Co čeká akciové trhy, pokud vyhraje Trump?

Autor: Tomáš Stráník

V tomto článku:

S&P 500
ISIN: US78378X1072
|
Symbol: SPX --- %

---
---% (1D)
Týd. ---
Měs. ---
1 rok ---
Přejít na S&P 500
Jak ovlivní možné vítězství Trumpa akciové trhy?
Prezidentské volby v USA mají na finanční trhy obvykle značný dopad. Případné znovuzvolení Donalda Trumpa by nebylo zřejmě výjimkou. V roce 2016 jeho nečekané vítězství způsobilo prudké výkyvy na akciovém trhu a nadcházející volby by mohly trh opět rozhýbat.

V tomto článku se zabýváme možnými dopady Trumpova volebního vítězství na finanční trhy, včetně historické výkonnosti, dopadu na globální ekonomiku a očekávání ohledně dolaru, inflace a cen komodit. Pokud hledáte brokera pro obchodování akcií, klikněte zde.

Vezměte prosím na vědomí, že investování na potenciálně vysoce volatilních trzích zahrnuje specifická rizika, která mohou způsobit pokles hodnoty vašich investic. Výsledek amerických voleb může ovlivnit hospodářskou politiku a regulace, což může způsobit, že některé sektory a třídy aktiv budou citlivější. Doporučujeme vám zvážit, zda je obchodování na potenciálně vysoce volatilních trzích v souladu s vašimi individuálními investičními cíli a tolerancí k riziku.

Co se může stát, když Trump vyhraje volby?

Republikánští prezidenti jsou tradičně známí svými politikami, které podporují podnikatele (např. snižování daní a deregulace). Ačkoliv se může zdát, že takový přístup je pro trhy příznivý, historicky si akciové trhy vedly „lépe“ za vlády demokratů.

Z údajů, které společnost Retirement Researcher publikovala v článku s názvem Are Republicans or Democrats Better for the Stock Market? vyplývá, že když byl prezidentem demokrat, akciové trhy v minulosti rostly v průměru o 14,78 % ročně. Za republikánského prezidenta rostl index S&P 500 v průměru jen o 9,32 % ročně. Výše zmíněná data pochází z údajů naměřených mezi lety 1926 až 2023. Je třeba dodat, že existuje mnoho faktorů, které ovlivňují akciové trhy a vývoj na finančních trzích se samozřejmě neřídí jen tím, který prezident je zrovna u moci a jaká činí rozhodnutí.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Existuje také rozdíl ve výkonnosti akciového trhu v odlišných politických konstelacích. Následující tabulka od společnosti Retirement Researcher ukazuje průměrné roční výnosy indexu S&P 500 při různém rozdělení moci v Kongresu. Z ní vyplývá, že historicky nejlepší výkonnosti bylo dosaženo za rozdělené vlády s demokratickým prezidentem, kdy průměrný výnos činil 16,63 %. Následuje plně republikánská vláda s výnosem 14,52 % a plně demokratická vláda s výnosem 14,01 %. Nejnižší výnos byl zaznamenán za rozdělené vlády s republikánským prezidentem, kdy index S&P 500 dosáhl průměrného výnosu pouhých 7,33 %.

Rozložení mociPočet rokůPrůměrný roční výnos indexu S&P 500
Jednotná vláda republikánů13 let14,52 %
Jednotná vláda demokratů36 let14,01 %
Rozdělená vláda s republikánským prezidentem34 let7,33 %
Rozdělená vláda s demokratickým prezidentem15 let16,63 %

Zdroj: retirementresearcher.com/are-republicans-or-democrats-better-for-the-stock-market (25. 9. 2024)

Data z výše uvedené tabulky pochází z údajů z let 1926 až 2023. Jednotná vláda znamená, že prezident, Sněmovna reprezentantů a Senát jsou ovládány jednou stranou. Rozdělená vláda znamená, že alespoň jednu komoru Kongresu nebo prezidentský úřad ovládá druhá strana.

Proč je složení Kongresu důležité?

V prezidentských volbách v USA v roce 2024 se kromě prezidentského úřadu hraje také o složení Kongresu. Pokud jsou prezident a většina Kongresu ze stejné strany, je pravděpodobnější, že se politiku hlavy státu podaří realizovat. Pokud je Kongres rozdělený nebo dokonce obě komory ovládá jiná strana, může se vyskytnout více politických překážek a přijetí zákona je obtížnější.

Volby rozhodnou i o složení Sněmovny reprezentantů

Volby určí prezidenta a viceprezidenta Spojených států. Během prezidentských voleb v roce 2024 se však bude znovu volit také celá Sněmovna reprezentantů (dolní komora Kongresu). Celkem je ve Sněmovně reprezentantů 435 křesel a volí se každé dva roky. To znamená, že v roce 2024 je v sázce každé křeslo ve Sněmovně reprezentantů.

Strana, která zde získá většinu, může mít velký vliv na legislativní agendu a kontrolovat Bílý dům bez ohledu na to, která strana získá prezidentský úřad. Sněmovna má výlučné právo předkládat návrhy zákonů týkajících se daní a vládních výdajů. Může také zahájit řízení o obžalobě prezidenta. Bez podpory Sněmovny nemůže prezident prosadit účinnou domácí agendu.

I Senát se dočká obměny

Do Senátu (horní komora Kongresu) se volí každých šest let, ale nejedná se o kompletní obměnu. V roce 2024 se budou volit kandidáti, kteří obsadí 33 nebo 34 ze 100 křesel. Konkrétní obměna závisí na cyklu, v němž se senátoři nacházejí.

Senát má pravomoc schvalovat nebo zamítat prezidentská jmenování (např. soudců a ministrů), ratifikuje mezinárodní smlouvy a působí jako soud v řízení o obžalobě.

Senát je pro prezidenta důležitý zejména při schvalování jmenování do funkcí a mezinárodních smluv. Senát také hraje klíčovou roli při schvalování důležitých zákonů.

Reakce finančních trhů bude pravděpodobně záviset na schopnosti Trumpa realizovat svou politiku. Republikánská většina v Senátu i Kongresu pravděpodobně ovlivní trhy pozitivně, zejména v odvětvích, která těží ze snížení daní a deregulace.

Jak si vedl akciový trh za Trumpa?

Den po jeho vítězství v roce 2016 vzrostl index S&P 500 o 1,11 %. Přes noc však futures na americké indexy klesly až o 5 %. V průběhu běžného obchodování se však akciové trhy silně zotavily.

Během prvního funkčního období Donalda Trumpa, od ledna 2017 do ledna 2021, zaznamenaly americké akciové trhy výrazný růst, a to i přes některá období zvýšené volatility. Index S&P 500 během jeho prezidentství vzrostl o přibližně 67 %, zatímco index Dow Jones Industrial Average o přibližně 56 %. Tyto nárůsty byly z velké části způsobeny snížením daní, deregulací a příznivou podnikovou politikou. Poslední rok jeho funkčního období však byl poznamenán zvýšenou volatilitou v důsledku pandemie COVID-19.

Snížení daní sice často prospívá akciovým trhům, ale tato politika má také dopad na federální rozpočet. Za Trumpa byly během jeho prvního funkčního období provedeny výrazné daňové škrty, které se týkaly především korporací a vyšších příjmových skupin. To vedlo k nárůstu státního dluhu a většímu rozpočtovému deficitu.

Daňová politika a zadluženost USA

Pokud bude Trump znovu zvolen a bude pokračovat v podobných daňových reformách, státní dluh by se mohl dále zvýšit. Investoři by si měli být vědomi souvisejících rizik. V krátkodobém horizontu může snížení daní podpořit hospodářský růst a ceny akcií, ale v dlouhodobém horizontu by rostoucí zadlužení mohlo vést k vyššímu riziku inflace a případně i vyšším úrokovým sazbám. To by zase mohlo zvýšit náklady podniků a vyvolat tlak na zisky firem, což by mohlo negativně ovlivnit trhy.

Která odvětví mohou z vítězství Trumpa profitovat?

V případě druhého Trumpova funkčního období budou mít některá odvětví pravděpodobně lepší výsledky než jiná. Aktivní investoři mohou předvídat Trumpovo vítězství tím, že upraví svá investiční portfolia směrem k sektorům, které mohou z jeho politiky pravděpodobně profitovat, jako jsou energetika, obrana a finanční instituce. Investoři budou zřejmě ale muset být opatrní v sektorech, jako jsou obnovitelné zdroje energie a technologie, které se mohou těšit menší podpoře republikánů.

Odvětví, která by mohla mít prospěch z Trumpova vítězství

Energie: Trump v minulosti silně podporoval průmysl fosilních paliv, jako jsou ropné a plynárenské společnosti. Očekává se, že tato podpora bude pokračovat prostřednictvím méně přísných environmentálních předpisů.

Finanční sektor: Deregulace zůstane zřejmě pro Trumpa prioritou, z čehož můžou těžit banky a finanční instituce. Méně přísné regulace pravděpodobně povedou k vyšším ziskovým maržím společností v tomto sektoru. To je však také spojeno s vyššími systémovými riziky pro tento sektor.

Průmysl a stavebnictví: Trump často podporuje investice do infrastruktury, z čehož by mohl těžit stavební a výrobní sektor, zejména pokud spustí rozsáhlý infrastrukturní plán.

Odvětví, která na vítězství Trumpa mohou doplatit

Technologický sektor: Ačkoli se technologickým společnostem za Trumpa zpočátku dařilo, obchodní spory s Čínou a obavy z monopolizace mohou vést ke zpřísnění regulací. A to zejména u velkých technologických společností, jako jsou Google, Meta Platforms a Amazon.

Sektor čisté energie: Společnosti zaměřené na obnovitelné zdroje energie mohou potenciálně čelit komplikacím, protože Trump tradičně podporuje průmysl fosilních paliv a změně klimatu přikládá menší prioritu.

ESG: Investoři, kteří se zaměřují na kritéria ESG, jako je udržitelnost a sociální odpovědnost, by měli být ve druhém Trumpově volebním období mimořádně ostražití. Pravděpodobně dojde k dalšímu uvolnění předpisů týkajících se změny klimatu a environmentálních standardů, což by mohlo posílit konkurenční postavení společností v odvětví fosilních paliv na úkor odvětví obnovitelných zdrojů energie.

Kdo bude stát v čele Fedu?

Důležitým faktorem, který může ovlivnit trhy, je politika amerického Federálního rezervního systému (Fed). Během svého prvního funkčního období vedl Trump agresivní politiku a opakovaně kritizoval Fed kvůli zvyšování úrokových sazeb. Zastával se nižších úrokových sazeb, aby dále stimuloval ekonomiku.

Pokud bude Trump znovu zvolen, je pravděpodobné, že bude nadále prosazovat uvolněnou měnovou politiku s nízkými úrokovými sazbami, aby podpořil ekonomický růst. To by mohlo být pro akciové trhy výhodné, protože nízké úrokové sazby umožňují podnikům levněji si půjčovat a investovat. Existuje však riziko, že dlouhodobě nízké úrokové sazby mohou vést k inflačním tlakům v delším časovém horizontu.

Ačkoli je Federální rezervní systém navržen tak, aby fungoval nezávisle na politickém vlivu Bílého domu nebo Kongresu, předsedu Fedu jmenuje americký prezident. Donald Trump už během rozhovoru s agenturou Bloomberg uvedl, že pokud bude znovu zvolen prezidentem, Jeroma Powella znovu nejmenuje. Pravděpodobně mu však dovolí dokončit jeho funkční období, které končí na začátku roku 2026.

Přestože Trump v roce 2017 Powella původně jmenoval předsedou Federálního rezervního systému, brzy ho začal kritizovat kvůli zvyšování úrokových sazeb během svého prvního funkčního období. Trump označil Powella za „příliš politického“ a obvinil ho z prosazování politiky, která měla pomoci demokratům, zejména snižováním úrokových sazeb těsně před volbami.

Ačkoli Trump neoznačil žádného konkrétního nástupce Powella, naznačil, že má pro roli předsedy Fedu jiné kandidáty. Minulost nám ukazuje, že Trump často mění názory, takže ani v tomto případě není změna vyloučena.

Nálada investorů po zvolení Trumpa

Nálada investorů hraje na finančních trzích důležitou roli. Během Trumpova prvního funkčního období investoři mohli zřejmě ocenit jeho pro-podnikatelskou politiku, ale zároveň mohly panovat obavy z jeho nepředvídatelné povahy a agresivnějšího přístupu k obchodním a geopolitickým otázkám.

V Trumpově druhém funkčním období bude nálada investorů pravděpodobně směsicí optimismu a opatrnosti. Pozitivní sentiment bude zřejmě pramenit z očekávání dalších daňových škrtů a deregulace, zatímco obavy z obchodních válek a politické nestability mohou naopak vést ke zvýšené volatilitě.

Globální dopad amerických voleb

Trumpovo znovuzvolení bude mít také globální ekonomické důsledky. Jeho protekcionistická obchodní politika může vést ke zvýšení napětí s klíčovými obchodními partnery, jako je Čína a Evropská unie. To by mohlo ovlivnit globální ekonomický sentiment, zejména pokud Trump zavede nová cla nebo reviduje stávající obchodní dohody.

Země závislé na obchodu s USA mohou čelit ekonomické nejistotě, což by mohlo negativně ovlivnit trhy po celém světě. Zejména exportně orientované ekonomiky, jako je Německo a Čína, budou na změny v obchodní politice USA mimořádně pozorné.

Trumpovo vítězství může vést k oslabení dolaru

Hodnotu amerického dolaru ovlivňuje mnoho faktorů, včetně měnové politiky, mezinárodního obchodu a globálních ekonomických podmínek. Ačkoli prezident může ovlivňovat hospodářskou politiku, měnovou politiku řídí především Federální rezervní systém, který funguje nezávisle.

Během svého prvního funkčního období Donald Trump skutečně prosazoval slabší dolar, protože by to americkým vývozcům poskytlo konkurenční výhodu na světovém trhu. Slabší dolar zlevňuje americké zboží pro zahraniční odběratele, což může podpořit vývoz. Přímé oslabení dolaru však není standardní politikou americké vlády a hodnota měny je do značné míry určována tržními mechanismy.

Pokud bude Trump znovu zvolen, může opět prosazovat politiku, která by mohla nepřímo způsobit oslabení dolaru, jako jsou nižší daně, deregulace a zvýšené výdaje na infrastrukturu. Taková politika by mohla zpočátku vést k vyšší inflaci a tlaku na Federální rezervní systém, aby udržoval nízké úrokové sazby a stimuloval tak další hospodářský růst. V krátkodobém horizontu by to mohlo mít na dolar oslabující vliv.

Reakce Evropy a Číny

Reakce Evropské unie a Číny na znovuzvolení Trumpa bude pravděpodobně odmítavá, zejména pokud bude pokračovat ve svém protekcionistickém přístupu. Evropa může reagovat přijetím vlastních protekcionistických opatření, což by mohlo vést ke zvýšení napětí na trzích.

Čína by mohla pravděpodobně nadále hledat způsoby, jak zmírnit obchodní válku s USA, ale zároveň by mohla zřejmě podnikat kroky, aby se stala méně závislou na americkém trhu. To může vést k narušení dodavatelských řetězců a mohlo by ovlivnit technologická a průmyslová odvětví po celém světě.

Trump prezidentem: Hrozí zvýšení inflace?

Důležitým důsledkem možných Trumpových ekonomických stimulů a daňových škrtů je potenciální tlak na růst inflace. Ačkoli inflace zůstala v jeho prvním funkčním období pod kontrolou, další snižování daní a výdajů na infrastrukturu a obranu by mohlo inflaci v dlouhodobém horizontu zvýšit. To by mohlo vytvořit dilema pro Fed, který by mohl být nucen zvýšit úrokové sazby, aby inflaci udržel pod kontrolou, což by mohlo mít negativní dopad na akciové trhy.

Dopad na ceny komodit

Ceny komodit, jako je ropa, zlato a průmyslové kovy, by mohly být Trumpovou politikou silně ovlivněny. Znovuzvolení Trumpa by mohlo vést ke snížení cen ropy, zejména pokud bude pokračovat ve zvyšování domácí produkce ropy. Mohlo by však také dojít ke zvýšení ceny ropy v důsledku rostoucího geopolitického napětí v regionech produkujících ropu.

Zlato by také mohlo z Trumpova prezidentství těžit, protože investoři se v období politické nejistoty nebo vysoké volatility na trhu obracejí často právě k tomuto cennému kovu. Cena zlata během Trumpova prvního funkčního období vzrostla přibližně o 50 %, z přibližně 1 150 USD za unci v lednu 2017 na více než 1 800 USD za unci v lednu 2021. Částečně k tomu přispěla nejistota spojená s obchodními konflikty a globální ekonomická nejistota během pandemie.

Na investice do infrastruktury v USA mohou pozitivně reagovat i další průmyslové kovy, například měď. Ceny mědi vzrostly v letech 2017 až 2021 přibližně o 20 %, a to zejména v důsledku očekávání investic do infrastruktury a oživení světové ekonomiky po počátečním šoku způsobeném pandemií.

Slovo závěrem

Znovuzvolení Donalda Trumpa by mohlo mít zásadní důsledky pro akciový trh, širší ekonomiku a globální trhy. Historická výkonnost akciového trhu za republikánských prezidentů naznačuje, že některá odvětví, jako je energetika, finanční služby a zpracovatelský průmysl, by z toho mohla profitovat. Současně by se pod tlakem mohly ocitnout například technologické společnosti. Klíčová bude politika Fedu a inflační očekávání, stejně jako reakce Evropy a Číny na obchodní politiku USA. Investoři by si měli být vědomi potenciální volatility, ale také příležitostí, které by mohlo přinést druhé Trumpovo funkční období. Opět je ale důležité připomenout, že prezidentským volbám je často přikládán velký význam, přestože na vývoj ekonomiky a trhů se podílí mnoho dalších významných faktorů, bez ohledu na to, kdo je prezidentem a jaká činí rozhodnutí.

Obchodujte akcie skrze LYNX

Online broker LYNX svým klientům umožňuje nákup a prodej akcií přímo na hlavních světových akciových trzích. Kromě amerických burz NYSE a Nasdaq máte přístup k evropským burzám jako jsou BCPP (Pražská burza cenných Papírů), Xetra, Frankfurtská burza a mnoho dalších. Můžete obchodovat i na burzách v Kanadě, Číně, Austrálii a celkem na více než 150 burzách ve 33 zemích.

Pro své klienty LYNX zajišťuje pokročilé platformy LYNX+ a TWS (Trader Workstation) s nástroji pro obchodování akcií i jiných instrumentů. Upozorňujeme, že investování není bez rizika. Pokud s akciemi nemáte ještě žádné zkušenosti, doporučujeme náš článek Investice do akcií v roce 2024: Jak investovat do akcií?.

Přečtěte si také:

Použité zdroje:

Bloomberg: Trump on Taxes, Tariffs, Jerome Powell and More (26. 9. 2024); www.bloomberg.com/features/2024-trump-interview/

Business Insider: Here’s how the stock market performed under President Donald Trump, and how it compares to previous administrations (26. 9. 2024); markets.businessinsider.com/news/stocks/stock-market-performance-under-president-donald-trump-dow-jones-sp500-2021-1-1029987163

 CEPR: US election risks and the impact of Trump’s re-election odds on financial markets (26. 9. 2024); cepr.org/voxeu/columns/us-election-risks-and-impact-trumps-re-election-odds-financial-markets

CNN: Trump says he wouldn’t fire Fed Chair Jerome Powell. Don’t hold your breath (26. 9. 2024); edition.cnn.com/2024/07/17/economy/donald-trump-jerome-powell/index.html

LYNX: Wat doet de beurs als Trump wint? (26. 9. 2024); www.lynx.nl/beurs/wat-doet-de-beurs-als-trump-wint/

MoneyWeek: 2024 US elections: What impact could a Trump win have on the US Markets? (26. 9. 2024); moneyweek.com/investments/stock-markets/us-stock-markets/trump-win-impact-on-us-markets

NBER WORKING PAPER SERIES: COMPANY STOCK REACTIONS TO THE 2016 ELECTION SHOCK:
TRUMP, TAXES AND TRADE (26. 9. 2024); www.nber.org/system/files/working_papers/w23152/w23152.pdf

Retirement Researcher: Are Republicans or Democrats Better for the Stock Market? (26. 9. 2024); retirementresearcher.com/are-republicans-or-democrats-better-for-the-stock-market/