Ruský rubl

Vše, co byste měli vědět o této měně. Důležité informace, aktuální kurz, historický graf a převodník měn.

Ruský rubl: Aktuálně

Symbol: RUB

Aktualizováno:--- hodin

---
---
---
---
---
Denní maximum
---
Denní minimum
---

Ruský rubl graf

  • Den
  • Týden
  • Měs.
  • 6 M
  • YTD
  • 1 rok
  • 5 let
  • Max

RUB/EUR Cena

Poslední obchodovaná cena --
Změna --
Čas --
Datum --
Zavírací cena předchozího dne --
Převést
na
1 RUB EUR

Historické kurzy: RUB/EUR

Datum od do:
Datum Zavírací cena předchozího dne Otevírací cena Maximum Minimum

Měna: Ruský rubl (RUB)

Ruský rubl (RUB)

Ruský rubl je oficiální měna Ruska. Na mezinárodních měnových trzích je rubl důležitý především při obchodování komodit. Z pohledu celkového proobchodovaného objemu je ruský rubl na 16. místě za tureckou lirou.

 

Historie ruského rublu

Rubl byl poprvé představen ve 14. století ve formě zlatých a stříbrných mincí. Během dvou set let se stal rubl akceptovanou měnou napříč celým Ruskem. Během ruské revoluce v roce 1917 rubl prošel výraznou hyperinflací, která vedla k zavedení nové měny v roce 1920. Po rozpadu SSSR v roce 1991 se rubl přestal využívat v mnoha státech bývalého Sovětského svazu.

 

Na počátku roku 1998 byl rubl opět zaveden. V tomto roce došlo k měnové reformě, při níž bylo 1000 starých rublů (označovaných jako RUR) vyměněno za 1 nový rubl (označovaný jako RUB). V ten samý rok prodělalo Rusko ekonomickou krizi. Krátce po krizi v Asii, čelilo Rusko výraznému odlivu kapitálu. Nervózní investoři prodávali akcie, dluhopisy i ruský rubl a zaměřili se na investice v zahraničí. Rubl se dostal pod výrazný tlak což vedlo až k tomu, že Rusko se dočasně prohlásilo za insolventní. Díky rostoucím cenám komodit se na přelomu tisíciletí směr otočil a Rusko tak bylo schopno dostat se zpět na nohy. Strmý pokles zažil rubl opět v roce 2014, kdy vypukla ukrajinská krize.

 

Obecně

Měnová rozhodnutí má na svědomí Centrální banka Ruské federace, která sídlí v Moskvě a je členkou Banky pro mezinárodní vypořádání. Jeden rubl se dělí na 100 kopějek, jeho symbolem je symbol ₽. Nejčastěji se rubl obchoduje na páru s americkým dolarem a eurem.