Japonská technologická skupina Softbank koupila před šesti lety společnost Arm za 31 miliard USD. Firma Arm byla již dříve kótována na londýnské burze. Softbank ji ale po nákupu privatizovala. Po neúspěchu megaprodeje se společností NVIDIA v hodnotě 66 miliard USD, se Softbank rozhodla uskutečnit IPO Arm na burze Nasdaq v New Yorku. Toto IPO bude s největší pravděpodobností největší IPO čipů v historii. Po tom všem, co se nepovedlo s WeWork, se Softbank může těšit na další IPO.

Provoz společnosti Softbank

Softbank se po investici do společnosti Alibaba stala jednou z největších společností a fondů na světě. Spolu s kapitálem z Blízkého východu založila fond Vision. Tento fond investoval do společností Uber, Didi, WeWork a více než 80 dalších firem.

Operace společnosti Arm

Softbank koupila výrobce čipů v rámci sázky na rostoucí popularitu internetu věcí (IoT), na který se v posledních letech zaměřuje. Britská společnost Arm sama čipy nevyrábí, ale prodává návrhy čipů a dostává licenční poplatky. Společnost má prakticky monopol na navrhování procesorů pro čipové systémy (SOC). Ty se používají při vývoji autonomních vozidel, chytrých telefonů a aplikací internetu věcí (IoT). Společnost spolupracuje se společnostmi Amazon Cloud a Oracle Cloud, aby dosáhla co nejlepších inovací u procesorů. Její návrhy čipů jsou licencovány polovodičovým společnostem a výrobcům elektroniky. Mezi další zákazníky Arm patří společnosti Qualcomm, Apple a Samsung.

Kdy proběhne IPO Arm?

Očekává se, že Arm koncem dubna důvěrně předloží dokumenty pro svou primární veřejnou nabídku. Dále se předpokládá, že k uvedení na burzu dojde ještě letos a přesné načasování bude záviset na podmínkách na trhu.

Společnost SoftBank si vybrala čtyři investiční banky, které povedou akci, jež by měla být nejvýznamnějším vstupem na burzu v posledních letech. Hlavními upisovateli transakce by měly být Goldman Sachs, JPMorgan Chase, Barclays a Mizuho Financial. Žádná banka zatím nebyla vybrána na tolik žádanou pozici “lead left”.

Rozsah ocenění zatím nebyl stanoven, ale společnost Arm se sídlem v Cambridge v Anglii doufá, že bude při prodeji akcií oceněna na více než 50 miliard USD. O dalších aktuálních informacích budeme případně informovat.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Jak si vede trh s IPO?

Úspěšný vstup společnosti Arm na burzu v letošním roce by znamenal oživení trhu IPO. Ten je od ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022, jež vyvolala volatilitu trhu a obrovský výprodej akcií technologických společností, do značné míry zmrazen.

Trh IPO se v únoru minulý měsíc krátce probral k životu, když řada společností včetně solární technologické firmy Nextracker a čínského výrobce senzorů Hesai uvedla své akcie na americké burzy. Poradci pro IPO očekávají plné oživení kapitálových trhů až ve druhé polovině letošního roku.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

LYNX: Softbank en de IPO van Arm Holdings (30.3.2023); lynx.nl/beurs/beurs-koersen/aandelen/beursgang-ipo/aandeel-softbank-en-de-ipo-van-arm-holdings/

Reuters: SoftBank’s Arm aims to raise at least $8 billion in U.S. IPO, sources say (30.3.2023); reuters.com/technology/softbanks-arm-aims-raise-least-8-billion-us-ipo-sources-say-2023-03-05/

Nejlepší a nejhorší akcie významných indexů

Které akcie hlavních indexů v poslední době nejvíce vzrostly a které klesly? Jaké jsou nejlepší akcie v roce 2023? Které cenné papíry dosáhly za posledních 5 let nejlepší výkonnosti a které naopak zaznamenaly propad? Poznejte nejlepší a nejhorší akcie dle jejich cen u těchto indexů: DAX, MDAX, Euro Stoxx 50, Dow Jones, Nasdaq 100.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart