Portfolio management

Správa portfolia je jedna ze základních aktivit při obchodování, kterou by měl každý obchodník dělat co nejaktivněji a profesionálně. Cílená správa portfolia začíná otevřením investičního účtu. Strategická správa portfolia definuje výběr finančních produktů a složení portfolia. Chcete investovat například do akcií, ETF nebo dluhopisů? Otázka osobního obchodního stylu hraje roli také při správě portfolia. Intradenní obchodníci budou například preferovat forex, zatímco poziční obchodníci budou preferovat akcie nebo ETF pro dlouhodobou akumulaci aktiv ve svém portfoliu.

Profesionální správa portfolia se zabývá rozdělením kapitálu do různých tříd aktiv a diverzifikací portfolia. Vychází například z ochoty investora riskovat, na investičním cíli, jakým může být například aktivní obchodování nebo investování pro zajištění na stáří, nebo na současné situaci na trhu. Na základě těchto kritérií mohou být účty cenných papírů vyvážené a strukturované různě a do portfolia mohou být zahrnuty v různým poměrech například spekulativní akcie, defenzivní akcie, deriváty, dluhopisy nebo jiné produkty. V závislosti na preferované obchodní strategii je nejlepší před nákupem analyzovat cenné papíry na základě fundamentálních ukazatelů nebo graficky. Intermarketová analýza může být také užitečná při sestavování portfolia.

Portfolio management – Čemu věnovat pozornost

Jednou z největších chyb začátečníků při správě portfolia je omezení na příliš málo individuálních aktiv. 

Sázka pouze na několik titulů – například akcie Facebook nebo akcie s vysokými dividendami, jako jsou například akcie Daimler, může ohrozit celkovou výkonnost investičního portfolia. Individuální risk management a money management je také zásadní pro inteligentní konstrukci a optimální správu portfolia s cílem minimalizovat ztráty a podpořit pozitivní vývoj. Důležitým aspektem je jeho funkčnost. Fakt, že portfolio momentálně funguje efektivně neznamená, že tak bude fungovat na věky. Tržní podmínky se neustále mění a vyžadují posun, proto je nezbytné trh pravidelně sledovat.

Jak na správu portfolia