Akcie Coinbase: Logo firmy a bitcoin
Akcie Coinbase primárně kopírují tržní vývoj kryptoměn, zejména bitcoinu. Když tedy bitcoin roste, pravděpodobně vzrostou i Coinbase akcie. Díky tomu titul za poslední rok posílil o stovky procent. Bude však růst pokračovat?

Poznejte aktuální novinky, které jsou důležité pro Coinbase akcie, včetně rozboru grafu a hospodářských výsledků. Pokud hledáte brokera pro obchodování akcií, klikněte zde.

Akciové trhy a bitcoin bijí na poplach: Inflace zase stoupá

Akciové trhy a bitcoin čelí v posledních týdnech celé řadě nepříjemností. Rostoucí napětí na Blízkém východě a hrozba v podobě znovu rostoucí inflace mohou mnohé zkomplikovat. V předešlých analýzách jsme si vysvětlili, že americká centrální banka si přeje v letošním roce snížit úrokové sazby. Avizují to ale navzdory datům, které ovšem nepotvrzují, že by byl boj s inflací u konce.

Hlavně poslední zveřejněná inflační data (index CPI) potvrzují obavy ohledně dalšího plochého vývoje. A to nejhorší, inflace začíná znovu stoupat. Z 3,2 % na 3,5 %. Jádrová složka je pořád víceméně neměnná, 3,8 %. Což je stav, který trvá od září minulého roku.

Celková a jádrová inflace v USA
Celková a jádrová inflace v USA. Zdroj: tradingeconomics.com (16. 4. 2024)

Data za březen proto přinesla spoustu nových otázek a obav, které se nejviditelněji propisují na dluhopisovém trhu. Jelikož výnosy (tržní úrokové míry) začaly ihned rychle stoupat. Na trhu s americkými vládními dluhopisy jsme již blízko (výnosy) u maximálních úrovní z minulého roku. Co to znamená?

Že dluhopisový trh postupně více počítá s tím, že základní úroková sazba zůstane na stávajících úrovních po delší dobu. Jak říká předseda Fed Jerome Powell: „Higher for longer.“

Když se ještě vrátíme ke grafu výše, doposud jsme hodně těžili z efektu srovnávací základny. Stejně jako u indexu PCE, o čemž jsem mluvil v nedávné analýze na akcie Intel. Ještě v první polovině minulého roku cenová hladina stoupala velmi rychlým tempem. Jak se začnou nově příchozí data srovnávat s létem 2023, nepůjdeme dolů vůbec, jelikož srovnávací základna už nebude tak vysoko.

Musím zdůraznit, že rostoucí inflace není pro akciové trhy a bitcoin býčí, jak si spousta investorů bláhově myslí. Jedná se o základní učebnicové investiční riziko, protože s tím souvisí právě vyšší úrokové sazby. Inflace je nemoc, kterou centrální banka musí léčit restrikcemi. A restrikce zase vedou k tlaku na finanční trhy. Není tudíž podle mého názoru jisté, zda americký Fed vůbec se sazbami v tomto roce jakkoliv pohne.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Je ale normální, že trhy kolísají a vlastně je to dobře. Jelikož tak má investor šanci nakoupit zase za rozumnější ceny. Navíc jsou sektory a trhy, které jsou vůči současným problémům docela odolné.

Pokud Fed podcení současnou situaci, mohou se zopakovat 70. léta minulého století. Tehdy tato instituce udělala opakovanou chybu a začala snižovat úrokové sazby příliš brzy, což mělo za následek několik inflačních vln. Tehdejší doba byla v mnohém odlišná, ale zároveň je v mnohých věcech velmi podobná současnosti. Historie se nikdy neopakuje ve zcela stejných vzorcích.

Celková inflace nyní a v 70. letech.
Celková inflace nyní a v 70. letech. Zdroj: Jaroslav Jarolím (16. 4. 2024)

Halving bitcoinu je za dveřmi: Jak to ovlivní kurz Coinbase akcie?

Cena bitcoinu v posledních měsících rostla opravdu agresivně. K tomu se blíží klíčová událost v podobě halvingu bitcoinu, což by mohlo cenu bitcoinu vystřelit do nových výšin. Alespoň na to mnozí bitcoinoví investoři zřejmě sází. Ale proč?

Halving bitcoinu je technická událost, která nastává každé čtyři roky a snižuje odměnu za vytěžený blok na polovinu. Tato vlastnost je mimochodem opravdu důležitá pro pochopení fungování bitcoinu. V druhé polovině dubna se odměna, kterou těžaři dostávají za vytěžený blok sníží z 6,25 bitcoinu na 3,125 bitcoinu. To se děje každé čtyři roky, což bude pokračovat, dokud nebude vytěženo všech 21 milionů mincí.

Jednotlivé halvingy bitcoinu.
Jednotlivé halvingy bitcoinu. Zdroj: kitco.com (16. 4. 2024)

Halving byl od začátku zapsán do kódu v síti bitcoinu, aby se zajistila vzácnost mincí, což znamená ochranu před inflací. Předchozí halvingy korespondovaly s obrovskými nárůsty ceny bitcoinu. Respektive poté následoval velký růst ceny bitcoinu skrze sníženou nabídkou dostupných mincí na trhu.

Zásoba mincí bitcoinu je omezena na maximálně 21 milionů kusů. To znamená, že po dosažení tohoto limitu nebudou vytvářeny žádné další mince. Koncept byl vytvořen, aby se zamezilo tomu, že bude možné vytvářet nekonečno mincí. A zároveň, aby to spělo k postupné deflaci. Proto je halving bitcoinu jednak důležitý a je tak i označován za deflační mechanismus.

Ve skutečnosti je i bitcoin mírně inflační (prismatem měnové teorie), protože postupně dochází k uvolňování nových mincí. Nicméně díky halvingu se objem emise nových mincí snižuje a jednoho dne dokonce zcela skončí. Hodí se říct, že autor de facto aplikoval koncept myšlenkového otce monetarismu Miltona Friedmana. Samozřejmě v modifikované podobě.

A jak s tím souvisí Coinbase akcie? Je zde podobná logika jako u akcií těžařů zlata. Jakmile podkladové aktivum roste na ceně, měl by akciový titul jít v principu též nahoru. Dá se proto říct, že kurz akcie Coinbase víceméně akorát kopíruje vývoj ceny bitcoinu. Jelikož to je hlavní byznys této společnosti. Když tedy cena bitcoinu poroste, kurz akcií zřejmě tento vývoj okopíruje. Za okamžik si řečené dokážeme i na cenovém grafu.

Akcie Coinbase: Společnost získala jako jediná licenci v Kanadě

Firma Coinbase získala v Kanadě licenci, což společnosti umožňuje hlouběji proniknout do zahraničí. V Ontariu byla zaregistrována jako „omezený“ obchodník pod Canadian Securities Administrators (CSA), což je organizace zastřešující kanadské regulační úřady pro cenné papíry.

Autorizace znamená, že společnost nyní splňuje přísné požadavky kanadských regulátorů na obchodování s krypto aktivy a může zcela legálně působit v zemi. Minulý rok Kanada zavedla nové směrnice pro krypto burzy, které omezují, kolik mohou někteří investoři investovat do kryptoměn. Zároveň zavedly povinné registrace pro krypto firmy.

Tyto změny politiky vedly k tomu, že Binance, největší krypto burza světa podle objemu obchodů, ukončila svou činnost v Kanadě. Jelikož tam nebylo vůbec snadné působit. Další krypto burza Kraken v loňském roce uvedla, že podala předběžnou registraci u Ontario Securities Commission, čímž zahájila proces registrace v Kanadě.

Společnost Coinbase podala svou žádost k registraci v březnu 2023 a následně oficiálně začala působit v zemi v srpnu téhož roku. Společnost tvrdí, že je první mezinárodní krypto burzou, která v Kanadě získala registraci obchodníka.

Je to něco, na čem jsme zde v Kanadě pracovali téměř tři roky a konkrétně s Ontarijskou komisí pro cenné papíry během posledních 12 měsíců. Během posledního roku jsme s našimi regulátory usilovně pracovali na budování platformy v souladu s předpisy v Kanadě, aby byla k dispozici Kanaďanům.

Lucas Matheson, kanadský ředitel společnosti Coinbase.

Matheson však uvedl, že regulační prostředí v Kanadě je pro krypto platformy mnohem vstřícnější ve srovnání s USA. Coinbase a širší krypto průmysl čelil významnému „pronásledování“ ze strany americké Komise pro cenné papíry. A to v rámci důležitého soudního sporu týkajícího se porušení zákonů o cenných papírech.

Matheson poznamenal, že Kanada spustila první burzovně obchodovaný fond na bitcoin na světě dlouho před USA.

Matheson dodal, že tržní příležitosti v Kanadě jsou značné. Jelikož podle něj jde o populaci, která je vysoce vzdělaná, obeznámená s technologiemi a rozumí digitální ekonomice.

Naše registrace v Kanadě nás činí první mezinárodní a největší registrovanou kryptoměnovou burzou v Kanadě. To nás staví do velmi dobré pozice, abychom pomohli milionům Kanaďanů přistupovat k digitální ekonomice.

Lucas Matheson, kanadský ředitel společnosti Coinbase.

V Kanadě sídlí několik významných technologických společností, včetně obchodního giganta Shopify a startupu v oblasti umělé inteligence Cohere. Generální ředitel Coinbase Brian Armstrong navštívil zemi v listopadu 2023, aby se setkal s místním týmem a zúčastnil se diskuse s generálním ředitelem Shopify Tobim Lutkem.

Coinbase má v Kanadě technologické centrum s téměř 200 místními zaměstnanci na plný úvazek. Mají zde silnou značku jako veřejně obchodovaná společnost, která je zavázána k dodržování předpisů šířeji ve světě. Mathseon tvrdí, že si díky tomu Coinbase vybudovala silnou zákaznickou základnu klientů, kteří důvěřují jejich platformě.

Licence představuje opravdu velký úspěch pro Coinbase, která se vydala na globální expanzi, aby získala přízeň regulátorů a prosadila svou platformu hlouběji v zahraničí. V roce 2022 Coinbase odhalil svou strategii „Go Broad, Go Deep“, jejímž cílem bylo najmout nové lídry a získat místní licence na různých mezinárodních trzích.

Minulý rok vybral Coinbase Irsko jako svou primární „regulační“ základnu v Evropské unii, aby firma využila nových pravidel pro kryptoměny v EU. Společnost také získala individuální schválení ve Francii, Španělsku, Singapuru, Itálii a Nizozemsku.

SEC zatím ve sporu s Coinbase vítězí

Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) zaznamenala významné vítězství ve svém soudním sporu proti Coinbase. Soudce rozhodl, že obvinění komise, že kryptoměnová burza se dopustila nepovoleného prodeje cenných papírů, může být předloženo porotě k projednání u soudu. Soud tím pádem nevyhověl žádosti Coinbase o zamítnutí stížnosti SEC.

Regulátor poprvé podal žalobu proti Coinbase v červnu minulého roku, kdy obvinil společnost z toho, že působí jako neregistrovaný makléř a burza. Regulační orgán také požadoval, aby společnost byla trvale omezena a bylo zabráněno pokračování v takové činnosti.

Ve svém středečním rozhodnutí napsala soudkyně okresního soudu USA Katherine Polk Failla, že kryptoměny jako takové jsou novinka. Nicméně ony transakce se podle ní pohodlně vejdou do právního rámce, které soudy používají k identifikaci cenných papírů téměř osmdesát let.

Soud proto konstatoval, že stížnost SEC je odůvodněná. Jelikož krypto platforma Coinbase se prostřednictvím svého staking programu dopustila nepovolené nabídky a prodeje cenných papírů.

Partner Coinbase Clearbank reportuje velmi dobré výsledky

ClearBank je britská finančně technologická společnost, která zajišťuje platby pro krypto společnosti jako je právě Coinbase. Clearbank dosáhla svého prvního zisku za fiskální rok, protože vyšší úrokové sazby pomohly zvýšit jejich tržby o 91 %. Společnost vykázala za rok 2023 zisk ve výši 18,4 milionu liber (23,3 milionu dolarů).

Společnost těžila zejména z vysokých úrokových sazeb, které vedly k nárůstu vkladů, protože spotřebitelé a firmy hledají lepší využití svých peněz prostřednictvím více úročených účtů.

Jedním z klíčových faktorů růstu vkladů pro ClearBank v loňském roce byl krach Silicon Valley Bank, která byla klíčovou bankou používanou fintech startupy a venture kapitalisty. To vedlo k nárůstu vkladů pro ClearBank, protože zákazníci SVB hledali alternativy.

ClearBank poskytuje bankovní služby krypto firmám jako je Coinbase, stejně jako dalším fintechům, jako jsou aplikace pro spoření Chip a Raisin a startup pro firemní bankovnictví Tide.

Coinbase plánuje emitovat dluhopisy za 1 miliardu dolarů

Společnost Coinbase v březnu oznámila plán využít velkého růstu kryptoměn k získání 1 miliardy dolarů skrze prodej konvertibilních dluhopisů. Čímž se společnost vyhne prodeji akcií, který by mohl snížit tržní kurz akcie Coinbase. Chce tak následovat cestu, kterou si zvolil Michael Saylor s jeho společností MicroStrategy pro financování jejich krypto byznysu.

Coinbase chce nabídnout nezajištěné konvertibilní dluhopisy prostřednictvím neveřejné nabídky. Konvertibilní dluhopisy lze vyměnit za akcie dané společnosti (nebo hotovost) k určitému datu. Vyměnit za akcie je bude možné v roce 2030. Pokud by společnost místo toho zvolila získání peněz prodejem nových akcií Coinbase, došlo by ke zředění podílu stávajících akcionářů. Což by investoři mohli vnímat nepříznivě, protože je na trhu poté větší nabídka cenných papírů.

Před konvertibilními dluhopisy varoval legendární investor Benjamin Graham ve své práci Inteligentní investor. Konvertibilní dluhopisy jsou takovým hybridem mezi dluhovým a podílovým cenným papírem a pro stávající akcionáře potenciálním rizikem, protože je lze jednoho dne vyměnit za nové akcie společnosti, které se mohou ihned objevit na trhu. Tím dojde k jeho naředění.

Využitím dluhového trhu pro financování svého podnikání Coinbase využívá strategii, kterou v posledních letech používal zmińovaný Michael Saylor se svou společností MicroStrategy. Microstrategy nakoupila 205 000 bitcoinů, které nyní mají hodnotu téměř 15 miliard dolarů. Z čehož bylo mnoho těchto nákupů financováno prodejem konvertibilních dluhopisů akcií MicroStrategy za více než 2 miliardy dolarů.

Michael Saylor je v krypto komunitě jedna z nejznámějších osobností. Jednoho dne se prostě rozhodl, že z technologické společnosti v podstatě udělá investiční trust pro bitcoin. Pro některé lidi je vizionář, pro jiné zase naivní snílek.

V souvislosti s tím Coinbase prý přijímá krok ke snížení rizika v podobě zředění, ke kterému dojde, když se dluhopisy konvertují na akcie. A to tím, že nabízí „capped call transactions”. Má jít o opční zajištění proti zředění během konverze těchto dluhopisů.

V každém případě jde o velmi odvážný krok, který si Coinbase dovolil pouze proto, že cena bitcoinu nedávno vzrostla na nová historická maxima. Dle indexu cena v březnu 2024 otestovala hladinu 74 000 dolarů za jednu minci.

Fundamentální analýza Coinbase akcie

Kvartální výsledky COIN

Za poslední kvartál zaznamenala společnost Coinbase obrat ve výši 954 milionů dolarů, což je meziročně růst o skoro 52 %. Tím pádem jde o jeden z nejlepších výsledků od konce posledního býčího trhu na bitcoinu. Všimněte si, že dle grafu možná dochází k obratu trendu. Provozní výnos dosahuje 104,6 milionů dolarů, což patří od IPO k velmi dobrým výsledkům. Provozní výdaje jsou 694 milionů dolarů, což dle mého také patří mezi velmi dobré výsledky.

Obrat akcie Coinbase.
Obrat akcie Coinbase. Zdroj: macrotrends.net (16. 4. 2024)

Čistý zisk společnosti Coinbase je 273,44 milionů dolarů. To je na první pohled nejlepší kvartální výsledek za sedm až osm sledovaných období. Coinbase nebyl schopen generovat zisk od doby, kdy se cena bitcoinu v roce 2022 strmě propadala. Zisk na akcii představuje 1 dolar. EBITDA je 104,6 milionů dolarů. Volné cash flow za poslední kvartál představuje 142,3 milionů dolarů. Přestože se krypto trhu dlouho nedařilo, Coinbase nakonec v minulém roce dokázal jednotlivé kvartály generovat kladné peněžní toky.

Čistý zisk akcie Coinbase.

Price to cash flow je u akcie Coinbase 97 bodů. Price to earnings akcie Coinbase je 912 bodů. Price to free cash flow dosahuje 66 bodů. Valuační poměry jsou tolik vysoké, protože to příjmově nebylo pro Coinbase zrovna nejlepší období, i když se postupně do hospodářství firmy začíná propisovat aktuální býčí trh na kryptoměnách. Ukazatel ziskové výnosnosti (earnings yield) je pouhých 0,121 %.

Hrubá marže je za poslední kvartál 83,74 %. Provozní marže je na 11 %, čistá marže dosahuje 28,67 %, což jsou nejlepší výsledky za sledované kvartály.

Coinbase má v hotovosti 5,74 miliardy dolarů. Celkový kapitál společnosti meziročně vzrostl o 15 % na 6,28 miliard dolarů.

Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E je 0,49 bodů, což je úroveň, která značí velkou odolnost. Celkový dluh představuje 3,06 miliardy dolarů. Čistý dluh je -2,68 miliard dolarů. To znamená, že v případě splacení celého dluhu likvidními aktivy, by společnosti Coinbase zbylo ještě 2,68 miliardy dolarů.

Technická analýza Coinbase akcie (COIN)

Coinbase akcie od IPO z první poloviny roku 2021 až do počátku roku 2023 jenom klesaly. Jak jsem zmiňoval již výše, kurz akcie Coinbase akorát kopíruje vývoj na trhu s bitcoinem. IPO zrovna vyšlo na dobu, kdy býčí trh končil.

Nicméně od cenového minima z ledna 2023 kurz akcie Coinbase soustavně stoupá, díky čemuž si trh až po roční vrchol připsal 775 %. To je mnohem více než kurzové zhodnocení u bitcoinu. Když vás proto filozofie bitcoinu nijak neláká, je možné využít příležitosti i skrze akcie Coinbase. Máte díky tomu i výhodu tříletého daňového testu, což u kryptoměn není a zřejmě nikdy nebude.

Loading ...
Název společnosti Symbol Tržní kapitalizace (v mld. USD) Zavírací cena předchozího dne Den Týd. Půl roku 1 rok 5 let
Coinbase Global COIN 47,47 218,86 8,59 % 14,47 % 98,42 % 317,52 %
Týdenní graf akcie Coinbase od počátku roku 2021 do dubna 2024.
Týdenní graf akcie Coinbase od počátku roku 2021 do dubna 2024. Zdroj: LYNX+ (16. 4. 2023)

Co se týká techniky trhu, kurz akcie Coinbase dosáhl v letošním roce lokálního vrcholu u rezistence 281 dolarů. Pořád je jasné, že rostoucí trend platí, ale jak je z grafu vidno, započalo volatilní období. Po mnoho týdnů se kurz titulu drží v rámci úrovní 281 a 219 dolarů. To víceméně kopíruje cenový vývoj na bitcoinu, kde jsme se též několik týdnů nikam nepohnuli.

Závěrem: Akcie Coinbase jako alternativa k bitcoinu

Osobně si myslím, že akcie Coinbase jsou hlavně pro ty, co by chtěli expozici na kryptoměnovém trhu alespoň nepřímou formou. Úspěšnost byznysu Coinbase se ze své podstaty odvíjí od cenového vývoje kryptoměn. Když půjde bitcoin nahoru, nákupní horečka se s časovým zpožděním propíše na hospodářských výsledcích společnosti Coinbase.

Z toho v každém případě vyplývá, že byste měli mít alespoň nějaké povědomí o tom, co se na kryptoměnovém trhu odehrává. Je to stejné jako u investic do těžařů ropy nebo zlata. Musíte vědět, jak je na tom trh s ropou nebo zlatem, respektive mít alespoň základní povědomí.

Když tedy předpokládáte, že kryptoměnový trh má velkou budoucnost, ale nechcete držet „fyzicky“ krypto na HW peněžence, lze to právě „hrát“ i přes akcie Coinbase.

Přečtěte si také:

Použité zdroje:

Editorial credit: Sergei Elagin / Shutterstock.com

CNBC: SEC scores big win in lawsuit against crypto exchange Coinbase (16.04.2024); www.cnbc.com/2024/03/27/sec-scores-big-win-in-lawsuit-against-crypto-exchange-coinbase.html

CNBC: Coinbase partner ClearBank posts first full year of profit as revenue almost doubles (16.04.2024); www.cnbc.com/2024/04/04/coinbase-partner-clearbank-posts-first-full-year-of-profit.html

CNBC: Coinbase secures restricted dealer license in Canada, pushing expansion abroad amid SEC crackdown (16.04.2024); www.cnbc.com/2024/04/04/coinbase-secures-restricted-dealer-license-in-canada.html

Seekingalpha: Bitcoin retreats back to below $70K as market volatility persists (09.04.2024); www.seekingalpha.com/news/4088348-bitcoin-retreats-back-to-below-70k-as-market-volatility-persists?

Quartz: The big Bitcoin ‘halving’ event is almost here. We’ve got answers to all your questions (16.04.2024); www.qz.com/bitcoin-halving-event-cryptocurrency-price-buy-mining-1851406085

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart