Akcie týdne: Rheinmetall akcie
Akcie Rheinmetall spadají do zbrojního průmyslu a v posledních pár letech opravdu dramaticky posílily. Investoři se navíc mohou těšit i z lepší dividendy. Jaké okolnosti stojí za tímto velkým růstem a poroste titul i nadále?

Poznejte hospodářské výsledky a klíčové novinky související se společností Rheinmetall. Pokud hledáte brokera pro obchodování akcií, klikněte zde.

Krátce o společnosti Rheinmetall

Rheinmetall je německý koncern, který spadá do automotive a zbrojního průmyslu. Společnost má sídlo v Düsseldorfu. Skupina Rheinmetall byla 20. března 2023 zařazena do německého akciového indexu DAX. Firma je pátým největším výrobcem zbraní v Evropě a vyrábí různá obrněná pásová i kolová bojová vozidla a transportéry.

Společnost má dlouhou historii, která spadá až do konce 19. století. Ačkoliv Rheinmetall dle mého názoru moc lidí nezná, domnívám se, že skoro každý zná její produkty. Mezi nejznámější patří MG 34 (pěchotní kulomet) z 2. světové války, bojové vozidlo pěchoty Marder nebo těžké tanky Leopard.

Rheinmetall je i jeden z největších světových výrobců dělostřeleckých a tankových granátů. V únoru představili plány na zvýšení výroby 155 mm dělostřeleckých granátů, což je standardní kalibr používaný zeměmi NATO. A to na 1,1 milionu do roku 2027.

Firma uvedla, že její objem nevyřízených objednávek v prvním čtvrtletí vzrostl o 43 % na 40,2 miliardy eur. Potvrdila také svůj výhled tržeb na rok 2024 kolem 10 miliard eur.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Akcie Rheinmetall: Nárůst zisků o 60 %

Zbrojařská skupina Rheinmetall reportovala 60% nárůst zisku za první čtvrtletí. A to díky výrobě tanků Leopard, který těží z boomu výdajů na obranu. Zisk společnosti byl však pod odhady analytiků, a proto akcie Rheinmetall klesly o několik procent. Od reportu titul stagnuje.

Analytici z Berenbergu přisuzují tento pokles zpožděným dodávkám munice a nákladních vozidel, které by podle jejich názoru mohly být dohnány ve druhé polovině roku 2024.

Vzhledem k tomu, že západní vlády posilují své vojenské kapacity a doplňují zásoby po dodání značného množství zbraní do Kyjeva, tak akcie Rheinmetall od začátku války strmě posilují. Díky čemuž se tržní hodnota společnosti více než zčtyřnásobila. A to díky prudkému nárůstu zakázek.

Výrobci zbraní obvykle mají výraznou sezónnost svého podnikání, protože jejich hlavními zákazníky jsou vlády, které mají tendenci platit se zpožděním kvůli zdlouhavým zadávacím postupům.

Finanční ředitelka Rheinmetallu Dagmar Steinertová řekla v konferenčním hovoru, že více než 40 % ročních tržeb se očekává ve čtvrtém čtvrtletí. Potvrdila i prognózu tržeb na rok 2024 na úrovni kolem 10 miliard eur. Ačkoli čtvrtletní provozní zisk a tržby firmy byly o 6 % pod tržními odhady společnosti. Steinertová zopakovala, že Rheinmetall je otevřen dalším akvizicím, četně akvizic ve Spojených státech.

Generální ředitel společnosti Armin Papperger očekává, že získá zakázky až ve výši jedné třetiny z celkových 100 miliard eur (108 miliard dolarů) ze speciálního obranného fondu. Ten Německo zavedlo krátce po ruské invazi v roce 2022. Na otázku o možném vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách v USA Armin Papperger řekl, že očekává, že Washington dá jasně najevo, že Evropa musí „dospět“ a více investovat do bezpečnosti.

Akcie Rheinmetall: Zisky vzrostly o 60 %

Za první čtvrtletí vzrostly tržby Rheinmetall o 16 % na 1,58 miliardy eur, zatímco zisky vzrostly o 60 % na 134 milionů eur. To naznačuje výrazné zvýšení marže z 6,1 % na 8,5 %. Je důležité i poznamenat, že nedivizní náklady výrazně poklesly. To je způsobeno zlepšením výsledků joint venture s 4iG, která se zaměřuje na IT služby.

Dále společnost zavedla vylepšené postupy pro udržení určitých nákladových položek na úrovni segmentů a došlo ke kapitálovému zisku ve výši 4 milionů eur z prodeje akcií ve společnosti Shriram.

Během prvního čtvrtletí se tržby v segmentu vozidel zvýšily o 6,7 %. Tržby v segmentu zbraní a munice vzrostly o 70 % na 362 milionů eur a provozní výsledek se zvýšil téměř o 130 % na 53 milionů eur. Významná část růstu tržeb, konkrétně 100 milionů eur, pocházela z Expal, kterou Rheinmetall získal v srpnu 2023.

Tržby v segmentu elektronických řešení vzrostly o 26,1 % na 287 milionů eur s růstem provozních výsledků o 40,3 %. Tržby byly taženy prodejem Skyranger Air Defense. Skyranger je mobilní protiletadlový kanón s integrovaným radarovým sledovačem. Tržby dále podpořily prodeje bojového vozidla pěchoty Puma.

Tržby v segmentu energetických systémů, který zahrnuje civilní aktivity Rheinmetallu, byly stabilní. Přesto se provozní výsledky ze segmentu zlepšily o 30 % díky produktové skladbě a příjmům z joint venture.

Růst tržeb a zisků ukazuje silnou poptávku po zbraních. A to především z Německa a Ukrajiny. Avšak také od členů NATO, což umožňuje lepší absorpci fixních nákladů. To znamená lepší využití provozní páky. Je třeba i dodat, že Rheinmetall byl pokutován částkou 13 milionů eur za zatajování a poskytování neúplných a zavádějících informací.

Pro rok 2024 Rheinmetall potvrzuje svůj výhled tržeb na 10 miliard eur s maržemi 14 % až 15 %, což implikuje provozní výsledek 1,4 miliardy až 1,5 miliardy eur a volné cash flow 560 milionů až 600 milionů eur.

Nárůst objemu zakázek vzrostl na 40,1 miliardy eur, což znamená více než 40% růst. Vzhledem k tomuto objemu zakázek také nutně dochází k expanzi výrobních kapacit. Jedná se například o nový závod ve Weez, rozšíření práškové továrny a akvizice v Automecanica v Rumunsku. Také jde o kapacity pro výrobu munice, které budou zprovozněny prostřednictvím závodu v Litvě.

Uvedené expanze kapacit ukazují, že poptávka je stále vyšší než to, co může Rheinmetall poskytnout. Zároveň expanze naznačuje, že Rheinmetall očekává, že současné vysoké úrovně poptávky tu zůstanou na několik let dopředu.

Akcie Rheinmetallu proto zůstávají atraktivní, i když jejich cena v předešlých letech dramaticky vzrostla. Neexistují totiž indicie, že by trend zbrojení najednou utichl. Dokud poptávka stále převyšuje schopnost společnosti dodávat své produkty, pro Rheinmetall dle mého existuje významný růstový potenciál.

Rheinmetall obdržel zakázku za 300 milionů eur

Výrobce zbraní Rheinmetall oznámil, že obdržel zakázku od nespecifikovaného zákazníka z NATO (členský stát) na dodávku dělostřelecké munice. Hodnota zakázky je téměř 300 milionů eur (324 milionů dolarů) a zahrnuje několik desítek tisíc dělostřeleckých granátů a několik set tisíc modulů nábojových náplní, uvedl Rheinmetall.

Munice má být dodána mezi lety 2024 a 2028. Země nebyla upřesněna. Rheinmetall uvedl, že zakázka a další nedávno přijaté objednávky vyplývají z potřeby států doplnit zásoby munice, které byly nasměrovány na pomoc Ukrajině.

Akcie Rheinmetal ponesou větší dividendové výnosy

Rheinmetall v dubnu oznámil, že zvýší svou dividendu z loňských 5,7 euro. To znamená roční dividendový výnos ve výši zhruba 1 %. Vzhledem k aktuální ceně akcií, jde dle mého o průměr v tomto odvětví.

Zatímco dividendový výnos je pro investory určitě důležitý, je také podstatně zvážit velké pohyby ceny akcií, protože ty obecně převažují nad zisky z dividend. Jelikož akcie jsou hlavně o těch kapitálových výnosech. Což v současnosti pro držitele akcií Rheinmetallu platí podle mého názoru dvojnásob.

Investoři se však mohou těšit z toho, že se cena akcií Rheinmetallu za poslední 3 měsíce zvýšila o cca 55 %. To je také důvod, proč v relativním vyjádření činí dividendový výnos jenom 1 %. Přestože absolutně dividenda vzrostla. Akcie Rheinmetall jsou totiž běžně i o té dividendě. Nicméně vzhledem k dramatickému kurzovému růstu, se stala dividenda zanedbatelnou složkou běžného výnosu akcie Rheinmetall.

V letech 2019 až 2023 činil dividendový výnos 2-3 %. Vyjma roku 2021, kdy dosahoval až skoro 4 %. Vidíme proto, že dividenda nebyla rozhodně malá.

Slušné dividendové výnosy jsou skvělé, ale akcionářům pomáhají pouze tehdy, když je výplata udržitelná. Výplata Rheinmetallu má však silné krytí ze strany zisků. Před výplatou této dividendy měla společnost vše pohodlně pokryto jak peněžními toky, tak zisky. To znamená, že velká část jeho zisků je zadržována pro růst podniku.

Když společnosti nemají krytí ze zisku a z cash flow, mají tendenci rozpouštět hotovostní rezervy nebo v horším případě se dokonce zadlužovat. Příští rok se očekává růst EPS o horentních 182,9 %. Když se dividenda nezvýší, výplatní poměr by mohl být příští rok 18 %. V současnosti je výplatní poměr skoro 47 %. To je dle mého pořád ještě v tolerované normě.

Jsou společnosti, kde se toleruje i mnohem vyšší výplatní poměr. Když má již tak dost velké rezervy a zároveň neplánuje větší investiční výdaje, je lepší, když jsou peníze nasměrovány zpátky k akcionářům.

Přestože má společnost dlouhou historii výplat dividend, byla alespoň jednou za posledních 10 let snížena. Nejnižší vyplacená dividenda se datuje do roku 2014, kdy činila 0,4 euro. V posledním fiskálním roce dosahovala 5,7 euro. V průměru tak společnost zvýšila své výplaty o přibližně 30 % za rok během 10letého období. Je skvělé vidět soustavný silný růst dividend, ale i jediné snížení může být znepokojující, jelikož může naznačovat, že výplatní politika je příliš optimistická.

Ještě je důležité posoudit, zda zisky na akcii rostou. Což do budoucna může indikovat rostoucí dividendu. Rheinmetall v posledních pěti letech zvyšuje své EPS o 13 % ročně. Společnost tím pádem vyplácí akcionářům přiměřené množství zisků a zároveň zvyšuje zisky slušným tempem. To je další faktor, který nám říká, že je dividendová politika společnosti udržitelná.

Je podstatně chápat, že společnosti s konzistentní dividendovou politikou získávají větší důvěru investorů než ty s nepravidelnou. Jde zkrátka o tu dlouhodobost, která obecně zvyšuje důvěru. Dividendové akcie totiž podle mého názoru primárně nakupují dlouhodobí investoři, nikoliv krátkodobí spekulanti.

CEO Rheinmetall: Evropu čeká dekáda zbrojení

CEO Rheinmetall tvrdí, že Evropa bude potřebovat 10 let, než bude plně připravena se bránit. Dále uvedl, že zásoby munice jsou v současné době zcela nedostačující. Cílem Evropy má být výroba až 1,5 milionu granátů ročně. Uvedená tvrzení zazněly v únoru během návštěvy kancléře Olafa Scholze při slavnostním položení základního kamene pro nový velký výrobní závod na zbraně v Dolním Sasku.

Ceremoniálu se zúčastnili také ministr obrany Boris Pistorius a dánská premiérka Mette Frederiksen. Tvrzení přišla den poté, co výroky amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa vyvolaly v Evropě nové obavy. Favorit republikánské nominace mnohokrát uvedl, že nebude chránit členy NATO, kteří nedávají dohodnutá 2 % HDP na obranu.

Rheinmetall uvedl, že do nového výrobního závodu investuje více než 300 milionů dolarů. Očekává se, že závod bude nakonec vyrábět 200 000 dělostřeleckých granátů ročně.

Fundamentální analýza akcie Rheinmetall

Kvartální výsledky

Jak bylo již zmíněno výše, společnost Rheinmetall zaznamenala za první kvartál roku meziročně růst ve výnosech o 16 % na 1,58 miliardy eur. Provozní výnosy si na meziroční bázi polepšily o 30,4 % na 116 milionů eur. Provozní náklady jsou 186 milionů eur a náklady na prodané produkty 1,28 miliardy eur.

Výnosy akcie Rheinmetall.
Výnosy akcie Rheinmetall. Zdroj: macrotrends.net (28. 5. 2024)

Čistý zisk Rheinmetall meziročně klesl o 11 % na 48 milionů eur. EPS je 1 euro za akcii. Ze sledovaných období jde o nejhorší hospodářský výsledek. V minulém kvartálu firma dosáhla až 324 milionů eur. Jak vyplývá z přiloženého grafu, jednotlivé kvartály jsou hodně variabilní. EBITDA je 207 milionů eur, růst o 36 %. Volné cash flow je záporné, -211 milionů eur. V minulém kvartálu dosahovalo 804 milionů eur.

Zisk akcie Rheinmetall.
Zisk akcie Rheinmetall. Zdroj: macrotrends.net (28. 5. 2024)

Price to cash flow je 35 bodů. Price to free cash flow nemá smysl počítat, když je volné cash flow záporné. Price to earnings akcie Rheinmetall je za poslední kvartál 44 bodů. Jde tak o jeden z nejvyšších multiplů v historii společnosti.

P/E akcie Rheinmetall.
P/E akcie Rheinmetall. Zdroj: macrotrends.net (28. 5. 2024)

Hrubá marže je za poslední kvartál 19,1 %. Provozní marže dosahuje 7,34 %. Čistá marže je 13,1 %. Hlavně čistá marže každý kvartál doslova skáče nahoru a dolů, což jsme viděli i v podobě čistého výsledku hospodaření.

Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) dosahuje 18,3 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) je 12,3 %. Hlavně ROE patří mezi nejlepší hodnoty ze sledovaných kvartálů a posledních sedm let.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) dosahuje 0,6 bodu a běžná likvidita (current ratio) představuje 1,31 bodů. Ukazatel pohotové likvidity indikuje fragilitu, zatímco běžná likvidita je na robustní úrovni.

V hotovosti společnost disponuje částkou 515 milionů eur. Vzhledem k tomu, že v krátkodobých investicích není nic, cash on hand je tedy těch 515 milionů eur. Celkový kapitál meziročně vzrostl o 13,8 % na 3,68 miliardy eur.

Celkový dluh dosahuje 1,79 miliardy eur, čistý dluh je 1,27 miliardy eur. V případě snahy splatit své dluhy dostupnou likviditou, pořád zbyde těch 1,27 miliardy eur.

Technická analýza akcie Rheinmetall

Jak bylo již řečeno, akcie Rheinmetall se v předešlých letech těšily z ohromného kurzového zisku. Jenom od ledna až února 2022 kurz titulu posílil o zhruba 600 %, což je za takový krátký čas vskutku enormní zhodnocení. Má to však i své nevýhody, protože při růstu kurzové dynamiky se trh může stát nevyzpytatelným. To znamenaná volatilitu, a tudíž nejistotu ohledně dalšího kurzového vývoje.

Loading ...
Název společnosti Symbol Tržní kapitalizace (v mld. USD) Zavírací cena předchozího dne Den Týd. Měs. Půl roku 1 rok 5 let
Rheinmetall RHM 22,31 512,20 -0,98 % -3,17 % -5,72 % 75,22 % 103,12 % 393,01 %
Dlouhodobý graf akcie Rheinmetall
Akcie Rheinmetall od poloviny roku 2017 až do května 2024. Zdroj: LYNX+ (28. 8. 2024)

Od počátku října si Rheinmetall akcie připsaly přes 150% zisk. Kurzový růst byl tím pádem už vertikální. Jak to u těchto technických struktur bývá, dlouho nevydrží a následný pokles může bolet, když do rozjetého vlaku investor vstoupí mezi posledními.

Na ceně 571 eur trh našel dosavadní historické maximum. V doprovodu velké volatility se vytvořily dvě technické oblasti a pattern v podobě symetrického trojúhelníku. Support je na úrovni 496 eur, kdežto rezistence je zřetelně na 558 eurech.

Na základě patternu lze usuzovat, že se trh připravuje na pokračující kurzový růst. Jelikož podobné útvary jsou pokládány za býčí. Nic ovšem není jisté a agresivní nedávné posílení indikuje větší riziko.

Závěrem: Akcie Rheinmetall mohou ještě růst

Akcie Rheinmetall mohou dle mého názoru určitě ještě růst. Očekávání ohledně růstu byznysu jsou kladná, kontext se podle mě zřejmě v dohledné době nezmění. Naopak lze očekávat, že poptávka po zbraních poroste. Nicméně z krátkodobého hlediska je třeba kalkulovat s tím, že trh je lidově řečeno přepálený. Leč i přepálený trh může pokračovat v zavedeném trendu.

Mimochodem, růst akcie Rheinmetall souvisí i s tématem, který opakovaně řešíme. A tou je inflace. Zbrojní výroba je totiž ze své podstaty v globálu velmi inflační. Jelikož cílem vyrobeného produktu je jednak sebedestrukce a jednak destrukce svého cíle.

Pokud investice do zbrojního průmyslu nejsou pro vás, nezapomeňte, že existují i jiné tituly, které z inflace budou těžit. Může jít například o těžaře průmyslových a drahých kovů, nebo sektor utilit.

Když si uvědomujete ekonomické a tržní vazby, přijdete na to, že lze pro investování volit různé cesty. A všechny mohou vést k dobrým výsledkům. Záleží proto čistě na individuálních preferencí investora.

Přečtěte si také:

Použité zdroje:

Editorial credit: Tobias Arhelger / Shutterstock.com

Seekingalpha: Rheinmetall: Here Is A Way To Capitalize On Reversal Of European Peace Dividend (27.05.2024); www.seekingalpha.com/article/4694759-rheinmetall-a-way-to-capitalize-on-reversal-of-european-peace-dividend

Reuters: Leopard tank maker Rheinmetall rides arms boom but shares dip on profit miss (27.05.2024); www.reuters.com/world/europe/

rheinmetall-q1-earnings-rise-thanks-arms-spending-boom-2024-05-14/

Reuters: Rheinmetall wins €300 million ammunition order from NATO state (27.05.2024); www.finance.yahoo.com/news/rheinmetall-wins-300-million-ammunition-101425445.html

Yahoo: Rheinmetall’s Shareholders Will Receive A Bigger Dividend Than Last Year (27.05.2024); www.finance.yahoo.com/news/rheinmetalls-etr-rhm-shareholders-receive-042454977.html

Seekingalpha: Rheinmetall: Stock Has Upside But Watch The Risk (27.05.2024); www.seekingalpha.com/article/4676599-rheinmetall-stock-has-upside-but-watch-the-risk

BBC: Europe needs a decade to build up arms stocks, says defence firm boss (27.05.2024); www.bbc.com/news/world-europe-68273449

Marketscreener: Leopard tank maker Rheinmetall’s profit rises on arms spending boom (27.05.2024); www.marketscreener.com/quote/stock/

RHEINMETALL-AG-436527/news/Leopard-tank-maker-Rheinmetall-s-profit-rises-on-arms-spending-boom-46712703/

LYNX – partner Interactive Brokers v ČR

Máte Máte zájem o investiční účet u Interactive Brokers? Pak spojte výhody obchodování u IB s výhodami investičního účtu prostřednictvím LYNX. Porovnejte naše služby a využijte podpory v českém jazyce. Zjistěte více na: Interactive Brokers

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart