Akcie Google (Alphabet) dosáhly nového maxima. Kdy zvažovat nákup?

Autor: Jaroslav Jarolím

V tomto článku:

Alphabet A
ISIN: US02079K3059
|
Symbol: GOOGL --- %

---
USD
---% (1D)
Týd. ---
Měs. ---
1 rok ---
Přejít na Alphabet A Akcie
Budova a logo společnosti Google
Google akcie dosáhly rekordních hodnot poté, co relativně nedávno překonaly historické maximum z počátku roku 2022. Z technického hlediska jde o velký posun, ale bude to stačit na stabilní kurzový růst? Pomůže společnosti Alphabet boom kolem datových center?

Poznejte klíčové novinky související se společností Alphabet (Google). Pokud hledáte brokera pro obchodování akcií, klikněte zde.

Ohrozí vývoj inflace akcie Google?

Inflace je klíčovým tématem, kterým by se měl každý investor zabývat. A přesto jde o faktor, který je běžně přehlížený. Podle mého názoru je důležité, aby retailový investor chápal základní vazby, které se učí v makroekonomii. Poté si totiž uvědomujete širší kontext, kterému drtivá většina ostatních nerozumí.

Samozřejmě jsou přístupy, které makro tolik nesledují. Například Graham-Doddovský přístup, což je hodnotové investování do akcií. Nicméně i Graham ve své nejznámější práci Inteligentní investor do určité míry rozebírá makroekonomické vazby. Zkrátka se bez nich podle mého nikdo zcela neobejde.

Nová inflační data (PCE) nepotěší spekulanty a investory, kteří sází na brzký pokles úrokových sazeb. Tempo celkové inflace je za duben zcela beze změny. Tedy 2,7 %. Tempo jádrové inflace je taktéž oproti březnu beze změny, 2,8 %. Máme proto před sebou plochý vývoj.

Celková a jádrová inflace (PCE) v USA.
Celková a jádrová inflace (PCE) v USA. Zdroj: tradingeconomics.com (4. 6. 2024)

Plochý průběh sice neindikuje další zpřísňování, domnívám se ale, že Fed rozhodně nemá argument, aby šel s úrokovými sazbami níže. Můj názor je, že Fed nezačne s uvolněním dříve jak na konci roku. A myslím si, že s tím počítá i derivátový trh.

Americká centrální banka dle svých prohlášení věří, že aktuální výše úrokových sazeb je dostatečně restriktivní. Reálná úroková sazba je stále kolem 2 % (pokud použijeme jako referenční sazbu základní sazbu nebo třeba 10letý výnos federálních dluhopisů).

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Domnívám se, že pro akcie Google (a jiné technologické akcie) není vyšší inflace vyloženě přímou hrozbou. Jde spíše o nepřímou hrozbu, která s sebou nese vysoké náklady na investiční výdaje. A to hlavně kvůli tomu, že vyšší inflace implikuje vyšší úrokové sazby po delší dobu.

Ovlivňování úrokových sazeb zároveň ovlivňuje ekonomický cyklus. Ekonomický cyklus má za následek, že se jednou technologickým společnostem daří, jindy zase méně, což se přirozeně projevuje v kurzech akcií.

Google akcie: Investice ve výši 2 miliard v Malajsii

Google oznámil, že investuje 2 miliardy dolarů v Malajsii. Z toho část prostředků půjde na výstavbu prvního datového centra v zemi. Jde prý o nutné kroky, jelikož poptávka po AI a cloudových službách strmě roste.

Tato investice navazuje na naše partnerství s vládou Malajsie na podpoře její politiky „Cloud First“, včetně špičkových standardů kybernetické bezpečnosti.

Ruth Porat, prezidentka, finanční ředitelka a CIO společnosti Alphabet a Google

Ruth Porat dodala, že tato investice bude největší, kterou Google za 13 let svého působení v Malajsii uskutečnil. Datové centrum bude pohánět digitální služby Google. Jedná se například o Google search, mapy a workspace. Zatímco cloudová oblast bude poskytovat služby společnostem a organizacím ve veřejném i soukromém sektoru. Google také v zemi spustil dva programy pro vzdělávání v oblasti umělé inteligence pro studenty a učitele.

Investice Google ve výši 2 miliard dolarů v Malajsii významně posunou digitální ambice uvedené v našem novém průmyslovém mistrovském plánu 2030.

Tengku Datuk Seri Utama Zafrul Aziz, ministr investic, obchodu a průmyslu, YB senátor

Tyto investice a programy by měly do roku 2030 přispět více než 3,2 miliardami dolarů k HDP Malajsie a podpořit 26 500 pracovních míst. Malajská cloudová oblast je nejnovějším přírůstkem do sítě Google, která zahrnuje 40 regionů a 121 zón po celém světě.

Google není sám, kdo v Malajsii investuje. Microsoft před pár týdny informoval, že v Malajsii investuje až 2,2 miliardy dolarů na podporu nové cloudové a AI infrastruktury. Microsoft také letos oznámil investice v Indonésii a Thajsku.

Technologičtí giganti jako jsou Google a Microsoft slíbili investice v hodnotě miliard dolarů do jihovýchodní Asie, aby využili rostoucí poptávky po AI a cloud computingu.

Boom umělé inteligence dramaticky zvýšil poptávku po cloud computingu a datových centrech, protože k trénování AI modelů je zapotřebí velké množství dat a cloud poskytuje přístup k rozsáhlým datovým souborům. Datová centra jsou zařízení, která obsahují servery a další infrastrukturu potřebnou k ukládání dat a provozování aplikací nebo služeb.

Odhad velikosti trhu z roku 2023 až po rok 2032
Odhad velikosti trhu datových center z roku 2023 až po rok 2032. Zdroj: precedenceresearch.com

Google investuje 1,1 miliardy dolarů do datových center ve Finsku

Google plánuje investovat další 1,1 miliardy dolarů do rozšíření svého datového centra ve Finsku a podpořit tak růst svého AI byznysu i v Evropě. V posledních letech se v severských zemích objevilo mnoho datových center. A to díky chladnějšímu klimatu, daňovým úlevám a dostatečné dostupnosti obnovitelných zdrojů energie.

Očekává se, že spotřeba energie datových center se výrazně zvýší kvůli rychlému růstu využití umělé inteligence, což Google uvedl jako jeden z důvodů pro své investiční rozhodnutí ve Finsku. Společnost se chlubí tím, že jedno datové centrum v této oblasti již funguje jako téměř „uhlíkově neutrální“.

Tepelná energie vycházející z našeho finského datového centra bude přesměrována do sítě dálkového vytápění v nedaleké Hamině, což pokryje místní domácnosti, školy a veřejné budovy.

Prohlášení společnosti Google

Společnost dodala, že si klade za cíl dosáhnout nulových čistých emisí napříč všemi činnostmi, které souvisí s jejich byznysem. Kromě své investice ve Finsku plánuje Google postavit nová datová centra v Nizozemsku a Belgii.

Celosvětový obrat z AI čipů bude 71 miliard dolarů

Podle nejnovější prognózy společnosti Gartner se očekává, že celosvětové tržby z AI polovodičů dosáhnou v roce 2024 celkem 71 miliard dolarů. To představuje nárůst o 33 % oproti roku 2023.

Prognóza společnosti Gartner.
Prognóza společnosti Gartner. Zdroj: gartner.com (4. 6. 2024)

Generativní AI dnes pohání poptávku po výkonných AI čipech v datových centrech. V roce 2024 dosáhne hodnota AI akcelerátorů používaných v serverech, které ulehčují práci mikroprocesorům při zpracování dat, celkem 21 miliard dolarů. Do roku 2028 vzroste na 33 miliard dolarů.

Alan Priestley, viceprezident a analytik společnosti Gartner

Gartner předpovídá, že dodávky AI počítačů dosáhnou v roce 2024 22 % z celkového podílu dodaných počítačů. A do konce roku 2026 budou již všechny podnikové nákupy počítačů zahrnovat AI počítače. AI počítače obsahují jednotku pro zpracování neuronů (NPU), což umožňuje těmto zařízením běžet déle, tišeji a při nižší teplotě. Mimo jiné je zde schopnost mít AI úlohy neustále běžící na pozadí, čímž se vytvářejí nové příležitosti pro využití AI v každodenních činnostech.

Zatímco tržby z AI polovodičů budou i nadále zaznamenávat dvouciferný růst po celé prognózované období, rok 2024 zaznamená nejvyšší růstovou míru během tohoto období.

V roce 2024 se očekává, že tržby z AI čipů v oblasti výpočetní elektroniky dosáhnou celkem 33,4 miliardy dolarů. To bude představovat 47 % z celkových tržeb z AI polovodičů. Tržby z AI čipů v automobilové elektronice se očekávají na úrovni 7,1 miliardy dolarů a 1,8 miliardy dolarů v oblasti spotřební elektroniky v roce 2024.

Zatímco většina pozornosti se soustředí na využití vysoce výkonných grafických procesorů (GPU) pro nové AI úlohy, hlavní hyperscalers (AWS, Google, Meta a Microsoft) všichni investují do vývoje svých vlastních čipů optimalizovaných pro AI.

I když je vývoj čipů nákladný, použití čipů navržených na míru může zlepšit provozní efektivitu a snížit náklady na poskytování služeb založených na AI a zlevnit tak pro uživatele přístup k novým aplikacím založených na AI.

Google pokračuje v propouštění zaměstnanců

Alphabet propouští zaměstnance z několika týmů v cloudové jednotce Googlu, což je jeden z nejrychleji rostoucích obchodních segmentů společnosti. Zpráva je primárně založená na výpovědi a dodaných podkladech od insider pracovníka Google.

Společnost měla začátkem června informovat zaměstnance o propouštění v cloudovém segmentu. Ruší se pozice v prodeji, poradenství, strategii, operacích a inženýrství. Bylo prý zrušeno nejméně 100 pracovních pozic. Mluvčí Googlu v reakci na to oznámil, že propouštění jsou rozložená napříč týmy, aby se lépe sladila organizace.

Jak jsme již dříve sdělili, neustále přizpůsobujeme naše podnikání, abychom vyhověli prioritám našich zákazníků a využili významné příležitosti, které před námi stojí. Zůstáváme odhodláni investovat do oblastí, které jsou pro naše podnikání klíčové a zajišťují náš dlouhodobý úspěch.

Mluvčí Google

Google průběžné propouští od začátku roku 2023, takže nejnovější zpráva je jen jedna z mnoha. Zaměstnanci si od začátku minulého roku stěžovali na požadavky splnit pracovní úkoly s krátkým časovým rozpětím a s menšími zdroji. Také si stěžují na omezené příležitosti pro povýšení, i když společnost dosahuje rekordních zisků.

Minulý měsíc Google propustil nejméně 200 zaměstnanců ze své organizace „Core“, která zahrnovala klíčové týmy a inženýrské talenty. Generální ředitel Sundar Pichai však řekl zaměstnancům, že společnost ve druhé polovině roku 2024 bude propouštět mnohem méně.

Příjmy Google Cloud, který zahrnuje velkou část AI technologie společnosti, ve čtvrtletí meziročně vzrostly o 28 % na 9,57 miliardy dolarů, což výrazně předčilo odhady. Provozní zisk se více než zčtyřnásobil na 900 milionů dolarů. To ukazuje, že Google po letech investování v daném segmentu (aby držel krok s Amazon Web Services a Microsoft Azure) konečně generuje značné zisky.

Cloudová jednotka je ale pod tlakem, aby pokračovala v urychlování růstu, jelikož konkurence v oblasti AI strmě sílí.

Společnost Google se evidentně zbavuje zaměstnanců, což samo o sobě není nic zvláštního. Poslední dva roky to dělají téměř všechny vedoucí technologické firmy. Gigant ovšem propouští zaměstnance z high end segmentu, který je klíčový pro celý byznys.

Obvykle si společnosti vysoce kvalifikované zaměstnance drží, protože náklady na jejich vyškolení jsou velmi vysoké. Tudíž lze tyto kroky považovat jako signál, že se Alphabet (Google) něčeho v dohledné době obává, případně se jenom snaží zefektivnit procesy ve firmě. Možná obojí.

Alphabet zvažuje koupi softwarové společnosti HubSpot

Alphabet zvažuje nabídku na akvizici softwarové společnosti. Zprávy o možném obchodu se poprvé objevily začátkem dubna, kdy byl zveřejněn článek, že Alphabet jedná s poradci o podání nabídky na akvizici HubSpot.

S tržní kapitalizací kolem 33 miliard dolarů by akvizice HubSpotu byla zdaleka největším obchodem Alphabetu v historii. Největší akvizicí Googlu byla dosud koupě společnosti Motorola Mobility za 12,5 miliardy dolarů v roce 2011. Schválně si těch 12,5 miliard zkuste očistit o inflaci a stejně vám vyjde, že zmíněných 33 miliard dolarů je skutečně rekordních.

HubSpot je primárně využíván malými a středně velkými podniky pro marketing. Jeho produkty by pravděpodobně zaplnily mezeru v nabídce marketingových technologií a nástrojů pro řízení vztahů se zákazníky, které Google poskytuje svým zákazníkům. A potenciálně tak posílily příjmy z cloudu.

Google představil nové AI nástroje

Google představil nové nástroje a funkce pro umělou inteligenci na své vývojářské konferenci Google I/O na začátku května. Nyní vkládá některé AI nástroje přímo do svých nových notebooků Chromebook a Chromebook Plus.

Přidané nástroje zahrnují pokročilý AI chat Google Gemini, Magic Editor pro úpravu fotografií a novou herní nástěnku pro nahrávání her a přeprogramování ovládacích prvků. K dispozici je také sledování tváře a gest, které umožňuje ovládání bez použití rukou.

Zatímco několik z těchto nových funkcí bude dostupných ve standardních zařízení Chromebook, všechny nové možnosti budou k dispozici v modelech Chromebook Plus vyšší třídy. U této řady se ceny obvykle pohybují v rozmezí mezi 350 a 700 dolary. Google představil kategorii notebooků Chromebook Plus v říjnu 2023, aby zajistil, že kupující získají základní specifikace a funkce.

Nové notebooky Chromebook Plus budou nyní dodávány s 12měsíčním předplatným Google One AI Premium. Služba zahrnuje Gemini Advanced, Gemini pro Google Workspace, 2 TB cloudového úložiště a vše ostatní, co je k dispozici v běžném prémiovém plánu. Při ceně 20 dolarů za měsíc tak jde dle mého o velmi dobrou nabídku.

Fundamentální analýza Google akcie (Alphabet)

Kvartální výsledky

Akcie Google za první kvartál roku meziročně dosáhly růstu obratu o 15,4 % na 80,47 miliardy dolarů. Z přiloženého grafu vidíme stále silnou rostoucí tendenci. Nicméně prismatem relativní změny jde o nejslabší výsledky v historii. Ačkoliv se situace zřetelně zlepšuje. Provozní výnos pokračuje na meziroční bázi ve velkém růstu, o 38,5 % na 26,77 miliardy dolarů. Provozní náklady činí více než 20 miliard dolarů, náklady na prodané zboží jsou ve výši 33,4 miliardy dolarů.

Výnos akcie Google
Výnos akcie Google. Zdroj: macrotrends.net (4. 6. 2024)

Čistý zisk meziročně potřetí v řadě vzrostl skutečně horentně, o 57,21 % na 23,66 miliardy dolarů. Zisk na akcii je 1,89 dolarů. EBITDA dosáhla růstu o 34 % na více jak 30 miliard dolarů. Volné cash flow si meziročně pohoršilo, ale celková výše pořád patří mezi nejlepší výsledky za sledované kvartály, skoro 17 miliard dolarů.

Zisk akcie Google.
Zisk akcie Google. Zdroj: macrotrends.net (4. 6. 2024)

Volné cash flow na akcii je přes 5 dolarů. Price to cash flow je 20 bodů. Price to free cash flow dosahuje skoro 34 bodů. Price to earnings akcie Google je v současnosti téměř 27 bodů. Všechny uvedené multiply (násobky) patří historicky spíše mezi ty vyšší, ačkoliv nejsou rozhodně extrémní. Earnings yield (zisková výnosnost) dosahuje 3,76 %, což je u Google akcie takový dlouhodobý nadstandard.

Price to free cash flow akcie Google
Price to free cash flow akcie Google. Zdroj: macrotrends.net (4. 6. 2024)

Hrubá marže je za poslední kvartál 58,5 %, což se pro akcie Google nijak nevymyká. Provozní marže je se svými 33,3 % nejsilnější za sledované kvartály. Čistá marže je za poslední kvartál 29,4 %

Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je 30 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) dosahuje více jak 27 %. Obě hodnoty jsou za sledovaná čtvrtletí nejlepší dosažené.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) a ukazatel běžné likvidity (current ratio) činí 2,15 bodů. Což jsou robustní až antifragilní hodnoty. Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E činí 0,11 bodů, což jsou též antifragilní hodnoty.

Společnost drží jenom v hotovosti 34,5 miliard dolarů. V krátkodobých investicích 83,6 miliard USD. Celkově je tak v cash on hand přes 108 miliard dolarů. Celkový kapitál Alphabet vzrostl o 12,25 % na skoro 293 miliard dolarů.

Celkový dluh Alphabet se mírně snížil na 28,38 miliardy dolarů. Čistý dluh dělá -79,71 miliardy dolarů. Přebytek likvidity je tedy v této výši.

Technická analýza Google akcie (Alphabet)

Akcie Google v březnu překonaly historické kurzové maximum z počátku roku 2022, čímž se technicky otevřel prostor pro pokračující růst. Trh toho zřetelně využil a z původního ATH se stalo pásmo podpory. Kupci cenovou úroveň 150 dolarů dokázali agresivně vykupovat.

Lokální vrchol se nachází na ceně kolem 180 dolarů, kde je přirozeně i rezistence. Od překonání ATH je titul ve fázi price discovery, takže potenciálně silné rezistence ještě neznáme. Prostoru pro růst je více než dost. Nicméně vidíme, že jakmile kurz akcie Alphabet vytvořil větší růstovou vlnu, následovalo vybíraní zisků. Aktuální cenový pokles se proto ještě může prohloubit.

Loading ...
Název společnosti Symbol Tržní kapitalizace (v mld. USD) Zavírací cena předchozího dne Den Týd. Měs. Půl roku 1 rok 5 let
Alphabet A GOOGL 1.089,86 185,57 -0,30 % -0,44 % 4,75 % 29,70 % 57,94 % 223,42 %
Graf Google akcie
Týdenní graf akcie Alphabet (GOOGL) od června 2021 do června 2024. Zdroj: LYNX+ (4. 6. 2024)

V současnosti stojí za to sledovat zmíněnou úroveň 150 dolarů. Když se sem kurz Google akcie vrátí, je to potenciální příležitost pro vstup do dlouhé pozice. V případě průlomu ceny níže bychom získali varovný signál.

Závěrem: Google akcie jsou stále na vrcholu

Akcie Alphabet (GOOGL) jsou technologickým titulem, který podle mého názoru stále exceluje a drží se na špici. Ostatně není moc technologických titulů, kterým se tolik daří. Domnívám se, že existuje jen hrstka statečných, která dokáže navyšovat laťku výš a výš (Meta, NVIDIA, Apple, Microsoft).

Je určitě rozumné zaměřovat se na tituly, které jsou fundamentálně kvalitní a jejich byznys soustavně roste solidním tempem. Vtip je ovšem v tom, že investoři se právě na uvedené tituly dle mého přirozeně soustředí, díky čemuž je příliš velká koncentrace investorů v těchto titulech. Následující graf nám právě říká, že jakmile je příliš velká koncentrace v hrstce akcií, je to špatný signál. Akcie Google přitom mezi největší 5tici nepatří, váhově jsou na 6. místě (Class A) v rámci indexu S&P 500.

Váha 5 největších titulů v indexu S&P 500.
Váha 5 největších titulů v indexu S&P 500. Zdroj: linkedin.com (4. 6. 2024)

Samozřejmě se dá argumentovat tím, že menší tituly zmíněné velikány časem doženou, tudíž valuace u největších titulů nemusí nutně klesat. Že jde však o extrémní situaci, je prostě fakt.

Tím nechci nikoho odrazovat od toho, aby investoval do toho nejlepšího, co nám trhy nabízí. Jen je rozumné počítat s tím, že historické výsledky nezaručují, že se budou opakovat i v následujícím období. Proto je dle mého třeba diverzifikovat, diverzifikovat a diverzifikovat. To vše samozřejmě s rozmyslem.

Přečtěte si také:

Použité zdroje:

Editorial credit: Sundry Photography / Shutterstock.com

CNBC: HubSpot shares jump on talks of potential Google deal (03.06.2024); www.cnbc.com/2024/05/28/hubspot-shares-jump-on-talks-of-potential-google-deal-.html

CNBC: Google to invest $2 billion in Malaysia and build data center to capture rising AI demand (03.06.2024); www.cnbc.com/2024/05/28/hubspot-shares-jump-on-talks-of-potential-google-deal-.html

CNBC: Google plans to invest €1B in Finland data center to boost AI business – report (03.06.2024); www.seekingalpha.com/news/4108233-google-plans-to-invest-1b-in-finland-data-center-to-boost-ai-business?

CNBC: Google cuts at least 100 jobs across fast-growing cloud unit, sources say (03.06.2024); www.cnbc.com/2024/06/03/google-cuts-at-least-100-jobs-across-cloud-unit-sources-say.html

Seekingalpha: Google Search secret algorithm documentation (03.06.2024); www.seekingalpha.com/news/4111372-google-search-secret-algorithm-documentation-leak?

Seekingalpha: Global AI chip revenue to grow 33% in 2024 – Gartner (03.06.2024); www.seekingalpha.com/news/4111241-global-ai-chip-revenue-to-grow-33-in-2024-gartner?

Seekingalpha: Google implements AI features into new Chromebooks (03.06.2024); www.seekingalpha.com/news/4110748-google-implements-ai-features-into-new-chromebooks?

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker