Pákistánská rupie

Vše, co byste měli vědět o této měně. Důležité informace, aktuální kurz, historický graf a převodník měn.

Pákistánská rupie: Aktuálně

Symbol: PKR

Aktualizováno:--- hodin

---
---
---
---
---
Denní maximum
---
Denní minimum
---

Pákistánská rupie graf

  • Den
  • Týden
  • Měs.
  • 6 M
  • YTD
  • 1 rok
  • 5 let
  • Max

PKR/EUR Cena

Poslední obchodovaná cena --
Změna --
Čas --
Datum --
Zavírací cena předchozího dne --
Převést
na
1 PKR EUR

Historické kurzy: PKR/EUR

Datum od do:
Datum Zavírací cena předchozího dne Otevírací cena Maximum Minimum

Měna: Pákistánská rupie (PKR)

Pákistánská rupie (PKR) je oficiální měnou Pákistánu. Měna nepatří mezi seznam 20ti nejobchodovanějších měn světa.

Historie pákistánské rupie

Pakistánská rupie byla uvedena do oběhu roku 1947, kdy se Pákistán stal nezávislou republikou, a nahradila tak do té doby užívanou indickou rupii. Hned následujícího roku byly vydány nové pákistánské mince a bankovky. Původní rozdělení rupie bylo zachováno a stejně jako indická rupie se rozdělovala na 16 anas.

Její decimalizace byla provedená až v roce 1961 a od té doby lze pákistánskou rupii rozdělovat na 100 paise, což se zachovalo dodnes. Nicméně tyto mince nebyly denominované od roku 1994. V 21. století se pak vyvíjely mince a bankovky tohoto platidla, přičemž od roku 2013 se pais nepovažuje za zákonné platidlo. Novinkou roku 2015 je pak mince v hodnotě 5 rupií. O rok později vzniká mince v hodnotě 10 rupií.

Co se týče vývoje pákistánské rupie má za sebou divoká období. Do roku 1982 byla měna svázána k britské libře. Po přechodu na floating měna ztratila až 40 % své původní hodnoty. To způsobilo velký tlak a poškodilo sektor průmyslu díky rostoucím nákladům importu. Později následovaly intervence centrální banky, které zvýšily hodnotu rupie. Výkyvy pak můžeme pozorovat i po roce 2008, kdy měna opět znehodnocuje, a to v řádech desítek procent.

Obecně

Jednu rupii lze rozdělit na 100 pais. Slovo rūpiya je odvozeno ze slova rūpya, což znamená zušlechtěné stříbro, stříbrná mince. O vydávání měny se stará centrální banka Pákistánu. Nejužívanějším symbolem pro pákistánskou rupii je zkratka Rs.