NIO akcie téměř dva roky soustavně klesají. Svůj podíl na tom také mají koronavirové restrikce v Číně. Společnost NIO musela přerušit produkci v některých továrnách. I tak ale dodávky nových vozidel NIO v relativních číslech meziročně stouply o 174 %. Podíváme se i na aktuální fundamentální výsledky NIO a nebude chybět ani graf akcie NIO a jeho rozbor.

Jádrová inflace je stále vysoká

Růstové tituly, jako jsou NIO akcie, dle mého jenom čekají na to, až Federální rezervní systém přispěchá trhům na pomoc. V minulé analýze na akcie Pfizer jsme si rozebrali předešlé zasedání Fed. Ze kterého vyplynulo, že úrokové sazby porostou minimálně do poloviny následujícího roku. Akorát se neví, v jakém to bude tempu.

Se zveřejněním říjnových inflačních dat ale přišla pro akciové býky zase naděje. Tržní konsenzus před zveřejněním dosahoval 7,9 – 8 %. Ale naměřená inflace činila 7,7 %. Jednak je to tedy znatelně pod zmíněným odhadem a jednak je to oproti zářijové inflaci rozdíl 0,5 procentního bodu. Proto dle mého na akciovém trhu ihned začala agresivní rally. A akcie NIO nebyly výjimkou. Jednalo se o několik nejsilnějších dnů za předešlé měsíce.

Celková inflace v USA
Celková inflace v USA. Zdroj: tradingeconomics.com (15. 11. 2022)

Proč trhy tímto způsobem reagovaly? Protože se tím oživila myšlenka tzv. Fed pivotu. Alespoň mírného pivotu. Tedy, že Fed zmírní dosavadní tempo růstu úrokových sazeb. Samozřejmě se najdou i tací, co spekulují, že americká centrální banka s restrikcemi přestane úplně. Domnívám se ale, že to není dle makroekonomických dat a informací z Fed vůbec reálné.

Jádrová inflace v USA
Jádrová inflace v USA. Zdroj: tradingeconomics.com (15. 11. 22)

Vůči střídmému pivotu jde i jádrová inflace. Laická veřejnost dělá tu chybu, že primárně sleduje celkovou inflaci. Faktem ale je, že jádrová inflace je důležitější. Jelikož je očištěná o regulované ceny. Ty totiž inflaci uměle snižují. A když se podíváte na přiložený graf, jádrová inflace je po většinu aktuálního roku nad 6 %.

Takže zatímco v grafu na celkovou inflaci můžeme sledovat od začátku léta klesající tendenci, u jádrové je situace pořád stejně špatná. Tím chci říct, že americká centrální banka nemá dle mého názoru zatím žádný vážný důvod, aby růst sazeb zpomalila. Uvidíme, jak se Fed zachová v prosinci.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

NIO akcie: Dodávky vozů meziročně vzrostly o 174 %

Společnost NIOdodala za říjen letošního roku přes 10 tisíc vozů. To je o 174,3 % více než před rokem. Z grafu ovšem vyplývá, že nejde o letošní rekord. Ten se připisuje červnu, kdy dodávky vozů dosáhly skoro 13 tisíc vozů. Meziměsíčně je to pokles o 7,5 %. V každém případě můžete v grafu sledovat soustavnou růstovou tendenci.

Měsíční dodávky vozů Nio
Dodávky vozů NIO. Zdroj: seekingalpha.com (15.11.2022)

Z těch více jak 10 tisíc vozů je téměř 6 tisíc premium smart elektrických SUV. Zbytek jsou premium smart elektrické sedany. Jenom za poslední rok společnost NIOdodala 92,5 tisíce vozidel. Kumulativně za celou dobu společnosti NIO vyrobila skoro 257 tisíc vozů.

Rostoucí tendence u dodávek vozů NIO je dle mého nesmírně důležitá. Myslím si, že mnoho investorů také spoléhá na čínskou ekonomiku. Respektive na úplné znovuotevření po předešlých covid restrikcí. Což může být velkou vzpruhou pro čínské automobilky.

Společnost NIO musela dočasně přerušit produkci v továrnách

Společnost NIO dočasně zastavila produkci ve dvou továrnách. A to ve městě Hefei v provincii Anhui. A to kvůli zdravotní prevenci a kontrolním požadavkům. NIO se potýká s covidovými omezeními již od poloviny října. Původně se plánovalo, že továrny zůstanou zavřené pouze na pár dní.

Uzávěrka negativně ovlivnila celkovou produkci a tempo dodávek vozidel. Společnost NIO nedlouho poté potvrdila, že restrikce mají na firmu negativní dopad. A to právě na celkovou produkci a termíny dodávek vozidel.

Konec přísných lockdownů v Číně jako šance pro NIO?

Avšak možná se svítá na lepší časy. Čínské tituly jako jsou NIO akcie, YPeng a Li Auto reagovaly kurzovým růstem na zprávu ohledně možné úpravy covidových restrikcí ze strany čínských úřadů. Čínská komise pro národní zdraví oznámila, že zdravotní opatření by měla zohledňovat jejich negativní vliv pro občany a byznys.

Úřad dodává, že namísto přísných lockdownů musí národ usilovat o kontrolu ohnisek koronaviru. A to s minimálním negativním efektem, v nejkratším čase a s nejnižšími náklady. Předešlé restrikce vedly k velmi špatným dopadům.

Čínské úřady provádí politiku tzv. nulové tolerance vůči covidu. A to přirozeně dělá problémy ekonomikám v tamních provinciích. Od této strategie se Čína asi úplně neoprostí. Je ovšem možné, že dojde k nějakému „vylepšení“, které po předešlých zkušenostech zredukuje negativní dopady těchto restrikcí. Navíc mají v plánu se mnohem více zaměřovat na prevenci. Co je tím konkrétně myšleno, se teprve uvidí.

NIO akcie: Fundamentální analýza

Kvartální výsledky

Obrat NIO činil za třetí kvartál letošního roku 1,9 miliardy USD, což je meziročně zlepšení o více jak 25 %. Provozní náklady ovšem též rostou a za třetí kvartál dosahovaly 825 milionů USD. Provozní výnos je tak pořád v záporných hodnotách, -572 milionů USD. Celková ztráta tak dosahuje -604 milionů USD.

Zisk a výnos akcie Nio
Zisk a výnos. Zdroj: yahoo.com (15. 11. 2022)

Hrubá marže je za třetí kvartál 13,34 %. Provozní a čistá marže je přirozeně záporná, takže nemá smysl je ani uvádět.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) činí 1,42 bodů a ukazatel běžné likvidity (current ratio) je 1,59 bodů. Likvidní pozice společnosti NIO je proto solidní.

Celkové závazky jsou 9 miliard USD. Vlastní kapitál činí 4,63 miliardy USD.

Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E je tedy na hraničních úrovni 0,82. To znamená, že dluh společnosti NIO se blíží k hodnotě vlastního kapitálu. Celkový dluh představuje 3,81 miliard USD. Čistý dluh je potom -3 miliardy USD. Takže po splacení všech dluhů zbyde společnosti NIO likvidita v hodnotě 3 miliard USD.

Akcie NIO: Technická analýza

NIO akcie klesají od ledna roku 2021. Po současné low titul ztratil více jak 87 % ze své all time high hodnoty. Tím pádem došlo k vymazání většiny zisků z období roku 2020. Politika čínské vlády však dle mého zvyšovala nejistotu na čínském trhu a investoři začali být opatrní. Nikdo nemá rád nejistotu.

Týdenní graf Nio akcie
Týdenní graf akcie NIO od konce roku 2019 do listopadu 2022. Zdroj: LYNX+ (15. 11. 2022)

Každopádně máme nynější low na supportu, který se nachází kolem 8 USD. Tudíž se akcie NIO přiblížily k cenám z IPO. V rámci IPO byla cena stanovena na 6,26 USD za akcii. Cena akcie NIO v říjnu 2018 otevřela přesně na 6 USD. Zatímco all time low se nachází na 1,19 USD z roku 2019.

Takže kurz akcie NIO momentálně konsoliduje mezi dvěma úrovněmi. Mezi supportem a rezistencí. Ta se nachází kolem 12 USD. V oblasti kolem 12 USD došlo k několika přesvědčivým kurzovým obratům. Hlavně v letošním roce level fungoval jako dost silná podpora. Proto můžeme předpokládat, že nyní převezme roli silné rezistence. Akciím NIO by dle mého prospěly příznivé makro zprávy. Hlavně rychlý pokles inflace.

Závěrem

Akcie NIO ztratily za předešlé dva roky obrovskou část ze své hodnoty. Domnívám se, že se tím se graf vyčistil od spekulativní vertikály, které má vrchol z ledna 2021. Je složité říci, zda je cena NIO akcie nyní „fér“. Jelikož podnik není rentabilní. V tomhle byznysu je to stejné jako u Tesla. Zastávám názor, že investoři do NIO akcií jednoduše investují v naději, že z toho třeba jednou bude čínská Tesla.

Na druhou stranu ale víme, že se v roce 2020 našla dostatečná poptávka, aby cena akcie NIO vzrostla o tisíce procent. A to během několika měsíců. Nyní jsme na stejných cenách jako před tím zběsilým růstem. Je zde proto možnost, že když k tomu vzniknou podmínky, silná rally se může jednou zopakovat.

Obchodujte akcie NIO prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

NIO Inc. Third Quarter 2022 Financial Results [online]. Vydáno 10. 11. 2022 [cit. 15. 11. 2022]. Dostupné zde.

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart