se posune. Pak se změní i spread u call EOE 717 August. Je proto obtížné předem určit, kolik zaplatíte. A také je to časově náročné. 

Lynx opční broker
Opční platforma: co vše by měla nabízet?

Snadné vytváření kombinací opcí, rychlé zadávání příkazů nebo přehledný řetězec. Kvalitní platforma je základem pro úspěšné obchodování opcí. Tu pokročilou s nástroji jako OptionTrader či ComboTrader nabízí online broker LYNX. Objevte, co vše umí a jak dokáže zefektivnit trading.

Kombinované příkazy přes OptionTrader

Proto je mnohem efektivnější zadávat opční kombinace přímo prostřednictvím spreadu. Na obrázku níže jsou zadány 2 různé opce v nástroji OptionTrader (záložka Strategy Builder), který zobrazuje kombinaci opcí i ceny spreadu. 

Opční kombinace v nástroji OptionTrader
OptionTrader: Zadávání kombinovaného příkazu za použití Strategy Builder. Zdroj: Trader Workstation (25. 8. 2022)

Opční kombinace není nutné obchodovat za bid nebo ask cenu. Je výhodnější stanovit limitní cenu mezi aktuální nabídkovou a poptávkovou cenou a pomalu ji posouvat, dokud nedojde k realizaci. V tomto případě by příkaz k nákupu mohl být za €0,65. 

V jedné objednávce tedy koupíme call EOE 716 a vypíšeme call EOE 717. Protože se jedná celkem o dvě opce, jednu koupenou a jednu vypsanou, celková cena opční kombinace je €0,65. 

Vytvořenou pozici můžete uzavřít pomocí stejného kombinačního pravidla. Mimochodem, můžete také uzavřít pouze jednotlivou nohu a nemusíte tudíž zavírat celou opční kombinaci.  

Pokud například u výše uvedené pozice stále očekáváte další růst v důsledku měnících se tržních podmínek, můžete odkoupit vypsaný call EOE 717 August a zůstane vám pouze nakoupený call EOE 716 August. 

ComboTrader: Trading nástroj pro tvorbu opčních kombinací

Platforma TWS, kterou mohou klienti LYNX používat ke svému obchodování, nabízí užitečné nástroje pro obchodování opcí. Jedním z nich je i ComboTrader, se kterým lze rychle a efektivně zadávat opční kombinace. O nástroji ComboTrader se můžete dozvědět více zde

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

BLEKEMOLEN, J. Optiecombinaties: met één klik handelen in alle combinatieorders. LYNX [online]. Vydáno 9. 6. 2022 [cit. 26. 8. 2022]. Článek naleznete zde.

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart