Je čas nakoupit akcie PayPal? Firma je na tom lépe než v roce 2017

Autor: Jaroslav Jarolím

V tomto článku:

PayPal
ISIN: US70450Y1038
|
Symbol: PYPL --- %

---
USD
---% (1D)
Týd. ---
Měs. ---
1 rok ---
Přejít na PayPal Akcie

Logo společnosti PayPal
Akcie PayPal se nyní obchodují přibližně 81 % od svého historického maxima. Navíc za ceny jako v roce 2017, kdy bylo hospodářství firmy jenom z části tak silné jako nyní.Jedná se o příležitost, jak nakoupit tyto akcie z technologického sektoru se slevou?

Poznejte aktuální novinky o společnosti PayPal, včetně rozboru grafu a hospodářských výsledků. Pokud hledáte brokera pro obchodování akcií, klikněte zde.

Boj s inflací není u konce, investoři se musí mít na pozoru

Vzhledem k tomu, že preferuji makro-fundamentalistický přístup k investování, prvně se podíváme na nová inflační data, která nejsou zrovna příznivá. Jelikož je inflace stále tzv. sticky. Často zmiňovaný anglický pojem přirovnávám ke žvýkačce na botě, kterou není zrovna lehké sundat. Pokud inflace nepůjde postupně k cílovým 2 %, hrozí, že úrokové sazby zůstanou výš opravdu mnohem déle, než většina z nás předtím předpokládala.

Makro-fundamentalistický přístup se ještě přezdívá „shora dolů“, protože takový investor začíná u celkové reálné ekonomiky a postupně se propracovává ke konkrétním oborům a poté teprve k samotné akcii. Druhý přístup je mikro-fundamentalistický, který makroekonomickou rovinu ze své podstaty víceméně ignoruje.

Jádrová složka inflace se ve Spojených státech (CPI) nikam neposunula, což znamená meziroční tempo 3,9 %. Celková inflace je stále nad 3 % (3,1 %), kde se drží od začátku léta minulého roku. Uvedená data nám potvrzují, že klesající tendence se vyčerpala, a proto hrozí potenciální znovu zrychlení tempa růstu cenové hladiny. To by obecně vzato nebylo pro trhy nijak příznivé. Muselo by dojít ke korekci v původně velmi optimistických očekávání.

Celková a jádrová inflace v USA.
Celková a jádrová inflace v USA. Zdroj: cnbc.com (20. 2. 2024)

Osobně očekávám, že k znovu zrychlení v inflaci mírně dojde. Respektive je to jeden ze základních scénářů, se kterými kalkuluji. Proto mám dostatečně velkou likvidní rezervu, za kterou budu schopen případně nakupovat, když přijdou kurzové slevy. Podotýkám, že je nesmysl být zcela v hotovosti a čekat takto na něco, co nemusí třeba vůbec přijít.

Myslím si, že je lepší postupně investovat do vybraných titulů a sektorů a mít vedle toho připravenou likviditu, za kterou můžete v případě potřeby hned nakupovat. Proto se domnívám, že je rozumné držet alespoň 20 % portfolia v něčem velmi likvidním, co můžete okamžitě prodat a za získanou hotovost investovat do levnějších akcií.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Vydrží vyšší úrokové sazby po delší dobu?

V přiloženém grafu máme tři inflační vlny ze 70. let. Jestli začne tempo inflace v následujících měsících zase znatelně růst, Fed bude muset podle toho jednat. Jelikož by se zvýšila pravděpodobnost druhé inflační vlny (jako v 70. letech), což znamená restriktivní úroveň úrokových sazeb po mnohem delší dobu. Čili to neimplikuje vyloženě další růst úrokových sazeb, ale v takovém případě by v letošním roce sazby dolů nešly. A to by se dle mého negativně propsalo do tržních kurzů. 

Tři inflační vlny v 70. letech v USA.
Tři inflační vlny v 70. letech v USA. Zdroj: linkedin.com (20. 2. 2024)

Nová inflační data jsou podstatě jenom potvrzení, že v březnu úrokové sazby dolů nepůjdou. A podle mě ani v květnu. Což potvrzuje i očekávání trhu. Trh v letošním roce počítá s prvním uvolněním až v červnu. Celkově tedy 4násobný pokles pro letošní rok. To je dost velký rozdíl oproti 6násobnému snížení, které si trh pro aktuální rok ještě nedávno maloval. Přesto jsou podle mě však trhy pořád hrozně silné, protože se první uvolnění akorát o pár měsíců oddaluje. Jelikož na následujících 12 měsíců trh stejně propisuje 5násobný pokles, nedávno ještě 6násobný pokles.

Odhad trhu o vývoji úrokových sazeb dle Fed Watch
Odhad trhu o vývoji úrokových sazeb dle Fed Watch. Zdroj: cmegroup.com (20. 2. 2024)

Původní očekávání trhu bylo tolik optimistické, protože americká centrální banka po prosincovém zasedání znatelně změnila sovu rétoriku. Když bych to měl hodně zestručnit, hledají důvod, proč by měli jít se sazbami dolů. Předtím však fundamentálně odmítali jakoukoliv možnost, že úrokové sazby v dohledné době klesnou. Trh ale přesto propisoval dvojnásobný pokles v sazbách, než počítal výhled Federálního rezervního systému.

V tomto ohledu došlo k revizi, ale když se podíváme na ceny akcií, zas tolik se toho nezměnilo. Jak je to možné? Domnívám se, že je výhled pro americkou ekonomiku pořád slibný. Převažuje názor, že přijde akorát měkké přistání. Což je ovšem pojem, který není žádnou autoritou kodifikovaný. Proto jsou interpretace dost často velmi rozdílné.

Akcie PayPal: Firma představuje strategický plán

Akcie PayPal čelily silnějšímu prodejnímu tlaku poté, co společnost předpověděla pro rok 2024 nerostoucí upravený zisk. To investory dle mého názoru zklamalo, protože zřejmě doufali, že nově jmenovaný generální ředitel společnosti znovu rozdmýchá její růst. Podotýkám však, že výsledky za poslední kvartál byly velmi dobré. Proč tedy trh reagoval poklesem?

Odpovědí je dle mého očekávání investorů. Kurzy akcií zahrnují agregované předpovědi tržních účastníků o budoucích hospodářských výsledcích. Když proto společnost zveřejnění odhad, který nepočítá s růstem, okamžitě to sníží očekávání ohledně růstu byznysu. Vlastně investoři nakupují dle „očekávání na druhou“. To znamená, že počítáte s tím, že v kurzech je již propsáno očekávání, ale vy předpokládáte, že to bude ještě lepší (jelikož víte víc než ostatní). To se potvrdí tehdy, když se objeví nové informace, které vyšší růst zisku ospravedlní. Jak často říkám, burza má prostě svou vlastní logiku.

Na konferenčním hovoru po oznámení výsledků generální ředitel Alex Chriss představil strategický plán, jak společnost zefektivnit v jejím úsilí o ziskový růst a také snížit tlak na její akcie. Akcie PayPal měly totiž v roce 2023 jednu z nejhorších výkonností v rámci indexu Nasdaq 100.

PayPal se potýká i s poklesem celkových uživatelů. I když objemy plateb na PayPal překročily 400 milionů dolarů, organický růst počtu uživatelů je pro byznys společnosti opravdu klíčový.

Platební objemy na Paypal.
Objemy plateb na Paypal. Zdroj: seekingalpha.com (20. 2. 2024)

Analytici z Wall Street uvedli, že nový výhled bude krátkodobě tlačit akcie PayPal dolů. Nicméně nové kroky vedení společnosti by časem měly přinést ovoce a prospět hospodářství. Podle nich je jasné, že rok 2024 bude spíše přechodným rokem.

Akcie PayPal se obchodují za forwardové P/E 11,64 bodů. Forwardový ukazatel spočívá v tom, že se současná cena akcií porovnává s očekávanými zisky. Nikoliv s těmi, které společnost reálně dosáhla v minulých obdobích.

PayPal také uvedl, že již nebude poskytovat roční předpověď tržeb. To je odchylka od běžné praxe a příliš to nepomáhá v budování důvěry. Dle společnosti prognóza na rok 2024 zahrnuje minimální příspěvek ze strany nových inovací, které nedávno představili. Prý chtějí vidět reálné výsledky, než to zakomponují do svého finančního výhledu.

Akcie PayPal: Ratingy analytiků

Analytik společnosti Truist Andrew Jeffrey po zveřejnění výsledků za čtvrtý kvartál nezměnil své doporučení „koupit“ pro akcie PayPal. Přestože očekával, že komentář firmy pro rok 2024 rozruší spoustu investorů. Upozorňuje však na to, že společnost má výhodnou pozici v oblasti e-commerce. Přestože čelí zvýšené konkurenci, PayPal pokračuje v růstu zhruba v souladu s nízkým dvojciferným procentním růstem e-commerce.

To odráží loajalitu jádrových zákazníků. Vidí také pro společnost potenciál zvýšit tržní podíl. Jelikož se vedení zaměřuje na nové produkty.

Dominick Gabriele ze společnosti Oppenheimer, který má pro akcie hodnocení „perform“, má zdrženlivější názor. Nelze prý PayPalu vyčítat ušetřené náklady a jejich využití pro reinvestice do podnikání. Leč pro investory jsou v současné době ve sféře plateb jednoduše lepší příležitosti.

Analytik BTIG Andrew Harte si ponechal neutrální hodnocení PayPal akcie. Dle jeho slov jsou plány společnosti za účelem dosažení udržitelného a ziskového růstu nejisté. Pokud však budou úspěšné, očekává, že bude trvat dlouho, než se to projeví.

Hodnocení SA Quant na akcie PayPal je „koupit“, stejně jako průměrné hodnocení analytiků Wall Street.

Akcie PayPal: Společnost propustí dalších 9 % zaměstnanců

PayPal propustí 9 % své celosvětové pracovní síly, což je přibližně 2500 pracovních míst. Oznámil to generální ředitel Alex Chriss. Snížení počtu pracovních míst se dotkne jak stávajících pozic, tak dokonce i pracovních míst, které PayPal pouze plánoval obsadit. Propouštění se uskuteční v průběhu roku.

“V rámci naší organizace musíme více soustředit úsilí a zefektivnit procesy, nasadit automatizaci a konsolidovat naši technologii, abychom snížili náklady. PayPal bude nadále investovat do oblastí podnikání, o kterých věříme, že vytvoří a urychlí růst.”

Alex Chriss, generální ředitel PayPal

PayPal oznámil iniciativu v oblasti funkcí umělé inteligence. Jednalo se o první významné oznámení pod vedením nového CEO. Ten se stal generálním ředitelem v září po přechodu z Intuit, což je finanční technologická společnost. Funkce AI zahrnují například rychlejší platby a doporučení pro spotřebitele. Chriss to označil za začátek další kapitoly společnosti PayPal.

PayPal přináší několik AI inovací

Společnost PayPal v letošním roce uvede hned několik inovací, které budou poháněny AI. Minulý měsíc PayPal oznámil, že spouští nové produkty řízené umělou inteligencí. Připojuje se tak k firmám, které se snaží využít nadšení investorů pro AI.

PayPal má v plánu vylepšit svůj proces placení, kde má AI pomoci k odstranění různých překážek, jako jsou například výzvy k zadání hesla. Fastlane od PayPal má nabídnout placení jedním kliknutím, kterou mohou obchodníci nabízet.

Uvedená inovace odstraní potřebu zadávání uživatelského jména nebo hesla, Dokonce nemá být zapotřebí zadávat jakékoliv osobní informace. Další inovací jsou inteligentní účtenky. Inteligentní účtenky umožní uživatelům sledovat jejich nákupy. Obchodníci mohou také do účtenek zahrnout personalizovaná doporučení a nabídky odměn poháněné AI.

Jinou inovací je pokročilá platforma nabídek PayPal. Nová platforma poskytne obchodníkům vhledy do toho, co spotřebitelé na internetu nakupují. Respektive má jít asi o mapování spotřebitelského chování. Pomocí AI mohou obchodníci těžit z organizování a analýzy dat. To jim umožní přizpůsobit nabídky způsobem, aby to lépe odpovídalo spotřebitelským preferencím.

Další funkcí je CashPass, která poskytne zákazníkům přístup k nabídkám cash-back od obchodníků. Ty budou personalizovány pomocí AI. Partnery pro spuštění CashPassu už jsou Walmart, eBay, Ticketmaster a Uber.

Poslední novinkou mají být vylepšené profily podniků na Venmo. Tato změna pomůže malým podnikům zlepšit jejich vyhledávání přidáním možností odběru, hodnocení profilů a schopnost nabízet akce v jejich profilech. To by mohlo spotřebitelům pomoci najít místní malé podniky.

Společnost PayPal se těmito kroky vydává na cestu k oživení očekávaného růstu. Na začátku minulého roku společnost zahájila mnohaletou cestu za vyšší efektivitu. Součástí toho bylo propouštění a restrukturalizace, aby se zdroje soustředily na inovace s vysokým potenciálem růstu. Jako je možnost „kup teď, zaplať později“.

Fundamentální analýza akcie PayPal

Kvartální výsledky

Výnos společnosti PayPal za poslední kvartál meziročně vzrostl o 11 %, na něco málo přes 8 miliard dolarů. Jde tak o nejsilnější dosažený výsledek v historii společnosti. Navíc se PayPal těší ze stabilního růstu. Provozní výnos meziročně posílil o 27,22 % na 1,42 miliardy dolarů. Provozní náklady jsou ve výši 1,79 miliardy dolarů, což se nijak nevymyká.

Výnos akcie PayPal
Výnos akcie PayPal. Zdroj: macrotrends.net (20. 2. 2024)

Čistý zisk meziročně vzrostl o horentních 52,23 % na 1,4 miliardy dolarů. Zisk na akcii je potom 1,29 dolarů. EBITDA vzrostla o 16,7 % na 1,68 miliardy dolarů. Dosažené volné cash flow je skvělých 2,47 miliardy dolarů, což je růst o 147 %. Pro představu, PayPal akcie se nyní obchodují za stejně ceny jako v roce 2017, kdy společnost generovala volné peněžní toky v rozmezí 600 až 850 milionů dolarů. Tehdejší zisky byly též jenom zlomkem toho, čeho nyní dosahují.

Čistý zisk akcie PayPal.
Čistý zisk akcie PayPal. Zdroj: macrotrends.net (20. 2. 2024)

Price to cash flow je u akcie PayPal 13,36 bodů. Price to free cash flow k poslednímu kvartálu činilo přes 15 bodů. Price to earnings je nyní 15,5 bodů, což znamená, že PayPal akcie se obchodují za více jak 15násobek zisku. Všechny poměry jsou pro investory, co hledají levné akcie, velmi příznivé. V tom historickém kontextu jsou akcie PayPal lidově řečeno za hubičku.

P/E akcie PayPal
P/E akcie PayPal. Zdroj: macrotrends.net (20. 2. 2024)

Hrubá marže dosahuje skoro 40 %. Provozní marže je na solidních 17,7 %. Nejvyšší za sedm sledovaných kvartálů. Zatímco čistá marže je 17,5 %, kde platí to samé. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je na 20,5 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) je 16,6 %. Oba poměry jsou za sledovaná čtvrtletí nejvyšší.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) a ukazatel běžné likvidity (current ratio) činí 1,29 bodů. Oba poměry jsou tudíž spíše u spodní hranice robustních hodnot. Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E je 0,55 bodů a za sledované kvartály se příliš nemění.

PayPal má v hotovosti přes 9 miliard dolarů. V krátkodobých (likvidních) investicích skoro 5 miliard dolarů. Vzhledem k tomu, že celkový dluh dosahuje 11,49 miliardy dolarů, čistý dluh představuje -2,57 miliardy dolarů. To znamená přebytek likvidity v této částce. Nominálně jsou hodnoty slušné, ale přebytek likvidity je znatelně pod průměrem.

Cash on hand akcie PayPal.
Cash on hand akcie PayPal. Zdroj: macrotrends.net (20. 2. 2024)

Technická analýza akcie PayPal

Jak bylo řečeno již v úvodu, PayPal akcie se z technického hlediska obchodují s ohromnou slevou. Od historického maxima se kurz titulů propadl o zhruba 84 %. Tedy na ceny lehce nad 50 dolary, za což se akcie PayPal naposledy obchodovaly na začátku roku 2017. Kurz se poté vyšplhal až k rezistenci, která se rozprostírá kolem 70,83 dolarů. Poté se kurz stáhl zpátky k cenovému supportu okolo 58 dolarů.

Loading ...
Název společnosti Symbol Tržní kapitalizace (v mld. USD) Zavírací cena předchozího dne Den Týd. Měs. Půl roku 1 rok 5 let
PayPal PYPL 62,73 59,99 0,44 % 1,04 % -6,96 % -1,21 % -14,67 % -50,05 %
Graf akcie PayPal
Týdenní graf akcie PayPal od poloviny roku 2016 do února 2024. Zdroj: LYNX+ (20. 2. 2024)

Akcie PayPal mají za sebou hodně těžký medvědí trh a pořád ještě není vyhráno. Volatilita je sice na minimu a trh vytváří obratový pattern, ale to není jistota, že se cena dočká oživení. Kurz jde ovšem směrem toho nejmenšího odporu a pokud je prodejní tlak vyčerpaný, můžeme se časem dočkat růstu kurzu. Musí tomu však napovídat i fundament podpořený očekávaným růstem byznysu.

Závěrem: Akcie PayPal patří mezi levné technologické tituly

Akcie PayPal jsou, podle mého názoru, z technického a fundamentálního hlediska vskutku levné. Když se podíváme na základní ukazatele, zjistíme, že je na tom společnost mnohonásobně lépe, než tomu bylo v roce 2017. Ať je to prismatem obratu, čistého zisku nebo volného cash flow. Valuační poměry také říkají, že se titul z dlouhodobého hlediska obchoduje za nízké ceny.

Přesto se titul obchoduje za totožné ceny jako v roce 2017. Osobně se domnívám, že se trh v tuto chvíli mýlí a časem akcie PayPal ocení mnohem lépe. Jenomže to nemusí být hned. Investoři totiž většinou nenakupují podle historických výsledků, i když jsou to relativně čerstvá čísla. Snaží se dle mého spíše koukat do budoucnosti, ale to musí mít nějaké opodstatnění. Já si myslím, že se nové informace, které růst opodstatní, časem objeví.

Přečtěte si také:

Použité zdroje:

Editorial credit: Sundry Photography / Shutterstock.com

CNBC: Prices rose more than expected in January as inflation won’t go away (20.02.2024); www.cnbc.com/2024/02/13/cpi-inflation-january-2024-consumer-prices-rose-0point3percent-in-january-more-than-expected-as-the-annual-rate-moved-to-3point1percent.html

CNBC: PayPal will cut about 2,500 jobs, or 9% of global workforce (20.02.2024); www.cnbc.com/2024/01/30/paypal-will-cut-about-2500-jobs-or-9percent-of-global-workforce.html

Insider Intelligence: Our 2024 prediction comes true with PayPal’s latest feature launch, including AI-powered product recommendations (20.02.2024); insiderintelligence.com/content/our-2024-prediction-comes-true-with-paypal-s-latest-feature-launch-including-ai-powered-product-recommendations

Reuters: PayPal tumbles as flat profit growth forecast in 2024 clouds strategy shift (20.02.2024); www.reuters.com/technology/paypal-shares-fall-2024-forecast-clouds-promise-turning-leaner-more-profitable-2024-02-08/

Seekingalpha: PayPal stock skids down 11% as company navigates a ‘transition’ year (20.02.2024); www.seekingalpha.com/news/4064748-paypal-stock-skids-down-11-as-company-navigates-a-transition-year?

Seekingalpha: PayPal Q4 earnings beat, but active accounts slip; guidance disappoints (20.02.2024); www.seekingalpha.com/news/4064209-paypal-q4-earnings-beat-but-active-accounts-slip-guidance-disappoints?

Seekingalpha: PayPal in charts: Total payment volume climbs 15% from last year (20.02.2024); www.seekingalpha.com/news/4064250-paypal-in-charts-total-payment-volume-climbs-15-from-last-year?

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker