Ukrajinská hřivna

Vše, co byste měli vědět o této měně. Důležité informace, aktuální kurz, historický graf a převodník měn.

Ukrajinská hřivna: Aktuálně

Symbol: UAH

Aktualizováno:--- hodin

---
---
---
---
---
Denní maximum
---
Denní minimum
---

Ukrajinská hřivna graf

  • Den
  • Týden
  • Měs.
  • 6 M
  • YTD
  • 1 rok
  • 5 let
  • Max

UAH/EUR Cena

Poslední obchodovaná cena --
Změna --
Čas --
Datum --
Zavírací cena předchozího dne --
Převést
na
1 UAH EUR

Historické kurzy: UAH/EUR

Datum od do:
Datum Zavírací cena předchozího dne Otevírací cena Maximum Minimum

Měna: Ukrajinská hřivna (UAH)

Ukrajinská hřivna (UAH) je oficiální měnou Ukrajiny, vyjma poloostrova Krym. Tato měna se nenachází v 20 nejobchodovanějších měnách světa.

Historie ukrajinské hřivny

Měna s názvem hřivna se využívala již v Kyjevské Rusi. Když v roce 1917 Ukrajina vyhlásila nezávislost, právě název hřivna se zachoval i u nové ukrajinské měny. V roce 1996 pak můžeme mluvit o současné ukrajinské hřivně. Tato měna nahrazuje ukrajinský karbovanec, jenž sloužil jako přechodová měna ze sovětského rublu právě na ukrajinskou hřivnu.

Ekonomická nestabilita a hyperinflace odkládala vhodný okamžik přechodu na hřivnu. Připravené mince a bankovky, které byly vytištěny v Kanadě a Velké Británii, si na své zavedení počkaly více než dva roky. V přechodném období byly obě měny, hřivna i karbovanec, používány v běžné cirkulaci. Obchodníci byli ale vyzvání k obchodování pouze ve hřivnách. Veškeré bankovní účty byly automaticky převedeny do nové měny a následně bylo povoleno směnit zbývající karbovance do hřiven.

V roce 2014 pak zaznamenáváme další změnu. V rámci anexe Krymu k Rusku se zavadí na tomto území ruský rubl jako oficiální měna. 

Obecně

Jedna hřivna je složena ze 100 kopějek.

Na ukrajinské hřivně se podepsala, jak asijská finanční krize, tak světová finanční krize. Mluvíme zde o propadech v rámci desítek procent. V roce 2015 pak zaznamenáváme největší pokles, a to až do výše 70 % hodnoty ukrajinské hřivny. Dlouhodobě má pak měna klesající tendenci.