logo společnosti Microsoft
Akcie Microsoft jsou od začátku roku na vzestupu. Většina kurzových ztrát z minulého roku byla smazána, což si ukážeme na cenovém grafu. Ještě předtím se ale podíváme na hospodaření firmy. Microsoft také pomohl financovat čipy určené pro AI. Microsoft spolupracuje na spuštění nového blockchainu a nadále hodlá investovat do rozvoje umělé inteligence (AI). Poznejte, jak růst úrokových sazeb ohrožuje technologický sektor.

Microsoft pomohl AMD: Zafinancoval čipy určené pro AI

Společnost Microsoft začala pomáhat společnosti AMD s financováním vývoje nových procesorů určených pro provoz umělé inteligence. Dohoda Microsoftu na pomoc s financováním vývoje těchto čipů je součástí jejich další snahy o prosazování umělé inteligence. Kromě toho Microsoft také spolupracuje s AMD na vlastním čipu AI, interně známém jako Athena.

Microsoft má zhruba 1000 zaměstnanců pracujících v jeho divizi zabývající se procesory. Stejně jako Google, Amazon a Apple má i Microsoft svou vlastní řadu procesorů. Největším konkurentem v oblasti čipů pro umělou inteligenci je považován dosavadní lídr tohoto odvětví NVIDIA. Ostatně Microsoft stále využívá pro vývoj AI právě čipy od NVIDIA.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Micorosft spolupracuje na spuštění nového blockchainu

Skupina firem včetně Goldman Sachs Group, Microsoft, Deloitte a Cboe Global Markets se připojujÍ k novému blockchainovému systému zaměřenému na propojení různorodých institucionálních aplikací. Což potenciálně podporuje širší přijetí technologie distribuované účetní knihy na finančních trzích.

Účastníci sítě Canton Network, která zahájí testování některých funkcí v červenci, tvrdí, že systém nabízí lepší soukromí a ovládání, Než je v současné době k dispozici. A zároveň dosáhne rozsahu a standardu vhodného pro velké finanční instituce.

Mezi další zúčastněné firmy patří například Digital Asset, ASX, BNP Paribas, Broadridge, Deutsche Börse Group, Cumberland, Moody’s, Paxos a SBI Digital Asset Holdings. Síť má spojit blockchainové aplikace, které byly vytvořeny pomocí Daml. Což je jazyk chytrých smluv vytvořený společností Digital Asset. Digital Asset je blockchainový startup, který dříve vedl bývalý výkonný ředitel JPMorgan Blythe Masters. A podporovaný některými z největších světových finančních institucí.

Banky a další velké korporace již léta vyvíjejí a testují blockchainové aplikace v naději, že mohou zjednodušit a urychlit některé z jejich nejsložitějších procesů.

Část úsilí se točila kolem zkoumání způsobů, jak přeměnit tradiční cenné papíry (např. akcie, dluhopisy) na obyčejné tokeny na blockchainu. Tomu se říká „tokenizace“. Jiné se zaměřily na urychlení obchodování a vypořádání různých aktiv nebo usnadnění mezinárodních plateb.

Z velké části jde o snahu vyřešit problém související s neschopností propojit různé blockchainové systémy vytvořené různými organizacemi. A zároveň umožnit tvůrcům zachovat si kontrolu a soukromí požadované na regulovaných finančních trzích. Tvůrci sítě Canton tvrdí, že to mohou překonat. Prý umožní systémům spolupracovat. Aniž by vyžadovaly, aby se entity, které je provozují, vzdaly kontroly.

Dle mého je takovým zlatým grálem v blockchainu možnost, aby všechny sítě spolu dokázaly spolupracovat. Díky tomu má potom uživatel možnost si vybrat jakoukoliv síť, která mu vyhovuje. Ale zároveň nebude tou jednou sítí nijak limitován. Sítě, které vyvíjí tyto instituce, budou samozřejmě plně pod kontrolou jejich tvůrců. Což je zásadní rozdíl oproti decentralizovaným sítím. Kde se též pracuje na dosažení toho stejného cíle. Akorát nezávislými developery.

OpenAI podporovaná Microsoftem v Itálii obnovila provoz

Společnost OpenAI, do které Microsoft investoval nemalé částky, uvedla, že v Itálii bylo obnoveno používání jejího oblíbeného chatbota ChatGPT.

Mluvčí společnosti řekl, že uživatelé budou mít chatbota opět k dispozici. Společnost dosáhla obnovení služby díky jejich rychlé reakci na požadavky italského regulatorního orgánu kvůli ochraně osobních údajů a soukromí.

Konkrétně mělo jít například o to, že OpenAI nijak nekontrolovala věk uživatelů. OpenAI proto italským regulačním orgánům nedávno představila řešení. Aby zmírnila jejich obavy, které vedly k dočasnému zákazu ChatGPT.

OpenAI a jeho chatbot ChatGPT zaznamenal v posledních měsísích od uvedení obrovský úspěch. OpenAI je částečně podporován miliardami dolarů od společnosti Microsoft. Ta se tuto technologii snaží integrovat do mnoha svých produktů. Včetně sady softwaru pro vývojáře, Power Platform a cloudu Azure. A takévyhledávače Bing a mobilních aplikací.

Pro Microsoft je umělá inteligence hlavní priorita

Microsoft považuje umělou inteligenci za jednu ze svých hlavních priorit. Generální ředitelka Satya Nadella vysvětlila, že investice do nové pokročilé umělé inteligence zůstane klíčovým zaměřením jejich společnosti.

Microsoft v lednu oznámil mnohamiliardovou investici do OpenAI. Tedy do společnosti, která vytvořila ChatGPT. Od té doby začal Microsoft začleňovat technologii AI, nazývanou „Copilot“, do některých svých známých produktů. Včetně Wordu, PowerPointu a Excelu.

Společnost očekává, že umělá inteligence bude v průběhu času velkým tahounem pro růst příjmů. Jelikož zlepší nabídku jejich produktů.

Další růst úrokových sazeb jako riziko pro technologické akcie

Americký Fed měl minulý týden květnové zasedání. A nijak nepřekvapil, protože dle očekávání trhu skutečně zvýšil základní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu. Z toho důvodu nebylo ani tolik důležité samotné měnově-politické rozhodnutí. Ale následná tisková konference s předsedou Fed Jeromem Powellem.

Z následné tiskovky vyplynulo, že úrokové sazby už nadále nejspíš neporostou. Respektive, že dojde k pauze. To vycházelo i ze samotného písemného statementu, který byl hned po zasedání zveřejněn.

Powell během své úvodní řeči zopakoval, že trh práce je sice pořád dost napjatý, ale že už sledují náznaky uvolnění. Trh práce je pro Fed totiž jeden z nejdůležitějších ukazatelů. Jelikož dle mého počítají s tím, že musí dojít k růstu v nezaměstnanosti. Bez toho se nedosáhne inflačního cíle. Během své krátké řeči ještě zmínil více jak tucetkrát 2% inflační cíl. Myslím, že tím dával Jerome Powell najevo, že nepoleví, dokud se inflace skutečně nedostane na cílová 2 %. Je to dle mého z toho důvodu, že se množí spekulace ohledně změny cílování inflace. Proto se Powell snaží tyto spekulace smést ze stolu.

V kvantitativním utahování, které trvá už více jak rok, budou též pokračovat beze změny. Fed si ale nechává otevřená vrátka pro případné pokračování v restrikcích. Neboť bylo řečeno, že je jejich politika nyní „data dependent“. Přesněji řečeno se bude odvíjet od zmíněné nezaměstnanosti a inflace. Když to uznají za nutné, mohou úrokové sazby zase vzrůst.

Základní úroková sazba v USA
Základní úroková sazba v USA. Zdroj: tradingeconomics.com (9. 5. 2023)

Jaké jsou implikace pro trhy? Nyní není otázkou, jestli sazby ještě porostou. Ale spíše, jak dlouho zůstanou na aktuálně restriktivních úrovních. Akcie technologického sektoru, jako jsou akcie Microsoft, se dle mého názoru příliš nekamarádí se sazbami na restriktivních levelech. Technologický sektor mohl v předešlém desetiletí tolik růst hlavně díky tomu, že sazby zůstávaly relativně nízko. Proto je pro každého investora do technologických titulů důležité, aby tuto problematiku sledoval.

Domnívám se, že nyní trh počítá s tím, že k prvnímu snížení úrokových sazeb dojde někdy během druhé poloviny roku. Ačkoliv to americký Fed zatím zcela odmítá.

Fundamentální analýza akcie Microsoft

Kvartální výsledky

Obrat společnosti Microsoft za poslední kvartál meziročně vzrostl o více jak 7 % na 52,86 miliardy USD. Provozní výnos meziročně vzrostl o téměř 10 % na 22,35 miliardy USD. Zatímco provozní náklady dosáhly výše 14,4 miliardy USD. V předešlém kvartálu byly o něco větší, ale pořád platí, že trend je rostoucí. Čistý zisk zaznamenal meziročně růst o 9,4 % na 18,3 miliard USD. Prismatem posledních kvartálů jde o ten lepší výsledek.

Hrubá marže dosahuje více jak 69,5 %, což absolutně nijak nevyčnívá oproti předešlým kvartálům. Provozní marže je přes 42 %, takže došlo ke zlepšení oproti předešlému kvartálu. Zatímco čistá marže je téměř 35 %. Což je také zlepšení, ale v kontextu mnoha čtvrtletí se hodnota příliš nevymyká z řady.

Zisk na akcii (EPS) je 2,45 bodů. Ukazatel P/E je ke konci čtvrtletí 31,25 bodů. Nyní dosahuje úrovně 33,67 bodů. Z dlouhodobějšího hlediska jde spíše o vyšší hodnoty.

Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) pokračuje v klesajícím trendu, 38,6 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) je 27,59 %, kde platí to samé.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) je 1,88 bodů a ukazatel běžné likvidity (current ratio) činí 1,91 bodů. Oba poměry jsou z učebnicového hlediska v pořádku. Microsoft drží dostatek hotovosti nebo ekvivalentu.

Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E činí pěkných 0,41 bodů. Pořád pokračuje mírný pokles. Vlastní kapitál zase meziročně výrazně vzrostl. A to o 19,5 % na téměř 195 miliard USD. Celkový dluh 79,31 miliardy USD. Čistý dluh dosahuje -25,11 (přebytek likvidity) miliardy USD.

Technická analýza akcie Microsoft

Akcie Microsoft se od počátku roku zhodnotily zhruba o 30 %. Zatímco od low z minulého roku o více jak 45 %. Tím pádem došlo ke smazání většiny kurzových ztrát z minulého roku. Microsoft akcie jsou proto tím nejsilnějším tahounem celého technologického sektoru.

Týdenní graf akcie Microsoft
Týdenní graf akcie Microsoft od počátku roku 2018 do května 2023. Zdroj: LYNX+ (9. 5. 2023)

Cena akcie Microsoft nyní naráží na rezistenci, která se nachází kolem 315 USD. V podstatě jde na vyšším časovém rámci o poslední překážku. Poslední překážku předtím, než se kurz dostane na původní historické maximum z roku 2021. Trh má na své straně nejbližší support, který je konkrétně kolem 275 USD.

Akcie Microsoft mají technicky velmi dobře našlápnuto. Chybí málo a trh může otestovat důležitou psychologickou úroveň, kterou je právě historické maximum (ATH) z konce roku 2021. Zároveň se daří udržovat silné momentum v rámci nynějšího růstového trendu. Pokud se nic nezlomí, během pár měsíců můžeme sledovat otestování ATH.

Závěrem

Akcie Microsoft jsou velmi silným titulem a vlastně tahounem růstového sektoru. A není divu. Přestože nebyl makroekonomický vývoj za poslední rok a půl zrovna nejpříznivější, titul zůstal z fundamentálního hlediska vzhledem ke zbytku akciového trhu relativně dost silný. Dle mého je to také proto, že investoři mají tendenci se „schovávat“ do velkých akciových titulů jako je právě Microsoft.

Přečtěte si také:

Použité zdroje:

Seekingalpha: AMD surges as Microsoft said to help finance AI chip push (9.5.2023); www.seekingalpha.com/news/3965882-microsoft-said-to-help-finance-amds-move-into-ai-processors?

Seekingalpha: Microsoft-backed OpenAI resumes ChatGPT use in Italy after temporary ban (9.5.2023); www.seekingalpha.com/news/3962207-microsoft-openai-resumes-chatgpt-use-italy-temporary-ban?

CNBC: Here’s how much money you’d have if you invested $1,000 in Microsoft 10 years ago (9.5.2023); www.cnbc.com/2023/04/27/microsoft-how-much-money-youd-have-if-you-invested-1000-dollars-a-decade-ago.html

Yahoo Finance: Goldman, Microsoft, Cboe and Others Team Up to Launch Blockchain Network (9.5.2023); www.finance.yahoo.com/news/goldman-microsoft-cboe-others-launch-080226658.html

Tradingeconomics: United States Fed Funds Rate (9.5.2023); tradingeconomics.com/united-states/interest-rate

CNBC: Fed increases rates a quarter point and signals a potential end to hikes (9.5.2023); www.cnbc.com/2023/05/03/fed-rate-decision-may-2023-.html

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart