Logo a vakcína společnosti Novavax
Akcie Novavax mají kurzový vývoj jako na horské dráze. Už mnohokrát se u této akcie stalo, že cena titulu vzrostla z cen pod 15 dolary na 150 až 300 dolarů. Pokud vycházíme z historické zkušenosti, je zde ohromný potenciál možného výnosu, pokud by cena akcie NVAX začala opět růst. Existuje ale pro případný růst nějaký fundamentální základ?

Poznejte aktuální novinky o společnosti Novavax, včetně rozboru grafu a hospodářských výsledků. Pokud hledáte brokera pro obchodování akcií, klikněte zde.

Fed chce v letošním roce snížit úrokové sazby

Než se vrhneme na akcie Novavax, musíme si zmínit klíčové makro. Vzhledem k tomu, že jsem přijal za své makro-fundamentalistický přístup k investování, nesmím opomenout poslední zasedání Federálního rezervního systému, které bylo v několika ohledech opět zásadní.

Samotné měnově-politického rozhodnutí americké centrální banky nijak nepřekvapilo, protože Fed zvolil stabilitu v úrokových sazbách. To znamená, že zůstaly na stejných úrovních. Což bylo předpokládané.

Základní úroková sazba v USA.
Základní úroková sazba v USA. Zdroj: tradingeconomics.com (26. 3. 2024)

První uvolnění se obecně odhaduje v létě. Předpokládá to trh dle nástroje Fed Watch, mnoho odborníků a nějakou dobu je to i můj tip. Nicméně roste i pravděpodobnost, že v letošním roce úrokové sazby vůbec neklesnou. To například tvrdí známý makroekonom Torsten Slok.

Nezměnilo se ani stanovisko, které Fed zveřejnil hned po zasedání. Došlo pouze k odstranění jedné věty, která byla nahrazena jediným slovem.

Druhé měnově-politické rozhodnutí Fed bylo klíčové v tom, že jehož součástí bylo zveřejnění ekonomické projekce pro letošek, následující dva roky a tzv. dlouhé období. Co se týká klíčových ukazatelů jako jsou nezaměstnanost a inflace, zde nedošlo k markantní změně v prognóze. Pouze HDP si pro aktuální rok dost polepšilo. Prosincová projekce uváděla medián 1,4 %, nyní 2,1 %.

Ekonomická projekce Fed
Ekonomická projekce Fed. Zdroj: federalreserve.com (26. 3. 2024)

Co se týká tzv. dot plotu, výhled pro letošní rok se nezměnil. Terminal rate zůstal na 4,6 %. Tudíž pořád platí pro letošní rok trojnásobný pokles, a to je podle mého názoru zásadní. Přestože terminal rate pro následující roky vzrostl, mělo by letos, v roce 2025 a 2026 dojít k trojnásobnému poklesu o 25 bazických bodů. Dlouhodobá (tedy neutrální) úroveň vzrostla o desetinu procentního bodu na 2,6 %. Přestože očekávané sazby pro následující roky vzrostly, trhy jsou s tím dle reakce podle mého názoru komfortní.

Dot plot je diagram, který vizualizuje projevený názor jednotlivých členů výboru pro volný trh, kde vidí ke konci daného roku výši úrokových sazeb. Z toho se pro jednotlivé roky vypočítá mediánová hodnota, což se zase nazývá terminal rate. Jde pouze o jejich výhled, nikoliv závazek.

Dot plot
Dot plot. Zdroj: federalreserve.gov (26. 3. 2024)

Úvodní řeč předsedy Fedu na tiskové konferenci na mě působila ještě více stroze a zdrženlivě než v lednu. Mělo to dle mého více „jestřábí“ nádech. Nezaznělo však nic moc nového. Pouze se potvrdil status quo. Nicméně, ďábel se vždy skrývá v detailech.

Přestože Fed prognózuje vyšší sazby v následujících letech, evidentně chtějí letos sazby snížit. Přestože inflační tlaky, alespoň dle posledních měsíců, zase sílí. Pouze neříkají, kdy k tomu konkrétně dojde. Když je ekonomika silná (HDP, služby, trh práce) a akciový trh je na historických maximech, nedává příliš smysl, aby potvrzovali pro letošní rok první uvolnění. Nicméně to přesně dělají.

Dost se tento postup nyní kritizuje (například El-Erian), protože je v rozporu s jejich dřívějším tvrzením, že postupují diskrečně na základě dat (data dependent). Jeroma Powella se proto jeden z novinářů zeptal, zda Fed neplánuje zvednout toleranční pásmo pro cílování inflace. Které je nyní na 2 %.

Šlo o narážku na to, že Fed nedosáhl inflačního cíle, a přesto nás ujišťují, že sazby během roku klesnou. Buď blufují, nebo už nemohou být data dependent. Jestli je stále jejich cílem dostat inflaci na 2 % a přitom tempo růstu začne opětovně akcelerovat, sazby by snížit logicky neměli, jelikož je to v rozporu s dosažením cenové stability. Vlastně by tím přiznali, že začínají tolerovat vyšší inflaci.

Celý aktuální rok bude v tomto ohledu klíčový. Jelikož měnová politika Fedu má obrovský vliv na tržní vývoj. Proto by měl tuto problematiku každý investor sledovat.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Novavax urovná spor s Gavi o 700 milionů dolarů

Společnost Novavax oznámila, že urovná arbitrážní spor s Gavi, což je nevládní globální organizace pro očkování. Z důvodu zrušené dohody o nákupu vakcíny proti Covidu. Novavax by organizaci mohl zaplatit až 475 milionů dolarů, ale celková částka může být nižší, když se Gavi rozhodne objednat více dávek v průběhu příštích pěti let.

Přesto vyrovnání eliminuje to, co někteří analytici považovali za jednu z největších nejistot kolem společnosti Novavax, jelikož jde o ohromně velký náklad. V roce 2022 Novavax ukončil dohodu se společností Gavi. Společnost uvedla, že Gavi nezajistila odběr 350 milionů dávek vakcíny, na které se dohodla v květnu 2021 jménem programu COVAX Facility. Jde o globální program, který si klade za cíl rozdělovat vakcíny proti Covidu spravedlivěji v zemích s nižšími příjmy.

Gavi požadovala vrácení 700 milionů dolarů, což byla záloha za vakcíny Novavax. Novavax však uvedl, že tyto platby jsou nevratné. Nicméně na základě sjednaného vyrovnání vrátil Novavax částku 75 milionů dolarů. Poté budou probíhat další vratky ve výši 80 milionů dolarů každý rok do 31. prosince 2028. Platby by měly být splaceny ve čtvrtletních splátkách.

Vratky by však mohly být kompenzovány „kreditem“ na vakcíny ve výši 80 milionů dolarů. Kredit může Gavi využít k objednání jakýchkoli vakcín pro země s nízkými a nižšími středními příjmy. Když se tedy Gavi rozhodne objednat od Novavaxu vakcíny v hodnotě 50 milionů dolarů v roce 2025, společnost Novavax by toho roku musela vrátit pouze 30 milionů dolarů.

Novavax uvedl, že nabízí kredit na vakcíny až do výše 225 milionů dolarů, který může Gavi využít k objednání dalších dávek vakcín během pětiletého období, které trvá proces vyrovnání. Tyto podmínky vyrovnání by mohly být příznivé pro podnikání Novavaxu a nemuselo by to nutně znamenat velké náklady.

Mnozí analytici dříve uváděli, že Novavax by mohl mít velké problémy, když by ho výsledek arbitráže přinutil vrátit plných 700 milionů dolarů. Pro představu, obrat Novavaxu za celý rok 2023 činil 984 milionů dolarů. Tudíž je poslední výsledek pro akcie Novavax příznivá zpráva.

Akcie Novavax: Hospodářské výsledky pod očekávání

Obrat a zisky společnosti Novavax za čtvrté čtvrtletí nedosáhly odhadů Wall Street. Zároveň společnost očekává, že celoroční tržby za rok 2024 budou stejné nebo o něco nižší než loni. Přesto Novavax dokázal snížit své ztráty oproti stejnému období před rokem, ačkoliv poptávka po vakcíně proti Covidu prudce klesá. Podotýkám, že jde v podstatě o jediný produkt společnosti.

Společnost reportovala čistou čtvrtletní ztrátu 178,4 milionu dolarů (1,44 dolaru na akcii). Jde o mírně nižší ztrátu než před rokem. Novavax dosáhl obratu ve výši 291,3 milionu dolarů, což je pokles z 357,4 milionu dolarů ve stejném období předchozího roku.

Generální ředitel Novavax John Jacobs řekl, že společnost přesunula některé příjmy z roku 2023 do roku 2024 z důvodu načasování některých předběžných dohod o nákupu dávek jejich vakcíny. Jacobs ale také uvedl při příležitosti zveřejněných výsledků na konferenčním hovoru, že společnost je zklamána svým výkonem na americkém trhu.

Několik faktorů, jako je pozdější uvedení novější vakcíny proti Covidu na trh v druhé polovině minulého roku, ovlivnilo schopnost společnosti získat podíl na trhu ve Spojených státech.

COO společnosti John Trizzino uvedl, že společnost bude pracovat na zvýšení svého tržního podílu v letošním roce prostřednictvím různých opatření. Jedná se například o uvedení jejich další vakcíny proti Covidu. A to na začátku září. Dále plánuje zjednodušení svých týmů pro akvizici zákazníků se zaměřením na maloobchodní lékárny. Ty totiž tvořily více než 95 % očkování v minulé sezóně.

Na příští sezónu Novavax plánuje, že uvede svou vakcínu v předem naplněné stříkačce pro snadnou aplikaci. Což by bylo pohodlnější než současná forma vakcíny ve více dávkové lahvičce.

Společnost Novavax očekává celoroční tržby za rok 2024 v rozmezí 800 milionů až 1 miliardy dolarů. Prognóza odráží očekávané tržby 500 až 600 milionů dolarů z předběžných dohod o nákupu. Dalších 300 až 400 milionů dolarů z tržeb na komerčním trhu, licenčních poplatků a ostatních příjmů.

Analytici očekávají obrat za celý rok 2024 ve výši 969,6 milionu dolarů. Samotná společnost předpokládá tržby za první čtvrtletí ve výši 100 milionů dolarů. Firma však dříve očekávala tržby ve výši 300 milionů dolarů za toto období.

Novavax opakoval kroky pro další snižování nákladů. Společnost plánuje snížit své kombinované výdaje na výzkum a vývoj a prodejní, obecné a správní náklady v rozmezí 700 až 800 milionů dolarů v roce 2024.

Počáteční studie k další aktualizaci vakcín proti Covid

V USA probíhají počáteční studie k zavedení další aktualizace vakcín proti Covid. Oznámila to ředitelka Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Mandy Cohenová.

Vědci pracují na výběru kmenů pro nadcházející verzi vakcíny, která se očekává na podzim. Tedy zhruba ve stejnou dobu, kdy Američané dostávají své pravidelné vakcíny proti chřipce. Dle jejích slov by lidé měli očekávat, že když půjdou na očkování proti chřipce, dostanou také novou vakcínu proti Covid.

CDC doporučuje očkování seniorům

Poradní panel Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v USA doporučil, aby dospělí ve věku 65 let a starší obdrželi na jaře další vakcínu proti Covid.

Panel hlasoval 11 ku 1 pro doporučení druhé dávky pro osoby, které již obdržely vakcínu pro sezónu 2023-2024. Přičemž dávky by měly být rozděleny alespoň s čtyřměsíčním odstupem.

Během zasedání panelu expertka CDC na vakcíny Megan Wallaceová uvedla, že Covid stále způsobuje kolem 2 000 úmrtí a 20 000 hospitalizací týdně. Počet nových hospitalizací za týden neklesl pod 6 000 za poslední rok.

Wallaceová dodala, že největší pravděpodobnost hospitalizace mají osoby ve věku 65 let a starší. Vakcínu pro sezónu 2023-2024 obdrželo pouze kolem 40 % lidí v této věkové skupině.

Akcie Novavax: Vakcína proti malárii má 75% účinnost

Vakcína společnosti Novavax proti malárii, podpořená WHO, vedla k 75% účinnosti ve 3 fázi klinického testování u dětí v Africe. Podle údajů zveřejněných v časopisu The Lancet vakcína Novavax snížila symptomy malárie o 75 %. A to během 12 měsíců. V prosinci se stala teprve druhou vakcínou proti malárii, která obdržela schválení WHO.

Co se týká bezpečnosti, horečka (47 %) a bolest v místě vpichu injekce (19 %) byly mezi nejčastěji hlášenými nežádoucími účinky. Do klinického testu bylo zařazeno 4 800 dětí ve věku 5–36 měsíců ve čtyřech afrických zemích.

Fundamentální analýza akcie Novavax

Kvartální výsledky

Obrat společnosti Novavax činil 291,34 milionů dolarů, což implikuje v posledním fiskálním čtvrtletí meziročně pokles o 34 % ve srovnání s 357 miliony dolarů ve stejném čtvrtletí předchozího roku. Provozní výnos byl záporný, s -183,57 milionů dolarů. Provozní výdaje dosahovaly 326 milionů dolarů a náklady na prodané zboží 149 milionů dolarů. Čistá ztráta je přes 178 milionů dolarů. EBITDA představuje -173 milionů dolarů.

Výnos akcie Novavax
Výnos akcie Novavax. Zdroj: macrotrends.net (26. 3. 2024)

Price to sales je 0,6 bodů. Hrubá marže je ve výši 49 %. Ostatní ukazatele valuace a profitability nemá smysl rozebírat, protože jsou v záporných hodnotách.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) je 0,63 bodu a ukazatel běžné likvidity (current ratio) je 0,7 bodů. Obě hodnoty jsou již fragilní. Když by šla společnost teoreticky do likvidace, stále by spousta závazků nebyla zaplacena.

Fragilita a antifragilita jsou protipóly. V ekonomii je v podstatě zavedl Nassim Nicholas Taleb, který problematiku antifragility rozebral ve stejnojmenné knížce. Pokud jsou fundamentální atributy společnosti fragilní, v případě problémů, jsou investice investorů (držené akcie) též fragilní.

Novavax má jenom v hotovosti 579 milionů dolarů. Celkový kapitál společnosti je pořád záporný, -717 milionů dolarů.

Celkový dluh dosahuje 280,64 milionů dolarů, čistý dluh představuje -298,29 milionů dolarů, což je přebytek likvidity v dané částce.

Technická analýza akcie Novavax

Jak jsem psal hned v úvodu, akcie Novavax jsou doslova jako na horské dráze. Na začátku roku 2021 činila cen těchto akcií více jak 330 dolarů. Nyní jsme pod 5 dolary za akcii. To je v relativních číslech ztráta více jak 98 %. Pro trpělivé je to však potenciální příležitost, protože kurz akcie Novavax opakuje strmé růsty a poklesy vskutku pravidelně, což vyplývá i z přiloženého grafu. Když se historické vzorce zopakují, je zde potenciál na zhodnocení ve výši tisíců procent.

Graf akcie Novavax
Týdenní graf akcie Novavax od roku 2000 do března 2024. Zdroj: LYNX+ (26. 3. 2024)

Z technického hlediska jsou proto akcie Novavax velmi zajímavé. Držíme se na historicky silném supportním pásmu, který se rozprostírá kolem 9 dolarů. Je to ovšem vcelku široké pásmo, takže lze pořád tvrdit, že „sedíme“ na podpoře. Každopádně jsme od této úrovně měli za předešlých 20 let hodně agresivních odrazů.

Musím ovšem podotknout, že akcie Novavax mohou před odrazem zůstat na stejných cenách klidně roky. To už poté nezní tolik lákavě. Je proto třeba chápat, že jde o obchod založený na technice trhu. Jelikož nevíme, jak se přesně bude vyvíjet fundament, který momentálně není dobrý.

Loading ...
Název společnosti Symbol Tržní kapitalizace (v mld. USD) Zavírací cena předchozího dne Den Týd. Měs. Půl roku 1 rok 5 let
Novavax NVAX 1,83 14,40 -9,65 % 46,51 % 227,71 % 128,25 % 81,96 % 120,51 %
Graf akcie Novavax
Týdenní graf akcie Novavax od roku 2020 do března 2024. Zdroj: LYNX+ (26. 3. 2024)

Když se trhu podaří odraz nahoru, první cílová cena je kolem 159 dolarů. Na zmíněné úrovni docházelo k mnoha silným kurzovým obratům.

Závěrem: Pro technické obchodníky je zde příležitost

Pro technické obchodníky jsou akcie Novavax ideální, protože se cena vrátila na cenovou úroveň, ze které se historicky podařilo mnohokrát agresivně odrazit. Což s sebou neslo velké výnosy. Je třeba ale chápat, že na těchto úrovních může kurz akcie Novavax zůstat ještě dlouho. Když však existuje možnost se svézt na rostoucí vlně, proč toho nevyužít?

Podobná situace je takřka u všech výrobců vakcín proti Covid, kam patří Pfizer/BioNTech a Moderna. Když udeřil Covid, akcie těchto společností strmě posilovaly. Jakmile se situace uklidnila, není o zmíněné tituly takový zájem. Což je zase z kontrariánského hlediska možné považovat za příležitost.

Podotýkám ovšem, že ryze pro hodnotové investory akcie Novavax nejsou určené. Není to fundamentálně dobrý byznys. Leč šance na zobchodování techniky trhu tu je.

Přečtěte si také:

Použité zdroje:

CNBC: Novavax stock falls 20% as vaccine maker misses quarterly estimates, sees sluggish 2024 sales (26.03.2024); www.cnbc.com/2024/02/28/novavax-nvax-earnings-report-q4-2023.html

Seekingalpha: Novavax falls as Q4 results and 2024 outlook disappoint (26.03.2024); www.seekingalpha.com/news/4073022-novavax-stock-falls-q4-results-disappoint?

CNBC: Novavax stock jumps after company settles dispute over canceled Covid vaccine purchase (26.03.2024); www.cnbc.com/2024/02/22/novavax-to-settle-gavi-arbitration-over-canceled-covid-shot-purchase.html

Seekingalpha: FDA experts recommend changes to flu shots (26.03.2024); www.seekingalpha.com/news/4077314-fda-experts-recommend-changes-flu-shots?

Seekingalpha: Another update to COVID shots expected this year, CDC chief says (26.03.2024); www.seekingalpha.com/news/4075911-another-update-covid-shots-expected-this-year?

Seekingalpha: CDC panel recommends COVID-19 booster shots for seniors (26.03.2024); www.seekingalpha.com/news/4073591-cdc-panel-recommends-covid-19-booster-shots-for-seniors?

Seekingalpha: Nasdaq, S&P, Dow end lower a day ahead of key inflation data (26.03.2024); www.seekingalpha.com/news/4073267-stock-market-news-today-nasdaq-sp500-dow-jones-bitcoin?

Seekingalpha: Novavax-backed malaria vaccine shows 75% efficacy (26.03.2024); www.seekingalpha.com/news/4062219-novavax-backed-malaria-shot-shows-75-efficacy?

Profituje z klesajících cen

Akciový trh nejde vždy nahoru. Období se zvýšenou volatilitou a poklesem cen se objevují často. Investiční účet prostřednictvím LYNX vám umožní vedle nákupu akcií také spekulovat na pokles trhu a otevírat krátké pozice (prodej na krátko). Zjistěte více na: Short selling

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart