Analýza akcie Arm
Arm akcie se obchodují na burze od minulého roku a nyní má společnost tržní valuaci přes 113 miliard dolarů. Má však firma budoucnost, nebo je to jen další z mnoha IPO, na které si brzy nikdo ani nevzpomene?

Poznejte hospodářské výsledky a klíčové novinky související se společností Arm. Pokud hledáte brokera pro obchodování akcií, klikněte zde.

Arm akcie: Krátce o společnosti

Historie titulu Arm ve skutečnosti nezačíná v září minulého roku. Kořeny této polovodičové společnosti sahají až do roku 1990. Byla založena v Cambridge v Anglii a zpočátku byla nezávislá a kótovaná na londýnské burze, než ji v roce 2016 koupil japonský technologický investor SoftBank.

Na rozdíl od výrobců čipů, jako je NVIDIA, která vyrábí a komerčně uvádí své vlastní produkty, Arm pouze navrhuje architekturu, na jejichž základě jsou čipy vytvářeny. Poté tyto návrhy licencuje dalším čipovým společnostem. Jako jsou Qualcomm a NVIDIA a účtuje jim samozřejmě licenční poplatky za každý jejich prodej.

V roce 2016 byla společnost Arm koupena japonskou investiční společností SoftBank za 32 miliard dolarů a všechny akcie Arm byly staženy z oběhu. Společnost SoftBank se záhy na to dostala do finančních problémů a přišlo rozhodnutí, že dojde k prodeji.

Původně měla transakce proběhnout se společností NVIDIA za 40 miliard dolarů, což zarazil antimonopolní úřad. SoftBank tak našla řešení v podobě IPO, což bylo tehdy terčem posměchu. Jelikož vypadá groteskně, že prvně jsou Arm akcie zcela staženy z volného obchodování a poté dojde zase k jejich uvedení na burzu. Působí to jako chaotické jednání vlastníka.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přestože je Arm veřejně obchodovatelná společnost, SoftBank stále drží 90% podíl. Obchodovatelných akcií (shares outstanding) Arm je více jak miliarda. Drtivá většina z toho není ve vlastnictví insiderů společnosti.

Arm uvede čipy pro umělou inteligenci již v roce 2025

SoftBank skupina plánuje prostřednictvím své dceřiné společnosti Arm Holdings vyvinout čipy pro umělou inteligenci (AI) a první produkty uvést na trh již v roce 2025. Společnost Arm založí novou divizi čipů pro AI a bude usilovat o vytvoření prototypu do jara 2025. Sériová výroba bude zajištěna smluvními výrobci a očekává se, že začne na podzim 2025.

Arm zaplatí počáteční náklady na vývoj, které mohou dosáhnout stovek miliard jenů. Přičemž přispěje i SoftBank. Jakmile bude zavedena sériová výroba, mohla by být divize čipů pro AI oddělena a převedena pod SoftBank. Ta již jedná s výrobcem polovodičů TSMC a dalšími společnostmi o výrobě, aby byla zajištěna výrobní kapacita.

Společnost Arm licencuje své návrhy čipů. Tím pádem získává finanční prostředky prostřednictvím licenčních poplatků. Tímto konkrétním krokem se snaží o rozšíření do oblasti datových center, kde se provozovatelé snaží vyvinout vlastní čipy pro nové modely AI. Chtějí snížit svou závislost na dominantním dodavateli v podobě společnosti NVIDIA, která má dominantní podíl na trhu.

Investoři dle mého sází na to, že Arm bude těžit z nárůstu výpočetního výkonu AI. Domnívám se, že kvůli tomu se akcie Arm Holdings obchodují za mnohem větší valuace než při prvním uvedením na burzu. Investoři tak zřejmě netrpělivě čekají na vodítka ohledně nových růstových investic, protože společnost má dostatek likvidity a může zpeněžit svůj obrovský podíl v Arm.

Společnost Arm zveřejnila slabší výhled

Akcie Arm těsně po reportu čelily cenovému poklesu kvůli nevýraznému výhledu tržeb. Výhled dokonce zastínil dobré výsledky za poslední čtvrtletí, které bylo hojně podpořeno poptávkou po aplikacích umělé inteligence.

Arm reportoval příjmy za čtvrté fiskální čtvrtletí ve výši 928 milionů dolarů, což představuje meziroční nárůst o 47 %. Analytici oslovení společností FactSet očekávali 30 centů na akcii při tržbách 866 milionů dolarů. Ve stejném období předchozího roku Arm vydělal upravené 2 centy na akcii při tržbách 633 milionů dolarů.

Katalyzátorem bylo licenční podnikání společnosti Arm, které ve čtvrtletí vzrostlo o 60 % na 414 milionů dolarů. Společnost uvedla, že podepsala několik licenčních smluv s vysokou hodnotou pro čipy AI.

Licenční příjmy společnosti Arm vzrostly meziročně o 37 % na 514 milionů dolarů. Společnost dodala, že důvodem je rostoucí rozšíření nedávno uvedených čipů na bázi Armv9, u kterých je mnohem vyšší marže.

Předpověď společnosti Arm však investory nepřesvědčila. Pro celý fiskální rok 2025 (účetní rok 2024 byl završen) Arm očekává příjmy v rozmezí 3,8 miliardy až 4,1 miliardy dolarů. Podle údajů společnosti LSEG analytici očekávali roční příjmy ve výši 3,99 miliardy dolarů.

Pro první fiskální čtvrtletí roku 2025 (aktuální čtvrtletí) společnost očekává tržby v rozmezí 875 milionů až 925 milionů dolarů. Oproti původním odhadům ve výši 857,5 milionu dolarů.

Analytici Citi vedení Andrewem Gardinerem poznamenali, že ačkoliv výsledky společnosti Arm za čtvrté čtvrtletí překonaly očekávání již třetí čtvrtletí po sobě, střední hodnota celoročního výhledu byla mírně pod konsensem. Zdůraznili však význam síly licenčního podnikání společnosti Arm do budoucna. Analytici zopakovali své doporučení „koupit“ pro akcie Arm.

Licenční růst ve čtvrtém čtvrtletí i v celém fiskálním roce 2025, který je poháněn kombinací AI a nabídky řešení Arm s vyšší přidanou hodnotou vyplývající z v9 a Compute Subsystem, je pozitivním ukazatelem budoucích licenčních příjmů.

Analytici Citi

Arm zaujímá klíčovou pozici na trhu IT

Podle společnosti Evercore ISI zaujímá Arm klíčovou pozici v rámci tří tektonických změn v oblasti výpočetní techniky. Tyto změny zahrnují pracovní zátěže AI ve smartphonech a v datových centrech, kde se procesory přesouvají z x86 infrastruktury na Arm. To samé platí pro internet věcí (IoT).

Arm prokázala významnou trakci v hyperškálovacích serverech, zatímco společnosti jako Microsoft, Amazon a Google se zaměřují na poměr cena-výkon a energetickou účinnost. Díky tomu se podíl zvýšil z téměř 0 % v roce 2018 na přibližně 5 % v roce 2023. A s nedávnými oznámeními, včetně procesoru Axion od Googlu a čipu Cobalt 100 od Microsoftu, se hybná síla teprve začíná rozvíjet. Do budoucna očekáváme, že Arm dosáhne podílu 40-50 % na trhu serverových CPU během příštích 10 let.

Mark Lipacis, analytik Evercore

Společnost Evercore proto akcie Arm ohodnotila jako „outperform“ s cílovou cenou 156 dolarů. Někteří analytici však považují Arm aktuálně za předražený.

Navzdory zrychlujícím klíčovým ukazatelům, včetně tržeb, RPO a průměrné hodnoty smluv, představuje valuace společnosti Arm značná rizika. Vzhledem k tomu, že se obchoduje na velmi vysokých valuacích.

Beth Kindig, generální ředitelka I/O fondu

Arm má od analytiků Seeking Alpha hodnocení „držet“, ale od analytiků z Wall Street hodnocení „koupit“.

Arm představil novou sadu automobilových technologií poháněných AI

Společnost Arm představila sadu nových automobilových technologií, které mohou urychlit vývoj vozidel s podporou umělé inteligence. Nová technologie umožňuje partnerům a klientům společnosti Arm vyvíjet automobilový software na virtuálních prototypových řešeních ještě před tím, než budou k dispozici fyzické čipy, což zrychluje vývojové cykly.

Mezi tyto technologie patří vylepšené automobilové procesory Arm Automotive Enhanced, které přinášejí Armv9 do aut řízených umělou inteligencí. Dále Arm Compute Subsystems, které snižují dobu a náklady na vývoj.

Elektronika vozidel je stále složitější a pro rychlé dodání je potřeba zásadní přehodnocení vývoje produktů. Dnes v sérii průmyslových novinek, Arm a náš ekosystém představují nejnovější vylepšené automobilové procesory Arm Automotive Enhanced spolu s novými virtuálními platformami, které jsou od prvního dne k dispozici průmyslu, aby urychlily vývojové cykly automobilů až o dva roky.

Dipti Vachani, senior viceprezidentka společnosti Arm

Společnost Arm spolupracuje na tomto vývoji s řadou společností, jako jsou Amazon Web Services, Cadence Design Systems a NVIDIA.

Arm má recept na energeticky efektivnější AI

Společnost Arm se mimo jiné proslavila tím, že vymyslela způsoby, jak minimalizovat spotřebu energie u smartphonů a prodloužit životnost baterií. Nyní šéf společnosti říká, že stejný tlak na energetickou účinnost je potřebný i u aplikací umělé inteligence.

Rene Haas, generální ředitel společnosti Arm, hovořil před oznámením USA a Japonska o programu ve výši 110 milionů dolarů na financování výzkumu AI na univerzitách v těchto dvou zemích. Potvrdil, že společnost Arm a její mateřská společnost SoftBank Group nabízejí společně 25 milionů dolarů na financování tohoto programu.

Modely AI, jako je ChatGPT od OpenAI, dle CEO Arm jsou z hlediska své potřeby elektřiny zcela nenasytné. Čím více informací shromažďují, tím jsou samozřejmě chytřejší. Avšak zároveň čím více informací shromažďují, aby se staly chytřejšími, tím více energie spotřebují.

Bez větší účinnosti by mohla datová centra pro AI ke konci desetiletí spotřebovávat až 20 % až 25 % energetických potřeb USA. Dnes je to pravděpodobně 4 % nebo méně. Dle Haase to není zrovna udržitelné. Problematika spotřeby energie přitahuje v poslední době stále větší pozornost technologických manažerů a pomohla zvýšit ceny akcií společností, které vlastní a provozují elektrárny.

Domnívám se tedy, že velké investice do AI budou mít i „vedlejší efekt“ v podobě tlaku na růst cen energií. Když je proto investor dlouhodobě býčí na AI akcie, měl by alespoň zvážit býčí pozici i na energetický sektor.

V lednové zprávě Mezinárodní energetická agentura uvedla, že ChatGPT vyžaduje průměrně 2,9 Wh elektřiny, což odpovídá rozsvícení 60 Wh žárovky na necelé tři minuty. To je téměř 10krát větší spotřeba než průměrné vyhledávání na Googlu. Agentura uvedla, že poptávka po energii v odvětví AI by měla mezi lety 2023 a 2026 vzrůst nejméně desetkrát.

Bude těžké urychlit průlomy, které potřebujeme, pokud budou energetické požadavky těchto velkých datových center, kde lidé provádějí výzkum, neustále růst.

Rene Haas, CEO Arm Holdings

Haas vyjádřil naději, že partnerství v oblasti výzkumu mezi USA a Japonskem se bude zabývat řešeními tohoto problému. Financování od společnosti Arm směřuje na spolupráci mezi Carnegie Mellon University v Pittsburghu, Pensylvánie, a Keio University v Japonsku.

Partnerství je projektem amerického velvyslance v Japonsku, Rahma Emanuela. Ten loni zorganizoval výzkumný program mezi USA a Japonskem v oblasti kvantových počítačů ve výši 150 milionů dolarů s podporou IBM a Google. Amazon a NVIDIA chystají každý investovat 25 milionů dolarů na podporu výzkumu AI na univerzitě ve Washingtonu a japonské univerzitě v Tsukuba.

Emanuel řekl, že je důležité, aby obě spojenecké země spolupracovaly tváří v tvář konkurenčním výzkumným aktivitám v oblasti AI a kvantových počítačů v Číně. Řekl, že USA a Japonsko spojí úsilí průmyslu a akademické sféry.

Na rozdíl od kroků čínského vůdce Si Ťin-pchinga, který v posledních letech omezil čínské technologické giganty. Si prý tak potlačil podnikání ve své zemi a i proto bude dle Emanuela jejich model úspěšnější.

Hospodářské výsledky Arm akcie

Obrat společnosti Arm představuje 928 milionů dolarů, což je meziročně růst o 46,6 %. Čistý zisk představuje 224 milionů dolarů. Provozní příjem je 22 milionů dolarů. Provozní náklady jsou ve výši 846 milionů dolarů a každým kvartál markantně stoupají.

Výnosy akcie ARM.
Výnosy akcie Arm. Zdroj: macrotrends.net (14. 5. 2024)

Zisk na akcii je 0,21 dolarů. Volné cash flow představuje 656 milionů dolarů, což je nejlepší výsledek za těch pár kvartálů. EBITDA je 60 milionů dolarů.

Hrubá marže činí za poslední kvartál 93,53 %. Provozní marže je 2,37 %. Čistá marže představuje 24,14 %.

Price to cash flow ratio je 105,6 bodů. Price to earnings Arm akcie je přes 381 bodů. Price to sales jsou na 35,6 bodech. Všechny multiply jsou tudíž velmi vysoké.

Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) a rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) je 6,55 % a 6,29 %.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) je 2,8 bodů. Tím pádem je likvidní pozice společnosti Arm velmi robustní.

V cash on hand má společnost Arm 2,92 miliard dolarů, z toho činí hotovost 1,92 miliardy dolarů. Krátkodobé investice se na tom podílí ve výši 1 miliardy dolarů. Na to, že jde o tak malou společnost, má opravdu hodně držené likvidity.

Celkové závazky jsou 2,63 miliardy dolarů, zatímco celkový kapitál je 5,3 miliardy dolarů.

Celkový dluh je 221 milionů dolarů. Čistý dluh představuje -2,7 miliardy dolarů. To znamená, že když se společnost Arm zbaví všech svých dluhů, zbyde jim likvidita ve výši 2,7 miliardy dolarů.

Technická analýza Arm akcie

Graf Arm akcie nedisponuje delší časovou řadou, protože IPO Arm bylo pořád poměrně nedávno. Tudíž si musíme vystačit s tím málem, který máme k dispozici. Akcie Arm se mohou pyšnit od IPO ceny růstem o cca 110 %. Tím pádem lze dle mého konstatovat, že nejde o IPO, o které nikdo po uvedení na burzu nejeví zájem.

Cenový vrchol Arm akcie byl v době psaní tohoto článku na 164 dolarech a titul se obchodoval za 117 dolarů. Jak vyplývá z grafu, kurz je pod snadno identifikovatelnou cenovou rezistencí, která se nachází kolem 119 dolarů. Růst trvá několik týdnů v kuse, ale struktura není zrovna přesvědčivá.

Loading ...
Název společnosti Symbol Tržní kapitalizace (v mld. USD) Zavírací cena předchozího dne Den Týd. Měs. Půl roku 1 rok 5 let
Arm Holdings ARM 113,45 114,77 -2,04 % -1,09 % 20,75 % 82,04 %
Denní graf akcie ARM
Denní graf Arm akcie od podzimu roku 2023 do května 2024. Zdroj: LYNX+ (14. 5. 2024)

Zásadním háčkem je, že trh pořád nevyplnil gap (mezeru) z února letošního roku. Došlo pouze k částečnému zaplnění. Gapy jsou ošemetné v tom, že většinou dojde k jejich vyplnění, ale může to trvat i dost dlouhou dobu.

Závěrem: Arm akcie jsou dalším slibným AI titulem

Arm akcie jsou zatím dost neprobádaným územím, ačkoliv byznys, jako takový, tu je s námi už dost dlouho. Riziko titulu spočívá v tom, že patří do vysoce konkurenčního odvětví. Každý se snaží si ukousnout pro sebe ten pomyslný koláč. I když jistá výhoda asi spočívá v tom, že pouze vyvíjí architekturu samotného produktu a dále se nestarají o výrobu.

Arm akcie jsou každopádně zajímavým a slibným AI titulem. Leč podotýkám, že se obávám té valuace. Pro představu, společnost Intel má tržní kapitalizaci skoro 130 miliard dolarů. Arm má valuaci 122 miliard dolarů.

Intelu se léta příliš nedaří, ale je to pro mne osobně mnohem více průhledný byznys. Navíc jsou nezávislí. Arm nezávislý není, protože je vlastněn SoftBank. Možná to problém být nemusí, ale jisté pochybnosti to vyvolává. Nezapomínejte také na to, že akcie Arm Holdings mají na burze poměrně krátkou historii, tudíž na cenový graf a technickou analýzu se nelze spoléhat tak silně, jako u akcií prověřených časem. Vždy tedy zvažujte i veškerá rizika, která investování na burze přináší.

Přečtěte si také:

Použité zdroje:

Editorial credit: Ascannio / Shutterstock.com

CNBC: SoftBank climbs 1.89% on reports of subsidiary Arm Holdings’ plan for AI-powered chips by 2025 (14.05.2024); www.livemint.com/companies/news/soft

bank-climbs-1-89-on-reports-of-subsidiary-arm-holdings-plan-for-ai-powered-chips-by-2025-artificial-intelligence-11715573770775.html

CNBC: Chip designer Arm’s shares drop after lackluster revenue guidance (14.05.2024); www.cnbc.com/2024/05/09/arm-stock-down-8percent-after-disappointing-sales-guidance.html

Investors: Arm Stock Falls As Chip Designer Misses With Full-Year Sales Outlook (14.05.2024); www.investors.com/news/technology/arm-stock-fiscal-q4-2024-earnings/

Seekingalpha: Arm holds advantage across ‘3 tectonic shifts’ in computing: Evercore (14.05.2024); www.seekingalpha.com/news/4090002-arm-holds-advantage-across-3-tectonic-shifts-in-computing-evercore?

Seekingalpha: Arm flexes new tech to accelerate buildout of AI-enabled vehicles (14.05.2024); www.seekingalpha.com/news/4078974-arm-flexes-new-tech-to-accelerate-buildout-of-ai-enabled-vehicles?

Marketwatch: Artificial Intelligence’s ‘Insatiable’ Energy Needs Not Sustainable, Arm CEO Says (14.05.2024); www.marketwatch.com/story/artificial-intelligence-s-insatiable-energy-needs-not-sustainable-arm-ceo-says-7ba2d0e6

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart