Logo a vakcína společnosti Novavax
Akcie Novavax se od historického maxima z počátku roku 2021 hodně propadly. Vakcíny této firmy byly plně schválené v EU a společnost také dosáhla dohody s Kanadou na vyplacení nevyužitých dávek.

Poznejte, jak se daří akciím Novavax v roce 2023. Nebude chybět ani rozbor hospodářských výsledků a cenového grafu NVAX. Pokud hledáte brokera pro obchodování akcií, klikněte zde.

Akcie Novavax jsou jedny z nejvíce shortovaných titulů

Akcie Novavax mají aktuálně short interest vyšší než 36 %. Patří tak v těchto dnech dle mého mezi nejvíce shortované tituly. Short sellling (prodej na krátko) znamená, že si spekulant akcie Novavax vypůjčil a následně je prodal. A rozdíl mezi prodejní a tržní cenou je zisk nebo ztráta. Short interest představuje, kolik akcií v oběhů je v těchto krátkých pozicích drženo.

Obecně vzato se uvádí, že short itnerest nad 15 až 20 % značí extrémně pesimistickou náladu u daného titulu. Hodně ale záleží na titulu jako takovém. Někde to může být zasloužené. Jindy se ale může jednat o přehnaný pesimismus a shortaři mohou být skrze tzv. short squeeze vytrestáni.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Short squeeze je situace, kdy jsou držitelé krátkých pozic nuceni své pozice uzavřít. A to v důsledku silného tlaku poptávajících. Short squeeze je právě běžný u aktiv, kde je příliš pesimistická nálada. Když totiž prodalo příliš mnoho spekulantů a investorů, kdo další bude prodávat? Takových již moc není, a to je příležitost pro poptávající. Těm stačí i relativně slabý nákupní tlak, aby cenu dostaly do velkých výšin. Právě z toho důvodu jsou akcie Novavax docela zajímavé. Z extrémního zájmu z roku 2020 je dle mého v roce 2023 naopak extrémní pesimismus.

Proto je short interest pro mnohé spekulanty využíván jako indikátor sentimentu. Logika zde spočívá v převrácené psychologii. Když panuje u titulu extrémní pesimismus, je dle mého spíše větší pravděpodobnost, že kurz půjde nahoru než dolů. Ekvivalentem pro short interest je put/call ratio u opcí.


Shortování akcií: Jak na Short selling a co je Short Squeeze?

Poznejte princip shortování a jak funguje Short Squeeze. Poznejte výhody i rizika obchodování na krátko.

Je rozumné hledat akciové tituly, které jsou levné a zrovna neoblíbené. Protože u nich je obvykle potenciál největších výnosů. Investoři (nikoliv spekulanti) ale nesmí ignorovat fundament. Hospodářská situace u společnosti Novavax je často proměnlivá jako počasí.

Novavax dosáhl plného schválení vakcín v EU

Společnost Novavax oznámila, že Evropská komise udělila plnou registraci pro její proteinovou vakcínu Nuvaxovid. Ta je známá jako NVX-CoV2373 (vakcína slouží jako prevence COVID-19). V souladu s tím bude přípravek Nuvaxovid v Evropské unii plně schválen pro prevenci COVID jako primární dávka pro osoby ve věku 12 let a starší a jako posilovací dávka pro dospělé ve věku 18 let a starší.

Rozhodnutí přichází asi měsíc poté, co panel odborníků Evropské lékové agentury schválil plnou registraci přípravku Nuvaxovid. Doposud se Nuvaxovid podával pouze v nouzovém režimu. Jako dříve všechny vakcíny na COVID-19. Plné schválení Novavax brzy očekává i ve Spojených státech.

Plně schválené byly v EU a USA doposud například vakcíny Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a další.

Novavax se dohodl s Kanadou na vyrovnání za nevyužité vakcíny

Novavax uvedl, že Kanada zaplatí 349,6 milionu USD za vyrovnání propadnutí určitých dávek její vakcíny proti COVID-19. Celková hodnota dříve naplánované dodávky dosahovala až 700 milionů USD. Výrobce vakcín také dosáhl dohody s tamním ministerstvem veřejných prací a vládními službami o změně smlouvy o předběžném nákupu. A to poté, co prudký pokles celosvětové poptávky zanechal řadu dávek COVID-19 nevyužitých.

Počet dávek vakcín, které mají být dodány, byl snížen. A plán pro odeslání zbývajících dávek byl revidován za upravených podmínek. Platba bude provedena ve dvou stejných splátkách v letošním roce. Novavax potřebuje nutně další finanční prostředky, protože se celá společnost dostává do finanční tísně.

Akcie Novavax: Firma se snaží snižovat náklady

Když společnost Novavax oznámila své finanční výsledky za první čtvrtletí, tak zároveň odhalila velký tlak na snižování svých nákladů. Zároveň došlo k růstu předpovědi tržeb na rok 2023. A to z 1,4 na 1,6 miliardy USD. Nové informace byly v kontrastu s předchozím čtvrtletím. V tom společnost čelila pochybnostem, zda je vůbec schopná své podnikání udržet.

Tržní kapitalizace společnosti Novavax se propadla na přibližně 700 milionů USD. Ze zhruba 1 miliardy USD před šesti měsíci a 3 miliard USD před rokem. A udržet se nad vodou do konce roku 2023 nemusí být snadný úkol. Tato 36letá společnost bude i nadále spoléhat na svou proteinovou vakcínu proti COVID-19. Což je jediný komerčně dostupný produkt pro většinu svých letošních příjmů.

Prodeje covidových vakcín budou dle mého do značné míry záviset na schopnosti Novavaxu dodat včas aktualizovanou verzi své vakcíny. A to konkrétně na podzim, kdy se očekává, že americká vláda přesune distribuci vakcín do soukromého sektoru. I když Novavax vše stihne, bude dle mého názoru čelit tvrdé konkurenci konkurentů Pfizer a Moderna.

Finanční situace Novavax není dobrá

Hospodářský provoz společnosti Novavax není v dobrém stavu. Podniku vznikají značné výdaje a finanční situace není dostatečně silná, aby výdaje absorbovala. V květnu společnost oznámila výsledky hospodaření za první tři měsíce letošního roku. Během tohoto období společnost utratila 325,6 milionu USD v hotovosti jen na financování svých každodenních provozních aktivit. To zahrnuje více než 230 milionů USD u splatných závazků.

Ke konci období činila hotovost a peněžní ekvivalenty pouze 635 milionů USD. Celkově se tak hotovostní zůstatek firmy snížil z 1,35 miliardy USD. Ještě pár takových kvartálů a firma bude dle mého zcela bez likvidity. Novavax se proto může podle mého názoru dostat do zoufalé situace, ve které může zkusit získat nové finanční prostředky buď prostřednictvím dluhových nebo akciových trhů. Respektive skrze emise dluhopisů nebo akcií. Domnívám se, že ani jedno stávající investoři rozhodně nechtějí.

Vakcíny v USA zůstanou všeobecně dostupné

Na distribuci vakcín se v USA de facto podílel stát, který vše hradil. Tím pádem byly vakcíny proti koronaviru šeobecně dostupné naprosto pro každého, i když neměl zdravotní pojištění. Nyní ale teoreticky hrozí, že to již nebude platit. Prozatím mají nepojištění Američané mají v těchto chvílích stále přístup k vakcínám proti COVID-19 zdarma. Přestože nouzová situace v oblasti veřejného zdraví v USA skončila.

Bidenova administrativa nedávno zrušila 3 roky starou nouzovou deklaraci, která vládě umožnila poskytovat během pandemie rozšířené sociální záchranné sítě. Samozřejmě i bezplatné vakcíny a testy. Přesto dostupnost a cena těchto vakcín jsou pořád určeny nabídkou bezplatných dávek vakcíny federální vládou. To znamená, že lidé s pojištěním nebo bez něj nebudou muset platit vakcíny z vlastní kapsy. Dokud jsou zásoby těchto vakcín dostatečné.

Podle amerického CDC poskytovatelé federálně zakoupených vakcín nemohou pacientům účtovat žádné poplatky. Ani je odmítat očkovat na základě stavu pojištění. Bidenova administrativa loni v červenci objednala 171 milionů posilovacích dávek. Od té doby bylo podáno asi 56 milionů dávek vakcín. Veřejnosti tudíž zůstává více než 100 milionů bezplatných dávek. Vláda odhaduje, že zásoba by mohla vydržet až do podzimu.

Naprostá většina Američanů však zřejmě nebude muset za vakcíny platit z vlastní kapsy ani poté, co dojdou zásoby federální vlády. Vláda přesune distribuci vakcíny na soukromý trh, jakmile jejich zásoby dojdou. To je šance pro výrobce vakcín jako jsou Pfizer a Moderna. Ti budou prodávat své dávky přímo poskytovatelům zdravotní péče za přibližně 130 USD za dávku. To je téměř pětinásobný nárůst oproti současným cenám.

Pojištění Američané budou mít samozřejmě přístup k dávkám vakcíny v rámci svého pokrytí. Soukromé pojišťovny a vládní programy Medicare a Medicaid musí pokrýt všechny dávky doporučené CDC. A pro nepojištěné Američany mají federální a podnikové programy za cíl tuto mezeru vyplnit. Nikdo ale ještě neví, jak přesně to bude fungovat v praxi.

Hospodářské výsledky akcie Novavax

Kvartální výsledky

Společnost Novavax za první kvartál dosáhla velkého poklesu výnosů, meziroční pokles je více jak 88 % na 81 milionů USD. Provozní výnos je v záporných číslech, téměř -313 milionů USD. Provozní náklady jsou v kontrastu s předešlými čtvrtletími výrazně nižší, 372 milionů USD. EBITDA je -303 milionů USD. Výsledek hospodaření za první kvartál -294 milionů USD.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) je 0,49 a ukazatel běžné likvidity (current ratio) je 0,51 bodů. To nejsou úplně ideální poměry. Jelikož to znamená, že společnost Novavax má dvakrát více krátkodobých závazků než disponibilní likviditou.

Jak už jsme si řekli výše, společnost má v hotovosti více jak 635 milionů USD. Předešlé kvartály se hotovostní zůstatek pohyboval v rozmezí 2 – 1,35 miliardy USD.

Celkové závazky společnosti Novavax představují 2,44 miliardy USD. Kdežto vlastní kapitál je skoro -896 milionů USD. Když má jakákoliv firma více závazků než aktiv, je to hodně problematická situace. Ale nikoliv bezvýchodná. Alespoň do doby, kdy je podnik dostatečně likvidní. Jakmile není likvidní, znamená to bankrot.

Celkový dluh je nejnižší za sledovaná období, 199 milionů USD. Čistý dluh dosahuje -436 milionů USD. Přebytek likvidity tudíž představuje 436 milionů USD.

Technická analýza akcie Novavax

Jak jsem zmínil v úvodu, akcie Novavax od historického maxima (332 USD) z počátku roku 2021 ztratily více jak 97 % hodnoty. Nebylo to ale hned. Kurzový sešup trval zhruba dva roky. Vtipné na tom je, že téměř identicky kurzový vývoj nastal kolem roku 2015. Ve zmíněném roce trh vytvořil ATH na ceně 300 USD. A již v dubnu 2017 byla cena pod 20 USD.

Velmi obdobný kurzový průběh nastal i kolem roku 2001. Tehdejší ATH se nacházelo na cca 311 USD. A mezi zmíněnými léty docházelo opakovaně k podobným růstům a poklesům. Ale za to v menším měřítku. Tady můžete proto sledovat, jak se historie opakuje.

Loading ...
Název společnosti Symbol Zavírací cena předchozího dne Den Týd. Měs. Půl roku 1 rok 5 let
Novavax NVAX 7,13 0,95 % -6,61 % -12,52 % 19,21 % -65,71 % -80,54 %
Týdenní graf akcie Novavax od začátku roku 2020 do července 2023.
Týdenní graf akcie Novavax od začátku roku 2020 do července 2023. Zdroj: LYNX+ (25. 7. 2023)

Každopádně, na začátku letošního roku se kurz akcie Novavax vrátil zpátky, kde se trh nacházel ještě na začátku roku 2020. Tedy před to ohromnou kurzovou rally, při které během velmi krátké doby akcie Novavax zhodnotily o tisíce %. Titul se de facto dostal do úrovní, které jsou historicky akumulační. Mnohokrát ze současných cen titul vzrostl o velká čísla. Pravda ale je, že se kurz poté za kratší či delší čas zase vrátil na startovní čáru. A takhle se to od roku 1996 pořád opakuje.

Když bych byl spekulant, na základě historického vývoje tu máme evidentně opakující se vzorec chování trhu, na kterém se dá svézt. Pohledem tržní kapitalizace je Novavax malý titul. Takže stačí hrozně málo pro dramatické kurzové zhodnocení. Zatímco prostoru pro kurzový pád dle mého moc nezbývá. Firma ale logicky nesmí přestat existovat.

Závěrem

Pro mě osobně jsou akcie Novavax hodně spekulativní titul. Tím pádem to není určitě akcie pro hodnotové investory. Spíše pro agresivní spekulanty, kteří by se chtěli svézt na dlouhodobém vzorci chování trhu. Když se společnosti Novavax začne alespoň na omezený čas dařit, klidně tyto akcie mohou dle mého posílit i o stovky %.

Přečtěte si také:

Použité zdroje:

Seekingalpha: Novavax wins full approval for COVID shot in Europe May (25.7.2023); www.seekingalpha.com/news/3985963-novavax-wins-full-eu-approval-covid-shot?

Seekingalpha: Novavax amends COVID vaccine supply agreement with Canada (25.7.2023); www.seekingalpha.com/news/3986320-novavax-amends-covid-vaccine-supply-agreement-canada?

Seekingalpha: Top 10 most shorted stocks on Wall Street include Carvana, Beyond Meat, and more (25.7.2023); www.seekingalpha.com/news/3981849-top-10-most-shorted-stocks-on-wall-street-include-carvana-beyond-meat-and-more?

CNBC: Covid vaccine maker Novavax sees a pathway to survival – but it won’t be easy (25.7.2023); www.cnbc.com/2023/06/14/why-novavax-path-to-survival-wont-be-easy-.html

CNBC: Here’s why Covid vaccines will still be free for uninsured Americans as public health emergency ends (25.7.2023); www.cnbc.com/2023/05/12/covid-shots-free-for-uninsured-after-public-health-emergency.html

Nasdaq: 2 Concerning Numbers Novavax Investors Shouldn’t Ignore (25.7.2023); www.nasdaq.com/articles/2-concerning-numbers-novavax-investors-shouldnt-ignore

Profituje z klesajících cen

Akciový trh nejde vždy nahoru. Období se zvýšenou volatilitou a poklesem cen se objevují často. Investiční účet prostřednictvím LYNX vám umožní vedle nákupu akcií také spekulovat na pokles trhu a otevírat krátké pozice (prodej na krátko). Zjistěte více na: Short selling

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart