Akciové sektory

Stejně jako v podnikání se společnosti na akciovém trhu dělí na průmyslová odvětví a sektory. A právě znalost nejlepších akcií v daném sektoru může být velmi užitečná pro diverzifikaci vašeho portfolia.

Existují různé standardy, dle kterých se akcie seskupují. Dva z nich jsou ale obzvláště důležité. Industry Classification Benchmark (ICB), který byl představen díky Dow Jones STOXX a FTSE. Druhou normou je Global Industry Classification Standard (GICS), která byla vyvinuta společností MSCI a Standard & Poor’s (S&P).

Členění akcií podle odvětví a sektorů je využíváno národními i mezinárodními poskytovateli statistik. Slouží k mapování a shrnutí ekonomického vývoje v určitých oblastech. Průmyslová odvětví a sektory jsou také reprezentována jednotlivými indexy. Vedle známých indexů jako MSCI World nebo MSCI Emerging Markets, průmyslové a sektorové indexy jsou důležitá měřítka pro poskytovale ETF. Velké analytické firmy také používají rozdělení akcií do odvětví a sektorů, aby mohly srovnávat jednotlivé akcie v nich.

Průmyslovou klasifikaci ICB používají například NASDAQ OMX, Euronext a SIX Swiss Exchange. Slouží ke kategorizaci uvedených akciových společností.

Akciové sektory 2024: aktuální seznam

Zde najdete aktuální seznam akciových sektorů podle ICB. Struktura ICB rozděluje veřejné společnosti na průmyslová odvětví. Ty dělí dále na Supersektory, sektory a podsektory. Každému je přiřazen číselný kód. V současné klasifikaci je v roce 2024:

  • 11 odvětví
  • 20 super sektorů
  • 45 sektorů
  • 173 podsektorů

1. Odvětví: Technologie

Kód odvětví: 10

Technologické odvětví je jedním z nejdůležitějších. A to jak z globálního ekonomického hlediska, tak z hlediska soukromých investorů. Mezi nejvýznamnější a nejobchodovanější technologické akcie se řadí Google, Facebook, Apple a SAP. Technologické odvětví zahrnuje následující supersektory:

Technologie

Technologický supersektor zahrnuje dva sektory – software & počítačové služby a hardware & technologická zařízení. Ty zahrnují důležité podsektory s velkým potenciálem do budoucna. Pro investory je zajímavá například oblast umělé inteligence. Řadí se sem například akcie NVIDIA.

Technologie

2. Odvětví: Telekomunikace

Kód odvětví: 15

Díky rychle rostoucí digitalizaci je telekomunikační odvětví zajímavou oblastí pro investory. Stále více předmětů každodenní potřeby je napojeno na internet. Internet věcí a s ním spojené akcie se stále více dostávají do hledáčku investorů. S tím ruku v ruce roste i význam telekomunikačních společností. Telekomunikační odvětví zahrnuje následující supersektory:

Telekomunikace

Telekomunikační supersektor zahrnuje společnosti v odvětví telekomunikačních zařízení a poskytovatelů telekomunikačních služeb. Telekomunikačním službám se daří i v dobách krize. Zejména v době, kdy narůstá popularita streamovacích služeb a nutnost práce na home office. Mezi hlavní hráče v tomto odvětví patří Deutsche Telekom a americký telekomunikační gigant AT&T.

Telekomunikace

3. Odvětví: Zdravotní péče

Kód odvětví: 20

V současné době, kdy je svět sužován pandemií koronaviru, hraje zdravotnictví zásadní roli. S rostoucí délkou života roste i význam zdravotní péče. Rychlý technologický pokrok farmaceutických společností význam zdravotnického odvětví nadále posiluje. Toto odvětví zahrnuje následující supersektory:

Zdravotní péče

Tento supersektor zahrnuje sektor poskytovatelů zdravotní péče a zdravotních prostředků. Stejně tak farmaceutický a biotechnologický sektor. O biotechnologických akciích ještě v blízké budoucnosti hodně uslyšíme, protože v této oblasti dochází k hodně investicím a výzkumům. Řadí se sem i stále oblíbenější marihuanové akcie.

Zdravotní péče

Přečtěte si nyní

Odvětví: Poskytovatelé finančních služeb

Kód odvětví: 30

Toto odvětví je velmi dynamické a zažívá své vzestupy i pády. Všechna ostatní odvětví jsou na něm navíc silně závislé. Banky a finanční poskytovatelé tak budou mít vždy velký význam. Toto odvětví zahrnuje následující supersektory:

Banky

Bankovní supersektor je složen ze stabilních zaběhlých společností jako Deutsche Bank a Bank of America. Tento supersektor je silně ovlivněn globální ekonomickým vývojem a klíčovými úrokovými sazbami.

Banky

Finanční služby

Supersektor finančních služeb zahrnuje sektory finančních úvěrových služeb, investičních bank a makléřů. Řadí se sem také hypoteční REIT. Mezi známé společnosti v tomto sektoru patří Interactive Brokers a JPMorgan Chase & Co.

Finanční služby

Pojišťovnictví

Pojišťovnictví je nadsektorem odvětví životního pojištění a neživotního pojištění. V případě neživotního pojištění ICB rozlišuje mezi subsektory kompletního pojištění, pojišťovacími společnostmi a pojištěním majetku. Řadí se sem společnosti jako Allianz, AXA a Munich Re.

Pojišťovnictví

5. Odvětví: Nemovitosti

Kód odvětví: 40

Vedle investování na burze je investování do nemovitostí druhou nejoblíbenější formou. Z toho profitují realitní společnosti. Například německá společnost Deutsche Wohnen AG se v roce 2020 dostala do známého indexu DAX. Existují i jiné mezinárodně úspěšné společnosti, jako například Welltower nebo Public Storage. Toto odvětví zahrnuje následující supersektory:

Nemovitosti

Supersektor nemovitostí se skládá ze sektorů realitních investic, rozvojových služeb a realitních fondů (REITs). Zkratka REIT znamená Real Estate Investment Trust a zjednodušeně se jedná o společnosti, které vydělávají peníze v realitním sektoru. V případě REIT se rozlišuje mezi kancelářskými REIT, bytovými REIT a skladovými REIT.

Nemovitosti

6. Odvětví: Spotřební zboží

Kód odvětví: 40

Odvětví spotřebního zboží se vyznačuje tím, že kombinuje obzvláště velké množství různých sektorů. Od automobilového průmyslu, přes textilní průmysl a zábavní elektroniku, až po restaurace. Toto odvětví zahrnuje následující supersektory:

Automobily a náhradní díly

Řadí se sem společnosti jako VW, Daimler, BMW a Continental. Ty tvoří páteř německé ekonomiky. Na mezinárodní úrovni stojí za zmínku společnost Tesla, která dokazuje, že inovativními technologiemi lze dosáhnout neuvěřitelného úspěchu. A to i bez mnohaletých zkušeností v tomto supersektoru.

Automobily a náhradní díly

Spotřební zboží a služby

Supersektor spotřebního zboží a služeb se skládá ze sektoru spotřebitelských služeb, domácích potřeb a bydlení. Dále se týká rekreačního zboží a osobního zboží. Patří sem například společnost Activision Blizzard, E.A. a Nintendo.

Spotřební zboží a služby

Média

Nejdůležitější německé akciové společnosti v mediálním průmyslu jsou RTL Group, ProSiebenSat.1 a Ströer. Z globálního hlediska zde dominují především americké mediální skupiny. Mezi významné společnosti v tomto supersektoru jsou například Netflix a Walt Disney.

Média

Maloobchod

V tomto supersektoru se nachází maloobchodníci s oblečením, obchody s domácími potřebami a specializované maloobchody. Rozhodující silou se ale stávají společnosti, které se soustředí na online služby a obchody. Vedoucí úlohu zde zaujímá společnost Amazon.

Maloobchod

Cestování a volný čas

Do tohoto supersektoru se řadí letectví, kasina, hotely a motely. Najdete zde také volnočasové aktivity, restaurace, bary a cestovní ruch. Mezi významné společnosti v tomto supersektoru patří Booking.com, Strabucks, Deutsche Lufthansa a Peloton.

Cestování a volný čas

7. Odvětví: Spotřební zboží

Kód odvětví: 45

Do odvětví spotřebního zboží patří výrobky denní potřeby jako potraviny a drogerie. Dále zde najdeme luxusní zboží, tabákové výrobky a alkoholické nápoje. Odvětví spotřebního zboží zahrnuje následující supersektory:

Potraviny, nápoje a tabák

Jidlo a pití potřebujeme každý den. Ať už se ekonomice daří či nikoliv. Proto jsou potravinářské společnosti odolnější vůči krizím. Potravinářský průmysl však mohou ovlivnit například změny ve spotřebních návycích. Příkladem je například rostoucí poptávka po ekologických produktech. Svou roli hraje také vliv státu. To se projevuje zejména u tabákového průmyslu.

Potraviny, nápoje a tabák

Toaletní potřeby, drogerie a obchody s potravinami

Tento supersektor zahrnuje maloobchod a velkoobchod s potravinami, stejně jako výrobky, které podléhají rychlé zkáze. Řadí se sem také různé spotřební zboží a výrobky pro osobní potřebu. Tento obor zastupují firmy jako Colgate-Palmolive, Unilever a Procter & Gamble, které nabízí nepřeberné množství produktů.

Toaletní potřeby, drogerie a obchody s potravinami

8. Odvětví: Průmyslové podniky

Kód odvětví: 50

Průmyslové společnosti významně přispěly k hospodářskému a sociálnímu rozvoji minulého století. Průmyslová revoluce doslova změnila svět. I v dnešní technologické době existuje mnoho tradičních společností, které jsou stále úspěšné. Příkladem může být Siemens a General Electric.

Stavebnictví a stavební materiály

Stavební průmysl je silně ovlivněn ekonomickými výkyvy. Přesto existují společnosti, kterým se na akciovém trhu nesmírně dařilo. Tyto firmy realizují stavební projekty po celém světě.
Nejvýznamnější německé společnosti v oblasti stavebnictví a stavebních materiálů jsou HeidelbergCement a Hochtief.

Stavebnictví a stavební materiály

Průmyslové zboží a služby

Do tohoto supersektoru patří ta odvětví, která nejsou zahrnuta v předešlém supersektoru. Jde například o strojírenské společnosti, výrobce nářadí a železniční průmysl. Najdeme zde také přepravní a doručovací služby zastoupené společnostmi jako jsou Deutsche Post nebo FedEx. Patří sem také zbrojařský, letecký a obranný průmysl.

Průmyslové zboží a služby

9. Odvětví: Základní materiály

Kód odvětví: 55

Odvětví základních materiálů zahrnuje suroviny a chemikálie. Ty jsou mezi investory stále populárnější. Patří sem ale také společnosti, které se zaobírají těžbou a zpracováním cenných kovů jako je zlato, stříbro, lithium a platina. Odvětví spotřebního zboží zahrnuje následující supersektory:

Suroviny

Kromě těžby drahých kovů zahrnuje supersektor surovin také průmyslové kovy, jejich těžbu a zpracování. Patří sem také průmyslové materiály jako papír nebo textilní výrobky. Obchodování se surovinami prostřednictvím futures nebo ETF je u investorů velmi oblíbené.

Suroviny

Chemikálie

Tento supersektor obsahuje subsektory – chemikálie, syntetická vlákna, hnojiva a speciální chemikálie. Vedle amerických společností, jako je Dow Inc., jsou v popředí chemického průmyslu německé společnosti jako BASF, Wacker Chemie a Covestro.

Chemikálie

10. Odvětví: Energie

Kód odvětví: 60

V Německu je energetický sektor silně ovlivněn energetickým přechodem k alternativním zdrojům energie. Klasické zdroje energie, jako je ropa, plyn a uhlí, jsou stále více na ústupu. To se projevuje zejména u paliv, kde zejména vodíkové akcie zažívají poslední dobou opravdový boom. Změna se ale stává viditelnou také při výrobě energie. Zde se do popředí dostává zejména solární energie.

Energetické odvětví zahrnuje následující supersektory:

Energie

Energie je jediným supersektorem v energetickém průmyslu. Zahrnuje dva sektory – ropu, plyn a uhlí a obnovitelné zdroje energie. Co se prvního sektoru týče, zde figuruje mnoho společností. Od těžby ropy, přes distribuci, až po marketing a související služby. Ze známých společností jmenujme například Exxon Mobile a Shell. Pokud jde o obnovitelné zdroje energie, zde stojí za zmínku například First Solar a Ballard Power.

Energie

Přečtěte si nyní

11. Odvětví: Veřejné služby

Kód odvětví: 65

Otázka životního prostředí a klimatu jsou hlavními výzvami pro veřejné služby v 21. století. Konvenční elektřina je stále více nahrazována zelenou elektřinou (elektřina z obnovitelných zdrojů). Dalšími problémy, kterým společnost musí čelit, jsou ubývající zásoby vody a značný nárůst produkce odpadu. Na významu tak získávají akcie společností, které přichází s inovativními řešeními daných problémů.

Odvětví veřejných služeb zahrnuje následující supersektory:

Veřejné služby

Do tohoto supersektoru patří sektor elektřiny se subsektory konvenční elektřiny a elektřiny z alternativních zdrojů. Dále se sem řadí sektor plynu, vody a kombinovaných veřejných služeb. Za zmínku také stojí sektor likvidace odpadů. Mezi významné společnosti v tomto odvětví patří American Water Works Company Inc., Waste Management Inc. a německá energetická skupina E.ON.

Veřejné služby

Nejlepší akciové sektory