Budova a logo společnosti Google
Akcie Google i díky rozruchu kolem AI dokázaly umazat podstatnou část dřívějších kurzových ztrát, ale nové historické maximum nebylo pokořeno. Jak si cena akcie Google vede v roce 2023?

To si ukážeme na cenovém grafu a máme pro vás také rozbor hospodářských výsledků. Nebudou chybět ani aktuální novinky zejména ohledně využití umělé inteligence (AI). Poznejte rozbor akcie Google. Pokud hledáte brokera pro obchodování akcií, klikněte zde.

Akcie Google: Umělá inteligence (AI) expanduje už i do zdravotnictví

Cloudový byznys společnosti Google rozšiřuje využití nových technologií umělé inteligence ve zdravotnictví. Technologie by měla lékařům společnosti Mayo Clinic umožnit rychle si najít o pacientech důležité informace. A to pomocí nových typů nástrojů. V podstatě by mělo jít o chatboty.

Google Cloud a Mayo Clinic podepsaly 10leté partnerství již v roce 2019. Společnost Mayo Clinic uvedla, že si vybrali Google Cloud jako základní kámen své digitální transformace. Nově oznámené partnerství je prvním krokem v rozšířené dohodě mezi oběma společnostmi o spolupráci na aplikacích umělé inteligence ve zdravotnictví.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Umělá inteligence (AI) má lékařům usnadnit práci

Google Cloud uvedl, že Mayo Clinic testuje novou službu s názvem Enterprise Search na Generative AI App Builder. Řečená služba byla představena v nedávné době. Nový nástroj klientům efektivně umožňuje vytvářet si vlastní chatboty pomocí technologie Google. A to kvůli vyhledávání a sumarizaci spousty nesourodých interních dat.

Ve zdravotnictví to znamená, že lékaři mohou jednoduše vyhledávat zdravotní data o pacientovi. Jako je anamnéza pacienta, nejrůznější lékařské záznamy, genomika, laboratorní výsledky. A to mnohem rychleji. Celé vyhledávání bude spočívat ve zpracování jednoduchého dotazu, přestože informace mohou být uloženy v různých formátech a na různých místech.

Mayo Clinic je prvním uživatelem technologie Google, který se snaží posílit využití generativní umělé inteligence v lékařském systému. V nadcházejících měsících testovat různé použití vyhledávacího nástroje pro ulehčení práce lékařů.

Google klade důraz na kvalitu služby i ochranu dat pacientů

Generativní AI je v současné době nejžhavějším tématem v oblasti technologií. A to hlavně od doby, kdy Microsoftem podporované OpenAI uvolnilo chatbota ChatGPT pro veřejnost. Google brzy na to uvolnil svou chatovací službu Bard AI a snažil se rychle začlenit technologii do co největšího počtu produktů. Ovšem zdravotnictví je dle mého obzvláště náročným odvětvím. Lékaři se budou muset na chatbota 100% spolehnout, že jím uváděná data jsou relevantní. Když nebudou, je pacientovo zdraví přirozeně v ohrožení.

Globální ředitel pro strategii a řešení zdravotní péče ve společnosti Google Cloud Aashima Gupta proto prohlásil, že Google se svým nástrojem Enterprise Search preferuje bezpečnost před rychlou implementací. Proto si společnost vybrala omezené množství potenciálních osvojitelů této technologie.

Služba je samozřejmě velmi náročná na citlivá data. Google v souvislosti s tím uvedl, že jeho přístup k ochraně osobních údajů zajišťuje zákazníkům kontrolu nad svými daty. Společnost ještě dodala, že nová služba je v souladu se zákonem o přenositelnosti a odpovědnosti zdravotního pojištění.

Google se snaží zaměstnance dostat zpátky do kanceláří

Google plánuje zasáhnout proti zaměstnancům, kteří do pracovních kanceláří dlouhodobě nepřicházejí. Společnost aktualizovala svou „hybridní pracovní politiku a zahrnuje sledování docházky v kanceláři. Jde tak vlastně o důsledek dřívější politiky firmy, kdy byli zaměstnanci vybízeni k částečnému nebo plnému „remote“. Zaměstnanci si prostě zvykli na to, že většinu pracovní doby si odpracují z domova. Firmy si ale dle mého čím dále více asi začaly uvědomovat, že to snižuje produktivitu.

Šéfka společnosti Google Fiona Cicconiová oznámila zaměstnancům, že dojde ke zdvojnásobení návštěvnosti kanceláře. S odůvodněním, že osobní interakce na pracovišti jsou jednoduše nenahraditelné. Podle ní přímá spolupráce na pracovištích přináší mnohem lepší výsledky.

Společnost Google má i zaměstnance, kteří zcela pracují v režimu full remote. Tedy, že do kanceláře vůbec nemusí chodit. Firma se proto nyní tyhle zaměstnance snaží přesvědčit, aby dobrovolně přešli na hybridní režim. Ve kterém mohou několik dnů pracovat z domova, ale musí i pravidelně chodit na pracoviště.

Akcie Google (Alphabet): Rozšíření spolupráce se Salesforce

Firma Salesforce zveřejnila řadu důležitých oznámení, která se točila kolem ústředního tématu bezproblémové integrace CRM s daty a nástroji AI. Vrcholem této události bylo odhalení strategické aliance mezi lídry v oboru. Tedy spolupráce Salesforce a Google Cloud.

Partnerství mezi Salesforce a Google Cloud je strategicky navrženo tak, aby umožnilo firmám využít kombinovaný výkon dat a nástrojů AI. A zároveň je hladce integrovat s jejich CRM systémy. Tato spolupráce spojuje rozsáhlé úložiště zákaznických dat Salesforce, které zahrnuje více než 150 000 klientů. S neocenitelnými poznatky o chování a preferencích zákazníků, které nabízí Google Cloud. Tato dohoda proto pro obě strany vytváří velké možnosti.

Akcie Google: AI umožní lepší cílení a optimalizaci kampaní

Podniky získávají schopnost rychle získávat hluboké poznatky ze své zákaznické základny. Což umožňuje vytvářet přesně zacílené kampaně. Nebo klidně optimalizovat ty stávající. Produktový ředitel společnosti Salesforce David Schmaier říká, že tato spolupráce spojuje dva lídry v oboru. Proces bude vylepšen díky umělé inteligenci (AI) a strojovému učení.

Integrace usnadňuje sloučení pokročilých analytických schopností Google a zpřístupňuje organizacím špičkové analýzy, které jim umožňují odhalit hlubší poznatky o zákaznících. Také by mohla zdokonalit rozhodovací procesy.

Partnerství mezi Google Cloud a Salesforce nabídne firmám širokou škálu výhod. Implementace technologií umělé inteligence umožní podnikům automatizovat úkoly a zlepšovat provozní efektivitu.

Zajistí AI lepší návratnost z investic a úsporu nákladů?

Využitím umělé inteligence k automatizaci úkolů mohou dle mého podniky zaznamenat úspory nákladů, zvýšit návratnost investic a optimalizovat alokaci zdrojů. Integrace schopností umělé inteligence umožňuje podnikům identifikovat potenciální zákazníky, kteří budou mít s největší pravděpodobností zájem o jejich produkty nebo služby.

Analýzou obrovského množství dat mohou dále podniky efektivněji zacílit své marketingové úsilí a zvýšit šance na konverzi. Umělá inteligence umožňuje podnikům personalizovat marketingové kampaně na úrovni jednotlivých zákazníků. Využitím údajů o zákaznících a statistik AI mohou podniky poskytovat vysoce přizpůsobené reklamy, zvýšit zapojení zákazníků a zvýšit míru konverze.

Umělá inteligence také poskytuje podnikům cenné poznatky pro informovaná rozhodnutí v různých oblastech. Včetně vývoje produktů, cenových strategií a marketingových iniciativ. Využitím analýzy založené na umělé inteligenci mohou podniky optimalizovat své rozhodovací procesy, což může vést ke zvýšení ziskovosti a konkurenceschopnosti.

Virtuální cestovní průvodce bude vylepšen o umělou inteligenci (AI) od Google

Online cestovní kancelář Priceline si klade za cíl uvést důmyslnějšího chatbota pro plánování výletů a také pro návrhy hotelů, které budou šité na míru uživatelům.

Nové nástroje od cloudové divize Google poskytují společnosti Priceline přístup ke generativní umělé inteligenci, která v podstatě funguje jako ChatGPT. Ale s tím rozdílem, že má logicky přístup k aktuálním informacím (např. ceny hotelů).

Společnosti Priceline může přijetí nové technologie na jejích webových stránkách pomoci soupeřit s nesčetnými platformami, které se snaží zase na oplátku implementovat ChatGPT.

Google investuje do startupu Runway

Google údajně investoval do nového startupu Runway. Jedná se o další službu, která je poháněná umělou inteligencí. S AI od Runway by měli mít zákazníci možnost rychle vytvářet videa z textových popisů.

Runway celkově získala 100 milionů dolarů v novém kole financování. Díky čemuž je startup oceněn na 1,5 miliardy dolarů. Amazon označil Runway jako klíčového začínajícího zákazníka. Google ovšem vložil finanční prostředky s očekáváním, že Runway si od od nich pronajme cloudové servery.

Krok Google je tedy dle mého zase součástí neustálé tahanice mezi velkými technologickými rivaly kvůli získání zákazníků z AI segmentu. Podobné investice do současných nebo potenciálních zákazníků cloudu podle mě zapadají do politiky společnosti Google. Google Cloud dále oznámil, že zaregistroval další dva klíčové start-upy s umělou inteligencí. Jde o tvůrce text-to-image Midjourney a chatbot s názvem Character AI.

Akcie Google: Fundamentální analýza

Kvartální výsledky

Akcie Google se mohou za třetí kvartál těšit z meziročního mírného vzestupu obratu o téměř 3 % na 69,7 miliardy USD. Provozní výnos meziročně mírně klesl o 2,5 % na 19,32 miliardy USD. Provozní náklady se i tentokrát drží nad 20 miliardami USD. Čistý zisk zase v meziročním podání klesl, o 8,5 % na zhruba 15 miliard USD.

Hrubá marže je za poslední kvartál 56,74 %. Pro Google je to za poslední léta standard. Provozní marže si tentokrát i polepšila, 27,72 %. Nejslabší byla za třetí kvartál s 24 %. Čistá marže si též mírně polepšila na 21,59 %.

Zisk na akcii (EPS) je první kvartál v roce 1,17 bodů. Ukazatel P/E činil ke konci kvartálu 23,42 bodů, nyní dosahuje vzhledem ke kurzovému růstu 27,59 bodů. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je téměř 23 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) je 20,65 %. Oba ukazatele jsou nejslabší za sledovaná období. Ačkoliv pořád na vcelku slušných hodnotách.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) je 2,32 bodů a ukazatel běžné likvidity (current ratio) dosahuje 2,35 bodů. Oba ukazatele jsou tedy bez větší změny a pořád velmi dobré. V hotovosti má Google skoro 26 miliard USD. Takže si stále drží silnou likvidní pozici. Zatímco v krátkodobých investicích sledujeme soustavně pokles a aktuálně úroveň představuje více jak 89 miliard USD. Což je pořád velmi vysoké číslo.

Celkové závazky meziročně vzrostly o 5,34 % na 108,6 miliardy USD. Vlastní kapitál společnosti si polepšil o 2,71 % na skoro 261 miliard USD.

Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E je prakticky neměnný, 0,11 bodů. Google si celkový dluh drží na nízkých úrovních, 29,5 miliardy USD. Čistý dluh je proto -85,61 miliardy USD, takže má společnost přebytek likvidity v této výši jako absolutní hodnota.

Akcie Google: Technická analýza

Akcie Google (Alphabet) se v současnosti obchodují kolem 125 USD. A lokální vrchol máme na ceně 129 USD. Když to vezmeme k lokálnímu vrcholu, akcie Google smazaly cca 65 % ztrát, které vzniky během minulého roku. Není to nové historické maximum jako u NVIDIA nebo Apple, ale pořád to lze podle mého názoru považovat za pozitivní vývoj.

Tady třeba můžeme vidět ten kontrast s akciemi NVIDIA, kde je AI hype nejsilnější. Apple je dle mého fundamentálně nesrovnatelně silnější titul než NVIDIA. Přesto je prismatem tržního ohodnocení NVIDIA fundamentálně „lepším“ titulem. Domnívám se, že je to dáno holt tím, že se do trhu s NVIDIA nahrnuli krátkodobí spekulanti, které P/E, ROE, ROIC a další metriky vůbec nezajímají. Myslím si, že chtějí akorát rychlý zisk a pak z trhu zmizet.

Loading ...
Název společnosti Tržní kapitalizace (v mld. USD) Zavírací cena předchozího dne Den Týd. Měs. Půl roku 1 rok 5 let
Alphabet A 785,00 130,86 -1,13 % 0,43 % -2,79 % 29,02 % 34,27 % 116,74 %
Google akcie graf

Týdenní graf akcie Google (GOOGL) od roku 2019 do června 2023. Zdroj: LYNX+ (13. 6. 2023)

Když se vrátíme k akciím Google, kurz narazil na silný odpor kolem 126 USD. Což není nijak překvapivé, protože zde vidíme silnou rezistenční oblast, kterou se týdny nedaří překonat. Pod sebou má naopak kurz support. A to kolem 116 USD. Když padne support, je to logicky velmi špatný signál. Signál k možnému zlomu ve vývoji. Naopak průlom rezistence lze brát jako signál k růstu po současné historické maximum.

Závěrem

Akcie Google patří dle mého právem mezi ty nejsilnější tituly. Fundamentálně si drží svůj standard na vysoké laťce. Domnívám se, že i kdyby přišla hluboká hospodářská recese, tak firma to bez problémů, na rozdíl od různých jiných, ustojí. Akcie Google jsou zkrátka panovníkem technologického sektoru. I když se teď investoři a spekulanti mohou krátkodobě zaměřovat na jiné tituly. Sledujte primárně dlouhodobý fundament společnosti. Ne jenom aktuální trendy. To platí obzvlášť pro dlouhodobé investory.

Přečtěte si také:

Použité zdroje:

CNBC: Google Cloud is partnering with Mayo Clinic as it tries to expand use of generative A.I. in health care (13.6.2023); www.cnbc.com/2023/06/07/google-cloud-partners-with-mayo-clinic-brings-generative-ai-to-health.html?&qsearchterm=google

CNBC: Google to crack down on office attendance, asks remote workers to reconsider (13.6.2023); www.cnbc.com/2023/06/08/google-to-crack-down-on-hybrid-work-asks-remote-workers-to-reconsider.html?&qsearchterm=google

Seekingalpha: Salesforce, Google Cloud expand collaboration on AI, data (13.6.2023); www.seekingalpha.com/news/3978189-salesforce-google-cloud-expand-team-up-on-ai-data?

Salesforce: Salesforce and Google Cloud Announce Expanded Strategic Partnership to Unlock the Power of AI, Data, and CRM (13.6.2023); www.salesforce.com/news/press-releases/2023/06/07/salesforce-google-ai-partnership/

Seekingalpha: Google’s ChatGPT like AI tech to power Priceline’s virtual travel agent – report (13.6.2023); www.seekingalpha.com/news/3977812-googles-chatgpt-like-ai-tech-to-power-travel-site-priceline?

Reuters: Google’s AI to power virtual travel agent from Priceline (13.6.2023); www.reuters.com/technology/googles-ai-power-virtual-travel-agent-priceline-2023-06-06/

Seekingalpha: Google investing in text-to-video AI name Runway – report (13.6.2023); www.seekingalpha.com/news/3976686-google-investing-in-text-to-video-ai-name-runway-report?

Seekingalpha: Google, European Commission to develop AI governing pact ahead of regulation (13.6.2023); www.seekingalpha.com/news/3974632-google-european-commission-develop-ai-governing-pact?

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart