Microsoft akcie jsou jako ostře sledované vlaky, protože se jedná o vlajkový titul růstových akcií. Akcie Microsoft jsou mnohem stabilnější než většina růstových titulů, ale též se nevyhnuly kurzové ztrátě čítající zhruba 39 %. Technicky se jedná o učebnicový downtrend. I to si ukážeme na cenovém grafu.

Mezi aktuální zajímavosti patří plánovaná koupě herního vydavatele a studia Activision Blizzard. I Microsoft musel reagovat na rostoucí náklady a zvyšuje ceny her pro konzolové platformy Xbox. Morgan Stanley předpovídá akciím Microsoft stabilitu, protože poptávka po byznysu společnosti je silná a odolná.

Microsoft dále bojuje o akvizici s Activision Blizzard

Big tech společnost Microsoft před několika měsíci oznámila, že koupí známou herní společnost Activision Blizzard. Původní Blizzard je tvůrcem herních sérií jako jsou Diablo, Warcraft nebo World of Warcraft. Activision je zase znám svou nesmrtelnou herní sérií Call of Duty, která vychází již 20 let.

Před pár týdny se ale začaly objevovat informace, že Federální obchodní komise (FTC) bude Microsoftu dělat ve Spojených státech s akvizicí problémy. Přesněji řečeno podá žalobu. FTC je regulatorní orgán jako je například u nás Antimonopolní úřad. Jakmile má dojít ke spojení opravdu velkých firem, musí to prvně regulatorní orgán posoudit. Respektive musí rozhodnout, jestli akvizice poškodí férovou soutěž na trhu a spotřebitele.

Společnost Microsoft je ovšem připravena bojovat za svou akvizici herní společnosti Activision Blizzard v hodnotě 69 miliard USD. A to v případě, že Federální obchodní komise Spojených států podá žalobu s cílem zablokovat tuto dohodu. Microsoft se chystá napadnout toto rozhodnutí u soudu.

Avšak čerstvé informace spíše potvrzují, že FTC nakonec žádnou žalobu proti akvizici nepodá. Nicméně nic není ještě jisté a Microsoft se tak může dostat do situace, kdy bude muset bojovat, aby se dohoda zrealizovala. Pokud ale půjde vše bez problémů, akvizice by se měla uskutečnit do poloviny roku 2023.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Microsoft nabízí Sony inkluzi herní série Call of Duty

Microsoft nabídl Sony 10letou smlouvu na zpřístupnění nových Call of Duty her na PlayStation. Přitom akvizice není dokončená ani jistá. Microsoft s touto nabídkou samozřejmě nepřišel jen tak. Jde primárně o snahu umlčet největšího kritika zmiňované akvizice. A tím je právě Sony. Microsoft si od toho zřejmě slibuje, že regulatorní orgány nebudou vůči akvizici protestovat.

Když Sony na smlouvu přistoupí, každá nová hra ze série Call of Duty vyjde i ve stejný den pro Playstation. Je třeba si uvědomit, že řečená herní série je obrovsky výdělečná. Poslední Call of Duty Modern Warfare má jenom za 10 dní obrat přes miliardu USD. A když Microsoft získá Activision, existuje riziko exkluzivity pro Xbox. Tím pádem Sony přijde o prodeje z nejprodávanějšího titulu. I proto Microsoft slibuje nabídku i jiným platformám.

Exkluzivita těchto herních titulů jenom pro Xbox je logicky problém i pro spotřebitele. Měl by tak omezené možnosti, jak si zmiňované hry zahrát. Neměl by na výběr z více konzolí na trhu. Navíc jsou často ceny exkluzivních herních titulů mnohem vyšší. Takže v takovém případě dle mého názoru hrozí, že si spotřebitel ještě připlatí.

Proto se dle mého jedná o ukázkový případ akvizice, která naruší tržní soutěž a poškodí spotřebitele. Microsoft si je podle mě vědom, že bez těchto ústupků nemusí být koupě dokončena.

Microsoft zvýší ceny u Xbox her

Inflace dostihla i Microsoft. Firma se rozhodla zvýšit ceny her pro jejich Xbox platformu. A to od začátku roku 2023. Jejich vlastní vydávané hry získají novou cenovku ve výši 69,99 USD. A to z původních 59,99 USD. Přitom k tomuto kroku se rivalově v podobě Ubisoft a Take-Two odhodlali již dávno.

Dle vyjádření společnosti zvedne Microsoft ceny schválně až příští rok, aby si mohli jejich zákazníci užít Vánoce ještě při starých cenách za jejich produkty.

Morgan Stanley Microsoftu předpovídá silnou a odolnou poptávku

Morgan Stanley předpovídá Microsoftu silnou a odolnou poptávku v jejich komerční sféře, která pomůže zvýšit výnosy a zisk v druhé polovině roku 2023. A tím pádem i kurzově podržet akcie Microsoft. Dle analytika Morgan Stanley má Microsoft tu výhodu, že má silnou konkurenční pozici na trhu. Umožňující další růst a nové příležitosti na trhu se softwarem.

Společnost Microsoft se snaží udržet současné investice, aby získala velký podíl na trhu. Získala vyšší část peněžního flow v IT sektoru. A tím si udrží strategické dlouhodobé postavení. Silnou stránkou společnosti Microsoft je skutečnost, že její pozice na klíčových trzích se stále nemění.

Microsoft se nadále posouvá tam, odkud generuje největší příjmy. Jde například o produkty Azure a Dynamics 365. Ve spojení s trvalým růstem u produktu Office 365 analytik Morgan Stanley věří, že tyto faktory by měly pomoci podpořit jejich soustavný ekonomický růst.

Microsoft si pravděpodobně nadále udrží sílu ve svých klíčových byznysech. Protože poptávka je pořád velmi solidní. Firma zaznamenala nemalé úspěchy v technologiích strojového učení Azure. Právě z Azure již čtvrté čtvrtletí v řadě vzrostly tržby o více než 100 %. Microsoft dále koupil v roce 2018 GitHub a to za 7,5 miliardy USD. GitHub momentálně generuje obrat více než miliardu USD. Nesmíme zapomínat i na LinkedIn, Teams a další platformy, kterým se daří.

Fundamentální analýza Microsoft akcie

Kvartální výsledky MSFT

Obrat společnosti Microsoft za poslední kvartál meziročně vzrostl o více jak 10 % na 50,12 miliard USD. Provozní výnos meziročně vzrostl o více jak 6 % na 21,52 miliardy USD. Zatímco provozní náklady byly 13,15 miliardy USD a oproti minulým kvartálům nejsou nijak výjimečné. Čistý zisk zaznamenal meziroční pokles o 14,4 % na 17,56 miliard USD, takže můžeme sledovat jistý náznak útlumu v růstu. Pořád je ale výsledek v absolutní hodnotě jeden z nejlepších v historii firmy.

Výnos a zisk akcie Microsoft
Výnos a zisk akcie Microsoft. Zdroj:yahoo.com (06. 12. 2022)

Hrubá marže dosahuje více jak 69 %, což nijak nevyčnívá s předešlými čtvrtletími. Provozní marže je skoro 43 % a je tím pádem za sledovaná období jedna z nejlepších. Čistá marže činí 35 % a zde platí totéž. I z pohledu marží si proto Microsoft dle mého názoru vede skvěle.

Zisk na akcii (EPS) je 2,35 bodů. Zatímco ukazatel P/E mírně klesl na 25,1 bodů. Momentálně se nachází na 27,48 bodech. Úrovně jsou to v dlouhodobém kontextu velmi dobré. Akcie Microsoft mají nízké P/E právě díky té solidní ziskovosti.

Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) si znatelně pohoršila oproti předešlým čtvrtletím, ale pořád se nachází na velmi vysokých úrovních. Konkrétně na téměř 43 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) je skoro 30 %, takže nedošlo k žádnému odklonu oproti předešlým obdobím.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) je 1,79 bodů a ukazatel běžné likvidity (current ratio) činí 1,84 bodů. Oba poměry jsou dle mého velmi dobré, protože představují silnou likvidní pozici firmy.

Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E činí pěkných 0,44 bodů a soustavně klesá. Vlastní kapitál slušně roste. Meziročně si polepšil o více jak 14 % na 173,6 miliardy USD. V krátkodobých investicích Microsoft drží skoro 161 miliard USD. Z toho je skoro 23 miliard USD hotovost. Celkový dluh každým kvartálem klesá a nyní představuje přes 77 miliard USD. Čistý dluh je ve výši -30,13 miliardy USD.

Technická analýza akcie Microsoft

Microsoft akcie za jediný rok ztratily zhruba 39 % ze své all time high úrovně. A po více jak rok se pohybují v učebnicovém medvědím trendu, kdy se tvoří nižší vrcholy a nižší tržní minima. A dokud se tento vzorec neporuší, medvědí trend přirozeně platí. Pokud jste začátečníci a zajímáte se o tržní trendy, doporučuji přečíst knihu Dow Theory. Velmi stará publikace, ale pro začátek je ideální.

Každopádně cena akcie Microsoft klesla až po významné supportní pásmo, které se nachází kolem 217 USD. Hladina byla ideální kandidát na třetí rally v rámci současného medvědího trendu. V současnosti kurz atakuje rezistenční pásmo, které je kolem 250 USD. Taktéž jde o hodně důležitou oblast, kde to býci nemají lehké.

Týdenní graf Microsoft akcie od začátku roku 2018 do prosince 202
Týdenní graf Microsoft akcie od začátku roku 2018 do prosince 2022. Zdroj: LYNX+ (06. 12. 2022)

Dokud tedy cena Microsoft akcie respektuje zaznačenou trendovou linii, víme, že medvědí trend rozhodně trvá. A i průlom řečené linie neznamená automaticky jeho ukončení. Právě dle Dow teorie je třeba překonat alespoň vrchol z letošního léta.

Závěrem

Akcie Microsoft dle mého názoru fundamentálně patří mezi klenoty na akciovém trhu. Zatímco většina ostatních růstových titulů hospodářsky nesmírně trpí a maže kurzové zisky z předešlých několika let, Microsoft to prozatím celkem zvládá. Křest ohněm bude příští rok, protože pravděpodobnost recese se každým měsícem zvyšuje. Zrovna Microsoft má ale silnou pozici a myslím si, že není třeba se bát, že hospodářsky nějak významně poklesne.

Obchodujte akcie Microsoft prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

Microsoft Inc. Earnings Release FY23 Q1 [online]. Vydáno 25. 10. 2022 [cit. 06. 12. 2022]. Dostupné zde.

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart