Řecko oznámilo, že do konce března splatí poslední záchranné půjčky od Mezinárodního měnového fondu a od následujícího roku hodlá mít primární přebytek, který však nebere v úvahu platby úroků. Pokud se Řecku povede splatit poslední tranši půjček v březnu, tak to bude o dva roky dříve, než se původně zavázalo.

“Řecko si oficiálně podalo žádost, aby mohlo zcela splatit zbývající půjčky MMF. Už začal příslušný postup a očekává se, že dokončen bude na konci března,” konstatoval ministr financí Christos Staikuras.

Ze zpřesněné zprávy Eurostatu vyplynulo, že růst ekonomiky Evropské unie v poslední čtvrtletí minulého roku zaznamenal zpomalení na 0,4 % ze 2,2 % ve třetím čtvrtletí.  V meziročním srovnání se naopak podařilo ekonomice zrychlit růst na 4,8 % v porovnání se 4,1 % ve třetím kvartálu. V eurozóně mezičtvrtletní růst HDP činil 0,3 % a meziročně pak ekonomika zpevnila ve čtvrtém čtvrtletí na 4,6 %.

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok nevylučuje na březnovém zasedání banky další zvýšení 2T repo sazby. Nemělo by se však jednat o nadstandardní zvýšení, jak tomu bylo v předchozích zasedáních banky.

Rusnok také oznámil, že by se sazby letos mohly dostat i nad 5% úroveň. „Pět procent není žádná magická hranice, to není žádný strop, přes který bychom nemohli jít, ale uvidíme, jestli to bude potřeba. Jen zopakuji a zdůrazním, že my našimi úrokovými sazbami působíme na cenový vývoj a na ekonomiku s určitým zpožděním. To působení má nějakou lhůtu, která trvá minimálně rok, čili my se musíme dívat na to, co bude za rok. A my zatím vidíme návrat inflace k normálu,“ dodal centrální bankéř.

Inflace se v Británii dostala na nejvyšší úroveň za posledních třicet let, když spotřebitelské ceny v lednu vzrostly na 5,5 %. Ekonomové podle průzkumu agentury Reuters naopak očekávali mírnější růst o jednu desetinu procentního bodu. Kvůli zvyšující se inflaci také roste pravděpodobnost, že britská centrální banka (BoE) přistoupí k dalšímu “hiku“. Konsensus trhu je nyní nastaven na zvýšení základní úrokové sazby o 25 až 50 bazických bodů. BoE nedávno informovala, že neočekává, že se inflace vrátí na 2% cíl banky dříve než začátkem roku 2024.

Zápis z posledního zasedání FOMC odhalil, že se většina členů výboru domnívá, že vzhledem k vysoké inflaci a nízké míry nezaměstnanosti je zapotřebí začít s utahováním monetární politiky. Centrální bankéři se však budou rozhodovat o nastavení měnové politiky především na základě vývoje ekonomických indikátorů. Nyní se však domnívají, že úrokové sazby je zapotřebí zvyšovat rychleji, než tomu bylo v roce 2015. Trh nyní kalkuluje s prvním zvýšením sazeb na dalším zasedání o 0,5 procentního bodu.

Podle propočtů institutu Ifo stála koronavirová krize Německo 330 miliard eur, což odpovídá 10 % hrubého domácího produktu tamního hospodářství. Podle prezidenta Ifo Clemense Fuesta představuje koronovarová krize nejzávadnější globální ekonomickou krizi od 30. let minulého století.

“Při výpočtu jsme vycházeli z ekonomické prognózy institutu Ifo z prosince 2019 na léta 2020 a 2021. Pokud by krize nebyla, německá ekonomika by v každém z těchto roků vzrostla o 1,3 procenta,” konstatoval šéf prognostiků Ifo Timo Wollmershäuser.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

 
LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart