Investice do lithia: 4 nejlepší akcie lithia v roce 2024

Autor: Tomáš Stráník

V tomto článku:

Albemarle
ISIN: US0126531013
|
Symbol: ALB --- %

---
USD
---% (1D)
Týd. ---
Měs. ---
1 rok ---
Přejít na Albemarle Akcie
Nejlepší lithiové akcie
Investice do lithia může být z dlouhodobého hlediska velmi zajímavá. Dle mnohých analýz totiž nabídka lithia nebude schopná pokrýt vzrůstající poptávku.

Poznejte 3 klíčová odvětví, ve kterých význam lithia roste. Blíže vám představíme 4 vybrané akcie lithia. Pokud hledáte brokera pro obchodování akcií, klikněte zde.

Do roku 2030 by měla poptávka po lithiu vzrůst až 7krát

Lithium patří k nejdůležitějším kovům potřebným pro elektromobily a skladování energie. Očekává se, že s urychlujícím se přechodem na nízkouhlíkové hospodářství poptávka exponenciálně poroste. Nabídka lithia je navíc vzhledem ke složitému procesu těžby a koncentraci velkých ložisek v Jižní Americe, Asii a Austrálii omezená.

Lithiové baterie jsou běžnou součástí elektroaut a využívají se pro účely skladování solární a větrné energie. Lithium najdeme také v elektronice, což představuje dlouhodobé příležitosti k růstu. Do konce desetiletí bude 95 % poptávky po lithiu pocházet z baterií, přičemž v roce 2015 to bylo jen 30 %. I to může být další z důvodů, proč zvážit investice do lithia a lithium akcie.

Očekává se, že poptávka po lithiu vzroste v letech 2021 až 2030 7x, a to díky třem klíčovým faktorům. Růstu počtu elektrických vozidel, rostoucí poptávce po obnovitelných zdrojích energie a využití lithia ve spotřební elektronice.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Investice do lithia: Prodeje elektromobilů vzrůstají

Podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) bude letos přibližně každý pátý prodaný automobil elektrický. V prvním čtvrtletí roku 2023 se prodalo více než 2,3 milionu elektromobilů, což představuje 25 % meziroční nárůst. Lithium se tak stává stále více žádanou komoditou. Problémem je, že poptávka stále převyšuje nabídku a očekává se, že tomu tak bude až do roku 2030. To vše mohou být dobré zprávy pro akcie lithia.

Podle společnosti Fastmarkets bylo v loňském roce na světě v provozu 45 dolů na lithium, přičemž letos se očekává otevření 11 a v příštím roce 7 dolů. Toto tempo je mnohem nižší, než je podle analytiků potřeba k zajištění dostatečných celosvětových dodávek. Pokud trend elektromobility nadále poroste, mohla by to být potenciálně zajímavá příležitost pro investice do lithia.

Investice do lithia: Význam lithia poroste s dalším rozvojem solární a větrné energie

Podle prognóz IEA se jen v USA do roku 2030 počet nových solárních a větrných kapacit ztrojnásobí. Baterie jsou přitom pro výrobou energie z obnovitelných zdrojů důležité. Pomáhají snižovat výkyvy nabídky a poptávky. Absorbují přebytečnou solární nebo větrnou energii, když je poptávka nízká, a dodávají uloženou energii, když je poptávka vysoká.

Kapacita bateriových úložišť v rozvodné síti by se podle scénáře IEA, podle kterého svět do roku 2050 dosáhne nulových čistých emisí uhlíku, mohla mezi lety 2021 a 2030 zvýšit až 44krát.

Lithium a spotřební elektronika: Velký potenciál je v Číně a Indii

Poslední složkou rostoucí poptávky po lithiu je jeho využití ve spotřební elektronice, jako jsou notebooky a mobilní telefony. Zatímco například v USA jsou chytré telefony téměř všudypřítomné, Čína a Indie stále nabízejí silný potenciál k růstu. S pokračující digitalizací globální ekonomiky tak lithiové baterie budou zřejmě stále více žádaným zbožím. I proto je dobé se o akcie lithia a investice do lithia zajímat.

Zajistit dodávky lithia je náročný dlouhodobý proces

Při zvažování investice do lithia je také nutné si uvědomit, že 98 % produkce lithia se nachází v Jižní Americe, Asii a Austrálii a získat lithium není zase tak snadný proces. Lithium je měkký, stříbřitě bílý kov, který je extrémně lehký. Obvykle se získává z lithné solanky (slané podzemní vody) nebo rud. Kvůli ložiskům tohoto kovu vzniká dokonce geopolitické napětí. Například vlády v Chile a Mexiku činí kroky ke znárodnění ložisek lithia.

Celosvětové snahy o ochranu životního prostředí mohou také znesnadnit situaci, protože pro společnosti nebude lehké rychle rozšiřovat produkci. Vliv na zlepšení dodávek lithia mohou mít nové technologie a postupy těžby. Přímá těžba lithia (DLE) je možné východisko. Jde o efektivnější a rychlejší metodu získávání lithia, která by i mohla mít menší dopad na životní prostředí.

Jak investovat do lithia?

Jako první každého jistě napadnou akcie společností, které lithium těží. Surové lithium ale musí projít několika kroky, než se dostane do baterie pro elektromobily, solární úložiště nebo jiný případ použití. Zajímavé mohou být tedy i akcie společností, které zpracování a rafinaci provádějí. Investoři mohou případně zvážit i vybraná ETF.

Akcie lithia: Aktuální informace a vývoj ceny

Loading ...
Název společnosti ISIN Symbol Tržní kapitalizace (v mld. USD) YTD Den Týd. Měs. Půl roku 1 rok 5 let
Sociedad Quimica Minera de Chile US8336351056 SQM 6,12 -28,89 % 0,61 % 3,45 % -1,74 % -11,98 % -45,40 % 42,07 %
Albemarle US0126531013 ALB 11,50 -32,29 % -0,12 % -0,53 % -9,61 % -22,39 % -59,52 % 34,70 %

Akcie Albemarle Corporation (ALB)

Společnost Albemarle je jedním z největších producentů lithia na světě. V roce 2015 provedla Albermarle akvizici konkurenční společnosti Rockwood, čímž se stala významným hráčem v oblasti těžby lithia.

V květnu 2023 společnost oznámila pětiletou dohodu se společností Ford (F) o dodávkách více než 100 000 tun hydroxidu lithného pro přibližně 3 miliony baterií do elektromobilů. Albemarle je také spoluvlastníkem závodu na zpracování hydroxidu lithného v Austrálii, který vlastní společně s firmou Mineral Resources Ltd.

Graf akcie ALB

 • Den
 • Týden
 • Měs.
 • 6 M
 • YTD
 • 1 rok
 • 5 let
 • Max
Loading ...
Loading ...

V návaznosti na plán masivního rozšíření výroby v Jižní Karolíně nyní Albermarle plánuje roční kapacitu zhruba 225 000 tun lithia. Podle společnosti by se tato hodnota měla do roku 2030 zhruba ztrojnásobit.

Akcie Sociedad Quimica Minera de Chile (SQM)

Chile je po celém světě známé svým nerostným bohatstvím a společnost Sociedad Química y Minera de Chile je centrem těžebního průmyslu této jihoamerické země. Společnost SQM těží i další nerosty, ale lithium hraje v jejím podnikání významnou roli.

Graf akcie SQM

 • Den
 • Týden
 • Měs.
 • 6 M
 • YTD
 • 1 rok
 • 5 let
 • Max
Loading ...
Loading ...

V roce 2022 společnost vykázala nejvyšší tržby ve své firemní historii, které přesáhly 10,7 miliardy dolarů. Přibližně 76 % této částky připadalo na lithium a související produkty. Společnost je také v Chile největším daňovým poplatníkem, což nedávno vyvolalo diskusi o tom, že by vláda mohla převzít větší podíl.

Akcie Lithium Americas (LAC)

Tato společnost se chystá rozdělit na dvě veřejně obchodované společnosti, z nichž jedna se zaměří na projekty v Argentině a druhá na USA.Jeden z jeho argentinských projektů nedávno dosáhl první produkce. Hlavním aktivem společnosti zaměřené na USA je projekt v Nevadě, který je největším známým zdrojem lithia v USA.

Graf akcie LAC

 • Den
 • Týden
 • Měs.
 • 6 M
 • YTD
 • 1 rok
 • 5 let
 • Max
Loading ...
Loading ...

Společnost Lithium Americas má podporu společností Ganfeng a General Motors. Automobilka souhlasila, že po rozdělení investuje do nové společnosti zaměřené na USA dalších 330 milionů dolarů. Společnost Lithium Americas uvádí, že dokončení rozdělení plánuje na poslední čtvrtletí tohoto roku.

Livent Corporation (LTHM)

Společnost Livent Corp. vyrábí hydroxid lithný, uhličitan lithný a chlorid lithný a má uzavřenou šestiletou dohodu o dodávkách hydroxidu lithného se společností General Motors. Ta začne platit v roce 2025.

Graf akcie LTHM

 • Den
 • Týden
 • Měs.
 • 6 M
 • YTD
 • 1 rok
 • 5 let
 • Max
Loading ...
Loading ...

Společnost se také chystá spojit se společností Allkem. Jedná se o nadnárodní společnost s produkcí lithia v Argenitně a Austrálii. Allkem také vlastní závod na přeměnu hydroxidu lithného v Japonsku. Odhaduje se, že propojení společnostem ušetří až 125 milionů dolarů ročně.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

LYNX: Beleggen in lithium: ontdek de beste lithium aandelen van dit moment (20. 9. 2023); www.lynx.nl/beurs/beurs-koersen/aandelen/beste-aandelen/beste-lithium-aandelen/

InvestorPlace: 7 Lithium Stocks That Will Explode in 2023 and Beyond (20. 9. 2023); www.nasdaq.com/articles/7-lithium-stocks-that-will-explode-in-2023-and-beyond

iShares: Investing in lithium: Why now could be the right time (20. 9. 2023); www.ishares.com/us/insights/investing-in-lithium

U.S.News: 7 Best Lithium Stocks and ETFs to Buy in 2023 (20. 9. 2023); money.usnews.com/investing/investing-101/articles/how-to-invest-in-lithium-stocks

Forbes: 8 Best Lithium Stocks Of September 2023 (20. 9. 2023); www.forbes.com/advisor/investing/best-lithium-stocks/

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX