Americké státní dluhopisy a jejich specifika
Americké státní dluhopisy (US Treasuries), jsou pro mnohé symbolem stability a spolehlivosti. S rostoucími úrokovými sazbami se pozornost některých investorů obrací právě na ně. Tyto dluhopisy představují dluhové nástroje emitované vládou USA a jsou často považovány za bezpečný přístav pro investory po celém světě.

V tomto článku si představíme americké státní dluhopisy a jejich výhody a nevýhody. Odhalíme vám také, jak je lze obchodovat prostřednictvím LYNX. Pokud hledáte brokera, který vám umožní obchodovat s mnoha různými investičními produkty, klikněte sem.

Dluhopisy jsou formou dluhového cenného papíru. Jsou vydávány v momentě, kdy daná instituce potřebuje získat prostředky. Při nákupu dluhopisu poskytujete emitentovi dluhopisu půjčku. Emitent se zavazuje splatit vám k určitému datu nominální hodnotu půjčky s tím, že vám jako kompenzaci bude pravidelně vyplácet úroky, obvykle dvakrát ročně. Pokud se zajímáte o druhy dluhopisů a jejich výhody a nevýhody, doporučujeme náš článek: Investice do dluhopisů v roce 2023: Jak fungují dluhopisy?

Co jsou americké státní dluhopisy?

Americké státní dluhopisy jsou dluhové cenné papíry emitované vládou USA, které slouží k pokrytí nedostatku finančních prostředků a k úhradě základních vládních programů. Dluhopisy vydávané americkou vládou dělíme na:

 • Treasury Bills (T-bills) jsou dluhopisy se splatností do 1 roku.
 • Treasury Notes (T-notes) jsou dluhopisy se splatností od 2 do 10 let.
 • Treasury Bonds (T-bonds) jsou dluhopisy se splatností od 20 let a více.

Všechny tyto dluhopisy můžete obchodovat prostřednictvím online brokera LYNX. Díky své solidní bonitě a nízkému rizikovému profilu jsou americké státní dluhopisy mnohými považovány za bezpečnou investici. V rámci finančního světa se dokonce úroková sazba amerických státních dluhopisů používá jako bezriziková výnosová míra (Risk-Free Rate).

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Bezriziková výnosová míra označuje teoretickou úrokovou sazbu, při které investorovi nehrozí ztráta. Tato sazba se často používá jako referenční bod při posuzování investic a oceňování finančních aktiv. Obvykle se počítá pro dluhopisy se splatností od 3 měsíců do 1 roku. Při posuzování dlouhodobých investic lze však pracovat i se státními dluhopisy s delší splatností.

Nízké riziko amerických státních dluhopisů je odůvodněno tím, že vláda USA slibuje splatit držitelům dluhopisů jistinu a úroky (kupón). I když jsou americké státní dluhopisy považovány za velmi bezpečné, je důležité si uvědomit, že žádná investice není zcela bez rizika.

Státní dluhopisy USA: Na co si dát pozor při jejich výběru?

Aktuální zájem o americké státní dluhopisy závisí na několika faktorech a vašich individuálních investičních cílech a strategii. Jako součást dobře diverzifikovaného portfolia mohou americké státní dluhopisy sloužit jako prostředek k diverzifikaci rizika, zejména v době ekonomické nejistoty.

Je fakt, že úrokové sazby u amerických státních dluhopisů v poslední době prudce vzrostly. Výnos 10letého amerického dluhopisu nedávno dosáhl nejvyšší úrovně od roku 2007. Tyto vysoké úrokové sazby se zdají být pro investory zajímavé, ale další rostoucí úrokové sazby způsobují pokles cen již vydaných dluhopisů.

Obecně platí, že dluhopisy s delší dobou splatnosti nabízejí vyšší výnosy, ale mohou být také citlivější na změny úrokových sazeb. Měli byste také posoudit aktuální ekonomické podmínky a úrokovou politiku centrální banky. To by mohlo ovlivnit budoucí směřování úrokových sazeb a cen dluhopisů. Investoři by také měli brát v úvahu očekávání ohledně inflace, protože i ta může ovlivnit reálné výnosy dluhopisů.

Státní dluhopisy USA: Jaké mají výhody?

 • Bezpečnost a stabilita: Americké státní dluhopisy jsou celosvětově považovány za bezpečnou investici díky vysokému úvěrovému ratingu americké vlády.
 • Různé splatnosti: Investoři mají možnost vybrat si ze široké škály splatností.
 • Pevná úroková sazba: Americké státní dluhopisy nabízejí pevnou úrokovou sazbu po celou dobu životnosti dluhopisu.


Státní dluhopisy USA a jejich nevýhody

 • Nižší výnosy: V porovnání s jinými třídami aktiv, jako jsou akcie nebo podnikové dluhopisy, nabízejí americké státní dluhopisy obvykle nižší výnosy.
  Úrokové riziko: Hodnota stávajících dluhopisů může kolísat v závislosti na změnách tržních úrokových sazeb. Pokud se tržní úrokové sazby zvýší, mohou se stávající dluhopisy s nižšími úrokovými sazbami stát pro nové investory méně atraktivní.
 • Inflační riziko: Přestože americké státní dluhopisy nabízejí pevné úrokové sazby, mohou být ovlivněny reálnou inflací. Pokud je inflace vyšší, než se očekává, kupní síla úrokových výnosů se může snížit.
 • Měnové riziko: Pokud nežijete ve Spojených státech a investujete do amerických státních dluhopisů, jste vystaveni měnovému riziku. Kolísání hodnoty amerického dolaru vůči euru může ovlivnit vaše výnosy.

Jak můžete nakupovat americké státní dluhopisy prostřednictvím LYNX?

Pokud máte účet u online brokera LYNX, můžete americké státní dluhopisy vyhledávat pomocí názvu nebo symbolu konkrétních dluhopisů. V platformě Trader Workstation (TWS) je k dispozici také scanner, v němž si můžete velmi snadno upravit výběr a kritéria pro skenování konkrétních amerických státních dluhopisů (i jiných).

Jelikož online broker LYNX musí dodržovat stanovené regulace, každý klient musí zažádat o obchodní povolení podle návodu zde. Zároveň musí splnit krátký test na téma dluhopisů, který mu bude zaslán. Bohužel, u LYNX je možné zakoupit dluhopisy pouze prostřednictvím investiční platformy TWS. Platforma LYNX+ v současné době neumožňuje nákup dluhopisů, ale aktivně pracujeme na vývoji této možnosti. V TWS stačí do řádku napsat „us-t“ a vybrat možnost Government bonds. Zobrazí se vám okno jako na obrázku níže.

Americké státní dluhopisy lze obchodovat skrze platformu TWS
Seznam amerických státních dluhopisů v platformě Trader Workstation. Zdroj: LYNX (23. 10. 2023)

Poté musíte v sekci Type vybrat Bills. Čím níže budete seznam procházet, tím novější emise uvidíte. Dluhopisy je možné obchodovat na páku, a to až do výše poměru 1:5. 

Státní dluhopisy USA: Investování prostřednictvím ETF

Investování do amerických státních dluhopisů (US Treasuries) prostřednictvím ETF umožňuje investorům získat expozici vůči této třídě aktiv, aniž by museli nakupovat jednotlivé dluhopisy. Níže uvádíme 2 ETF na americké dluhopisy:

 • iShares Global AAA-AA Govt Bond UCITS ETF (IS0Z)
 • iShares $ Treasury Bond 1-3yr UCITS ETF (IBTE)

Pokud se zajímáte o investice do ETF, doporučujeme náš článek, který je určen zejména začínajícím investorům: Co je ETF? Rady a tipy, jak investovat do ETF v roce 2024.

Americké státní dluhopisy: Jak investovat prostřednictvím futures

Do amerických státních dluhopisů lze také investovat prostřednictvím futures. Níže uvádíme specifikace futures kontraktu na 30 Year US Treasury Bond a 10 Year US Treasury Note v platformě TWS, přes kterou můžete obchodovat prostřednictvím online brokera LYNX.

Specifikace futures kontraktu na 30 Year US Treasury Bond
Specifika futures kontraktu na 30 Year US Treasury Bond v platformě TWS. Zdroj: LYNX (23. 10. 2023)
10 Year US Treasury Note: Specifika futures kontraktu
Specifika futures kontraktu na 10 Year US Treasury Note v platformě TWS. Zdroj: LYNX (23. 10. 2023)

Přečtěte si také:

Použité zdroje:

Forbes: How To Invest In Treasury Bills (24. 10. 2023); www.forbes.com/advisor/investing/treasury-bills/

Investopedia: How to Buy Treasury Bonds and Bills (24. 10. 2023); www.investopedia.com/articles/bonds

/08/treasuries-fed.asp

LYNX: Amerikaanse staatsobligaties kopen: zijn US Treasuries weer interessant? (24. 10. 2023); www.lynx.be/beurs/beurs-koersen/obligaties/us-treasuries-amerikaanse-staatsobligaties-kopen/

Produktové informace:

iShares Global AAA-AA Govt Bond UCITS ETF (IS0Z) – Key Information Document (KID): Sdělení klíčových informací (23. 10. 2023); www.blackrock.com/cz/profesionalni-investori/produkty/251404/ishares-global-aaaaa-government-bond-ucits-etf

PDF: www.blackrock.com/cz/profesionalni-investori/literature/kiid/eu-priips-ishares-global-aaa-aa-govt-bond-ucits-etf-usd-dist-ie00b87g8s03-cs.pdf

iShares $ Treasury Bond 1-3yr UCITS ETF – Key Information Document (KID): Sdělení klíčových informací (23. 10. 2023); www.blackrock.com/cz/individualni-investori/produkty/296772/ishares-treasury-bond-1-3yr-ucits-etf

PDF: www.blackrock.com/cz/individualni-investori/literature/kiid/eu-priips-ishares-treasury-bond-1-3yr-ucits-etf-eur-hedged-acc-ie00bdfk1573-cs.pdf

Futures CME Group na Dlouhodobé a Střednědobé Americké Vládní Dluhopisy – Key Information Document (KID): Sdělení klíčových informací (27. 10. 2023); www.cmegroup.com/market-regulation/european-regulation/files/cz-key-information-document-treasury-bond-futures.pdf

Obchodování na burzách po celém světě

Investoři a obchodníci mají s investičním účtem prostřednictvím LYNX přímý přístup na národní a mezinárodní burzy v Evropě, USA a Asii. Obchodujte na 150 trzích, ve 33 zemích a v 24 měnách. Zjistěte více na Přehled produktů & burz.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart