Akcie Tilray patří do farmaceutického průmyslu. Společnost se ale mírně vymyká, protože Tilray se věnuje tzv. lékařskému konopí. Tilray akcie mají za sebou IPO z roku 2018, takže se na burze obchodují vcelku krátce. Co je u společnosti nového?

Tilray na trh uvádí nový konopný olej pro zlepšení spánku. Také byla uzavřena dohoda s Hexo ohledně konvertibilního dluhu. V článku vás seznámíme s důležitými novinkami ohledně akcie Tilray a nebudou chybět ani kvartální výsledky a fundamentální analýza. Nakonec pro vás máme cenový graf a technickou analýzu Tilray akcie (TLRY).

Akcie Tilray: Představení společnosti

Tilray se řadí mezi farmaceutické společnosti, které se však zabývají dost specifickým produktem – léčivým konopím. Tilray má kvůli americkým federálním zákonům rezidenturu v kanadském Torontu. Dále působí v Austrálii, Novém Zélandu, Německu, Latinské Americe a dalších zemích. Tilray byla vůbec první kanadská společnost, která do Spojených států začala exportovat léčebné konopí na lékařské testy.

Firma byla založena v roce 2014 a IPO se datuje do roku 2018. Tehdy se jedna akcie kupovala za 17 USD a během několika týdnů cena vzrostla až na 300 USD, což je dosavadní historické maximum. V roce 2018 se jednalo o velmi silný hype, který však příliš dlouho nevydržel. Dovolil bych si říct, že tehdejší agresivní růst ceny o cca 1 600 % neměl vůbec fundamentální základ.

Spíše se jednalo o emotivní záležitost a přehnaná očekávání. Bohužel s obdobným vývojem musí každý investor počítat, protože psychologie je nedílnou součást finančních trhů. V každém případě IPO splnilo svůj účel a firma tak získala dodatečné prostředky.

Akcie Tilray: Nový konopný olej pro zlepšení spánku míří na trh

Společnost Tilray nedávno oznámila, že její značka lékařského konopí Aphria uvedla na trh nový konopný olej. Jde o CBN olej pro lepší spánek určený pro kanadské pacienty využívající léčebné konopí. CBN (canabiol) se získává z THC, což je hlavní psychoaktivní sloučenina v marihuaně. CBN oleje jsou hojně využívány pro uklidnění a kvalitnější spánek. Tinktura se používá jako substitut ke klasickým farmaceutickým lékům na spaní.

CBN olej Aphria obsahuje 30 mg CBN na ml a 10 mg THC na ml v 50 ml lahvičce. Je složen ze širokospektrálního konopného destilátu. Tilray mimo jiné v květnu spustil novou značku zvanou Pollen, která je určena pro prodej skrze britský Amazon. Jedná se o lifestylovou značku určenou pro zkvalitnění života. Pollen nabízí produktový mix CBD gummies a orálních kapek ve třech typických řadách – Powerbank, No Pressure a Soothe You.

Tilray uzavřel s Hexo dohodu ohledně konvertibilního dluhu

Společnost Tilray v dubnu zveřejnila informaci, že definitivně podepsala dohodu o obchodním a finančním partnerství se společností Hexo. Partnerství svede dohromady dva největší kanadské lídry na trhu s konopím. Partnertství má směřovat ke zvýšené produktivitě a posílení pozice na silně konkurenčním trhu.

V souladu s podmínkami smlouvy (a za předpokladu uspokojivého splnění určitých podmínek) získá Tilray Brands 100 % zbývajícího zůstatku jistiny ve výši 193 milionů USD z přednostních zajištěných konvertibilních dluhopisů, které byly vydány společností Hexo. Konvertibilní dluhopisy se od klasického korporátního dluhopisu odlišují tím, že investor spolu s výplatou kupónu získává také právo směnit dluhopis za akcie dané společnosti v předem stanoveném poměru.

Dluhopis bude upraven tak, aby zahrnoval práva na konverzi za cenu 0,85 kanadských dolarů za akcii Hexo. To by společnosti Tilray umožnilo získat významnou majetkovou vlastnickou pozici v Hexo a přímo se podílet na jejích významných příležitostech.

Po uzavření dohody plánuje Tilray nominovat svou ředitelku pro strategii a vedoucí mezinárodní divize Denise Faltischek do představenstva společnosti Hexo. Tilray bude mít také právo jmenovat své zástupce do kontrolních orgánů představenstva.

New Jersey povoluje rekreační prodej konopí

Regulátoři v New Jersey uvedli, že 13 obchodů s lékařskou marihuanou bude mít povolení zahájit rekreační prodej konopí. A to již možná během několika týdnů. Pětičlenná komise pro regulaci konopí hlasovala pro povolení zahájení prodeje sedmi z 10 společností zabývajících se léčebným konopím v Garden State. Tento krok přichází 17 měsíců poté, co New Jersey hlasovalo pro legalizaci konopí.

Výkonný ředitel komise Jeff Brown uvedl, že společnosti zabývající se léčbou pomocí konopí (známé také jako centra alternativní léčby (ATC)) poskytly přesvědčivé důkazy, že jsou připraveny prodávat rekreační konopí. Jeff Brown ovšem uvedl, že firmy budou muset před zahájením prodeje ještě projít kontrolou a splnit další požadavky. Není však jisté, jak dlouho řečený proces bude trvat.

Kongres USA schválil klíčový zákon pro legalizaci konopí

Dolní komora Kongresu Spojených států schválila klíčový zákon, jehož cílem je legalizovat marihuanu na federální úrovni. Po hodinové debatě hlasovala na začátku dubna celá sněmovna poměrem 220 ku 204 pro schválení zákona MORE.

Zákon o příležitostech a reinvesticích (MORE), podporovaný předsedou sněmovního soudního výboru Jerroldem Nadlerem (D-NY), má mimo jiné za cíl odstranit konopí ze seznamu federálně kontrolovaných látek. Již jednou v dolní komoře původní znění zákona MORE uspělo, ale neprošlo již senátem. Obecně vzato se proto očekává, že neprojde ani nyní.

Jestli však nový zákon projde i horní komorou kongresu, kromě Tilray akcií z toho budou těžit i jiné společnosti jako jsou Canopy Growth, Cronos a Aurora Cannabis.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Fundamentální analýza akcie Tilray (TLRY)

Kvartální výsledky Tilray akcie: Firma poprvé zaznamenala zisk

Poslední účetní kvartál byl pro Tilray z hlediska výnosnosti solidní. Firma dosáhla slušného výnosu téměř 152 milionů USD. Mezikvartálně mírný pokles o 2 %, meziročně růst o 196 %. Respektive tři předešlá čtvrtletí byla pro Tilray prismatem výnosů velmi dobrá. Firma každopádně zaznamenala vůbec poprvé zisk. A to v hodnotě 43,2 milionů USD.

Výnosy Tilray
Kvartální výnosy Tilray. Zdroj: macrotrends.com (28. 6. 2022)

Hrubá marže je za poslední kvartál na 10 %. Nijak závratný výsledek. Zatímco provozní marže je -26 %, což je za sledovaná čtvrtletí ten nejlepší výsledek. Čistá marže je 28,5 %. To v kontrastu s předešlými obdobími vypadá dobře, protože jednak nejsme v záporných číslech a jednak je čistá marže na vysokých úrovních.

Provozní výnosy jsou každopádně díky záporné provozní marži logicky též v záporných hodnotách, -39,6 milionů USD. EBITDA si mezikvartálně polepšila o 72 % na -2,57 milionů USD, meziročně o 90 %.

Zisk na akcii (EPS) je 0,09 bodů. Poměrový ukazatel P/E nekalkulujeme, protože Tilray není za poslední rok rentabilní. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) a rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) je zhruba 0 %. Za sledovaných sedm čtvrtletí se jedná o nejpříznivější čísla. Všechna předchozí období se nacházela v záporných hodnotách.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) dosahuje 1,5 bodu a ukazatel běžné likvidity (current ratio) je 2,5 bodů. První ukazatel osciluje v rozmezí 1,13 – 1,61 bodů. Zatímco druhý ukazatel se většinou pohybuje do 2 bodů. V každém případě jsou hodnoty obou ukazatelů v pořádku. Firma Tilray drží přebytek likvidity pro případné splacení pohledávek, které mají v dohledné době splatnost. Společnost Tilray drží likviditu pouze v podobě hotovosti, konkrétně jde o částku ve výši 279 milionů USD.

Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E je 0,16 bodů a poměr dlouhodobého dluhu vůči celkovým aktivům dělá 0,11 bodů. Oba ukazatele se drží lidově řečeno při zemi, takže obě hodnoty jsou velmi slušné. Respektive Tilray nedrží vůči vlastnímu kapitálu příliš dluhu.

Celková aktiva společnosti jsou v hodnotě 5,82 miliardy USD. Zatímco celkové závazky jsou na 1,16 miliardy USD. Čili vlastní kapitál dosahuje 4,66 miliardy USD. Vlastní kapitál se ještě minulý rok pohyboval v řádech pár stovek milionů USD. Tudíž je to výrazný posun vpřed. Mezikvartálně vlastní kapitál vzrostl o 4,2 %. Celkový dluh je 733 milionů USD.

Technická analýza akcie Tilray (TLRY)

Akcie Tilray jsou výjimečné tím, že jejich cenový vývoj je opravdu hodně divoký. O akciích Tilray se hodně mluvilo. Titul byl považován za lukrativní konopný titul se slibnou budoucností. Dle mého názoru lidé tehdy chtěli investovat do konopného průmyslu a příliš se ani nezajímali o fundamentální údaje společnosti Tilray. Jak jsme si již řekli, IPO Tilray se datuje do roku 2018 a hned poté nastal strmý cenový růst, který jejich cenu dostal až na závratných 300 USD.

Přitom IPO cena byla stanovena na 17 USD. Po tak drastickém růstu muselo přijít vystřízlivění, které vyústilo v masivní postupný pokles ceny akcie Tilray. Z počátku šla cena rychle dolů, ale s postupem času se dynamika poklesu snížila. Do března 2020 klesl kurz akcie Tilray přibližně o 99 % na cenu 2,43 USD. Zde se vytvořilo dno. Za čas následoval druhýspike“, který byl tentokrát v relativních číslech ještě větší. Kurz akcie Tilray vzrostl o téměř 2 700 %.

Týdenní graf akcie Tilray
Týdenní graf akcie Tilray. Lynx Basic (28. 6. 2022)

Následoval však druhý silný pokles. Nakonec se cena akcie Tilray dostala de facto na stejné cenové úrovně, kde se trh nacházel v březnu 2020. Právě uvedené all time low lze považovat za support, na kterém se nyní nacházíme. Dle mého je tak pravděpodobné, že se ze současných úrovní cena Tilray akcie odrazí. Jestli ne, půjdeme hledat nová tržní minima. V případě úspěšnému odrazu je první relevantnější rezistence až kolem 19 USD.

Bohužel analyzovaný trh je hrozně mladý. Může se sice zdát, že akcie nemají po poklesu o 99 %, kam padat. Leč to není úplně pravda. Cena akcie Tilray se sice nachází u svých historických minim. Nákup se tak může zdát méně rizikový. Neznamená to ale, že nemůže dojít k dalšímu poklesu.

Závěrem

Z fundamentálního hlediska můžeme u titulu sledovat jistý pokrok, ale pořád to nic nemění na tom, že pro hodnotové investory nejsou akcie Tilray úplně to pravé ořechové. Jde o velmi spekulativní titul, protože se celý byznys firmy točí kolem toho, jestli politici zlegalizují rekreační užití konopí. Tím chci říct, že budoucnost jejich produktů je víceméně nejistá. Zas na druhou stranu, je to něco nového a poptávka po konopných produktech je solidní. Zkrátka se jedná o expandující trh.

Obchodování s akciemi Tilray prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart