Lithium je kov hojně využívaný pro výrobu baterií. Používá se při výrobě elektromobilů, chytrých telefonů, tabletů a další populární spotřební elektroniky.

 

Současný vzestup popularity těchto výrobků má za následek výrazný nárůst poptávky po lithiu, což vedlo k strmému růstu ceny lithia. Rok 2018 nebyl sice úplně nejlepší pro těžaře lithia a jeho cena poklesla v důsledku přehřátí trhu.

Pro mnoho investorů se jedná o velmi atraktivní investiční příležitost. Jakým způsobem je možné investovat do lithia?

Jednou z nejpopulárnějších možností investice do lithia je nákup akcií společností, které lithium těží. Připravili jsme pro vás analýzu tří lithiových akcií, které by neměly uniknout vaší pozornosti.

Lithiové akcie v roce 2019

Svět automobilů právě zažívá přechod do 3. tisíciletí. Podíl vozů s hybridním pohonem nebo elektromotorem prudce stoupá.

Energie pro elektromobily je generována v jejich bateriích. K jejich produkci je potřeba obrovské množství specifických surovin a lithium je právě jedna z nejdůležitějších. Není proto divu, že tento lehký kov je několik posledních let na burze horkým tématem s vysokými fluktuacemi zaznamenané ceny.

K vybudování vhodných baterií je však potřeba obrovské množství surovin, zejména lithia. Není proto divu, že lehký kov na akciovém trhu je horkým tématem po celé roky a vysokými fluktuacemi zaznamenané ceny.

Korekce cen lithia nabízí vstupní příležitosti

Korekce ceny lithia představuje zajímavou vstupní příležitost zejména pro dlouhodobější investory. V roce 2019 se očekává další průlom v odvětví elektromobilů. Zejména kvůli stále sílící konkurenci v tomto odvětví. Lithiové akcie jsou stále lukrativní sázkou na budoucnost.

Nicméně, pokud uvažuje o vstupu na lithiový trh, měli byste se podívat blíže, protože ceny jsou stále poměrně drahé navzdory propadu ceny.

Lithium – trh budoucnosti

Lithium, nejlehčí ze všech kovů, má celou řadu využití. Vedle baterií do elektromobilů se využívá například ve sklenářství, či keramice. Dále se používá například při výrobě klimatizačních zařízení.

Například výrobce elektrických automobilů Tesla plánuje výstavbu gigantického komplexu továren, aby zajistil vlastní poptávku po lithiových bateriích. Mimochodem, lithium má využití nejen pro elektromobily, ale také pro skladování elektrické energie v domácnostech, např. v kombinaci se solárními systémy. Zaměřením investorů je nicméně především automobilový trh.

Elektromobily – světový fenomén s ročním růstem + 60 %

Přestože se v roce 2018 celosvětově vyrobily pouze 2 miliony elektrických automobilů, podíl nových elektrických vozidel registrovaných ve světě je kolem 2,4 %. V roce 2019 se předpokládá nárůst na 3,1 %.

Roční nárůst až o 60 % předpokládá, že v roce 2025 bude vyrobeno 20 milionů elektrických automobilů, což odpovídá zhruba 15% průniku na trh.

Podle Center of Automotive Management (CAM) byla Čína v roce 2018 opět globálním lídrem v odvětví elektromobilů s více než 1 milionem nových registrací. Menší země jako například Norsko mají však podíl až 49 %.

V následujících 2 letech se předpokládá, že Tesla bude stále více tlačit své produkty na trh.

Trh s elektromobily roste

Očekává se, že světový počet nově prodávaných elektrických automobilů se v následujících letech zvýší na pět až šest milionů vozidel, což odpovídá podílu na trhu přibližně 5 % – 7 %. Momentálně je zapotřebí přibližně 150g lithia k vyprodukování výkonu 1 kW / h.

V závislosti na výkonnosti a technologickém pokroku v této oblasti se očekává, že na každé elektrické vozidlo bude potřeba mezi 3-10 kg lithia.

V důsledku toho analytici společnosti Roskill očekávají, že roční poptávka po lithiu v celosvětovém měřítku vzroste o 21 %. Od roku 2021 se tak očekává, že poptávka začne rychle převyšovat nabídku.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Zprávy o rozšíření výroby způsobily v roce 2018 tlak na akcie lithia

70 % světových zásob lithia se nachází v “lithiovém trojúhelníku”, který tvoří Chile, Argentina a Bolívie. Nacházejí se zde obří solná jezera jako jsou Atacama, Salinas Grandes, Uyuni und Hombre Muerto. Kromě Jižní Ameriky najdeme také velké lithiové doly v Austrálii.

Jelikož v nadcházejících letech dojde k otevření jen několika málo nových výrobních závodů, mnoho odborníků se obávalo problémů se zásobováním. Protože vytvoření nových projektů v dolech a slaných vodách vyžaduje vysoké investice a uvedení nového dolu do plné funkčnosti trvá v průměru 4 až 7 let.

Tyto obavy však byly začátkem roku 2018 zažehnány. Společnost SQM dosáhla dohody s chilskou vládou o rozšíření produkce lithia do roku 2025.

V důsledku toho odborníci komodit Morgan Stanley předpovídají zvýšení dodávek lithia z Argentiny, Austrálie a Chile o 500 000 tun ročně do roku 2025. To se zhruba rovná trojnásobku produkce v těchto zemích.

Zprávy nastavily trhy v turbulencích a vedly k významným cenovým ztrátám pro komoditu, stejně jako k zásobám lithiového průmyslu. Individuální zásoby byly opraveny až o 50% nebo více.

Někteří tržní odborníci však poukázali na to, že v roce 2018 byla přidána nová kapacita, ale v průběhu roku se nezaznamenala lipidová hladina, jak dokládá Morgan Stanley. V poslední době však cenový trend většiny akcií opět vzrostl a nový trend vzestupu by se mohl dobře rozvíjet.

Pro investory s dlouhodobým výhledem mohou současné ceny představovat zajímavou vstupní příležitost. Souběžně s plánovanou expanzí výroby se poptávka prudce zvýší.

Spoléhejte na vůdce trhu

Chcete-li v příštích letech profitovat z lithiového boomu na trhu, měli byste se zaměřit na přední firmy v tomto odvětví. Zkušenosti napovídají, že ceny akcií lídrů na trhu se z dlouhodobého hlediska vyvíjejí nejlépe. V odvětví lithia byste tedy měli investovat do společností s vynikající pozicí na trhu.

Producenti lithia – jsou už karty rozdány?

Většině lithiového trhu dominují čtyři výrobci, přičemž někteří z nich nejsou na lithiu závislí, jelikož není jejich primárním produktem. Tyto 4 společnosti vlastní bezmála 85% podíl na trhu s lithiem. 2 z těchto akcií rozebíráme v našem seznamu a přidáváme jednoho žhavého kandidáta.

Lídry na trhu jsou společnosti Albemarle, FMC, Tianqi Group a Sociedad Química y Minera de Chile.

Nejlepší lithiové akcie roku 2020

1. Akcie Albemarle Corporation (ALB) – světový lídr

Albemarle Corporation (ISIN: US0126531013 – Symbol: ALB – Měna: USD) je americká chemická společnost, která vedle produkce lithia vyrábí zpomalovače hoření, katalyzátory a chemikálie pro povrchovou úpravu.

V roce 2015 provedla Albermarle akvizici konkurenční společnosti Rockwood, čímž se stala největším světovým producentem lithia.

Podle odhadů Albemarle, která v současné době dosahuje hodnoty přibližně 8 miliard USD, v současné době ovládá přibližně jednu třetinu globálního obchodu s lithiem. V roce 2017 činily celkové příjmy 3,1 miliardy USD, což představuje více než 15% meziroční nárůst.

Zisk na akcii také vzrostl o 29 % z částky 3,57 USD na 4,59 USD. Albermarle v současné době vyplácí čtvrtletní dividendu ve výši 0.335 USD, což odpovídá souhrnné dividendě 1,34 USD ročně.

Akcie Albemarle Corporation

Graf akcie Albemarle Corporation (ALB). Zdroj: LYNX Trading. Zjistěte více informací o akcii Albemarle Corporation.

Růstovou hnací silou společnosti je zejména silné zvýšení poptávky po lithiu. V posledních třech letech vzrostl podíl čistého zisku společnosti Albemarle z lithiového obchodu z přibližně 6 % na 30 %. Díky rostoucí poptávce po lithiu a plánované expanzi výroby by měl podíl na zisku pokračovat v růstu v nadcházejících letech.

LYNX TIP: O tom, jak fungují akcie blíž, se můžete dočíst v našem akciovém průvodci.
Chilská chemická společnost Sociedad Quimica Minera de Chile (ISIN: US8336351056 – symbol: SQM – měna: USD) se sídlem v hlavním městě Santiago je největším konkurentem výše zmíněné Albemarle, se kterou dlouhodobě soutěží o titul největšího světového producenta lithia.

Určit, která z těchto 2 společností v současné době vede, je obtížné. Nicméně podle názoru analytiků SQM by do budoucna měla držet lepší karty než její americká konkurence. Vedle produkce lithia se společnost zabývá také výrobou hnojiv, jodu a průmyslových chemikálií. Chile je nejbohatší země co se lithiových zásob týče.

Výborné kontakty SQM na zdejší vládu přispěly k posílení její pozice na trhu. Odhaduje se, že se v Chile nachází přibližně 7,5 milionu tun lithia. Druhou nejbohatší zemí v lithiových zásobách je Čína se 3 miliony tun.

Akcie Sociedad Quimica Minera de Chile

Graf akcie Sociedad Quimica Minera de Chile (SQM).  Zdroj: LYNX Trading. Zjistěte více informací o akcii Sociedad Quimica Minera de Chile.

Ložiska lithia, které SQM může získat, zaručují společnosti v nejbližší budoucnosti roli lídra na trhu. Jak již bylo zmíněno dříve, chilská vláda dosáhla rozsáhlé dohody o zvýšení produkce lithia do roku 2025.

Roční produkce je v současné době zhruba 50 000 až 60 000 tun. Do roku 2025 se předpokládá její nárůst na nejméně 216 000 tun.

S očekávaným ziskem na akcii ve výši 2,22 USD v současném fiskálním roce 2019 je SQM opět poměrně spravedlivě oceněn při 19násobku výdělku. Proto probíhající korekce nabízí dlouhodobé zajímavé vstupní ceny v rozmezí od 40 do 42 USD.

3. Akcie Orocobre (ORE) – nový hráč na lithiovém trhu

Litium, bór a potaš (uhličitan draselný) jsou hlavními produkty australské těžební skupiny Orocobre (ISIN: AU000000ORE0 – symbol: ORE – měna: AUD), která v roce 2015 po sedmi letech nákladného průzkumu zahájila projekt Salar de Olaroz v severozápadní Argentině.

Projekt, v němž má Orocobre zapojen dvoutřetinový podíl, je provozován společně s japonskou skupinou Toyota Tsusho a místním partnerem. Celkem bylo alokováno 6,4 milionu tun uhličitanu lithného v solném jezeře Olaroz, což umožňuje zde postavil důl s životností více než 40 let.

Japonský výrobce automobilů Toyota spolupracuje s Orocobre od roku 2010. Investicí 232 milionů USD si chce Toyota zajistit přístup k lithiu pro potenciální výrobu baterií do svých elektromobilů v budoucnosti.

Akcie Orocobre (ORE)

Graf akcie Orocobre (ORE). Zdroj: LYNX Trading. Zjistěte více informací o akcii Orocobre.

S tržní kapitalizací 570 milionů EUR je Orocobre stále relativně malou společností. Nicméně navzdory cenovým fluktuacím a specifickým politicko-ekonomickým problémům v Argentině se společnost vyvíjí velmi dobře. V roce 2018 dosáhla společnost 24% nárůstu výnosů z částky 14 milionů USD na 26 milionů USD.

Čistý zisk se však snížil ze 4,6 milionů USD na pouhých 1,9 milionů USD v důsledku kurzové ztráty, odpisů a nových exportních daní.

Obchodování lithia prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart