NIO akcie a logo společnosti
NIO akcie jsou po nedávném růstu již několik týdnů v poklesu. V článku si představíme aktuální novinky ohledně tohoto výrobce elektromobilů.

Nebude chybět ani rozbor aktuálních hospodářksých výsledků. Na těch si ukážeme, že investice do NIO akcií může být spíše pro investory, kteří jsou ochotni více riskovat. Poznejte vše důležité o akciích NIO. Pokud hledáte brokera pro obchodování akcií, klikněte zde.

Firma NIO za srpen dodala o 81 % více aut než loni

Společnost NIO v srpnu dodala 19 329 vozidel, což je nárůst o 81 % oproti předchozímu roku. Dodávky zahrnovaly 12 015 prémiových elektrických SUV a 7 314 prémiových elektrických sedanů. Avšak dodávky klesly oproti měsíčnímu rekordu dosaženému v červenci, který činil 20 462 vozů.

Firma NIO tak dodala ve druhém čtvrtletí 23 520 vozidel, což je pokles o 6,1 % oproti předchozímu roku, včetně 10 492 SUV a 13 028 sedanů. Za nedokončený rok 2023 prozatím dodala společnost NIO 94 352 vozidel, což představuje nárůst o 31,9 % oproti předchozímu roku. K 31. srpnu 2023 činil celkový počet všech dodaných vozidel NIO 383 098.

Pro třetí čtvrtletí roku 2023 předpovídá NIO dodávky v rozmezí 55 000–57 000 vozidel. To je odhad růstu o 74 – 80,3 % oproti předchozímu roku. Příjmy by měly dosáhnout hodnot mezi 2,606 miliardami USD a 2,692 miliardami USD, což představuje meziroční zlepšení o 45,3 – 50,1 %. A oproti druhému kvartálu je to růst o více jak 110 %.

Prodeje vozidel NIO
Prodeje vozidel NIO. Zdroj: insideevs.com (5. 9. 2023)

Příjmy z prodeje vozidel dosáhly 990,9 milionů USD. To je pokles o 24,9 % oproti předchozímu roku. Pokles byl způsoben hlavně nižší průměrnou prodejní cenou a poklesem objemu dodávek. Ostatní prodeje v hodnotě 218,8 milionů USD vzrostly o 119,9 %. K tomuto nárůstu přispěl silný prodej ojetých vozidel, příslušenství a poskytování energetických řešení.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Akcie NIO: Společnost uvedla na trh vylepšenou verzi svých modelů

V květnu čínský výrobce elektromobilů uvedl na trh vylepšenou verzi svého modelu crossover ES6 na nové platformě „NT2.0“. V červnu byla představena kombi verze sedanu ET5, což v červenci samo o sobě zvýšilo objem dodaných vozů na 20 462 kusů. Proto generální ředitel William Bin Li očekává solidní růst v druhé polovině roku.

V současné době zahrnuje nabídka NIO pouze nové nebo aktualizované modely. Všechny postavené na platformě NT2.0. Očekává se, že přechod z NT1.0 na NT2.0 bude brzy dokončen, jakmile bude představen nový EC6. To má proběhnout v září.

Některé modely jsou také exportovány do Evropy. Nicméně objem vývozu je v porovnání s domácími prodeji relativně nízký. Stojí za zmínku, že všechny elektrické automobily NIO jsou kompatibilní s vlastními NIO stanicemi pro výměnu baterií. Ty jsou rozmístěny na hlavních trasách a v městských oblastech. Do konce roku 2023 by společnost chtěla mít více než 2 300 stanic pro výměnu baterií (v porovnání s 1 600 ke konci července).

Společnost NIO totiž mnohem více spoléhá na rychlou výměnu baterií místo klasického dobíjení (jako je tomu například u společnosti Tesla). Uvedená varianta by měla být mnohem rychlejší. Dle informací z webu společnosti by výměna baterie měla zabrat maximálně 3 minuty, což se v podstatě vyrovná plnému natankování nádrže klasického auta s větším objemem.

Firma NIO získala strategické investice z Abú Dhabí

Společnost NIO oznámila, že uzavřela strategickou kapitálovou investici v hodnotě 738,5 milionu USD se společností CYVN Investments RSC Ltd. Jedná se o pobočku společnosti CYVN Holdings. To je investiční platforma většinově vlastněná vládou Abu Dhabí se strategickým zaměřením na pokročilou a inteligentní dopravu.

Společnost CYVN také získala běžné akcie NIO třídy A od pobočky Tencentu za celkových 350 milionů USD. Po dokončení investiční transakce a převodu sekundárních akcií vlastní CYVN Investments celkem asi 7 % všech akcií NIO. V budoucnu budou NIO a společnosti CYVN společně strategicky spolupracovat na mezinárodním podnikání a technologické spolupráci.

CYVN Holdings plánuje investovat celkem asi 1,1 miliardy USD do NIO prostřednictvím emise dalších akcií a převodu těch stávajících. Po uzavření investiční dohody bude mít CYVN Holdings právo navrhnout ředitele, který se připojí k představenstvu NIO.

NIO snižuje ceny svých vozů až o 9 %

Firma NIO v červnu oznámila, že sníží ceny všech svých modelů a ukončí bezplatné výměny baterií pro nové kupce. Jelikož tento čínský výrobce elektrických vozidel čelí narůstajícímu tlaku kvůli klesajícím výnosům a slabším prodejům. Zpráva není nijak překvapivá, protože i konkurenční firmy v podobě Rivian a Tesla byly nuceny snižovat ceny.

Společnost NIO snížila ceny o 30 000 jüanů (4 200 USD) pro všechny modely. Včetně svých přepracovaných sportovních užitkových vozidel ES6 a ES8. A to s platností od 12. června. To odpovídá slevám v rozmezí od 6 % do 9 %. Společnost také novým kupcům již nebude poskytovat bezplatné výměny baterií. Přitom právě tahle služba byla hlavním marketingovým tahounem.

Více než 40 automobilových značek působících v Číně, včetně BYD a Volkswagenu, se připojilo k cenové válce, kterou letos zahájila Tesla. Poptávka po elektrických vozidlech začíná stagnovat, což má dle mého logicky dopad i na širší automobilový průmysl v zemi.

„Úpravy cen byly interně diskutovány již delší dobu a získali jsme rady a návrhy od některých uživatelů.“

výkonný ředitel společnosti NIO William Li

Společnost NIO nabízela službu v podobě výměny baterie zdarma. A to alespoň čtyřikrát měsíčně. NIO patří mezi několik výrobců EV, kteří vsadili na výměnu baterií jako hlavní způsob dobíjení pro elektrické vozy. Jak jsme si výše řekli, hlavní konkurent Tesla se zaměřuje hlavně na klasické dobíjení. Tesla dříve označila výměnu baterií za problémovou metodu nevhodnou pro široké použití.

Prodeje NIO klesly v dubnu a květnu 2023, když se cenová válka v Číně zintenzivnila a celková poptávka oslabila. Pro srovnání, prodeje Tesly v Číně byly více než pětkrát vyšší než u NIO ve stejném období.

Nabídka lithia nemusí uspokojit poptávku v elektroautomobilovém průmyslu

Obavy z možného nedostatku lithia rostou. Zejména kvůli pomalému schvalovacímu procesu povolení u nových dolů, nedostatku pracovníků a vysoké inflaci. Výrobci lithia se obávají, že nabídka nemusí stačit na masivní poptávku po elektrických vozidlech.

V době, kdy automobilky intenzivně směřují k elektrifikaci, by je mohl potenciální nedostatek lithia donutit nahrazovat ho kovem nižší kvality. Což by ovšem snížilo dojezdové vzdálenosti elektrických vozidel.

Podle Fastmarkets bylo v loňském roce v provozu 45 lithiových dolů. Letos se očekává otevření 11 nových a příští rok 7 nových. Toto tempo je však v porovnání s obrovskou celosvětovou poptávkou zdaleka nedostačující.

Společnosti spěchají se zajištěním dodávek lithia ještě před tím, než jsou doly vůbec v provozu. Japonský konglomerát Mitsui se blíží k dohodě v hodnotě 65 milionů USD s firmou Atlas Lithium za účelem zajištění dodávek z brazilského těžebního projektu. Vtip je ale v tom, že důl ještě není v provozu.

Dle Tary Berrie ze společnosti Rivian musí investice pokračovat, jinak dojde k dalším zpožděním v časových plánech, které jsou již nyní enormně dlouhé.

NIO akcie: Hospodářské výsledky

Obrat NIO dosáhl za druhý kvartál letošního roku 1,25 miliardy USD, což znamená meziročně pokles o téměř 19,72 %. Provozní náklady se drží na relativně vysokých hodnotách, 883 milionů USD. Provozní ztráta dosahuje 871 milionů USD. Celková ztráta za druhý kvartál v roce dosahuje 872 milionů USD. To je víc jak o 100 % za stejné období v minulém roce.

Hrubá marže padla na necelé 1 % Před rokem hrubá marže představovala 13 %.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) klesl na 0,82 bodů. Od IPO společnosti se hodnota ukazatele držela mezi 2 a 1 bodem. Likvidní pozice společnosti je proto nyní dost křehká. Ukazatel běžné likvidity (current ratio) je přirozeně o něco větší, 1 bod. To je dle mého ještě robustní hodnota. Ačkoliv trend je u obou ukazatelů jasný, likviditu NIO postupně rozpouští.

Hotovost NIO je ve výši 2,18 miliardy USD a neustále klesá. To se projevuje v předchozích ukazatelích. Celkové závazky představují 9,5 miliardy USD. Vlastní kapitál meziročně klesl o 50 % na 2,53 miliardy USD.

Celkový dluh je o trochu nižší než předchozí kvartál, 3,91 miliard USD. Čistý dluh představuje -142 milionů USD. Přitom ještě za první kvartál činil -1 miliardu USD. Přebytek likvidity společnosti rychle klesá. Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu je už skoro 2 body. To znamená, že dluh je ve výši 200 % kapitálu. A to je zase známka křehkosti.

Technická analýza NIO akcie

V dubnové analýze na NIO akcie jsme si řekli, že kurz už nemá kam uhnout. Respektive „seděl“ na vcelku silném supportu kolem 7,5 USD. Zároveň bylo jasné, že prodejní tlak významně zeslábl. Volatilita byla slabá, objemy to samé. Dokonce se dno podobalo obratovému grafickému patternu v podobě klesajícího klínu. Popsaný stav byl z technického hlediska takový typický „klid před bouří“. Zanedlouho pak skutečně kurz akcie NIO začal agresivně růst. Během pár měsíců si NIO akcie připsaly skoro 130 %.

Loading ...
Název společnosti Symbol Tržní kapitalizace (v mld. USD) Zavírací cena předchozího dne Den Týd. 3M Půl roku 1 rok 5 let
NIO NIO 13,40 8,45 0,95 % -18,22 % 1,19 % -5,95 % -51,64 % -0,70 %
Týdenní graf akcie NIO od konce roku 2019 do září 2023. Zdroj: LYNX+ (5. 9. 2023)

Technická analýza je u některých investorů dle mého názoru často podceňována. Je to ale chyba, protože i investorůmmohou jednoduché metody technické analýzy ukázat úrovně, které jsou z dlouhodobějšího hlediska jednak zajímavé a jednak snižují riziko.

Na trhu samozřejmě nikdy není nic zaručeného. Ale je v zájmu investora nakupovat na silných supportech a na trzích, kde je nabídka evidentně vyčerpaná. Potom se spíše vyhnete nepříjemnosti, že nakoupíte a během dalších pár týdnů vám titul spadne klidně o 30 až 40 %, protože nakoupíte zrovna potom, co došlo k průlomu silné hladiny podpory. To je pro investora z psychologického hlediska zbytečná zátěž, které se lze často vyhnout. Já jsem opatrný investor. A proto i pro dlouhodobé nákupy technickou analýzu využívám.

Když se ještě vrátíme ke grafu s NIO, kurz zastavil svůj agresivní růst v silném rezistenčním pásmu okolo 16 USD. Trh se během pár týdnů propadl o téměř 42 %. Trh se však dle indikátoru RSI dostatečně pročistil. A to můžeme považovat za slibný stav. Nelze logicky vyloučit návrat kurzu k 7,5 USD. Pokud cena nyní ještě více neklesne, mohli by iniciativu alespoň prozatím převzít opět kupci.

Závěrem: NIO akcie nejsou pro každého

NIO akcie vypadají zajímavě spíše z pohledu technické analýzy. Máme po dlouhém poklesu, po kterém zase následoval velmi slušný odraz v důsledku vyčerpané nabídky na trhu. To je dobré znamení, protože díky tomu víme, že minimálně máme podstatnou část medvědího trhu za sebou.

Z fundamentálního hlediska se mi nelíbí ta zhoršující se likvidní pozice společnosti. NIO negeneruje žádný zisk a každé čtvrtletí vidíme, že rostou náklady. Kdežto obrat klesá a likvidita vysychá. To je hrůzostrašná kombinace. Jestli to takhle půjde dál, NIO může mít časem existenční potíže.

Proto taky neočekávám, že bude o NIO akcie krátkodobě větší zájem ze strany investorů. Aby se investice vyplatila, chce to mnohem více času. Je to mladá firma v odvětví s nejistou budoucností, takže je s tím nutno počítat. Pro investory s nižší averzí vůči riziku ideální. Ostatní by se měli dle mého akciím NIO raději vyhnout.

Přečtěte si také:

Použité zdroje:

Yahoo Finance: NIO Q2 Loss Wider Than Anticipated Amid Weak Deliveries (05.09.2023); www.finance.yahoo.com/news/NIO-q2-loss-wider-anticipated-112600863.html

Yahoo Finance: Struggling NIO Hopes To Find Salvation In Product Revamping (05.09.2023); www.finance.yahoo.com/news/struggling-NIO-hopes-salvation-product-171547323.html

Yahoo Finance: EV Roundup: RIVN’s New R1T’s Range Reveal, FSR Expansion Plans & More (05.09.2023); www.finance.yahoo.com/news/ev-roundup-rivns-r1ts-range-125400356.html

InsideEV’s: NIO Strong Sales Continued In August 2023 (05.09.2023); www.insideevs.com/news/684855/NIO-electric-car-sales-august2023/

Seekingalpha: NIO reports a 103.6% Y/Y increase in July deliveries (05.09.2023); www.seekingalpha.com/news/3993972-NIO-reports-a-1036-yy-increase-in-july-deliveries?

Seekingalpha: NIO reports June delivery of 10,707 vehicles (05.09.2023); www.seekingalpha.com/news/3984816-NIO-reports-june-delivery-of-10707-vehicles?

Seekingalpha: Lithium supplies may not be enough to meet EV demand – report (05.09.2023); www.seekingalpha.com/news/3982272-lithium-supplies-may-not-be-enough-to-meet-ev-demand?

Seekingalpha: NIO announces equity investments from Abu Dhabi-linked CYVN Holdings (05.09.2023); www.seekingalpha.com/news/3980913-NIO-announces-equity-investments-from-abu-dhabi-linked-cyvn-holdings?

Seekingalpha: NIO cuts prices for all models, ends free battery swapping – report (05.09.2023); www.seekingalpha.com/news/3979075-NIO-cuts-prices-for-all-models-ends-free-battery-swapping?

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart