Čínský juan

Vše, co byste měli vědět o této měně. Důležité informace, aktuální kurz, historický graf a převodník měn.

Čínský juan: Aktuálně

Symbol: CNY

Aktualizováno:--- hodin

---
---
---
---
---
Denní maximum
---
Denní minimum
---

Čínský juan graf

  • Den
  • Týden
  • Měs.
  • 6 M
  • YTD
  • 1 rok
  • 5 let
  • Max

CNY/EUR Cena

Poslední obchodovaná cena --
Změna --
Čas --
Datum --
Zavírací cena předchozího dne --
Převést
na
1 CNY EUR

Historické kurzy: CNY/EUR

Datum od do:
Datum Zavírací cena předchozího dne Otevírací cena Maximum Minimum

Měna: Čínský juan (CNY)

Čínský juan (CNY) je oficiální měnou v Čínské lidové republice. Ačkoliv je oficiální zkratka CNY, často se používá i zkratka RMB (z čínského slova rénmínbi, které ve volném překladu znamená „lidová měna“). Čínský juan se stal důležitou mezinárodní měnou především v posledních letech, kdy Čína zaznamenala zvyšující se zastoupení v mezinárodním obchodu i posun z centrálně plánované ekonomiky na ekonomiku tržní. Čínská měna je z hlediska objemu globálních transakcí na pátém místě.

Historie čínského juanu

Juan byl představen po založení Čínské lidové republiky v roce 1949. Do té doby v Číně platily různé měnové systémy, které se měnily vždy s ohledem na vládnoucí dynastii nebo podle toho, kdo Čínu okupoval. Mezi lety 1994 až 2004 se kurz čínského juanu stabilizoval vůči kurzu amerického dolaru, povolená fluktuace byla v rozmezí do 0,5 %.

Od roku 2006 se kurz čínské měny fixuje ke koši dalších světových měn s povolenou odchylkou, která je ještě nižší než 0,5 %. Čínská vláda ale oznámila, že chce postupně zvyšovat kurzovou flexibilitu. V roce 2015 Mezinárodní měnový fond (IMF) oznámil, že čínský juan se stává pátou rezervní měnou vedle USD, EUR, GBP a JPY.

Obecně

Měnová rozhodnutí v Číně přísluší Čínské lidové bance, tedy centrální bance Čínské lidové republiky sídlící v Pekingu. Zkratka pro Čínský juan je CNY, pro příklad, v Hong-Kongu se označuje jako CNH a v Číně samotné je mezi lidmi znám pod označením RMB. Jeden juan se dělí na 10 ťiao nebo taky 100 fenů. Juan se označuje symbolem ¥. Nejvíce obchodovaným měnovým párem je USD/CNY.