Arm byl oceněn na $54,5 miliardy v rámci největšího IPO letošního roku

Autor: Tomáš Stráník

V tomto článku:

Arm Holdings
ISIN: US0420682058
|
Symbol: ARM --- %

---
USD
---% (1D)
Týd. ---
Měs. ---
1 rok ---
Přejít na Arm Holdings Akcie
IPO Arm
Společnost Arm je britský výrobce čipů vlastněný japonskou společností SoftBank Group Corp. IPO Arm se stalo prozatím největším vstupem na burzu v roce 2023.

V tomto článku se zabíváme primární veřejnou nabídku akcií společnosti Arm, kde lze akcie ARM obchodovat a jak IPO proběhlo. Pokud hledáte brokera pro obchodování akcií, klikněte zde.

Nadšení kolem IPO Arm opadá

(Aktualizace: 19. 9. 2023)

Vybírání zisků se podepsalo na akciích nově debutovaného Arm Holdings. Akcie SoftBank Group klesly až o 4,3 %, což je největší denní pokles za více než měsíc.

Akcie Arm v první den obchodování na burze Nasdaq prudce vzrostly o 25 %. Poté ale začaly klesat dva dny po sobě o přibližně 4,5 %.

Aktualizace: 14. 9. 2023

Nejočekávanější událost roku je tu. Výrobce čipů Arm vstoupí na americkou burzu ve čvrtek 14.9. a bude se obchodovat pod tickerem ARM. IPO Arm nastavuje cenu na 51 USD na akcii, což oceňuje společnost na více než 54 miliard USD. SoftBank, současný majitel, bude po IPO vlastnit přibližně 90 % společnosti.

LYNX nenabízí přístup na IPO (prvotní úpis akcií) jako takové. Nabízíme přístup na světové burzy, samozřejmě včetně burzy Nasdaq, kde se akcie této společnosti budou posléze obchodovat. Obchodování na veřejných/burzovních trzích s akciemi ARM bude spuštěno dnes 14.9.2023. Burza Nasdaq se otevírá v 15:30 našeho času.

Aktualizace: 12. 9. 2023

Společnost Arm zvažuje zvýšení cenového rozpětí své primární nabídky akcií. Firma podala žádost o IPO na 47 až 51 USD za akcii, což by na horní hranici rozpětí mohlo společnost ocenit na 54,5 miliardy USD. Díky silné poptávce od investorů bude úpis akcií uzavřen o den dříve v úterý.

Aktualizace: 4. 9. 2023

Společnost Arm podala v pondělí 21. srpna žádost o primární veřejnou nabídku akcií na burze Nasdaq, což by mělo být jedno z největších primární veřejných nabídek v posledních letech.

Polovodičová firma Arm, která patří společnosti SoftBank, plánuje IPO v hodnotě 60 až 70 miliard USD již v září. Jedná se o známku býčího zájmu o čipy jenž jsou zásadní součástí technologií s umělou inteligencí. Zahájení roadshow je naplánováno na první týden v září a stanovení ceny pro IPO na následující týden. NVIDIA a Intel jednají o tom, že se stanou hlavními investory.

Firma plánuje požádat investory, aby zaplatili $47 až $51 za každou z jejích akcií, když příští týden začne prodávat svou primární veřejnou nabídku akcií (IPO).

Z dokumentů o IPO vyplývá, že společnost Arm dosáhla ve fiskálním roce končícím v březnu 2023 příjmů ve výši 2,68 miliardy USD. Což představuje mírný pokles ve srovnání s předchozím rokem, kdy dosáhla 2,7 miliardy USD. Ve stejném období fiskálního roku 2023 vykázala čistý zisk z pokračujících činností ve výši 524 milionů USD, což je méně než v předchozím roce, kdy činil 676 milionů USD.

IPO Arm: Největší IPO čipů v historii?

Japonská technologická skupina Softbank koupila před šesti lety společnost Arm za 31 miliard USD. Firma Arm byla již dříve kótována na londýnské burze. Softbank ji ale po nákupu privatizovala. Po neúspěchu megaprodeje se společností NVIDIA v hodnotě 66 miliard USD, se Softbank rozhodla uskutečnit IPO Arm na burze Nasdaq v New Yorku. Toto IPO bude s největší pravděpodobností největší IPO čipů v historii. Po tom všem, co se nepovedlo s WeWork, se Softbank může těšit na další IPO.

Provoz společnosti Softbank

Softbank se po investici do společnosti Alibaba stala jednou z největších společností a fondů na světě. Spolu s kapitálem z Blízkého východu založila fond Vision. Tento fond investoval do společností Uber, Didi, WeWork a více než 80 dalších firem.

Operace společnosti Arm

Softbank koupila výrobce čipů v rámci sázky na rostoucí popularitu internetu věcí (IoT), na který se v posledních letech zaměřuje. Britská společnost Arm sama čipy nevyrábí, ale prodává návrhy čipů a dostává licenční poplatky. Společnost má prakticky monopol na navrhování procesorů pro čipové systémy (SOC). Ty se používají při vývoji autonomních vozidel, chytrých telefonů a aplikací internetu věcí (IoT). Společnost spolupracuje se společnostmi Amazon Cloud a Oracle Cloud, aby dosáhla co nejlepších inovací u procesorů. Její návrhy čipů jsou licencovány polovodičovým společnostem a výrobcům elektroniky. Mezi další zákazníky Arm patří společnosti Qualcomm, Apple a Samsung.

Kdy proběhne IPO Arm?

Očekává se, že Arm koncem dubna důvěrně předloží dokumenty pro svou primární veřejnou nabídku. Dále se předpokládá, že k uvedení na burzu dojde ještě letos a přesné načasování bude záviset na podmínkách na trhu.

Společnost SoftBank si vybrala čtyři investiční banky, které povedou akci, jež by měla být nejvýznamnějším vstupem na burzu v posledních letech. Hlavními upisovateli transakce by měly být Goldman Sachs, JPMorgan Chase, Barclays a Mizuho Financial. Žádná banka zatím nebyla vybrána na tolik žádanou pozici “lead left”.

Rozsah ocenění zatím nebyl stanoven, ale společnost Arm se sídlem v Cambridge v Anglii doufá, že bude při prodeji akcií oceněna na více než 50 miliard USD. O dalších aktuálních informacích budeme případně informovat.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Jak si vede trh s IPO?

Úspěšný vstup společnosti Arm na burzu v letošním roce by znamenal oživení trhu IPO. Ten je od ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022, jež vyvolala volatilitu trhu a obrovský výprodej akcií technologických společností, do značné míry zmrazen.

Trh IPO se v únoru minulý měsíc krátce probral k životu, když řada společností včetně solární technologické firmy Nextracker a čínského výrobce senzorů Hesai uvedla své akcie na americké burzy. Poradci pro IPO očekávají plné oživení kapitálových trhů až ve druhé polovině letošního roku.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

LYNX: Softbank en de IPO van Arm Holdings (30.3.2023); lynx.nl/beurs/beurs-koersen/aandelen/beursgang-ipo/aandeel-softbank-en-de-ipo-van-arm-holdings/

CNBC: Arm prices IPO at $51 per share, valuing company at over $54 billion (14. 9. 2023); cnbc.com/2023/09/13/arm-prices-ipo-at-51-per-share.html

Bloomberg: Arm’s IPO Orders Are Already Oversubscribed by 10 Times (12. 9. 2023); bloomberg.com/news/articles/2023-09-11/arm-s-ipo-orders-are-already-oversubscribed-by-10-times

Reuters: SoftBank’s Arm aims to raise at least $8 billion in U.S. IPO, sources say (30.3.2023); reuters.com/technology/softbanks-arm-aims-raise-least-8-billion-us-ipo-sources-say-2023-03-05/

Bloomberg: SoftBank’s Arm Targets $60 Billion-Plus Value for September IPO (2. 8. 2023); bloomberg.com/news/articles/2023-08-02/softbank-s-arm-targets-60-billion-plus-value-for-september-ipo

The New York Times: Arm, the Chip Designer, Files for an I.P.O. Expected to Be Among the Largest (30. 8. 2023); nytimes.com/2023/08/21/technology/chip-designer-arm-ipo-softbank.html

Reuters: Exclusive: SoftBank’s Arm to ask for $47 to $51 per share in IPO (4. 9. 2023); reuters.com/markets/deals/softbanks-arm-ask-47-51-per-share-ipo-source-2023-09-02/

Bloomberg: SoftBank’s Shares Slip as Excitement Around Arm’s IPO Fades (19. 9. 2023); bloomberg.com/news/articles/2023-09-19/softbank-s-shares-slip-as-excitement-around-arm-s-ipo-fades

Nejlepší a nejhorší akcie významných indexů

Které akcie hlavních indexů v poslední době nejvíce vzrostly a které klesly? Jaké jsou nejlepší akcie v roce 2024? Které cenné papíry dosáhly za posledních 5 let nejlepší výkonnosti a které naopak zaznamenaly propad? Poznejte nejlepší a nejhorší akcie dle jejich cen u těchto indexů: DAX, MDAX, Euro Stoxx 50, Dow Jones, Nasdaq 100.