Švýcarský frank

Vše, co byste měli vědět o této měně. Důležité informace, aktuální kurz, historický graf a převodník měn.

Švýcarský frank: Aktuálně

Symbol: CHF

Aktualizováno:--- hodin

---
---
---
---
---
Denní maximum
---
Denní minimum
---

Švýcarský frank graf

  • Den
  • Týden
  • Měs.
  • 6 M
  • YTD
  • 1 rok
  • 5 let
  • Max

CHF/EUR Cena

Poslední obchodovaná cena --
Změna --
Čas --
Datum --
Zavírací cena předchozího dne --
Převést
na
1 CHF EUR

Historické kurzy: CHF/EUR

Datum od do:
Datum Zavírací cena předchozího dne Otevírací cena Maximum Minimum

Měna: Švýcarský frank (CHF)

Švýcarský frank (CHF) je oficiální měnou Švýcarska a Lichtenštejnského knížectví. Důvěra investorů ve švýcarské finanční centrum, bankovní infrastrukturu a ekonomická či politická stabilita země, udělala z CHF globálně populární investiční měnu. Měřeno celosvětovým devizovým obratem je švýcarský frank na šestém místě mezi nejvíce obchodovanými měnami.

Historie švýcarského franku

Po založení Švýcarska v roce 1848 byl v roce 1850 vytvořen švýcarský frank jako národní měna. Švýcarský frank byl zpočátku odvozen od francouzského (stříbrného) franku. Od roku 1865 byl ve Švýcarsku zaveden zlatý a stříbrný standard spolu s Francií, Belgií, Itálií a Řeckem, který byl zachován až do roku 1936. Od roku 1945 až do kolapsu systému Bretton Woods v roce 1973 byl švýcarský frank spojen s USD. Pak byly zavedeny flexibilní směnné kurzy.

Od roku 2011 do roku 2015, byl CHF navázán na euro v kurzu 1,20, protože Švýcarská národní banka (SNB) viděla hrozbu pro národní hospodářství v nadhodnocení měny. Vzhledem k prudkému znehodnocení eura vůči americkému dolaru SNB v lednu 2015 nadále nepovažovala pevný směnný kurz za oprávněný a nečekaně zrušila nařízení kurz držet. To vedlo k historicky k největšímu propadu eura.

Obecně

Rozhodnutí o měnové politice ve Švýcarsku provádí Švýcarská národní banka (SNB). Švýcarský frank je rozdělen na 100 centů. Kurz EUR/CHF udává poměr eura k švýcarskému franku v CHF.