Trading

Vše, co potřebujete vědět o tradingu – od základních rad pro začátečníky až po obchodní tipy pro odborníky. 

Na LYNX Investičním portálu se naučíte, jak úspěšně obchodovat na akciovém trhu, aplikovat nejlepší investiční strategie a dlouhodobě vydělávat peníze. 

Trading s technickou analýzou

V obchodování je technická analýza cenných papírů důležitým nástrojem pro investory i tradery. 

Z grafu lze vyčíst vývoj cen a použít aktuální cenový trend k předpovědi budoucího cenového výkonu. Naučte se základy technické analýzy a využijte ji pro zlepšení výsledků vašich obchodů.

Naučte se používat technickou analýzu správně

Objevte vše o technické analýze – od definice po metody a možnosti konkrétního použití.

Technická analýza


Obchodování s fundamentální analýzou

Zatímco technická analýza se zabývá čistě cenovým výkonem podkladového aktiva (například akcií), fundamentální analýza zkoumá podnikové a ekonomické ukazatele. 

Fundamentální přístup se zaměřuje například na vývoj příjmů a výdajů, poměr cen a zisků a dalších ukazatelů, ze kterých kterých následně investoři dělají obchodní rozhodnutí.

Fundamentální analýza

Intermarketová analýza

Obchodování s intermarketovou analýzou

Spíše než zaměření se na jednotlivé trhy a třídy aktiv je pro obchodování efektivnější přístup založený na intermarketové analýze. 

Intermarketová analýza pro trading zkoumá vzájemnou interakci mezi akciemi, dluhopisy, komoditami a devizami. V principu se jedná o výzkum vývoje konkrétního trhu, aby bylo možné vyvodit závěry o jeho vlivu na ostatní trhy.

Intermarketová analýza

Analýza sentimentu

Obchodování s analýzou sentimentu

Analýza sentimentu zkoumá obecnou náladu na trhu pomocí vybraných indikátorů. 

Mezi ně patří například interview s významnými obchodníky, ze kterých se následně vyvozují závěry. Analýza sentimentu na akciovém trhu může například pomoci zjistit, zda dlouhodobě nastavené trendy mají šanci pokračovat, nebo se již blíží ke svému konci.

Analýza sentimentu

Strategie

Obchodní strategie

Úspěšné obchodování začíná strukturalizací vlastního obchodního chování a děláním strategicky správných rozhodnutích.

Existuje celá řada obchodních strategií různých obtížností – od jednoduchých začátečnických strategií až po komplexní strategie pro zkušené obchodníky. Obchodní strategie řídí všechny obchodní činnosti a liší se časovou náročností, časovým horizontem, mírou rizika a dalšími aspekty.

Obchodní strategie

Styly

Obchodní styly

V aktivním obchodování rozlišujeme různé obchodní styly, které fungují v různých časových horizontech. 

V závislosti na obchodním stylu jsou pozice drženy v řádech sekund, hodin, dnů nebo dokonce měsíců či let. Volba stylu obchodování závisí na tržních podmínkách a na osobnosti obchodníka (například schopnost rychle se rozhodovat, či přijímat řízené ztráty).

Obchodní styly

Psychologie

Obchodní psychologie

Odhaduje se, že asi 80 % úspěchu v obchodování na burze je určeno psychologickými faktory. 

Investor, který se intenzivně zabývá psychologií obchodování, má tedy jednoznačně výhodu. Ovládání emocí, kontrola strachu a přemožení chamtivosti pomáhá lépe se rozhodovat, vyhýbat se chybám a snižuje riziko ztráty.

Obchodní psychologie

Riziko

Risk management a money management

Pro minimalizaci obchodních rizik jsou nezbytné znalosti v oblasti řízení rizik a peněz. 

Cílená správa rizik umožňuje plánovaně a kontrolovaně zvládat problémy pomocí vhodných řešení, jako je například nastavení limitních příkazů. Money Management se zabývá metodami pro výpočet smysluplných velikostí pozic pro jednotlivé obchody, abyste minimalizovali riziko ztráty celého vašeho kapitálu. Velikost pozic by se měla odvíjet od výše disponibilního kapitálu, typu investiční strategie a také od osobnosti investora.

Risk a money management

Portfolio

Portfolio management

Portfolio management se zabývá sestavováním investic a rozumnou diverzifikací vlastního investičního portfolia. 

Na jedné straně portfolio management zahrnuje diverzifikaci investičního portfolia v rámci jedné třídy aktiv – například nákup akcií z různých sektorů nebo regionů. Na druhé straně se pracuje s diverzifikací kapitálu mezi různými finančními produkty a třídami aktiv.

Portfolio management

Typy příkazů

Typy příkazů a doplňky příkazů

Každý obchod začíná zadáním příkazu. Prodejní nebo kupní příkaz zadává investor svému online brokerovi, který jej dále přeposílá na burzu. 

V závislosti na zvolené obchodní strategii a situaci na trhu se používají různé typy příkazů nebo doplňků příkazů, které lze rozdělit na cenové varianty, časové varianty a objemové varianty.

Typy příkazů a doplňky příkazů

Nováčci
Ikona Trading od A do Z a LYNX webináře

Naučte se obchodovat

Na začátku se trading může zdát na naučení značně náročný a komplikovaný. Mnoho technických termínů, možností analýz, strategií a produktů k obchodování.

Pokud se chcete naučit obchodovat, potřebujete k pochopení nejen základů tradingu jasný návod a jednoduché vysvětlení. Není dobré podcenit komplexnost burz a trhů, proto získání potřebných znalostí z důvěryhodných zdrojů a jejich neustálé rozšiřování vám zajistí žádaný úspěch.

Naučte se obchodovat

Obchodní broker

Úspěšné obchodování prostřednictvím online brokera LYNX

Úspěšné obchodování není jen otázkou techniky, výběru správné obchodní strategie a mentální síly při nákupu nebo prodeji cenných papírů. 

Výběr vhodného brokera je také zásadní pro úspěch na kapitálových trzích. Dnes se obchodování provádí online prostřednictvím specializovaných obchodních platforem, které se zabývají všemi obchodními činnostmi. Funkčnost platformy, stabilita a použitelnost se u jednotlivých online brokerů velmi liší. Obchodníci by proto měli vždy porovnávat kromě výše poplatků také šíři a kvalitu služeb, které online brokeři poskytují. Online broker LYNX poskytuje investorům a obchodníkům přístup k obzvláště moderní a spolehlivé obchodní platformě, která disponuje četnými obchodními nástroji pro analýzu a optimalizaci obchodů. Díky tomu je obchodování rychlejší, snadnější a srozumitelnější. Stejně tak neustálý přístup k informacím a novinkám ze světa kapitálových trhů je nezbytný pro úspěch při investování. S LYNX Investičním portálem vám vždy poskytujeme aktuální informace o dění na akciových trzích, které jsou pro vaše obchodování nezbytné. Online obchodování prostřednictvím LYNX nabízí vše, co od profesionálního a renomovaného online brokera očekáváte.

Trading základy

Úspěch na burze: 10 nejdůležitějších bodů

  • Vytvoření strategického obchodního plánu: Než začnete obchodovat, přemýšlejte o tom, které investiční instrumenty chcete obchodovat, a které obchodní strategie vyhovují vašemu obchodnímu stylu.
  • Najděte si svou metodu analýzy: Chcete-li určit signály k nákupu či prodeji, můžete vycházet z technické analýzy, posuzovat fundamentální ukazatele, nebo oba přístupy kombinovat. Přesvěčdte se sami, který přístup vám sedí nejvíce.
  • Vyberte si vhodného online brokera: Výběr brokera ovlivňuje váš obchodní úspěch mnoha způsoby. Kritickými kritérii je nabídka produktů, výše poplatků, efektivita obchodního softwaru a nabídka vzdělávání.
  • Použijte demo účet: Každý úspěšný obchodník by měl mít aktivní demo účet. Začátečníci na burze zde mohou získat první obchodní zkušenosti. Pokročilí obchodníci zde mohou testovat nové strategie bez rizika.
  • Veďte si obchodní deník: Dokumentujte všechny své obchody v deníku. Pomocí takového dokumentu můžete nejlépe vyhodnotit svůj úspěch, objevit zdroje chyb a zkontrolovat a optimalizovat své investiční strategie.
  • Vypočítejte si rozumnou velikost pozice: Nesázejte vše na jednu kartu. Vyhněte se obchodování s příliš velkými pozicemi za účelem rychlého zbohatnutí nebo pro rychlé získání ztrát zpět.
  • Rozvíjejte svou psychiku: Mentální trénink je pro úspěch stejně důležitý jako správná analýza cenných papírů. Profesionální obchodníci se snaží mít svoji psychiku pod kontrolou za každé situace, protože si uvědomují, že jejich emoce jsou na burze jejich největším nepřítelem.
  • Dělejte pravidelné přestávky, abyste se zotavili: Při obchodování byste měli dělat pravidelné přestávky, abyste zůstali koncentrovaní a uspořádali si své myšlenky a emoce.
  • Vytvořte si vlastní názor: Vyberte si renomované zdroje pro své předpovědi a investiční doporučení. Nesledujte slepě všechny zdroje, které najdete. Všechny informace využijte k utvoření vašeho osobního názoru, protože na burze je každý zodpovědný sám za sebe.
  • Neustále se vzdělávejte: Získávání nových obchodních znalostí je nejlepší způsob, jak dosáhnout maximálního úspěchu na kapitálových trzích. Nové znalosti získáte například obchodováním s různými třídami cenných papírů nebo uplatňováním nových investičních strategií. Velmi důležité je také kompletně si osvojit obchodní software a využívat všechny jeho možnosti.

Co je online obchodování?

Online obchodování označuje obchodování s cennými papíry prostřednictvím internetových platforem, které zpravidla provozují online brokeři. Ti poskytují svým zákazníkům rozhraní, díky kterému mají investoři přístup na burzu a případně také poskytují možnost mimoburzovního obchodování. Online obchodování do značné míry nahradilo parketové obchodování, tím že každému obchodníkovi umožnilo nakupovat nebo prodávat akcie z pohodlí svého domova. Obzvláště intradenní a swingové obchodování získalo v důsledku online obchodování obrovský význam. V online obchodování jsou všechny objednávky zpracovávány pomocí speciálního softwaru, tzv. obchodní platformy. V současné době trend v online obchodování směřuje k mobilnímu obchodování, což znamená, že obchodování s cennými papíry lze pohodlně řešit z vašeho smartphonu a tabletu prostřednictvím obchodních aplikací optimalizovaných pro tyto zařízení.