Euro Stoxx 50: Vše o nejdůležitějším evropském akciovém indexu

Autor: Jonáš Mlýnek

V tomto článku:

EURO STOXX 50
ISIN: EU0009658145
|
Symbol: SX5E --- %

---
---% (1D)
Týd. ---
Měs. ---
1 rok ---
More about the Index
Euro Stoxx 50
Index Euro Stoxx 50 je měřítkem rozvoje evropského akciového trhu a vlajkovou lodí eurozóny pro mezinárodní investory.

Jedná se o nesmírně důležitý ukazatel (benchmarkový index) pro fondy investující v Evropě. Slouží také jako základ pro deriváty všeho druhu, od klasických termínovaných smluv až po ETF.

V následujícím článku naleznete vše, co potřebujete vědět o tomto důležitém evropském akciovém indexu. Pokud hledáte brokera pro obchodování na burze, klikněte zde.

Co je index Euro Stoxx 50

Euro Stoxx 50 je akciový index akcií Eurozóny navržený společností STOXX. Jedná se o index, který obsahuje 50 největších a nejlikvidnějších akcií evropských společností. Indexové futures a opce na eurostoxx, obchodované na burze Eurex, patří mezi nejlikvidnější produkty v Evropě a na světě.

Index je odvozen od 19 indexů regionálního supersektoru EURO STOXX a představuje největší ukazatel z hlediska kapitalizace trhu v Evropě. Index zachycuje přibližně 60 % tržní kapitalizace volného trhu indexu celkového trhu EURO STOXX (TMI), který zase pokrývá asi 95 % tržní kapitalizace volného trhu zastoupených zemí.

Eurostoxx slouží jako základ pro jednotlivé subindexy, jako je EURO STOXX 50 ex Financials, který vylučuje všechny společnosti přiřazené ke kódu ICB 8000. Je to jeden z nejlikvidnějších indexů pro eurozónu.

Historie Eurostoxx

Euro Stoxx 50 byl většinou velkých investorů opomíjen, protože investoři stále dávali přednost menším národním indexům, jako je DAX, nebo FTSE 100. To se změnilo v roce 2002 po zavedení eura, kdy si mnoho investorů uvědomilo výhodu tohoto indexu, jelikož všechny akcie obsažené v indexu pocházejí z Eurozóny.

Provozovatelem indexu je společnost STOXX Ltd. ze Švýcarska. Nicméně tato společnost ve skutečnosti spadá pod německou společnost DeutscheBörse AG.

Index byl poprvé kótován dne 26. února 1998 a jeho počáteční hodnota byla 1000 bodů. Ve srovnání například s indexem DAX si však za 30 let nevedl příliš dobře.

Nicméně to je zapříčiněno faktem, že eurostoxx je cenový index, který bere v úvahu pouze skutečné změny cen akcií zahrnutých do indexu a DAX je výkonnostní index, který započítává dividendy vyplácené společnostmi, jako by tyto dividendy byly reinvestovány úplně a bez prodlení.

Složení Euro Stoxx 50

Euro Stoxx 50 je často porovnáván s indexem DAX, jelikož i evropskému indexu dominují německé akcie. Konkrétně 14 ze 30 akcií DAX je obsaženo i v indexu eurostoxx. Složení indexu je každoročně revidováno a upravováno.

Euro Stoxx 50 obsahuje 50 akcií společností, které mají nejvyšší tržní kapitalizaci v Eurozóně.

Rozložení je však velmi nerovnoměrné. Vedle německých společností indexu dominují společnosti francouzské, holandské, španělské a italské.

Obchodování indexu Euro Stoxx 50

Index je pouhým měřítkem evropského akciového trhu. Nejedná se tedy o žádný investiční instrument, který byste obchodovali jako takový. Existuje však řada derivátových instrumentů, prostřednictvím kterých můžete spekulovat na vývoj hodnoty indexu.

Jedná se o následující nástroje:

Každý z těchto instrumentů je něčím specifický. Je potřeba si zvolit, jaký z nich vyhovuje vaší investiční strategii.

Futures

Futures jsou finanční smlouvy, které zavazují kupujícího ke koupi aktiva nebo prodávajícího k prodeji aktiva, v předem stanoveném datu a ceně. Tyto kontrakty podrobně popisují kvalitu a množství podkladového aktiva. Jsou standardizovány tak, aby usnadnily obchodování na burzách futures. Některé kontrakty mohou vyžadovat fyzickou dodávku aktiva, zatímco jiné jsou vypořádány v hotovosti.

Nejznámějším futures na index Euro Stoxx 50 je futures zvaný Euro Stoxx 50 Futures a najdete ho pod symbolem ESTX50 s jeho jednotlivými typy kontraktů s různými expiracemi.

Před obchodováním futures na index je potřeba pochopit, jak takové futures kontrakty fungují. Jedná se o poměrně rizikové a instrumenty.

CFD

CFD (contract for difference) jsou tzv. rozdílové smlouvy. V principu je CFD kontrakt mezi dvěma stranami, které se mohou označit jako kupující a prodávající. Smlouva zavazuje obě strany vyrovnat rozdíl mezi aktuální cenou aktiva a cenou aktiva v době vzniku kontraktu. Pokud je rozdíl pozitivní, prodávající zaplatí částku kupujícímu. A naopak, pokud je rozdíl negativní, kupující zaplatí částku prodávajícímu.

ETF

ETF je zkratka pro veřejně obchodovatelný fond. Tyto fondy zpravidla kopírují vývoj určitého podkladového aktiva. ETF na eurostoxx tedy nakupuje všech 50 akciových titulů, které jsou obsaženy v indexu. Fondy pak emitují své vlastní akcie, které jsou veřejně obchodovatelné.

Pokud tedy investujete do ETF na Euro Stoxx 50, investujete de facto do všech padesáti společností. Obliba ETF poslední dobou značně roste zejména díky jejich stabilitě a diverzifikaci rizika.

Přečtěte si také

Produktové informace:

Key Information Document (KID): Futures Eurex na Euro Stoxx 50. (26. 7. 2023); eurex.com/ex-de/rules-regs-de/priips-kids/PRIIPs-KIDs-9322?frag=240950

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX