Obchodní styly

Při obchodování na burze existují různé obchodní styly, které můžeme rozlišovat zejména z hlediska investovaného času.

Při výběru obchodních strategií musí být obchodníkům jasné, zda jejich osobní styl nejlépe odpovídá krátkodobému, střednědobému nebo dlouhodobému obchodování. Nejčastějšími obchodními styly jsou denní a intradenní trading, scalping, swingové obchodování nebo poziční obchodování. Scalping a intradenní obchodování jsou krátkodobé obchodní styly, v rámci kterých otevíráte pozice pouze v řádu sekund, minut nebo hodin. Cílem tzv. “scalpera” je vydělat na krátkodobých drobných cenových změnách. Proto nezbytně potřebuje online brokera s rychlou a profesionální obchodní platformou.

Například při swingovém obchodování pozice držíte o něco déle. Swingoví obchodníci se snaží objevit krátkodobé trendy, které mohou trvat několik dní nebo týdnů, a vydělat obchodování v jejich směru. Swingové obchodní strategie využívají především technickou analýzu

Poziční obchodování je dlouhodobý obchodní styl, ve kterém jsou akcie nebo jiné cenné papíry ponechány v portfoliu po dobu několika měsíců nebo dokonce let. Poziční obchodník neřeší krátkodobé cenové výkyvy, ale sází na dlouhodobou kumulaci kapitálu. Pro své obchodní rozhodnutí využívá především fundamentální analýzu.

Který obchodní styl je nejlepší?

Každý investor se musí sám rozhodnout, na jaký obchodní styl nebo strategii se zaměřit. Roli hraje především, kolik času chce daný investor obchodováním aktivně strávit a jaký investiční horizont mají jeho obchody.

Například, pokud se chcete naučit obchodovat intradenně nebo dokonce scalpovat, potřebujete tradingu věnovat i několik hodin denně. Intradenní styly obchodování jsou velmi intenzivní, protože intradenní obchodníci provádějí každý obchodní den mnoho transakcí. Pozice jsou často drženy pouze v řádu sekund nebo minut. Proto tyto krátkodobé obchodní styly nejsou vhodné pro všechny produkty. 

Například vzhledem k tomu, že ETF nebo opce vyžadují delší investiční horizont a nejsou vhodné pro rychlé dosažení zisku, správný výběr třídy aktiv je také důležitý pro samotnou volbu obchodního stylu. Forexové obchodování je obzvláště populární u scalperů, protože díky pákovému efektu mohou dosáhnout velkých zisků (nebo ztrát) i při malé změně směnných kurzů a při extrémně krátké době držení. Futures nebo akcie s vysokou volatilitou mohou být také zajímavé pro intradenní obchodníky.

Vše o stylech a typech obchodníků