Logo společnosti Microsoft
Microsoft akcie v listopadu překonaly historická cenová maxima a od té doby pokračují v dynamickém růstu. Je na čase investovat do akcií Microsoft (MSFT)?

Poznejte aktuální novinky o technologickém sektoru a společnosti Microsoft, včetně rozboru grafu a hospodářských výsledků. Pokud hledáte brokera pro obchodování akcií, klikněte zde.

Technologický sektor investuje do umělé inteligence ve velkém

Velké technologické společnosti bojují na poli AI o dominanci. Microsoft, Meta, Amazon a Apple se snaží v tomto sektoru o vývoj. Zatímco společnosti jako jsou NVIDIA a AMD dodávají „náboje“ v podobě výpočetní kapacity. To představuje ohromné kapitálové investice, čímž právě technologický sektor nyní vysloveně kraluje. Kapitálové investice v technologickém sektoru proto dosahují 200 miliard dolarů.

Kapitálové výdaje dle jednotlivých sektorů.
Kapitálové výdaje dle jednotlivých sektorů. Zdroj: linkedin.com (13. 2. 2024)

Investoři podle mého názoru vědí, že k těmto ohromným investicím dochází. Vzhledem k tomu, že jsou trhy vpřed hledící, domnívám se, že nakupují dopředu s očekáváním, že se to časem propíše v silnějším hospodaření daných podniků. Tím pádem jsou investoři dle mého ochotni nakupovat akcie i za relativně vysoké násobky zisků. Tím pádem přijímají riziko, že se očekávání nemusí naplnit.

Jsou v tom však kalkulované i jiné faktory. Vzhledem k tomu, že je nízké inflační očekávání a předpokládá se rychlý pokles úrokových sazeb, budoucí cash flow se diskontují s nižší sazbou. Vzhledem ke zmíněným velkým investicím, se proto technologický sektor zdá jako výborná investice.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Akcie Microsoft a technologický sektor táhnou index S&P 500

Výsledkem je, že technologický sektor je primárním tahounem širšího trhu v podobě akciového indexu S&P 500. Akcie Microsoft, NVIDIA, Apple a jiné tituly samy o sobě táhnou téměř celý trh. V porovnání s ostatními sektory je zde obrovská mezera ve výkonnosti. Přitom když se vrátíme zpátky k prvnímu grafu, vidíme, že kapitálové investice jsou nemalé i v dalších sektorech. Přesto se to ve výkonnosti tolik nepropisuje.

Výkonnost S&P 500 dle sektoru
Výkonnost S&P 500 dle sektoru. Zdroj: linkedin.com (13. 2. 2024)

Akcie Microsoft překonaly tržní kapitalizaci 3 bilionů dolarů

Tržní kapitalizace akcie Microsoft v lednu překročila 3 biliony dolarů. Tento milník přichází poté, co Microsoft překonal Apple a stal se 12. ledna nejhodnotnější veřejnou obchodovatelnou společností na světě. Apple se nyní nachází s tržní kapitalizací 2,89 bilionů dolarů na druhé místě. Microsoft má s 3,085 bilionů dolarů lehký náskok, který si však drží. NVIDIA nedávno v tržní kapitalizaci krátce překonala Amazon a dokonce i Google. V těchto chvílích je však titul na své staré pozici.

Tržní kapitalizace jednotlivých společností.
Tržní kapitalizace jednotlivých společností. Zdroj: companiesmarketcap.com (13. 2. 2024)

Akcie Microsoft od začátku roku po současné high posílily o více jak 15 %, protože investoři zůstávají zřejmě optimističtí ohledně investic společnosti do umělé inteligence. Analytici z Citi uvedli, že očekávají, že Microsoft předvede solidní výkon za fiskální druhé čtvrtletí, což se i stalo. Částečně kvůli jeho vedoucí pozici v oblasti generativní AI. Analytici zvýšili své odhady, cílovou cenu a opětovně potvrdili své doporučení k nákupu akcií.

Podobně analytici z Morgan Stanley uvedli, že věří, že pozice a byznys Microsoftu související s generativní AI jsou ještě silnější. Dle toho posunuli svůj cenový cíl na 450 dolarů z 415 dolarů a uvedli, že zůstávají přesvědčeni o možném překonání jejich dosavadních odhadů.

Akcie Microsoft: Příjmy z cloudových služeb Azure vzrostly o 30 %

Microsoft stanovil výhled příjmů pro fiskální třetí čtvrtletí mezi 60 až 61 miliardami dolarů. Analytici oslovení společností LSEG očekávali 60,93 miliardy dolarů. Společnost však očekává nižší než dříve očekávané celkové a provozní náklady, na základě konsensu mezi analytiky společnosti StreetAccount.

Celkové příjmy Microsoft se v posledním čtvrtletí, které skončilo 31. prosince, zvýšily o 17,58 % meziročně. Čistý výsledek hospodaření ve výši 21,87 miliardy dolarů a 2,93 dolaru na akcii, se zvýšil z 16,43 miliardy dolarů a 2,20 dolaru na akcii.

Příjmy Microsoft z jednotlivých služeb
Příjmy Microsoft z jednotlivých služeb. Zdroj: seekingalpha.com (13. 2. 2024)

Segment Intelligent Cloud společnosti vygeneroval 25,88 miliardy dolarů příjmů, což je o 20 % více. Skupina obsahuje infrastrukturu Azure cloud, SQL Server, Windows Server, Nuance, GitHub a podnikové služby.

V rámci tohoto segmentu příjmy z Azure a dalších cloudových služeb vzrostly o 30 %. Konsenzus analytiků počítal s růstem o 27,7 % a konsensus StreetAccount byl 27,5 %. Metrika za předchozí čtvrtletí byla 29 %. Růst Azure a dalších cloudových služeb bylo spojeno s umělou inteligencí. Microsoft má nyní 53 000 zákazníků v rámci Azure AI a jedna třetina z nich byla získána za poslední rok.

Příjmy Microsoft z jednotlivých odvětví.
Příjmy Microsoft z jednotlivých odvětví. Zdroj: cnbc.com (13. 2. 2024)

Příjmy ze segmentu Productivity and Business Processes, včetně softwaru Office, LinkedIn a Dynamics, činily 19,25 miliardy dolarů. To bylo o 13 % více a vyšší než konsensus StreetAccount ve výši 18,99 miliardy dolarů.

Segment More Personal Computing přispěl 16,89 miliardami dolarů příjmů, což je o přibližně 19 % více. Segment zahrnuje OS Windows, Surface, Bing a Xbox.

Během fiskálního druhého čtvrtletí Microsoft uzavřel svou největší akvizici v historii, kdy koupil vydavatele videoher Activision Blizzard. Společnost také oznámila vlastní cloudové čipy a začala prodávat doplněk Copilot AI za 30 dolarů měsíčně k balíčkům produktivního softwaru Microsoft 365.

Propouštění v technologickém sektoru pokračuje

Společnost Microsoft pokračovala v propouštění zaměstnanců i v tomto čtvrtletí. Dceřiná společnost Microsoftu LinkedIn v říjnu propustila kolem dalších 700 pracovních míst k 10 000 oznámeným dříve v tomto roce. Minulý týden Microsoft oznámil, že propouští kolem 1 900 zaměstnanců ve své herní divizi, což je přibližně 9 % stavu, po dohodě s Activision.

Microsoft však není jediný, technologické společnosti nepřetržitě propouštějí zaměstnance od konce roku 2022. Ke konci prvního únorového týdne propustilo 132 technologických společností 34 250 pracovníků jenom za letošní rok.

Propouštění v technologickém sektoru.
Propouštění v technologickém sektoru. Zdroj: layoffs.fyi (13. 2. 2024)

Celkem 262 682 pracovníků v technologickém sektoru ztratilo svá pracovní místa v roce 2023 ve srovnání s 164 969 v roce 2022. Počet propouštějících společností v roce 2023 také překonal rok 2022. Celkové číslo bylo vyšší než v letech 2020 a 2021 dohromady.

Nejvíce pracovníků propustil v roce 2023 Amazon (27 410 pracovníků), následovaný Meta (21 000), Google (12 115) a Microsoft (11 158). Tato propouštění jsou zvláštním případem v jinak silném prostředí trhu práce. Míra nezaměstnanosti se totiž od prosince 2021 pohybuje mezi 3,4 % a 3,9 %. Tím pádem se propouštění zaměstnanců v technologickém sektoru negativně neprojevuje na míře nezaměstnanosti.

Na velkém trendu propouštění zaměstnanců můžeme sledovat, že investoři tento aspekt zcela ignorují. Akcie Microsoft a jiné tituly zrovna tímto trendem netrpí. Přitom propouštění pracovní síly znamená, že se v rámci podniku zřejmě zpomalují procesy a vývoj. To znamená, že se technologické firmy snaží na úkor budoucích výnosů šetřit, jak jen to jde. Přitom by běžnou logikou dle mého dávalo smysl, aby společnosti naopak zaměstnance nabíraly. Je to jen taková poznámka pro zamyšlení.

Poškozuje Microsoft evropský cloudový ekosystém?

Evropská obchodní skupina zahájila diskuse s Microsoftem za účelem vyřešení problémů souvisejících s nespravedlivými licenčními podmínkami pro poskytovatele cloudové infrastruktury a jejich zákazníky na kontinentu.

Cloud Infrastructure Services Providers in Europe, neboli CISPE, podala stížnost na Microsoft u Generálního ředitelství Evropské komise pro hospodářskou soutěž v listopadu 2022. S tvrzením, že nové smluvní podmínky, které Microsoft zavedl 1. října 2022, přidaly nové nespravedlivé praktiky. CISPE tvrdila, že chování Microsoftu poškozuje evropský cloudový ekosystém a odepírá zákazníkům možnost volby.

CISPE ve středu zopakovala, že jakékoli nápravy a řešení musí platit napříč sektorem a být přístupné všem cloudovým zákazníkům v Evropě. Kromě toho budou veškeré dohody zveřejněny a podléhat kontrole třetích stran.

Microsoft jedná o investici do startupu Figure AI

Microsoft a OpenAI jednají o investici do startupu Figure AI, který vyvíjí roboty. Jedním ze scénářů by mohlo být, že Microsoft investuje 95 milionů dolarů. Zatímco OpenAI, které je podporováno miliardami dolarů ze strany Microsoftu, investuje pouze 5 milionů dolarů. Figure AI by mohla mít před samotnou investicí ohodnocení 1,9 miliardy dolarů.

Figure AI prý pracuje na robotovi poháněném umělou inteligencí, který se chová jako člověk a může být použit k vykonávání úkolů považovaných za nebezpečné nebo nevhodné pro lidi. Skoro jako ze sci-fi Já robot.

Tyto snahy však nejsou ojedinělé. Tesla také pracuje na svém vlastním humanoidním robotovi známém jako Optimus, o kterém CEO Elon Musk nedávno řekl, že by s časem mohl být největším tahounem společnosti.

Fundamentální analýza akcie Microsoft

Kvartální výsledky MSFT

Obrat společnosti Microsoft za poslední kvartál meziročně vzrostl o 17,58 % na 62 miliard dolarů. Jde tak o největší meziroční růst za sledované kvartály. Provozní výnos meziročně vzrostl o 32,5 % na 27 miliard dolarů. Provozní náklady dosáhly výše 15,37 miliardy dolarů, což je nejvíce za sledovaná období.

Výsledek hospodaření na meziroční bázi vzrostl o 33,15 % na 21,87 miliardy dolarů. Zisk na akcii je 2,93 dolarů. EBITDA vzrostla o 37,2 % na 33 miliard dolarů. Volné cash flow bylo za poslední kvartál 9,12 miliardy dolarů, v meziročním srovnání +86 %.

Čistý zisk akcie Microsoft
Čistý zisk akcie Microsoft. Zdroj: macrotrends.net (13. 2. 2024)

Price to cash flow je 30,6 bodů. Price to free cash flow k poslednímu kvartálu činilo 46 bodů. Price to earnings je u akcie Microsoft za poslední kvartál 34 bodů, vzhledem k aktuální ceně je 38 bodů. Dlouhodobým prismatem jde obecně vzato o vyšší násobky, které investor musí za jednu akcii zaplatit. Přestože jde o technologickou akcii, není to dle mého prostě málo.

Price to cash flow akcie Microsoft
Price to cash flow akcie Microsoft. Zdroj: macrotrends.net (13. 2. 2024)

Hrubá marže dosahuje více jak 68 %, to jsou standardně velmi vysoké hodnoty pro Microsoft. Provozní marže se na 43,59 %. Zatímco čistá marže je vynikajících 35,26 %. Vzhledem k předešlým kvartálům si Microsoft pořád drží velmi dobré marže.

Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) představuje 39,17 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) je 29 %. Oba poměry jsou za sledovaná čtvrtletí spíše nižší.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) je 1,2 bodů a ukazatel běžné likvidity (current ratio) činí 1,22 bodů. Oba poměry jsou proto u spodní hranice robustních hodnot. Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E činí pořád velmi slušných 0,47 bodů. Za sledované kvartály se příliš nemění.

Společnost Microsoft již nedrží tak rekordní částky hotovosti a jejich ekvivalent. K poslednímu kvartálu činí obnos 17,31 miliard dolarů. Krátkodobé investice jsou na 63,71 miliardách dolarů. Dohromady má společnost v likvidních aktivech 81 miliard dolarů.

Vzhledem k tomu, že celkový dluh vzrostl na 111,36 miliardy dolarů, čistý dluh je 30,34 miliard dolarů. To znamená, že dluh je vyšší než zásoba likvidity. Dle dostupných dat tohle Microsoft za posledních 10 let nepamatuje.

Technická analýza akcie Microsoft (MSFT)

Akcie Microsoft mají za sebou fenomenální rok 2023. Vlastně celé období, od ročního minima z roku 2022 až po současný vrchol, je fenomenální. Když byste vychytali dno, máte více jak 97 %. Což samozřejmě asi není v silách žádného smrtelníka. Přesto jde o slušný tržní výkon, který cenu akcie Microsoft dostal na 420 dolarů.

Loading ...
Název společnosti Symbol Tržní kapitalizace (v mld. USD) Zavírací cena předchozího dne Den Týd. Měs. Půl roku 1 rok 5 let
Microsoft MSFT 3.289,32 441,58 0,22 % 4,42 % 4,61 % 20,01 % 27,14 % 234,14 %
Akcie Microsoft graf: Rozbor grafu a technická analýza
Týdenní graf akcie Microsoft od poloviny roku 2020 do února 2024. Zdroj: LYNX+ (13. 2. 2024)

Na trhu platí velmi agresivní trend, kdy je každý propad ceny akcie Microsoft velmi rychle vykoupen. Největší pokles nastal v létě minulého roku, ale netrvalo zrovna dlouho a kupci cenu vytáhli zase zpátky a ještě evidentně mnohem výš. Další znatelnější cenový pokles nastal v prosinci, ale se stejným výsledkem. Kupci jsou jednoduše velmi agresivní a cenové poklesy považují za příležitost pro vstup do trhu.

Z technického hlediska jsou agresivní trendy nevyzpytatelné. Když máte před sebou pomalu vertikální kurzový vývoj, každý vstup je o to riskantnější. Aby totiž cena mohla jít výše, musí se najít další dostatečný počet agresivních kupců, kteří přijmou tržní ceny.

Prismatem týdenního RSI indikátoru jsme na 75 bodech, vrchol je na 79,3 bodů. Nejsou to úplné extrémy, ale též to není málo. Trh by si možná měl odpočinout.

Je čas nakoupit akcie Microsoft?

Akcie Microsoft jsou podle mého osobního názoru velmi dobrým titulem, který chce každý investor. A v tom je možná i tak trochu problém, protože okolo AI akcií, je příliš mnoho humbuku. Pokud je někdo agresivnější investor nebo vyloženě spekulant a nevadí mu platit za akcii vysoké násobky, jsou akcie Microsoft ideální.

Pro opatrné investory, kteří nechtějí jenom spekulovat na růst ceny, se titul za tyto ceny příliš nehodí. Chtělo by to prvně nějaké větší pročištění na trhu, čímž myslím znatelnější pokles ceny.

Podotýkám, že technologický sektor je tažen nahoru velkým růstem výnosů. U některých titulů je to více znát, někde méně. Z historie však víme, že takový vývoj je přechodný a poté se hospodářský růst normalizuje. To neznamená, že akcie Microsoft budou špatný titul. Jen tolik neporostou. Problém je právě v tom, že když nyní koupíte akcii, která v předchozích kvartálech překonává jednu laťku za druhou, jak dlouho to takhle vydrží? Nad tím se každý investor musí zamyslet, než začne do něčeho investovat. Opatrnost je totiž velmi důležitá.

Přečtěte si také:

Použité zdroje:

Editorial credit: Ascannio / Shutterstock.com

CNBC: Microsoft briefly crosses $3 trillion in market cap (13.02.2024); www.cnbc.com/2024/01/24/microsoft-3-trillion-market-cap.html

CNBC: Microsoft issues light guidance even as Azure growth drives earnings beat (13.02.2024); www.cnbc.com/2024/01/30/microsoft-msft-q2-earnings-report-2024.html

CNBC: Microsoft gets a price target hike after posting a great quarter driven by AI (13.02.2024); www.cnbc.com/2024/01/30/microsoft-gets-a-price-target-lift-after-great-quarter-driven-by-ai.html

Nerd Wallet: Tech Layoffs 2024: Snap Cuts 10% of Staff, DocuSign to Lay Off 6% (13.02.2024); www.nerdwallet.com/article/finance/tech-layoffs

Companies Market Cap: Largest Companies by Market Cap (13.02.2024); www.companiesmarketcap.com/

Seekingalpha: Microsoft in discussions with trade group to resolve cloud computing dispute (13.02.2024); www.seekingalpha.com/news/4063727-microsoft-in-discussions-with-trade-group-to-resolve-cloud-computing-dispute?

Seekingalpha: Microsoft, OpenAI said to discuss investing in startup building humanoid robot: report (13.02.2024); www.seekingalpha.com/news/4060670-microsoft-openai-discuss-investing-startup-building-humanoid-robot-report?

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart