Jednoduše řečeno, dobré akcie jsou ty, které posilují a víte, že je s jistotou chcete držet ve svém investičním portfoliu. Ale najít takové akcie není jednoduché, protože společnosti, které dnes vykazují vzestupný trend, nemusí zítra nebo pozítří fungovat stejně dobře. Každý investor se musí v první řadě zajímat o rozumný poměr rizika k zisku. Důležitá je také solidní diverzifikace, ale především je nezbytná předběžná analýza vlastních cílů. Co by si měl každý investor zodpovědět?

Čeho chci dosáhnout? Jaké jsou moje prostředky? Jedná se o jednorázovou investici nebo cílím na stabilní pasivní příjem? Jde o krátký investiční horizont nebo o dlouhodobou investici, která má být udržována po celá desetiletí? Jaká rizika jsem ochoten podstoupit?

Stručně řečeno – než začnete hledat vhodné akcie, měli byste napřed zjistit, co od investování očekáváte. Proveďte analýzu svých vlastních možností a cílů. Následující přístupy vám pomohou najít nejlepší akcie pro vaše investiční portfolio.

„Self-screening“ má přednost před „share screening“

  • Mám čas a chuť se úzce zabývat akciovým trhem, využívat krátkodobé příležitosti a rychle otevřít a zavřít pozici? Nebo by mé portfolio mělo být navrženo tak, že se na něj musím dívat jen jednou nebo dvakrát za měsíc?
  • Jsem někdo, komu nevadí jednou za čas ztrácet deset nebo dvacet procent investovaného kapitálu? Protože pouze tehdy jsem vhodný investor, který může cílit na vyšší zisky za cenu vyšších rizik. Naopak defenzivnější investoři mohou vsadit na osvědčené blue chips s vysokou dividendou.
  • Je mým cílem vybudovat investiční portfolio, které vydrží po celá desetiletí? Pak by bylo vhodné věnovat budování portfolia více času a využít příležitostí, které v průběhu let přinesly medvědí trhy. Hledejte společnosti, které jsou stále na začátku své existence nebo společnosti, které jsou neobvykle příznivě ohodnoceny, ale zároveň mají dobré vyhlídky.

Toto pozorování sebe sama povede u každého investora ke zcela odlišným výsledkům. V tomto článku proto není možné zahrnout všechny případy. Ukážeme vám zde však některé kroky, kterými by měl každý investor nakonec projít, pokud jde o nalezení „správných“ akcií pro jeho investiční přístup.

V tomto okamžiku vynecháme krátkodobé (intradenní, swing) obchodníky, protože jejich investiční přístupy jsou více závislé na technické analýze a sentimentu trhu. Krátkodobé strategie jsou velmi odlišné od těch dlouhodobých a střednědobých. Intradenní a swingové obchodníky nezajímá, zda se společnosti dlouhodobě daří, zda má silné vyhlídky nebo zda vyplácí dobrou dividendu. Využívají primárně krátkodobých impulsů, na kterých profitují.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

S čím začít při hledání podhodnocených akcií?

Existuje několik způsobů, jak identifikovat akcie s nízkou nebo podhodnocenou hodnotou. Některé screeningové platformy vám umožňují zkoumat akcie s ohledem na jejich PE (poměr cena / zisk), PCF (poměr cena / cash flow), PS (poměr cena / tržby) nebo PB (poměr cena / účetní hodnota). To vám nabízí možnost odfiltrovat příznivě oceněné akcie. Jedna z nejznámějších investičních pouček říká, že akcie byste měli kupovat levně a prodávat draho. Samozřejmě, že nalezení údajně podhodnocených akcií není samo o sobě zárukou, že jejich cena poroste.

V rámci analýzy je samozřejmě potřeba jít hlouběji, než pouze k výsledkům výše zmíněných poměrů. Nicméně z těchto výsledků lze jednoduše porovnat různé společnosti i odvětví. Výrobci automobilů, banky nebo letecké společnosti mají obecně nízké PE nebo PCF. Naopak akcie z technologického sektoru, zejména když společnosti rychle rostou, jsou obvykle oceňovány mnohem výše. Pouze v případě, že je například výrobce automobilů nápadně příznivě oceněn ve srovnání se svými průmyslovými konkurenty, a pokud při bližším zkoumání nelze najít žádný dobrý důvod, proč by akcie měla mít nízké ocenění i nadále, bylo by možné uvažovat o nákupu této akcie.

Ocenění, růst, dividenda: kombinace tří zásadních kritérií

Při investování je lepší se opřít o několik pilířů. To, co akcie s dobrými střednědobými vyhlídkami potřebuje, jsou tři věci: ocenění, které je ve srovnání s konkurencí v odvětví příznivé, solidní růstové vyhlídky a pokud se nejedná o rychle rostoucí technologickou společnost, slušnou dividendu jako pravidelný příjem navíc. Pomocí těchto tří kritérií byste měli procházet akciový trh a hledat podhodnocené akcie.

Je také důležité se na společnost podívat blíže, než je nezbytně nutné, abyste byli přesvědčeni o tom, jaké má vyhlídky. Důležité je, aby růst dané společnosti byl udržitelný, protože v nejlepším případě chcete její akcie v portfoliu držet v horizontu let.

Důležité je uvědomit si, že všechna data, která máte k dispozici, popisují minulost. Nepoužívejte proto ukazatele, jako je například PE nebo PCF jako základ prognózy ocenění pro příští roky. Nikdo nedokáže skutečně předpovědět, jaký bude růst dané společnosti za rok, nebo dokonce za dva nebo pět let – bez ohledu na to, o jakou společnost se jedná.

Predikce založené na ukazatelích z účetní rozvahy mají největší vypovídací hodnotu pro aktuální rok. Následně je vždy potřeba vše znovu zkontrolovat a přehodnotit.

Pokud vše sedí, nejprve společnost pouze sledujte!

Pokud jsou splněna všechna tři kritéria a pokud ohodnocení, růst, dividenda a vyhlídky vypadají dobře, doporučujeme s investicí počkat, dokud nebudou potvrzeny technické ukazatele. Počkejte, až budou například překonány důležité resistence nebo na dočasnou korekci, abyste na trh vstoupili za příznivějších podmínek.

Žádná akcie neroste věčně – dokonce ani ty nejlepší. Přestože kvalitní akcie z dlouhodobého hlediska obecně rostou, v horizontu pěti, deseti nebo více let je velký rozdíl v tom, zda ještě akcie koupili nešťastně blízko mnohaletého maxima, nebo jste vyčkali na dočasné oslabení.

Proto má smysl akcie, do kterých chcete investovat, nějaký čas sledovat a pravidelně kontrolovat, zda technická analýza nabízí příznivou nákupní příležitost.

Obchodování akcií prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart