Ikona laptopu s cenovým grafem premarket a aftermarket mimo běžné obchodní hodiny
Premarket a aftermarket se odehrává mimo hlavní obchodní hodiny burzy. V článku si vysvětlíme, jaké má premarket a aftermarket výhody a na co si dát pozor.

Pokud hledáte brokera, který umožňuje obchodování akcií i mimo běžné obchodní hodiny, klikněte zde.

Co je premarket?

Premarket je označení pro obchodní seanci, která se odehrává před hlavními obchodními hodinami. Například běžné obchodní hodiny americké burzy začínají v 15:30 a končí ve 22:00 středoevropského času. Premarket na americkém akciovém trhu začíná již v 10:00 středoevropského času.

Co je aftermarket?

Aftermarket označuje obchodní seanci, která se odehrává po hlavních obchodních hodinách. Aftermarket obchodování na americkém akciovém trhu je možné od 22:00 do 2:00 středoevropského času.

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že obchodní den je rozložen na premarket, hlavní obchodní hodiny a aftermarket.

Výhody premarket a aftermarket obchodování

Obchodování mimo hlavní obchodní hodiny investorům umožňuje aktivně reagovat na situaci na trhu. K významným událostem, které mají na vývoj na finančních trzích vliv, může totiž dojít kdykoliv. Premarket a aftermarket tak nabízí možnost efektivněji reagovat na vývoj na trzích v ranních i večerních hodinách.

Mnohé společnosti například ohlašují své kvartální výsledky až po ukončení hlavních obchodních hodin. Zveřejňované čtvrtletní údaje mohou mít velký dopad na vývoj ceny akcií dané společnosti ihned po ohlášení výsledků. Na tyto situace je obvykle vhodné reagovat okamžitě a nečekat na hlavní obchodní hodiny následujícího dne.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Specifika obchodování mimo hlavní obchodní hodiny

Premarket a aftermarket obchodování má svá specifika. Je důležité si uvědomit, že likvidita může být mnohem nižší než během hlavních obchodních hodin. To se může týkat zejména méně populárních akcií. V důsledku toho může být rozdíl (spread) mezi nabídkovou cenou (bid) a poptávkovou cenou (ask) vyšší.

Nabídka (bid) je cena, kterou je kupující ochoten zaplatit za daný cenný papír. Poptávka (ask) je cena, za kterou je prodejce ochoten akcie prodat. Spread je rozdíl mezi těmito dvěma cenami. Čím nižší je spread, tím lepší vyplnění na požadovaných cenách obchodník obvykle dostane.

Pokud se rozhodnete obchodovat mimo hlavní obchodní hodiny prostřednictvím online brokera LYNX, mějte prosím na paměti, že v premarket a aftermarket hodinách je z důvodu ochrany investorů možné obchodovat pouze za pomocí limitních příkazů.

Co je limitní příkaz?

S limitním příkazem nakupujete a prodáváte za předem stanovenou cenu. Tuto cenu můžete sami určit jako „limitní cenu“. Pokud je dosažena vaše cena, proběhne nákup (případně prodej). 

Pokud je například cena akcií Tesla 267 USD a vy se rozhodnete pro nákup akcií za 265 USD, díky limitnímu příkazu máte jistotu, že akcie nebudou nakoupeny za cenu vyšší než 265 USD. Stejně tak je tomu u prodeje. Limitní příkaz vám zaručuje, že nedojde za vyplnění za horší cenu, než kterou jste si stanovili.

Je důležité také zmínit, že volatilita mimo hlavní obchodní hodiny může být vyšší a je nutné s cenovými pohyby počítat. Investoři by tedy měli vždy zvážit, zda je jejich strategie (i z hlediska používání obchodních příkazů) pro obchodování v premarketu a aftermarketu vhodná.

Pamatujte také na to, že v mnohých investičních platformách je často nutné specifikovat, aby byl váš obchodní příkaz případně vyplněn i mimo hlavní obchodní hodiny. Pokud se zajímáte, jak zadávat obchodní příkazy v platformě TWS i mimo běžné obchodní hodiny, klikněte prosím zde.

Jak správně zadávat příkazy v platformě LYNX+ naleznete zde. Najdete tu kompletního průvodce pro zadávání objednávek, i jak zajistit, aby byl příkaz aktivní i mimo běžné obchodní hodiny.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

LYNX: Voor- en nabeurs handelen: het is mogelijk via LYNX (13. 9. 2023); www.lynx.be/beurs/beurs-koersen/beursinfo/beurs-nieuws-tips/voorbeurs-nabeurs-handelen/

LYNX: Limiet order of bestens order (market order)? (13. 9. 2023); www.lynx.be/beurs/trading/ordertypes/aandelen-limiet-order-bestens-order/

LYNX: Vorbörslicher und nachbörslicher Handel (13. 9. 2023); www.lynxbroker.de/boerse/boerse-kurse/boerseninfo/boerse-news-tipps/vorboerslicher-und-nachboerslicher-handel/

Obchodování na burzách po celém světě

Investoři a obchodníci mají s investičním účtem prostřednictvím LYNX přímý přístup na národní a mezinárodní burzy v Evropě, USA a Asii. Obchodujte na 150 trzích, ve 33 zemích a v 24 měnách. Zjistěte více na Přehled produktů & burz.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart