Jihoafrický rand

Vše, co byste měli vědět o této měně. Důležité informace, aktuální kurz, historický graf a převodník měn.

Jihoafrický rand: Aktuálně

Symbol: ZAR

Aktualizováno:--- hodin

---
---
---
---
---
Denní maximum
---
Denní minimum
---

Jihoafrický rand graf

  • Den
  • Týden
  • Měs.
  • 6 M
  • YTD
  • 1 rok
  • 5 let
  • Max

ZAR/EUR Cena

Poslední obchodovaná cena --
Změna --
Čas --
Datum --
Zavírací cena předchozího dne --
Převést
na
1 ZAR EUR

Historické kurzy: ZAR/EUR

Datum od do:
Datum Zavírací cena předchozího dne Otevírací cena Maximum Minimum

Měna: Jihoafrický rand (ZAR)

Jihoafrický rand (ZAR) je oficiální měnou Jižní Afriky. Zároveň je využíván v rámci společné měnové unie pro Lesotho, Namibii a Svazijsko jako druhá měna. Mezinárodně hraje měna důležitou roli při vývozu surovin ze země. V seznamu obchodovaných měn je jihoafrický rand na 20. místě, těsně za brazilským reálem.

Historie jihoafrického randu

Historie platidel sahá daleko do historie a vyplývá z politické situace v zemi. Správa nad tímto územím se střídala po většinu času mezi Velkou Británií a Nizozemskem, od čehož se také odvíjela měna země.

V roce 1961, ve stejném roce jako samotný vznik Jihoafrické republiky, byla jihoafrická libra nahrazena randem a ten se tak stal oficiálním platidlem. Do roku 1993 byl rand oficiální měnou také v Namibii. Namibijský dolar je zafixován k jihoafrickému randu v poměru 1:1. Totéž platí pro sousední země Lesotho a Svazijsko.

V červnu roku 1973 směnný kurz jihoafrického randu a amerického dolaru dosahuje svých vrcholů, tedy 1,49992 USD. V březnu 1982 má hodnota jednoho randu dokonce větší hodnotu než jeden dolar. Postupně se směnný poměr snižuje a v roce 2001 je hodnota 1 USD rovna hodnotě 13,84 ZAR.

Obecně

Jeden rand lze rozdělit na 100 centů. Za měnovou politiku v zemi je zodpovědná centrální banka Jižní Afriky. Pro jihoafrický rand je často také používaná zkratka R Název rand je zkratka pro oblast Witwatersrand, kde se vyskytuje nespočet zlatých dolů. Měnový pár ZAR/EUR ukazuje poměr mezi jihoafrickým randem a eurem.