Pink Sheets: Vysvětlení a definice
Pink Sheets jsou cenné papíry, které se neobchodují na hlavních burzách, ale na mimoburzovním trhu (OTC). Transakce tak probíhají přímo mezi obchodníky.
 
V tomto článku si vysvětlíme, co jsou to Pink Sheets a jak se liší od Penny Stocks. Uvedeme si také jejich hlavní výhody a nevýhody. Pokud hledáte brokera pro obchodování Penny Stocks, klikněte zde.

Co jsou Pink Sheets?

Termín Pink Sheets se používá ve spojitosti s oceňováním akcií obchodovaných over-the-counter (OTC). Díky Pink Sheets mohou investoři získat důležité informace o daných akciích.

Název je odvozen od růžového papíru, na kterém se dříve zveřejňovaly kotace akcií. V dnešní době ale obchodování již probíhá v elektronické podobě. Proces nákupu a prodeje Pink Sheets prostřednictvím brokera je podobný nákupu a prodeji akcií kótovaných na hlavních burzách. U Pink Sheets je ale dobré počítat s nízkou likviditou.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Jaké jsou charakteristiky Pink Sheets?

Prostřednictvím Pink Sheets se obchodují zejména Penny Stocks, které mají velmi nízkou tržní kapitalizaci a cenu (obvykle méně než 5 USD). Tyto akcie jsou často volatilní a rizikové. Pink Sheets společnosti také nemusí splňovat stejně přísná kritéria jako firmy kótované na hlavních burzách. I z tohoto důvodu jsou často označovány za více rizikové.

Jaké jsou výhody a nevýhody Pink Sheets?

Mezi výhody Pink Sheets patří přístup k širšímu spektru akcií. Firmy, které nemohou (nebo nechtějí) být na hlavní burze, mohou zpřístupnit své akcie širší veřejnosti a investorům.

Mezi nevýhody Pink Sheets patří nedostatečný přehled o operacích a účetnictví společnosti, nízké objemy obchodování, vysoké poplatky za obchodování, volatilita a zvýšené riziko, které může vést k velkým ztrátám.

Proč společnosti nabízejí své akcie na mimoburzovních trzích?

Na mimoburzovních trzích se obchoduje více než 10 000 akcií. Společnosti k tomu může vést mnoho různých důvodů. Některé z těchto důvodů lze považovat za legitimní, jiné mohou být přinejmenším varovné.

Nestlé (OTC:NSRGY) a Nissan Motor Company (OTC:NSANY) jsou dva příklady legitimních velkých společností obchodovaných prostřednictvím Pink Sheets. Jiné společnosti jsou obchodovány jako Pink Sheets poté, co byly vyřazeny z hlavní burzy.

Vzhledem k absenci finančních standardů nebo požadavků na výkaznictví spojených s mimoburzovními trhy se mnoho společností s nízkou cenou akcií rozhodne pro kotaci prostřednictvím Pink Sheets. Může jít například o skořápkové společnosti (shell company) bez jasných aktivit nebo cílů.

Rozdíl mezi Pink Sheets a Penny Stocks

Pink Sheets a Penny Stocks se do jisté míry překrývají. Mnoho Penny Stocks (akcie obchodované za 5 USD nebo méně) jsou Pink Sheets, ačkoliv Pink Sheets zahrnují i akcie s vyšší cenou, které nesplňují regulatorní požadavky pro obchodování na burze.

Hlavní rozdíl spočívá v tom, že pojem Pink Sheets se vztahuje ke způsobu obchodování s akciemi (mimoburzovní obchodování), zatímco termín Penny Stocks odkazuje na cenu akcií konkrétní společnosti (méně než 5 USD nebo 1 USD za akcii).

Pink Sheets nemají tak přísné regulační požadavky, což vysvětluje, proč mezi nimi můžete najít i Penny Stocks. Nedostatek standardů pro vykazování však činí investování do Pink Sheets riskantním.

Rozdíl mezi Pink Sheets a OTC?

Akcie obchodované mimo burzu se obecně nazývají Pink Sheets. Tento termín má však technicky specifičtější význam. Všechny Pink Sheets jsou obchodovány mimoburzovně, ale ne všechny akcie obchodované mimo hlavní burzu jsou nabízeny společností OTC Markets Group (emitent, který Pink Sheets původně vydával).

Společnosti, které dodržují určitý soubor regulačních standardů, jsou kotovány v systému OTCBB (Over the Counter Bulletin Board). Zatímco společnosti, které dodržují o trochu přísnější soubor standardů, mohou být kótovány prostřednictvím burzy OTCQ.

Existují legitimní Pink Sheets akcie?

Ano. Některé společnosti prostě nejsou dostatečně velké nebo je pro ně nepraktické, aby byly kótovány na Nasdaq nebo NYSE. Ale s výjimkou velkých zahraničních společností, o nichž jsou podstatné informace dostupné jinde, je obecně dobré vyhnout se každé veřejné společnosti, která nemá dostupné (nebo nemá v pořádku) finanční výkazy.

Přečtěte si také:

Použité zdroje:

LYNX: Pink Sheets: betekenis en voorbeelden. (11. 5. 2023); https://www.lynx.nl/beurs/beurs-koersen/penny-stock/pink-sheets/

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart