Čtvrteční údaje ukázaly, že ekonomika eurozóny v posledním čtvrtletí klesla o 0,1 % a index nákupních manažerů v nefinální podobě, tzv. flash PMI, za listopad naznačil, že měnová unie 20 zemí je na cestě k tomu, aby tak učinila znovu ve čtvrtém čtvrtletí. 

PMI sestavené společností S&P Global, které je považované za dobré vodítko celkového ekonomického zdraví, se zvýšilo na 47,1 z říjnového téměř tříletého minima 46,5. I tak ale zůstalo pevně pod hranicí 50 oddělující růst od poklesu. Průzkum agentury Reuters předpovídal mírnější nárůst na 46,9. 

„Neustálé oslabení obchodních průzkumů eurozóny naznačuje, že recese je na obzoru. Výrobní sektor zůstává výrazně oslabený a objem služeb nadále klesá.“

Mike Bell, J.P. Morgan Asset Management

Něměcko i Francie zaznamenaly pokles PMI, byl však nejnižší za poslední měsíce. To naznačuje určité zlepšení a dává naději, že recese v Evropě bude mírná. 

Čínská centrální banka (PBOC) v pondělí ponechala svou základní úrokovou sazbu beze změny poblíž rekordních minim, protože nadále hledá rovnováhu mezi podporou hospodářského oživení a předcházením dalšího oslabení jüanu. 

PBOC ponechala jednoletou základní úrokovou sazbu na 3,45 %. Pětiletá sazba, která se používá pro stanovení sazeb hypoték, zůstala také nezměněna na úrovni 4,20 %. Obě sazby byly po třech sníženích za poslední rok na historických minimech. 

Všeobecně se očekávalo, že centrální banka ponechá úrokové sazby beze změny. A to zejména vzhledem k tomu, že minulý týden neprovedla žádné změny střednědobých úvěrových sazeb. Centrální banka v pondělí vložila do ekonomiky asi 92 miliard juanů. V minulém týdnu se jednalo dokonce o 600 miliard juanů, poté co byla zveřejněna velice nepříznivá ekonomická data. 

Zásoby ropy ve Spojených státech tento týden opět vzrostly a podle The American Petroleum Institute (API) přidaly do zásob za týden končící 17. listopadu 9,05 milionu barelů. V předchozím týdnu se pak jednalo o 1,335 milionu barelů. Analytici očekávali navýšení o 1,467 milionu barelů, tedy mnohem méně. Trhy s ropou na tuto zprávu zareagovaly prudkým poklesem. Ten byl poté mírně zkorigován.  

Údaje API ukazují čistý nárůst zásob ropy ve Spojených státech v letošním roce ve výši 21 milionů barelů. V pondělí ministerstvo energetiky oznámilo, že zásoby ropy ve strategické rezervě ropy (SPR) zůstaly stejné již sedmý týden v řadě a jsou stále na téměř 40letém minimu 351,3 milionu barelů.  

Zásoby benzínu se tento týden v USA snížily o 1,79 milionu barelů po nárůstu o 195 000 barelů v předchozím týdnu. 

Během první poloviny roku 2023 Čína schválila 52 gigawattů (GW) nové uhelné energie, což bylo více než všechna schválení vydaná v roce 2021. Tato nová schválení doplňují 136 GW uhelné kapacity, která je již ve výstavbě. Tyto nové závody dohromady představují více než 67 % všech nových schválení na světě. 

V loňském roce pocházelo 82 % celkové energie spotřebované Čínou z uhlí, ropy a zemního plynu. Větrná a solární energie, navzdory významným investicím Pekingu, představovaly pouhých 7 % veškeré energie spotřebované v roce 2022. Uhlí zůstává základním pilířem čínské energetické infrastruktury a ekonomické vitality. Podle Národního statistického úřadu Číny se spotřeba uhlí v roce 2022 zvýšila o více než 4 %. Dovoz uhlí v srpnu 2023 byl nejvyšší od roku 2015. Čína navyšuje dovoz z Ruska a Austrálie a nadále zvyšuje dovoz z Indonésie, která je jejím hlavním dodavatelem. 

Mezi největší spotřebitele uhlí patří především ocelářský průmysl. V Číně se ročně vyrobí více než 1 miliarda tun surové oceli, což představuje více než polovinu celosvětové produkce oceli. Více než 90 % ocelářských závodů používá procesy založené na uhlí. 

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

Reuters: Euro zone business activity fell again in November (24. 11. 2023); www.reuters.com/markets/europe/euro-zone-business-activity-fell-again-nov-stoking-recession-fears-pmi-2023-11-23/

Investing: China leaves loan prime rate unchanged at record lows (24. 11. 2023); www.investing.com/news/economy/china-leaves-loan-prime-rate-unchanged-at-record-lows-3238465

OILPRICE: Crude Oil Inventory Balloons but Gasoline, Diesel Inventories Fall (24. 11. 2023); oilprice.com/Latest-Energy-News/World-News/Crude-Oil-Inventory-Balloons-but-Gasoline-Diesel-Inventories-Fall.html

OILPRICE: Coal Dominates China’s Energy Mix Despite Renewables Push (24. 11. 2023); oilprice.com/Energy/Coal/Coal-Dominates-Chinas-Energy-Mix-Despite-Renewables-Push.html

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart