Akcie Rivian
Akcie Rivian spadají do segmentu elektromobility. Výrobce elektroautomobilů měl IPO ke konci roku 2021. Firmu Rivian si krátce představíme a podíváme se na aktuální výsledky za druhé čtvrtletí roku 2023. Nebude chybět ani rozbor cenového grafu Rivian akcie.

Poznejte vše důležité o tomto výrobci elektroautomobilů. Pokud hledáte brokera pro obchodování akcií, klikněte zde.

Rivian: Představení společnosti

Rivian Automotive je americký výrobce elektrických vozidel. Společnost byla založená v roce 2009. Rivian vyrábí elektrické sportovní užitkové vozy a nákladní automobily na platformě. Elektrický dodávkový vůz (Rivian EDV) se také vyrábí v rámci partnerství s firmou Amazon. Rivian začal s dodávkami svého nákladního automobilu R1T na konci roku 2021. Společnost také plánuje vybudovat svou exkluzivní nabíjecí síť v USA a Kanadě do konce roku 2023.

Kde Rivian sídlí?

Rivian má sídlo v Irvine v Kalifornii. Výrobní závod je v Normal v Illinois a další zařízení v Palo Alto v Kalifornii, Carsonu v Kalifornii, Plymouthu v Michiganu, Vancouveru v Britské Kolumbii, Wittmannu v Arizoně a Wokingu v Anglii. Rivian má však v plánu postavit další továrnu v hodnotě 5 miliard USD v Georgii.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Akcie Rivian: IPO proběhlo v roce 2021

Společnost je veřejně obchodovatelná pouze krátce. A to od konce roku 2021, kdy se akcie Rivian dostaly na volný trh. Po svém IPO v listopadu 2021 získala společnost financování ve výši více než 13,5 miliardy USD. Rivian tudíž slušně využil tehdejšího příležitosti (na poslední chvíli), která se v odvětví elektromobility naskytla. IPO akcií Rivian se uskutečnilo za cenu 78 USD za akcii. Současná tržní cena (21,56 USD) je proto více jak 72 % pod IPO cenou. Historické minimum je na cca 12 USD za akcii.

Rivian odhaduje, že jejich produkce vzroste o více jak 100 %

Vyrobených vozidel společností Rivian
Počet vyrobených vozidel společností Rivian. Zdroj: seekingalpha.com (15. 8. 2023)

Výrobce elektrických vozidel Rivian Automotive oznámil za druhé čtvrtletí menší ztrátu, než se původně očekávalo. A zvýšil své produkční odhady pro celý letošní rok. Nyní Rivian očekává, že v roce 2023 vyrobí přibližně 52 000 vozidel. Což je více jak o 100 % počtu vozidel vyrobených v roce 2022. A více než jeho předchozí výrobní odhad 50 000 vozidel.

Dodaných vozidel společností Rivian. Zdroj: seekingalpha.com (15. 8. 2023)
Počet dodaných vozidel společností Rivian. Zdroj: seekingalpha.com (15. 8. 2023)

Rivian dodal v druhém čtvrtletí 12 640 vozidel, což je o 59 % více než v prvním čtvrtletí. A ještě mnohem více než 4 467 vozidel, které dodal ve druhém čtvrtletí 2022. V posledním čtvrtletí vyrobil 13 992 vozidel. To je více než 9 395 v prvním čtvrtletí 2023 a 4 401 ve druhém čtvrtletí 2022.

Jak si vedly Rivian akcie ve druhém čtvrtletí 2023?

Čistý výsledek hospodaření společnosti Rivian za druhé čtvrtletí činila -1,2 miliardy USD. To je ztráta 1,27 USD na akcii. Před rokem Rivian reportoval čistou ztrátu 1,71 miliardy USD. To je ztráta 1,89 USD na akcii. Obrat ve druhém čtvrtletí vzrostl na 1,12 miliardy USD z 364 milionů USD ve stejném období v roce 2022. Příjmy Rivianu za druhé čtvrtletí zahrnovaly i 34 milionů dolarů z prodeje emisních povolenek.

„Výsledky za druhé čtvrtletí odrážejí naše soustavné zaměření na nákladovou efektivitu. Neboť se snažíme urychlovat naši cestu k ziskovosti. Bylo to silné čtvrtletí a nadále se soustředíme na zvyšování výrobních kapacit Zvyšování nákladové efektivity, rozvoj budoucích technologií a zlepšování zákaznického zážitku.”

Generální ředitel RJ Scaringe

Rivian v první polovině tohoto roku podnikl několik kroků k omezení svých výdajů a posílení své bilance. Včetně únorového snížení počtu zaměstnanců o 6 %. A prodeje konvertibilních poukázek v hodnotě 1,3 miliardy dolarů v březnu. Společnost také odložila uvedení své novější menší platformy vozidla R2 na rok 2026 z původně plánovaného roku 2025.

LYNX
Co je konvertibilní dluhopis?

Konvertibilní dluhopis se od klasického korporátního dluhopisu odlišuje tím, že investor spolu s výplatou kupónu získává právo směnit dluhopis za akcie dané společnosti v předem stanoveném poměru.

Společnosti dle mého rády emitují konvertibilní dluhopisy namísto nové emise akcií kvůli získání dalších prostředků. Je to z toho důvodu, že investoři spíše přijmou emisi dluhopisů než akcií. Nicméně konvertibilní dluhopisy ředí trh téměř stejně jako nově emitované akcie. Respektive opatrný investor musí počítat s tím, že k jejich konverzi dojde.

Rivian celkově vyrobil přibližně 23 400 vozidel v prvním pololetí 2023. Společnost v současné době vyrábí pick-up R1T, SUV R1S a sérii elektrických dodávek pro Amazon ve svém závodě v Normal, Illinois.

Akcie Rivian si u analytiků polepšily

Rivian Automotive si začaly kurzově pohoršovat. Poté, co společnost Cantor Fitzgerald snížila hodnocení této akcie na neutrální. S odůvodněním související s valuací. Jejich analytik Andres Sheppard poukázal na nedávný nadprůměrný výkon akcie Rivian a vyjádřil obavy ohledně zvýšené konkurence v segmentu elektrických užitkových automobilů. A to od společností General Motors a Ford. Nechybí ani Cybertruck od společnosti Tesla, který má údajně více než 1,2 milionu rezervací.

Jakmile však Rivian zveřejnil nové odhady ohledně růstu výroby a dodávek nových vozů, přitáhl tím zřejmě i větší pozornost analytiků. Akcie Rivian získaly kladné hodnocení od společnosti BNP Paribas Exane, která upravila své hodnocení na “Outperform”. Tato francouzská společnost věří, že společnost Rivian má před sebou skutečně úspěšný byznys založený na vysoké poptávce a zlepšující se vidině zisku. Argumentace spočívá v tom, že vysoká tržní kapitalizace společnosti odráží jasnější cestu k ziskovým čtvrtletím.

Společnost Rivian má při současných tržních cenách tržní kapitalizaci přes 20 miliard USD. Jde proto o velkou firmu (large cap). Dle filozofie legendárního investora Benjamina Grahama by každá velká společnost měla mít kladný výsledek hospodaření. Aby stála za pozornost. V posledních letech jsme však mohli vidět u akcií Tesla, že lze dosáhnout enormní tržní kapitalizace i bez tvorby zisku.

Analytik Needhamu Chris Pierce si myslí, že marže Rivian porostou. Jeho očekávání spočívá v lepší absorpci fixních nákladů z vyšší produkce vozidel. Společnost totiž upozornila na snížení nákladů o 35 % na jejich výrobní lince vozu RDV. Bylo také zmíněno, že probíhají nové jednání s dodavateli. A snížení složitosti vyrobených vozidel je považováno za faktor vedoucí k vyšším maržím.

Banka Mizuho zůstala vůči akciím Rivian optimistická. A zvýšila svůj cenový cíl na 32 dolarů, kterého jsme prozatím nedosáhli. Japonská banka věří, že Rivian dobře plní své úkoly. A také je prý atraktivní cenově.

The Asian Investor uvedl, že ačkoliv Rivian snížil významnou část nejistoty ohledně své výrobní prognózy a vidí, že se zlepšuje situace v dodavatelském řetězci, valuace je příliš vysoká na to, aby mohl doporučit nákup.

Amazon má 18% podíl v Rivianu

Rivian v současné době dává přednost produkci elektrických dodávek pro Amazon. Společnost Amazon tak vlastní asi 1 000 komerčních dodávek značky Rivian. Ty doručují balíčky ve velkých městech v USA. Objednal si navíc od Rivianu 100 000 elektrických dodávek.

Amazon uvedl 2. února 2022, že má zhruba 18% podíl v Rivianu. Nicméně Amazon se také dívá jinam s cílem elektrifikovat svůj vozový park. Dne 5. ledna 2022 oznámil Amazon a Stellantis partnerství na vývoji vozidel s Amazon softwarem v palubních přístrojích. Stellantis tím pádem také bude vyrábět elektrické dodávky pro Amazon.

Akcie Rivian: cenová válka může Rivian poškodit

Vzhledem k tomu, že Tesla a další automobilky v roce 2023 snižují ceny svých EV, nemusí se výhled Rivianu přiblížit k realitě, pokud bude muset s cenami držet krok se svými většími konkurenty. V letošním roce byli mnozí výrobci elektromobilů nuceni snižovat své ceny v důsledku rapidně klesající poptávky.

Trh s elektrickými vozy hodně utrpěl kvůli změnám v rozpočtové politice mnohých států. Elektromobilita se zhruba dekádu těší z obrovských subvencí, které jsou však pro státní pokladny hodně nákladné. Například Čína mnohé zaskočila, když oznámila, že od začátku roku 2023 subvence pro EV definitivně končí. Posléze si to sice rozmysleli, ale pokračující subvence jsou v mnohem menší míře než předtím. Trend začíná být v tomto ohledu pro EV spíše negativní, protože to daňové poplatníky stojí spoustu peněz.

Rivian již byl v režimu snižování nákladů, aby zlepšil svou konkurenční pozici vůči ostatním výrobcům EV. Generální ředitel Scaringe uvedl, že společnost vyhodnocuje příležitosti pro růst a usiluje o nejlepší rizikově upravené výnosy z našich kapitálových investic.

„V tuto chvíli věříme, že soustředění se na naše spotřebitelské podnikání, stejně jako na naše stávající komerční podnikání, představuje nejatraktivnější krátkodobé příležitosti pro maximalizaci hodnoty pro Rivian.”

Generální ředitel RJ Scaringe

Rivian přitom v březnu letošního roku zvýšil cenu svého elektrického pickupu R1T o přibližně 17 %. Základní cena se tudíž zvýšila na zhruba 78 975 USD z 67 500 USD. Cena SUV R1S vzrostla o zhruba 20 %, čímž se nová základní cena zvýšila na zhruba 84 000 USD z původních 70 000 USD.

Společnost Rivian získala posilu

Společnost Rivian oznámila, že do svého představenstva jmenovala bývalého šéfa samostatného projektu Waymo společnosti Alphabet Johna Krafcika. Podle Rivian má Krafcik více než 35 let zkušeností v automobilovém průmyslu.

Krafcik naposledy působil jako generální ředitel Waymo. A to v letech 2015 až 2021 a v letech 2021 až 2022 jako konzultant. Waymo komerčně spustilo technologii autonomního řízení na několika trzích v USA. Krafcik také zastával vedoucí pozice ve společnostech TrueCar, Hyundai Motor America a Ford.

“Expertíza Krafcika v oblasti výrobního inženýrství a automobilové technologie bude cenným přínosem pro náš tým,” řekl v prohlášení zakladatel a generální ředitel Scaringe.

Akcie Rivian: Kvartální výsledky

Jak bylo zmíněno výše, společnost Rivian se za druhý kvartál v roce může těšit z velkého meziročního růstu obratu, o 208 % na 1,12 miliardy USD. Provozní výnos je však stále hluboce v záporu, -1,28 miliardy USD. Jediné pozitivum zde je, že se ta hodnota každým kvartál blíží více k nule. Provozní náklady dosahovaly 810 milionů USD, ještě na konci minulého roku to byla skoro miliarda USD. Výsledek hospodařeni představuje -1,2 miliardy USD. EBITDA je -1,06 miliardy USD.

Co se týká marží, ty jsou všechny v hlubokém záporu. Hrubá marže je -42 %, provozní marže -114 % a čistá marže -106 %. Ztrátu na akcii jsme si již zmínili a poměrový ukazatel P/E nemá smysl počítat, když je výsledek hospodaření záporný.

Jak je na tom ale firma se schopností platit své dluhy s krátkodobou splatností? Dle ukazatele pohotové likvidity (quick ratio) je ta schopnost opravdu robustní, protože se jeho hodnota pohybuje na 4,71 bodech. Ukazatel běžné likvidity (current ratio) dosahuje 5,66 bodů, což je též velmi robustní.

A je robustní z prostého důvodu. I díky nedávnému IPO má společnost Rivian velké množství likvidity. Hotovost dělá až 9,26 miliardy USD. Nicméně tady pozor, rychle je podnik rozpouští. Na konci roku 2021 činil objem hotovosti 18,13 miliard USD. To je skoro 50% pokles. Průměrné tempo poklesu je proto 7 % za kvartál. S takovou bude Rivian během několika let úplně na suchu.

Celkové závazky jsou ve výši skoro 5,51 miliardy USD a každým kvartálem stoupají o nemalá čísla. Vlastní kapitál za sledovaná období naopak klesá, 11,71 miliardy USD.

Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu (D/E) je 0,26 bodu, takže Rivian příliš nepoužívá finanční páku. Alespoň ve srovnání s vlastním kapitálem. Celkový dluh totiž představuje 3 miliardy USD. A čistý dluh je -7,18 miliardy USD (přebytek likvidity je 7,18 miliardy USD).

Technická analýza akcie Rivian

Akcie Rivian ušly od svého IPO poměrně dlouhou cestu. Jak jsme si už řekli výše, IPO akcií Rivian se uskutečnilo za cenu 78 USD za akcii. Přitom současná tržní cena (21,56 USD) je více jak 72 % pod IPO cenou. Historické minimum je na cca 12 USD za akcii. A historické maximum bylo téměř 180 USD. Jsme tudíž více jak 88 % pod ATH úrovní.

Akcie Rivian do července letošního roku prakticky jenom klesají. Samozřejmě nastaly období růstu. Ty ovšem nevydržely déle jak několik týdnů. Trend zde byl zřejmý. Ačkoliv klesající trend v březnu výrazně oslabil. Spíše už šlo o stranový trend. A ke konci června se objevil na trhu významný nákupní tlak. Kurz akcie Rivian díky tomu vzrostl o téměř 100 % během několika obchodních dnů.

Loading ...
Název společnosti Tržní kapitalizace (v mld. USD) Zavírací cena předchozího dne Den Týd. Měs. Půl roku 1 rok 5 let
Rivian 10,73 10,88 -2,16 % -5,64 % 6,57 % -52,43 % -28,67 %
Týdenní graf akcie Rivian od konce roku 2021 do srpna 2023.
Týdenní graf akcie Rivian od konce roku 2021 do srpna 2023. Zdroj: LYNX+ (15. 8. 2023)

Kurz akcie Rivian poté ztratil kladné momentum. A od konce července probíhá pokles. Od lokálního vrcholu proto akcie Rivian ztratily více jak 26 %. Aktuálně je ovšem kurz na vcelku robustním supportu, který by mohl prodejní tlak ustát. Jestli ale povolí, zřejmě otestujeme letošní low.

Závěrem

Akcie Rivian nejsou dle rozebraných informací a dat nijak výjimečné třeba oproti konkurenčnímu NIO, společnost NIO má stejnou tržní kapitalizaci a podobný vývoj na trhu se svými akciemi. Podobná hospodářská čísla (někde horší, někde lepší) a taktéž se potýká se stejnými problémy, ačkoliv byznys NIO se mi osobně líbí o něco více. Potom záleží na individuálním posouzení každého investora, jestli bude preferovat spíše amerického výrobce se silnou konkurencí na domácí půdě, nebo čínského, který má doma mnohem větší potenciál růstu.

Přečtěte si také:

Použité zdroje:

Editorial credit: Tada Images / Shutterstock.com

CNBC: Rivian raises 2023 EV production guidance, posts narrower-than-expected quarterly loss (15.8.2023); www.cnbc.com/2023/08/08/rivian-rivn-earnings-report-q2-2023.html

Investors: Is Rivian Stock A Buy Or A Sell With This Tesla Bull Saying It’s A ‘Core EV Player’? (15.8.2023); www.investors.com/news/rivian-stock-a-buy-or-a-sell-with-this-tesla-bull-saying-it-is-one-of-the-core-ev-players/

Rivian: Our Company (15.8.2023); www.rivian.com/our-company

Seekingalpha: The valuation of Rivian Automotive is thrashed out by analysts (15.8.2023); www.seekingalpha.com/news/4001735-the-valuation-of-rivian-automotive-is-thrashed-out-by-analysts?

Seekingalpha: Rivian Automotive boosts full-year deliveries guidance (15.8.2023); www.seekingalpha.com/news/3999450-rivian-automotive-boosts-full-year-deliveries-guidance?

Seekingalpha: Rivian Automotive skids lower after Cantor Fitzgerald warns on valuation, EV truck competition (15.8.2023); www.seekingalpha.com/news/3994214-rivian-automotive-skids-lower-after-cantor-fitzgerald-warns-on-valuation-ev-truck-competition?

Seekingalpha: Rivian adds former Waymo CEO John Krafcik to its board (15.8.2023); www.seekingalpha.com/news/3995932-rivian-adds-former-waymo-ceo-john-krafcik-to-its-board?

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart