NIO akcie a logo společnosti
NIO akcie se od začátku roku drží na svých kurzových minimech. Čistě z technického hlediska jsou ceny opravdu velmi nízko a pokud by růst započal, je zde ohromný potenciál výnosů.

Jsou však důvody pro to, aby akcie NIO stabilně posilovaly? Poznejte vše důležité o akciích NIO. Pokud hledáte brokera pro obchodování akcií, klikněte zde.

Fedem preferovaná inflace se vyvíjí dobře

Než se podíváme na Čínu a akcie NIO, musíme si stručně okomentovat americkou inflaci. Jelikož to souvisí s měnovou politikou Federálního rezervního systému, což ovlivňuje globální ekonomiku. Slabý americký spotřebitel je pro Čínu logicky problém.

Dobrou zprávou je, že Fedem preferovaný inflační index PCE si drží klesající tendenci. Celková inflace klesla na 2,4 %, zatímco jádrová složka na 2,8 %. Prismatem indexu jde tedy zatím vše podle plánu a centrální banka by mohla během léta sazby začít snižovat.

Jádrová inflace (PCE) v USA.
Jádrová inflace (PCE) v USA. Zdroj: tradingeconomics.com (5. 3. 2024)

Když se však u celkové inflace (CPI) podíváme na vývoj meziměsíčně, každý může sledovat, že od léta trvá růstová tendence. Z toho vyplývá, že inflační tlaky postupně zase sílí. Prismatem PCE indexu je to bez stabilní růstové tendence. Nicméně Fed index CPI též sleduje, a tudíž bere v potaz.

Celková inflace (CPI) v USA.
Celková inflace (CPI) v USA. Zdroj: tradingeconomics.com (5. 3. 2024)

Jestli však na obou indexech současně začneme pozorovat růstovou tendenci, má to své implikace. V takto popsaném scénáři je dle mého snadné si představit, že Fed úrokové sazby v letošním roce vůbec nesníží. Jelikož ta historická zkušenost jim říká, že brzký pokles sazeb může celý boj s inflací pokazit.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Čínská centrální banka snížila jednu ze svých klíčových sazeb

Čínská centrální banka snížila jednu ze svých základních úrokových sazeb. A to konkrétně pětiletou základní sazbu (prime loan rate). Přičemž k tomu došlo poprvé od června. Jde tak zřejmě o další úsilí Pekingu o oživení slabého trhu s nemovitostmi, který v posledních letech zaznamenal velké otřesy. Největší v podobě úpadku Evergrande a jeho nedávné likvidaci.

Čínská centrální banka však ponechala svou jednoletou základní úrokovou sazbu, která je referenční pro většinu domácností a podnikových půjček v Číně, beze změny na úrovni 3,45 %. Pětiletá základní úroková sazba, která je referenční pro většinu hypoték, byla snížena o 25 bazických bodů na 3,95 %.

Pětiletá základní sazba v Číně.
Pětiletá základní sazba v Číně. Zdroj: tradingeconomics.com (5. 3. 2024)

Snížení sazby u pětiletých sazeb bylo větší, než se očekávalo. Dle konsensu se počítalo o pět až patnáct bazických bodů. To bylo také největší jednorázové snížení sazby a první od posledního snížení v červnu o 10 bazických bodů.

Prime Loan Rate v Číně.
Jednoletá základní sazba v Číně. Zdroj: tradingeconomics.com (5. 3. 2024)

Čína se stručně řečeno snaží podpořit domácí nemovitostní trh, který se dostal do těžké korekce. Vzhledem k tomu, že došlo k velkému poklesu této sazby, asi jsou na čínské straně opravdu velké obavy. Čínská centrální banka provedla vícero uvolnění v posledních letech, ale stále jsou viditelné nemalé problémy. Například v podobě vyšší nezaměstnanosti, což trvá od roku 2020.

Čína i ve své snaze snížila požadavky na poměr rezerv svých bank o 50 bazických bodů. Dále poskytla 1 bilion jüanů (139,8 miliardy dolarů) dlouhodobého kapitálu. Vedle toho vyzvala komerční banky, aby podpořily půjčky pro kvalitní developery nemovitostí.

Čína v roce 2020 zpřísnila pravidla, což také přispělo k této situaci. Centrální vláda tím chtěla řešit velkou závislost developerů na rychle rostoucím dluhovém financování. Výsledkem je, že největší developery tento krok dostal do bankrotu a taktéž mělo negativní vliv na růst spotřebitelských výdajů.

Je třeba vnímat, že měnové stimuly mají poměrně dlouhé časové zpoždění a v reálné ekonomice se nejdříve projeví po půl roce. Ačkoliv se kalkuluje i s očekáváním, které je ovšem dost těžko měřitelné. Pro mě jako investora je nejlepším nástrojem akciový a dluhopisový trh, kde se očekávání perfektně zrcadlí.

Čína představuje ambiciózní cíl růstu HDP

Čína si stanovila ambiciózní cíl hospodářské expanze okolo 5 % pro rok 2024. Vedoucí představitelé strany slíbili přeměnit jejich model růstu v reakci na významné výzvy, kterým zrovna čelí. Současný cíl byl podobný tomu z minulého roku. Dle premiéra Číny je stabilita zásadně důležitá, protože je základem všeho, co dělají.

Musíme pokračovat v přeměně modelu růstu, provádění strukturálních úprav, zlepšování kvality a zvyšování výkonnosti.

Li Čchiang, čínský premiér

Prohlášení premiéra Číny přichází v době, kdy Peking usiluje o posílení důvěry v čínskou ekonomiku. Jak jsme si řekli výše, je to součást zápasu s problémovým sektorem nemovitostí. Dále Čínu trápí deflační tlaky, odliv zahraničního kapitálu, slabý akciový trh a rekordně nízká porodnost.

Zatímco pro Čínu jsou deflační tlaky problém, zbytek světa z toho profituje. Vzhledem k tomu, že je Čína obrovská exportní ekonomika, skrze obchod importuje deflaci ke svým obchodním partnerům.

Ačkoliv cíl HDP vypadá slibně, nezajišťuje to čínskému akciovému trh slušnou výkonnost. Domnívám se, že výkonnost čínského akciového trhu je zcela odtržena od reálné ekonomiky. Něco je tedy v Číně podle mého názoru špatně.

Čínský akciový trh je totiž specifický tím, že dané společnosti jsou pod silným vlivem centrální vlády. To znamená, že investoři požadují mnohem větší premium za rizikovost. Proto se do čínského akciového trhu investoři zatím podle mě nehrnou. Jakmile však nebudou mít tolik důvodů používat vysokou diskontní míru, ze střednědobého hlediska může podle mě čínský akciový trh přinést ohromné výnosy.

Nikdo ovšem nevidí do budoucnosti. Víme akorát s jistotou, že čínské akcie jsou z dlouhodobého hlediska nesmírně levné. Mezi levné a fundamentálně silné patří například akcie Alibaba nebo JD.com. Akcie NIO jsou více spekulativní, ale s postupem času počítám s tím, že se byznysu firmy bude dařit.

Osobně předpokládám, že čínská elektrická vozidla zaplaví BRICS. Tím pádem se nespoléhám na trhy ve Spojených státech nebo Evropské unii. Zde existuje šance, že dojde k uvalení vysokých cel nebo jiných obchodních bariér. V USA je to velmi pravděpodobné, v EU téměř jistota.

Akcie NIO: Prodeje elektrických vozů v Číně klesají

Analytici Bernstein na začátku roku uvedli, že konkurence na domácím trhu zůstane intenzivní a bude tlačit na ceny a tím pádem i na ziskovost. Silná konkurence a pokračující cenové války tlačí na ziskovost výrobců automobilů. Zatímco celková tržní nálada zůstává slabá. Dle Morgan Stanley jsou investoři opatrní, protože čínský automobilový trh měl na začátku roku nestálý start. Jelikož silná konkurence a makroekonomické nejistoty přetrvávají.

V pevninské Číně prodej osobních EV klesl ve třetím čtvrtletí roku 2023 na 28 %, z 108 % ve stejném období předchozího roku. A podle ratingové agentury Fitch se zpomalení růstu v roce 2024 prohloubí.

Očekávají, že domácí poptávka po osobních automobilech v Číně v roce 2024 mírně vzroste na téměř 22 milionů jednotek. Zpomalení má být důsledek tamní ekonomické nejistoty.

Výrobce Xpeng dodal v prosinci rekordních 20 115 EV, což je o 78 % více než před rokem. Zatímco jeho dodávky ve čtvrtém čtvrtletí poprvé překročily 60 000. Dodávky Li Auto ve čtvrtém čtvrtletí činily 131 805, což je meziroční nárůst o 184,6 %. BYD dokonce překonal Teslu a stal se nejprodávanější značkou elektrických vozů na světě.

V roce 2024 se očekává uvedení více než 100 nových modelů elektrických vozidel v Číně. Několik domácích hráčů na trhu s EV, jako jsou NIO, Huawei a Zeekr, nedávno představilo nová vozidla. Xpeng spustil své nejnovější velké 7místné EV X9 1. ledna, což zase zvyšuje konkurenci na domácím trhu. Dokonce i čínská společnost zabývající se spotřební elektronikou Xiaomi se chystá uvést na trh své první EV na stále konkurenčnějším trhu.

Prezident USA: Čínská vozidla představují riziko

Americký prezident Joe Biden prohlásil, že čínská vozidla představují riziko pro národní bezpečnost Spojených států. Podle jeho vlastních slov nařídil ministrovi obchodu zahájit vyšetřování vozidel ze zemí, které jsou předmětem obav. To by mohlo vést k omezením používání určitých vozidel v USA.

Čína je odhodlána ovládnout budoucnost automobilového trhu, včetně použití nespravedlivých praktik. Čína by mohla zaplavit náš trh jejími vozidly, což by představovalo riziko pro naši národní bezpečnost.

Joe Biden

Biden varoval, že čínská chytrá vozidla by mohla sbírat citlivá data o občanech a infrastruktuře USA. Údaje poté odesílat zpět do Pekingu. Podle něj hrozí, že by mohla být vozidla na dálku přístupná nebo znefunkčněna.

Vyšetřování by bylo nejnovějším krokem administrativy Bidena k ochraně americké výroby a zároveň před hrozbou čínských kybernetických útoků. Nedávno byl vydán exekutivní příkaz ke zlepšení kybernetické bezpečnosti v námořnictví v souvislosti s obavami z rostoucí přítomnosti čínské výroby v kritických amerických přístavech.

Ředitel FBI Christopher Wray varoval, že čínský hackerský státní program je větší než programy všech ostatních velkých zemí dohromady. Což je prý umocněno ještě více díky AI.

Generální ředitel společnosti Tesla Elon Musk dříve uvedl, že čínští výrobci automobilů jsou nejkonkurenceschopnější na světě. Pokud nebudou zavedeny žádné obchodní bariéry, tak v podstatě zničí většinu ostatních automobilových společností na světě.

Akcie NIO: Dodávky vozidel klesly o 33 %

Dodávky společnosti NIO v únoru meziročně klesly o 33 % a o 19 % meziměsíčně na 8 132 vozidel. Dodaná vozidla zahrnovala 4 765 prémiových chytrých elektrických SUV a 3 367 prémiových chytrých elektrických sedanů. S výsledky za únor dosáhly celoroční dodávky společnosti NIO 18 187 vozidel. K 29. únoru 2024 dosáhly kumulativní dodávky vozidel NIO 467 781 jednotek.

Dodaná vozidla společností NIO
Dodaná vozidla společností NIO. Zdroj: seekingalpha.com (5. 3. 2024)

Hospodářské výsledky akcie NIO za poslední kvartál

Čínský výrobce elektrických vozidel NIO ohlásil slabší než očekávané výsledky. Vedení společnosti však předložilo uspokojivý výhled. Nicméně investoři dle mého stále vyjadřují obavy ohledně poptávky a cen. Akcie NIO čelily čtvrtletní ztrátě na akcii ve výši 39 centů z celkových tržeb 2,4 miliardy dolarů. Tržní konsensus počítal se ztrátou 34 centů na akcii.

Čistá ztráta akcie NIO.
Čistá ztráta akcie NIO. Zdroj: cnevpost.com (5. 3. 2024)

Výsledky NIO nejsou obecně vzato vyloženě neuspokojivé. Přestože byla ztráta na akcii větší, než se očekávalo. Naopak provozní ztráta kolem 600 milionů dolarů byla trochu lepší, než činil předpoklad trhu.

NIO ve čtvrtém čtvrtletí dodalo přibližně 50 000 vozidel, což je nárůst z přibližně 40 000 vozidel před rokem. Celoroční dodávky v roce 2023 dosáhly přibližně 160 000 jednotek, což je meziroční nárůst o více než 30 %. Ačkoliv mezikvartálně jde o pokles.

Dodaná vozidla společnosti NIO
Dodaná vozidla společnosti NIO. Zdroj: cnevpost.com (5. 3. 2024)

V roce 2023 NIO stanovilo nový rekord dodaných vozidel a umístilo se na prvním místě na čínském trhu prémiových bateriových elektrických vozidel s průměrnou prodejní cenou nad 300 000 RMB (42 000 dolarů). Brzy začneme s dodávkami produktů NIO na rok 2024 vybavených nejvyšším výpočetním výkonem mezi sériovými vozidly a budeme neustále zlepšovat řidičské a digitální zážitky uživatelů.

Generální ředitel NIO William Bin Li

Do budoucna NIO očekává dodání přibližně 14 000 vozidel, a to již v březnu. To je meziroční růst přibližně o 33 %. Tržby za první čtvrtletí by měly dosáhnout přibližně 1,5 miliardy dolarů, což je meziročně beze změny.

Technická analýza akcie NIO

NIO akcie od svého historického maxima ztratily více jak 92 %. Dřívější investoři se tak dostali do velmi nepříjemné pasti, ze které nemusí být úniku po mnoho let. My, co jsme byli trpělivější, máme šanci nakupovat na velmi nízkých cenách. Alespoň tou technickou perspektivou, protože ryzí hodnotový investor by řekl, že akcie NIO jsou pořád drahé.

Pokud však nejste striktně hodnotoví investoři a nemáte příliš velkou averzi vůči riziku, akcie NIO mohou časem přinést ohromné výnosy. Podotýkám ovšem, že nikdo nevidí do budoucnosti, takže nic není jistého.

Z přiloženého grafu je evidentní, že cena akcie NIO už dolů moc nejde. Zároveň je volatilita na historických minimech. Dále pokles ztrácí setrvačnost, což je z technického hlediska příznivá situace pro postupnou akumulaci pozic. Trh nyní konsoliduje kolem S/R levelu 5,67 dolarů a osobně očekávám, že se během letošního roku akcie NIO agresivně odrazí nahoru.

Loading ...
Název společnosti Symbol Tržní kapitalizace (v mld. USD) Zavírací cena předchozího dne Den Týd. Měs. Půl roku 1 rok 5 let
NIO NIO 6,28 4,00 0,25 % 5,25 % -18,00 % -47,17 % -51,86 % -16,98 %
NIO akcie: Dlouhodobý graf
Týdenní graf akcie NIO od konce roku 2019 do března 2024. Zdroj: LYNX+ (5. 3. 2024)

Tím neříkám, že půjde cena akcie NIO zpátky na historické maximum. Ačkoliv nějakých těch 10 dolarů je v letošním roce podle mého osobního názoru velmi pravděpodobných. Ze střednědobého hlediska by trh mohl umazat podstatnou část předešlých ztrát.

Když se podíváme na větší detail díky dennímu grafu, zjistíme, že se kurz NIO akcie vyvíjí v zakresleném stranovém pásmu. Uvedené pásmo reprezentuje tvořící se tržní rovnováhu a trh má tak příležitost vyčerpanou prodejní stranu přetlačit.

Akcie NIO: Rozbor denního grafu
Denní graf akcie NIO od konce roku 2019 do března 2024. Zdroj: LYNX+ (5. 3. 2024)

Závěrem: Akcie NIO jsou v naprosté depresi

Akcie NIO jsou stejně jako zbytek čínského akciového trhu v naprosté depresi. To znamená, že se do trhu nikdo moc nehrne. Což je úplný opak toho, co jsme mohli sledovat v roce 2019 a 2020.

Kontrariánským stylem uvažování se proto akcie NIO zdají na první pohled jako ideální prostředek pro zhodnocení kapitálu. Ačkoliv je třeba počítat s tím, že NIO patří mezi ty rizikovější čínské tituly. Tudíž vám nikdo nezaručí, že jejich kurz z nynějších úrovní posílí.

Pokud jste tedy opatrnější, akcie NIO pro vás nemusí být. V takovém případě je ovšem možné se zaměřit na čínské tituly s velmi dobrým fundamentem (například akcie Alibaba a JD.com). Jestli jste ochotni přijmout vyšší riziko, může být tento titul potenciálně velká příležitost.

Když se rozhodnete pro investici do NIO, myslete na to, že jejich byznys to nebude mít lehké. Na domácí půdě je obrovská konkurence, takže je třeba sledovat i expanzi mimo Čínu. Na USA a EU zapomeňte. Jediná možnost jsou další státy BRICS, kde je ale také velký potenciál.

Mimo jiné lze kalkulovat s tím, že čínská vláda bude mít sebereflexi a domácí ekonomice pomůže, jak jen to půjde. Možná se dočkáme i větší liberalizace ekonomiky?

Přečtěte si také:

Použité zdroje:

Editorial credit: Robert Way / Shutterstock.com

CNBC: China boosts property funding with first cut in key loan rate since June (05.03.2024); www.cnbc.com/2024/02/20/china-cuts-benchmark-5-year-lending-rate-for-the-first-time-since-june.html

CNBC: Key Fed inflation measure rose 0.4% in January as expected, up 2.8% from a year ago (05.03.2024); www.cnbc.com/2024/02/29/pce-inflation-january-2023-.html

CNBC: China’s EV stocks start 2024 in reverse gear as price wars pressure profitability (05.03.2024); www.cnbc.com/2024/01/11/chinas-ev-stocks-start-2024-in-reverse-gear-as-price-wars-pressure-profitability.html

Seekingalpha: NIO delivered 8,132 vehicles in February, bringing the YTD total to 18,187 (05.03.2024); www.seekingalpha.com/news/4074450-nio-delivers-8132-vehicles-in-february-bringing-ytd-total-to-18187?

Seekingalpha: Cyber threat: Biden orders investigation into security risks from Chinese cars (05.03.2024); www.seekingalpha.com/news/4074358-biden-orders-investigation-into-security-risks-from-chinese-cars?

Nasdaq: NIO Inc (NIO) Q4 2023 Earnings: What to Expect( 05.03.2024); www.nasdaq.com/articles/nio-inc-nio-q4-2023-earnings-what-to-expect

Barrons: NIO Posts Earnings Miss. The EV Business Is Tougher These Days. (05.03.2024); www.barrons.com/articles/nio-stock-earnings-c21077df

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart