Coinbase akcie s sebou přinesly možnost investovat do kryptoměnového průmyslu, ale od svého uvedení na trh jejich kurz hlavně klesá. Až na výjimku posledních týdnů.

V článku si cenový graf akcie COIN rozebereme podrobněji. Také se zaměříme na fundament titulu a uvedeme si pár novinek. Coinbase byl zproštěn obžaloby a také znemožnil obchodování konkurenčního stablecoinu BUSD. Také si vysvětlíme, jaký má inflace dopad na Bitcoin.

Coinbase akcie: Krypto platforma zproštěna obžaloby

Trhy dle mého okamžitě ocenily, když federální soudce zamítl hromadnou žalobu proti krypto burze Coinbase. Obžaloba tvrdila, že krypto burza držela krypto aktiva, která později napřímo prodala koncovým uživatelům. A že vlastnictví těchto aktiv ze strany Coinbase znamenalo, že nad těmito tokeny tzv. drží titul (held title).

Ve 27stránkovém stanovisku však americký okresní soudce Paul Engelmayer zaznamenal protichůdná tvrzení žalobců. A poukázal na uživatelskou smlouvu společnosti Coinbase. Podle níž uživatelé nenakupovali přímo od burzy, ani neprodávali burze. A že nárok na krypto aktiva zůstal vždy uživateli.

Soudce zamítl federální nároky s předsudkem. To znamená, že žalobci nemohou znovu podat žalobu ve stejné věci. S odvoláním na zamítnutí další hromadné žaloby proti krypto burze Binance. Engelmayer napsal, že podavatelé stížnosti nedokázali prokázat status Coinbase jako okamžitého prodejce nebo držitele titulu.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Žalobci mimo jiné i tvrdili, že marketing Coinbase naznačoval možnost prodeje cenných papírů. Engelmayer tento argument odmítl. Žaloba byla podána v říjnu 2021 a zahrnovala generálního ředitele Coinbase Briana Armstronga.

Rozsudek zrovna přichází v době, kdy se podnikají proti krypto burzám tvrdá regulativní opatření. Jelikož dle mého existuje snaha dostat je ze šedé ekonomické zóny. Předseda Komise pro cenné papíry a burzy Gary Gensler již jistou dobu agresivně prosazuje regulace v krypto byznysu. Argumentace je prostá. Dle něj je možné na krypto aktiva pohlížet jako na cenné papíry.

Faktem ale je, že kryptoměny z podstaty věci nejsou cenné papíry. Když si koupíte akcie, kupujete si malou část firmy. Kupujete si vlastně malinkatou část cash flow z byznysu podniku. U kryptoměn nikoliv. Ještě jinak řečeno, u cenných papírů vám jejich koupí vznikají nějaká práva. Třeba při koupi dluhopisu máte právo na úrok z kupónu a obdržení jistiny po splatnosti. Cenný papír je proto zároveň smlouvou mezi kupujícím a prodejcem.

Začátkem tohoto roku Gensler oznámil velkou akci proti krypto burze Gemini. A nyní i proti zkrachovalému Genesis Trading. V té době Gensler uvedl, že tyto události trhu jasně ukázaly, že platformy pro lending kryptoměn a další zprostředkovatelé musí dodržovat zákony o cenných papírech.

LYNX
Webinář


Úvod do dividendových akcií
Zjistěte, jak fungují dividendové akcie a vyplácení dividend. Naučíme vás, jak tyto akcie vyhledávat a identifikovat potenciálně zajímavá odvětví. To vše na webináři, který se bude konat 15. 11. 2023 v 19:00.

Jaký má inflace dopad na Bitcoin?

V minulém týdnu byla zveřejněna nesmírně důležitá data. Konkrétně jde o PCE index, který měří inflaci cen. Je dobré vědět, že PCE je pro Fed klíčovým indexem. Můžete se s ním setkat v jejich ekonomických projekcích. A v meziročním podání index vzrostl o 5,4 %. Oproti prosinci jde tudíž o zrychlení o 0,4 procentního bodu.

Meziroční PCE index v USA
Meziroční PCE index v USA. Zdroj: tradingeconomics.com (28. 2. 2023)

Tím pádem se nám láme klesající trend, který trval půl roku. Jsou z toho nějaké implikace? Zvyšuje se šance, že Fed na březnovém zasedání zvýší základní úrokovou sazbu opětovně o 0,5 procentního bodu namísto 0,25 procentního bodu. A že z jejich ekonomické projekce znatelně vzroste tzv. terminal rate pro letošní rok. Na trhu už terminal rate vzrostla na cca 5,4 %. K agresivnějšímu postupu se nyní přiklání imnozí členové FOMC. A někteří byli pro 0,5 procentního bodu již během únorového zasedání. Alespoň dle FOMC minutes.

Proč by měli přitvrdit? Akcelerace PCE totiž indikuje, že vzrostla hrozba v podobě druhého inflačního spiku. A to je právě něco, čemu se dle mého Fed snaží vyhnout. Jelikož je poměrně pořád živá zkušenost ze 70. let. Tehdy zvolnili příliš brzy a vznikl z toho druhý a mnohem horší inflační růst.

Coinbase akcie jsou díky svému byznysu logicky navázané na to, co se děje na trhu s Bitcoinem. A Bitcoin je závislý na toku nové likvidity na trh. A růst úrokových sazeb je regulační mechanismus, který přiškrcuje tok nové likvidity. Domnívám se, že proto také Bitcoin ztratil přes tři čtvrtiny ze své all time high úrovně z konce roku 2021. Menší část těchto ztrát byla umazána. Nicméně vzhledem k okolnostem není moc co slavit.

Graf Bitcoinu
Graf Bitcoinu. Zdroj: Yahoo.com (28.. 2. 2023)

Cena Bitcoinu ovlivňuje kurz Coinbase akcie z více směrů. První věcí je samozřejmě sentiment. Když je krypto trh silný, investoři se tolik nebojí investovat do tohoto nového segmentu ekonomiky. A když kurz Bitcoinu roste, logicky to znamená velký zájem ze strany investorů. A to implikuje rostoucí obrat krypto burzy Coinbase. Dovolil bych si přirovnat v tomto ohledu Coinbase akcie s akciemi společností těžících zlato. Když zlato roste, rostou většinou i akcie důlních společností.

Aby mohly akcie Coinbase na výsluní, je dle mého třeba, aby se stabilizovalo makroekonomické prostředí. Pod tím si představuji inflaci maximálně na 2 %. A neutrální úrovně úrokových sazeb. A čím dřív inflace klesne do tolerovaného pásma, tím dříve mohou úrokové sazby na neutrální hladiny.

Coinbase akcie: Společnost pozastaví obchodování stablecoinu BUSD

Krypto burza Coinbase oznámila, že 13. března pozastaví obchodování se stablecoiny Binance USD (BUSD). Jedná se o digitální imitaci dolaru založenou na blockchainu založeném na technologii Ethereum. Funkce stablecoinu spočívá v „pegu“ vůči dolaru. Znamená to, že 1 BUSD je zhruba 1 USD. Zmíněný stablecoin má v současnosti tržní kapitalizaci 10,5 miliardy USD. A myslím si, že jeho obliba dlouhodobě roste. Mimochodem, Coinbase ma též svůj stablecoin zvaný USD Coin. S tržní kapitalizací přes 42 miliard USD.

Mluvčí Coinbase tvrdí, že soustavně monitorují obchodovatelná aktiva na jejich burzovní platformě. A že BUSD aktuálně nesplňuje jejich standardy pro podporu obchodování. Víc toho neobjasnil. Je běžná věc, že krypto burzy dovolují obchodovat i s konkurenčními stablecoiny. Když by to neudělali, zákazníci půjdou jinam. Proto je uvedený krok dle mého dost odvážný a vlastně i jedinečný. Zákazníci Coinbase ztratí možnost širšího výběru. A to není podle mého názoru pro burzu nijak přívětivé. Jelikož se tím sníží zobchodované objemy na burze.

Již 13. února newyorské ministerstvo finančních služeb nařídilo krypto společnosti Paxos, aby okamžitě přestala „razit“ token BUSD. Paxos je trustová společnost se sídlem v New Yorku. Ta se spojila s Binance za účelem poskytnutí tokenu. A prý porušila svou povinnost provádět na míru přizpůsobená, periodická hodnocení rizik a hloubkové aktualizace Binance a Paxos. Nedávné zprávy ukázaly, že kolaterál podporující miliardy USD v tomto navázaném BUSD byl při třech různých příležitostech deficitní o více než 1 miliardu USD.

To ale důrazně burza Binance odmítá. Především její zakladatel Changpeng Zhao. Ten tvrdí, že za každé 1 BUSD existuje kolaterál 1 USD. Ale to je u mnohých stablecoinů opakovaně zpochybňováno. Hlavně na jaře minulého roku se zcela rozpadl krypto projekt Terra Luna. A součásti toho byl i stablecoin TerraUSD. Tržní kapitalizace tohoto stablecoinu činila skoro 18,8 miliard USD. Nyní se blíží téměř k nule. V souvislosti s rizikem pádu stablecoinů je nativní stablecoin Coinbase USDC v současnosti považován za bezpečný.

Coinbase testuje svou vlastní blockchainovou síť

Coinbase uvádí testovací síť (testnet) své vlastní blockchainové sítě běžícím na blockchainu Ethereum. A to ve snaze usnadnit vývojářům vytváření decentralizovaných aplikací. Testnet umožní vývojářům otestovat novou síť vrstvy 2 nazvanou Base. Aby se předešlo jakémukoli přerušení před oficiálním spuštěním. Takzvaná řešení vrstvy 2 pomáhají sítím zlepšit rychlost a snížit transakční poplatky.

Síť Base je uváděna na trh jako domov pro produkty na síti Coinbase a otevřený ekosystém, na kterém může stavět kdokoliv. Spuštění přichází v době, kdy se tato centralizovaná burza snaží snížit svou závislost na výnosech z maloobchodního obchodování, které poškodil přetrvávající pokles trhu.

Coinbase se tímto krokem snaží okopírovat mnohem starší krok Binance. Binance spustilo v září 2020 svou síť Binance Smart Chain (BSC). BSC nabízelo rychlejší a mnohem levnější transakce. Respektive jsou transakce téměř okamžité a téměř zadarmo. Díky čemuž začala burza Binance a jejich nativní token rychle růst na popularitě. A o to samé se teď snaží Coinbase. Každý investor do Coinbase akcie by měl proto popsané snahy bedlivě sledovat.

Fundamentální analýza Coinbase akcie

Kvartální výsledky

Akcie Coinbase zaznamenaly meziroční pokles ve výnosech o téměř 75 % na 629 milionů USD. Provozní výnos je rok v kuse záporný, -515 milionů USD. EBITDA je též čtyři kvartály po sobě záporná, -467 milionů USD. Coinbase uzavřel poslední kvartál se ztrátou ve výši 557 milionů USD.

Hrubá marže je přes 79 %. Provozní marže je přirozeně zase záporná, -82 %. Čistá marže je -88,5 %.

Zisk a výnos akcie Coinbase.
Zisk a výnos akcie Coinbase. Zdroj: yahoo.com (28. 2. 2023)

Zisk na akcii (EPS) je -2,46 bodů. Ukazatel P/E nemůžeme vypočítat, když je Coinbase v součtu za čtyři kvartály ztrátový. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) se hluboce propadá, -44 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) je -28 %.

V hotovosti má Coinbase 5,31 miliardy USD. V krátkodobých investicích nemá nic. Celkové závazky představují 84,27 miliardy USD. Vlastní kapitál meziročně klesl o 14,53 % na 5,45 miliardy USD. Čistý dluh společnosti dosahuje -1,8 miliardy USD. Firma tak má dostatek likvidních prostředků pro zaplacení celkového dluhu.

Technická analýza Coinbase akcie

Jak vyplývá ze samotného grafu, Coinbase akcie jsou od svého uvedení na trh v roce 2020 stále v medvědím trendu. Současné tržní minimum se nachází zhruba kolem 32 USD z počátku letošního roku. Díky tomu, že akciový trh a krypto trh po mnoho týdnů posiloval, i Coinbase akcie mají za sebou velké zhodnocení. Od low po lokální high téměř 170 %. A po nynější kurz skoro 100 %.

Týdenní graf akcie Coinbase
Týdenní graf akcie Coinbase od poloviny roku 2020 do února 2023. Zdroj: LYNX+ (28. 2. 2023)

Kurz Coinbase akcie se drží mezi dvěma důležitými pásmy. Rezistenční pásmo se nachází kolem 82 USD. Zatímco supportní pásmo kolem 42,5 USD. A dokud kurz neprorazí jedno z těchto pásem, k většímu technickému posunu dle mého nemůže dojít. Jestli trh prolomí rezistenci, vzroste tím šance na vytvoření nového vrcholu. Pokud naopak prolomí support, minimálně je třeba očekávat otestování low. Nebo dokonce vytvoření nového minima.

Závěrem

Coinbase akcie jsou hrozně mladým titulem s nejasnou budoucností. Já mám ale osobně kryptoměny hrozně rád. Respektive celý ten ekosystém, který přináší obrovskou svobodu. A pokud se bude dařit trhu s krypto aktivy, bude se dařit i krypto burzám jako je Coinbase. Po těchto technologiích a službách je totiž dle mého obrovská poptávka. Jedinou velkou hrozbou jsou samozřejmě stále stupňující se regulace, které celý vývoj jenom brzdí a přináší burzám zvýšené náklady.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

GOSWAMI, Rohan. Coinbase jumps nearly 24% after federal securities suit dismissed CNBC [online]. Vydáno 2. 2. 2023 [cit. 28. 2. 2023]. Dostupné zde.

KIESCHE, Liz. Coinbase Global to suspend Binance USD stablecoin in March. Seekingalpha. [online]. Vydáno 27. 2. 2023 [cit. 28. 2. 2023]. Dostupné zde.

GOTTLICH, Max. Coinbase rolls out its own ethereum-powered blockchain network. Seekingalpha [online]. Vydáno 23. 2. 2023 [cit. 28. 2. 2023]. Dostupné zde.

EHRLICH, Steven. Coinbase Drops Troubled Stablecoin Binance BUSD. Forbes [online]. Vydáno 27. 2. 2023 [cit. 28. 2. 2023]. Dostupné zde.

COX, Jeff. Fed minutes show members resolved to keep fighting inflation with rate hikes. CNBC [online]. Vydáno 22. 2. 2023 [cit. 28. 2. 2023]. Dostupné zde.

Coinbase Inc. 2022 Quarterly Earnings [online]. Vydáno 21. 2. 2023 [cit. 28. 2. 2023]. Dostupné zde.

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart