Akcie Google (Alphabet) patří mezi tzv. růstové tituly, které jsou relativně stabilní. Avšak medvědí trend stále platí a my si na cenovém grafu ukážeme, které úrovně jsou momentálně důležité. Předtím se zaměříme na důležité novinky. Google získal s dalšími big tech společnostmi kontrakt za 9 miliard USD. Společnost také čelí velké žalobě kvůli dřívějšímu znevýhodňování konkurence v jejich aplikaci Google Store. Google také sloučí tým pracující na mapách Waze.

Nesmí chybět i krátký komentář k čerstvě zveřejněné inflaci ze Spojených států. Co to znamená pro růstové tituly jako jsou Google, Amazon, Meta a další? Poznejte vše o akciích Google.

Inflace v USA za listopad je nižší než původní odhad

Inflace za listopad byla ve Spojených státech mírně pod odhadovanými čísly. Odhad činil 7,3 %, kdežto naměřená celková inflace je 7,1 %. Trend je tu tedy dle grafu zřejmý. Proto zřejmě akciové trhy okamžitě reagovaly kurzovým růstem. Uvidíme, jestli si zisky udrží. Americký dolar a výnosy státních dluhopisů zareagovaly poklesem.

Nic to ale nemění na několika zásadních věcech. Americká centrální banka 14. prosince zvýší základní úrokové sazby o 0,5procentního bodu. A v následujícím kvartálu bude nejspíš nadále sazby zvyšovat, protože tempo růstu cenové hladiny je pořád příliš rychlé. Z vrcholu máme sice pokles o 2procentní body. Ale přesto jde o růst, který je výrazně nad tolerovanou hranicí (2 %). Domnívám se ale, že už nás nejspíš nečeká tak rychlé tempo růstu sazeb jako doposud.

Graf vývoje inflace v USA
Inflace v USA. Zdroj: tradingeconomics.com (13. 12 . 2022)

Jádrová inflace na oplátku klesla z říjnových 6,3 % na 6 %. Z pohledu na graf ale hned vidíme, že jádrová inflace se po většinu roku pořád pohybuje v blízkosti 6 %. Proto dle mého daný pokles nemá zrovna valnou váhu. Navíc nám jádrová inflace říká, že Federální rezervní systém je poměrně daleko od splnění jejich vytyčeného cíle.

Vývoj jádrové inflace v USA
Jádrová inflace v USA. Zdroj: tradingeconomics.com (13. 12. 2022)

 Domnívám se, že to představuje nemalé riziko právě pro big tech tituly jako jsou Google, Meta Platforms a Amazon. Těmto akciím zpřísňování měnového prostředí vůbec nesvědčí. Potřebují neutrální úrovně úrokových sazeb. Každý investor musí pochopit, že jádrová inflace je mnohem směrodatnější než celková. Jelikož je očištěná o volatilní sezónní složky. Fed dokonce považuje za nejvíce relevantní PCE (personal consumption index) index inflace.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Google získal obří kontrakt od ministerstva obrany USA

Ministerstvo obrany Spojených států oznámilo, že Pentagon rozdělí až 9 miliard USD na cloudové smlouvy mezi Google, Oracle, Microsoft a Amazon.

Smlouvy byly uděleny těmto čtyřem technologickým společnostem proto, aby pomohly vybudovat Joint Warfighting Cloud Capability (JWCC). Ten by měl zefektivnit cloud computing pro americkou armádu po celém světě. Společnosti mají za úkol vytvořit cloudové sítě, které poskytnou možnosti podnikového cloudu pro ministerstvo obrany ve všech třech bezpečnostních klasifikacích. A to jsou neklasifikované, tajné a přísně tajné.

Rozdělení smluv mezi čtyři společnosti pomáhá Pentagonu vyhnout se nutnosti spoléhat se na jedinou společnost. Což snižuje riziko jakýchkoliv potenciálních narušení nebo výpadků sítě. Dříve čelil Pentagon v roce 2019 právním výzvám od společností Amazon a Oracle. A to poté, co americké ministerstvo obrany udělilo Microsoftu kontrakt v hodnotě 10 miliard USD na cloud Joint Enterprise Defense Infrastructure. Nakonec ale došlo ke zrušení smlouvy.

Ve svém prohlášení Pentagon uvádí, že účelem této smlouvy je poskytnout ministerstvu obrany celopodnikové, globálně dostupné cloudové služby ve všech bezpečnostních doménách a úrovních klasifikace. Předpokládá se, že smlouvy budou trvat do června 2028.

Google (Alphabet) čelí velké žalobě

Google bude čelit hromadné žalobě od 21 milionů jednotlivců za porušení soutěžních zákonů v USA. Rozhodl o tom soudce amerického okresního soudu James Donato. Dle soudce žalobci dodali všechny potřebné náležitosti, aby mohla hromadná žaloba začít. Součástí skupinové žaloby jsou zákazníci obchodu s aplikacemi Google Play. A to z 12 států USA. Žalující identifikovali škody v celkové výši 4,7 miliardy dolarů.

Rozsáhlá hromadná žaloba proti společnosti Google je o krok blíže k soudnímu procesu. V žalobě stojí, že společnost Google uvedla v omyl zákazníky aplikace Google Play. A to kvůli varováním, aby nepoužívali alternativní obchody s aplikacemi. Soudní jednání jsou naplánovaná na následující rok.

Už dříve generální prokurátoři v těchto státech tvrdili, že technologický gigant využil monopolní sílu ke svému prospěchu. Konkrétně jde o přesvědčování zákazníka prostřednictvím nepravdivých informací. Cílem bylo, aby nakupovali aplikace prostřednictvím Google Play za uměle navýšené ceny. Přestože mohli získat stejné aplikace za méně peněz na jiných místech.

Google sloučí týmy pro mapovou službu Waze

Google sloučil své týmy pracující na mapových produktech a mapové službě Waze s platností od 9. prosince. Rozhodnutí konsolidovat procesy přichází v době, kdy tento gigant čelí tlaku na zefektivnění operací a snížení nákladů. Očekává se, že zmíněná restrukturalizace sníží překrývající se práce napříč produkty Waze a Google Maps.

Více jak 500 zaměstnanců Waze bylo sloučeno s organizací Geo společnosti Google, která dohlíží na produkty Google Maps, Google Earth a Street View. Společnost Google uvedla, že plánuje zachovat Waze jako samostatnou službu a v rámci reorganizace neplánuje žádné propouštění.

Podobná rozhodnutí o restrukturalizaci nejsou dle mého v současné době překvapivá. Je třeba si uvědomit, že většina těchto big tech společností nemá s takto vysokou inflací žádné zkušenosti. Vlastně jim dle mého názoru velmi pomáhalo, že byla inflace po několika dekád relativně nízká. A díky tomu se i úrokové sazby držely při zemi. Jelikož nebyl pak důvod, aby rostly. Proto je nutné makroekonomickou situaci sledovat a chápat souvislost s jednotlivými akciovými tituly.

Akcie Google (Alphabet): Fundamentální analýza

Kvartální výsledky

Akcie Google se mohou za třetí kvartál těšit z meziročního mírného vzestupu obratu o více jak 5 % na 68,45 miliardy USD. Avšak oproti předešlému čtvrtletí je to mírné oslabení. Čistý zisk ale i nadále pokračuje v rapidním poklesu. V relativních číslech je to největší meziroční pokles. V meziročním podání je to zhoršení o 26,5 % na 13,9 miliardy USD.

Provozní výnos si též meziročně hodně pohoršil, o 21,33 % na 16,5 miliardy USD. Provozní náklady se pořád drží nad 20 miliardami USD.

Akcie Google: Kvartální výnosy
Google (Alphabet) a kvartální výnosy a zisk. Zdroj: yahoo.com (13. 12. 2022)

Hrubá marže je za třetí kvartál 54,5 %. To nijak nevybočuje. Provozní marže ale stále klesá. Za třetí kvartál je 24 % a tím pádem je nejnižší za sledovaná období. Čistá marže klesla též na nejnižší hodnoty, 20,32 %.

Zisk na akcii (EPS) je za třetí kvartál 0,99 bodů. Ukazatel P/E zase klesl na 19,72 bodů. Momentálně je na úrovni 18,78 bodů. To jsou mimochodem hodnoty, které jsou z dlouhodobého hlediska jedny z nejnižších. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) dosahuje téměř 27 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) je 24,33 %. Oba ukazatele jsou slušné.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) je 2,47 bodů a ukazatel běžné likvidity (current ratio) činí 2,52 bodů. Společnost Google má zkrátka likvidity dostatek. Jenom v hotovosti firma drží skoro 22 miliard USD. Kdežto v krátkodobých investicích více jak 94 miliard USD.

Celkové závazky mírně vzrostly na 104,63 miliardy USD. Vlastní kapitál společnosti proto představuje 253,63 miliardy USD.

Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E je na velmi nízkých úrovních, 0,12 bodů. Celkového dluhu je totiž 29,34 miliardy USD. Čistý dluh tak činí skoro -87 miliard USD. Tím pádem má firma přebytek likvidity 87 miliard USD. Vzhledem k makroekonomickému vývoji to je pro nás důležitá informace. Firmy bez dostatečného přebytku likvidity se pak mohou dostat do problémů. S velkými rezervami si může firma dovolit ztráty, aniž by se musela zadlužovat.

Akcie Google (Alphabet): Technická analýza

Akcie Google ztratily od historického maxima z února letošního roku přibližně 45 % hodnoty. Malou část těchto ztrát se v posledních týdnech podařilo umazat, protože akciové trhy doposud pokračují v Santa Claus rally. Jak jsem ale psal výše, těch klíčových makroekonomických událostí je v tomto týdnů hodně. A může to okamžitě ovlivnit cenový vývoj.

Aktuální cenový graf akcie GOOGL
Týdenní graf akcie Google. Zdroj: LYNX+ (13. 12. 2022)

Akcie Google utvořily tržní minimum na S/R levelu 86 USD. Jedná se o hodně hutný support, který prodejní tlak ustál. Od té chvíle se kurz akcie Google snaží o expanzi. Ale to bylo zastaveno na rezistenci kolem 104 USD. Řečená hladina předtím fungovala jako spolehlivý support. Proto není překvapením, že nyní hraje roli spolehlivé rezistence. Navíc je v blízkosti downtrendová linie, která spojuje jednotlivé vrcholy medvědí struktury trhu. Linie též funguje jako rezistence. 

Akcie Google se každopádně začínají dostávat do zajímavých cenových úrovní. Jednoduše řečeno, už není titul tolik drahý jako v první polovině roku. Pro velké investory budou dle mého názoru určitě velmi zajímavé úrovně pod 65 USD. Jelikož se zde historicky zobchodovalo slušné množství objemů. To znamená, že zde bude hodně likvidity pro potenciální akumulaci velkých hráčů.

Závěrem

Acie Google zaznamenaly v letošním roce nemalé ztráty. Ale pořád je to oproti jiným růstovým titulům podstatně méně. Proto se dle mého názoru akcie Google řadí mezi ty mnohem stabilnější růstové tituly. Z fundamentálního hlediska vidíme obtíže, které jsou logickým důsledkem makroekonomického vývoje. Ale vzhledem k situaci je na tom Google hospodářsky velmi dobře. Je třeba počítat s možností, že se čísla budou zhoršovat. Není to ale nic zvláštního. Naopak jsou horší earnings očekávaná.

Obchodujte akcie Google prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

Alphabet Inc. Quarterly Earnings [online]. Vydáno 25. 10. 2022 [cit. 13. 12. 2022]. Dostupné zde.

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart