Netflix logo
Akcie Netflix čelily v červenci po zveřejnění hospodářských výsledků za druhý kvartál nemalým kurzovým ztrátám. Co bylo příčinou kurzového propadu? Netflixu se povedlo získat více odběratelů a také pozměnil atributy spolupráce s Microsoftem. I Baird hodnotí výsledky Netflix kladně a zvyšuje rating pro jejich akcie.

Poznejte, jak si vedou akcie Netflix v roce 2023. Pokud hledáte brokera pro obchodování akcií, klikněte zde.

Akcie Netflix nepokořily odhady výnosů

Akcie Netflix klesly dle mého hlavně v důsledku čtvrtletní výsledkové zprávy. Ta byla v zásadě kladná, ale trh byl zřejmě přesto nespokojený. Protože z reportu například vyplývají nejistoty ohledně budoucích příjmů společnosti. Akcie Netflix zaznamenaly slušný kurzový růst od začátku roku. Což bylo podpořeno zaváděním levnějšího „reklamního“ plánu a zpřísnění sdílení hesel. Domnívám se, že investoři očekávali, že tyto kroky povedou k růstu výnosů.

Nicméně společnost Netflix ve své čtvrtletní zprávě nabídl jen málo podrobností o těchto krocích. Navíc obrat za celý druhý kvartál jenom těsně nesplnil očekávání. To zřejmě stačilo k nespokojenosti investorů a spekulantů.

Navíc dle analytika Michaela Nathansona z MoffettNathanson investoři očekávali mnohem větší odhadovaný růst příjmů ve třetím čtvrtletí. Navíc byly slabé průměrné příjmy na členství.

Průměrný příjem Netflixu na jedno členství nevychází úplně nejlépe, protože se společnost soustředila na jinou politiku, než je prosté zvyšování cen. Společnost zcela odstranila svůj dřívější nejlevnější předplatitelský plán, který byl bez reklam. Místo toho je nyní nejlevnější dostupný plán, který již obsahuje reklamu. S reklamami činí nejlevnější možnost za 6,99 USD měsíčně. Standardní a prémiové úrovně bez reklam stojí 15,49 a 19,99 USD měsíčně.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Hlavní finanční ředitel Spencer Neumann řekl, že pro zvýšení cen se prozatím nerozhodli. Že se místo toho akorát rozhodli zpoplatnit sdílení hesel, z čehož očekávají růst příjmů i během následujících kvartálů. Dle jeho slov většina růstu příjmů v letošním roce pochází z růstu objemu prostřednictvím nových placených členství. Společnost tudíž předpovídá tržby za třetí čtvrtletí 8,5 miliardy USD, což je nárůst o 7 % oproti předchozímu roku.

To je většinou taženo tím, že stávající zákazníky donutili platit za sdílení svých účtů. Je proto nejasné, s jakou firemní politikou přijde Netflix třeba za dva roky. Respektive, čím dosáhnou toho pokračujícího růstu výnosů.

Co se týká samotných příjmů z reklamy, od toho si v těchto chvílích až tolik neslibují. Nové předplatné obsahující i reklamy doposud získalo 1,5 milionu předplatitelů. Vzhledem k tomu, že celkový počet předplatitelů Netflixu je skoro 239 milionů, jde akorát o malinkatý podíl z celku.

Netflix oznámil přírůstek 5,9 milionů zákazníků

Netflix v reportu oznámil, že získal až 5,9 milionu zákazníků. Celkový počet předplatitelů proto dosahuje téměř 239 milionů. Po loňském prvním poklesu počtu předplatitelů za celé desetiletí, který způsobil výrazný pokles akcií Netflix, je to rozhodně příjemná změna. Společnost dále ohlásila čistý zisk 1,49 miliardy USD, který vzrostl z 1,44 miliardy USD v předchozím čtvrtletí.

Celkový počet předplatitelů Netflix a čistý přírůstek.
Přírustky předplatitelů za jednotlivé kvartály. Zdroj: Seekingalpha (8. 8. 2023)

Společnost dále předpokládá, že čistý přírůstek placených předplatitelů ve třetím čtvrtletí bude podobný tomu z druhého čtvrtletí. Zároveň Netflix očekává, že růst tržeb se ve čtvrtém čtvrtletí výrazněji zrychlí, jak se kroky k omezení sdílení hesel zintenzivní.

V květnu začal Netflix upozorňovat na politiku, která má odrazovat od používání účtů jiných lidí. Předplatitelé mohou buď převést profil někomu mimo svou domácnost, aby si mohl platit vlastní účet, nebo může člen zaplatit další poplatek 7,99 USD na osobu. Netflix zavedl novou firemní politiku ke sdílení hesel jako součást své reakce na první pokles počtu předplatitelů za více než deset let v roce 2022. Přitom ještě před několika lety společnost vyloženě ke sdílení hesel vybízela.

Uvedené snahy o navýšení růstu příjmů přicházejí v době, kdy mediální průmysl prochází jedním ze svých nejvíce bouřlivých období. Analytici tohoto odvětví dlouho předpokládali, že celý mediální průmysl by mohl konsolidovat. A to zejména prostřednictvím akvizic. Netflix se také určitě potýká s důsledky stávky hollywoodských scenáristů a herců.

Analytici ovšem očekávají, že Netflixu se bude v průběhu této stávky dařit lépe než ostatním mediálním společnostem. A to díky své bohaté nabídce obsahu, zejména z mezinárodních zdrojů. Samotná stávka má i jisté pozitivum. V jejím důsledku Netflix zvýšil svou prognózu volného cash flow na 5 miliard USD na celý rok 2023. To je zvýšení z původního odhadu 3,5 miliardy USD. Jelikož společnosti klesnou náklady na produkci nového obsahu.

Netflix pozměnil svou dohodu s Microsoftem

Netflix upravil své reklamní partnerství s firmou Microsoft pro svůj nejlevnější předplatitelský plán s reklamou. Streamovací společnost Netflix uvedla tento plán už minulý rok na 12 trzích. Samozřejmě s cílem přilákat více zákazníků. A jak v tom figuruje Microsoft? Netflix si zvolil Microsoft jako svého exklusivního technologického a prodejního partnera pro tuto nabídku.

Netflix nyní přepracovává dohodu, aby byla snížená záruka příjmů kvůli zpomalujícímu růstu reklamního segmentu. Vedení společnosti je prý frustrováno tím, že Microsoft nedokázal prodat více reklamního prostoru. Netflix původně komunikoval o prodeji reklam prostřednictvím jiných partnerů. A údajné jim byly i nabídnuty lepší podmínky.

Někteří inzerenti souhlasili s tím, že Netflixu zaplatí zhruba 39 až 45 USD za 1 000 diváků. Což je pokles z původních 45 až 55 USD.

Baird zvýšil rating pro akcie Netflix

Investiční společnost Baird zvýšila rating pro akcie Netflix na “outperform”. A to po vyhlášení výsledků za druhé čtvrtletí. Dle firmy vidí zlepšení finančního profilu a novou důvěru v nejnovější kroky této streamovací platformy. Firma oceňuje pokrok u dvou klíčových opatření, která měla v posledním roce zvýšit příjmy: zavedení úrovně služby s reklamou a zavedení placeného sdílení účtu.

Firmu zvláště povzbuzují zprávy, že plány s reklamou mají lepší ekonomickou výkonnost na jednoho uživatele než předplatné Basic Standard v USA. Baird proto předpokládá pokračování v růstu, jakmile Netflix vylepší svou reklamní infrastrukturu.

Navíc Netflix zaznamenal slibný čistý přírůstek předplatitelů. Dále odstranění toho nejvíce základního plánu bez reklam na klíčových trzích je prý významným potvrzením nedávných snah o lepší monetizaci. A zároveň vedení Netflix potvrdilo, že jeho širší filozofie pricingu se nezměnila. Baird v tom paradoxně vidí potenciál. Protože to ponechává prostor pro budoucí zvýšení cen předplatného.

Už v minulém roce jsme mohli s klidem konstatovat, že bez nějaké změny v pricingu a nabídce předplatného Netflix nemá moc kam růst. Jelikož je trh dle mého už přesycený. A nesmíme zapomínat na to, že v posledních letech soustavně roste konkurence. Proto lze spekulovat, že Netflix asi v následujících dvou až třech letech začne zvyšovat ceny. Domnívám se, že bez toho většího obratu nedosáhne.

Dle investiční společnosti Baird prý Netflix vstupuje do období velké síly. A kalkuluje s výrazným zrychlením příjmů ve čtvrtém kvartále letošního roku a příštím roce. Především díky expanzi v provozní marži a výhodám vyplývající z většího rozsahu. A z konkurenčních výhod.

Baird zvýšil odhad EPS pro celý rok 2023 na 12,00 z 11,24 USD za akcii. EPS pro rok 2024 odhadují na 15,77 z 14,29 USD za akcii. Firma zvýšila svůj cenový cíl na akcie Netflixu na 500 USD z 340 USD. To v době zveřejnění prohlášení firmy představovalo 18% růstový potenciál.

Fundamentální analýza akcie Netflix

Kvartální výsledky

Netflix akcie meziročně zaznamenaly zlepšení obratu o 2,72 % na 8,19 miliard USD – ačkoliv mezikvartálně skoro žádný rozdíl. Čímž společnost téměř dosáhla odhadovaných výsledků. A jak už bylo řečeno, odhady pro budoucí kvartál činí 8,53 miliardy USD.

Provozní zisk si tentokrát meziročně polepšil o skoro 16 % na 1,83 miliardy USD. Provozní náklady se příliš nezměnily a jsou ve výši 1,69 miliardy USD. EBITDA vzrostla o 8,2 % na 5,33 miliardy USD. Čistý zisk po třech kvartálech poprvé mírně expandoval, o 3,24 % na 1,49 miliardy USD.

Hrubá marže je za poslední kvartál skoro 43 %. Provozní marže představuje 22,3 %, což patří k těm lepším výsledkům za sledovaná období. Čistá marže je přes 18 %. Taktéž jeden z těch lepších výsledků jednotlivých hospodaření.

Zisk na akcii (EPS) je 3,29 bodů. Kdežto odhad činil 2,85 bodů. Takže došlo k jeho překročení. Odhad na další kvartál představuje 3,51 bodů. To je pořád znatelný růst. Ukazatel P/E ke konci kvartálu představoval skoro 47 bodů. Od konce roku 2021 jde o největší hodnoty. Přitom ještě před rokem to bylo 15,55 bodů. Tady alespoň vidíte, jak je trh schopen přejít rychle do deprese a z deprese zase k růstu.

Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) pořád pokračuje v poklesu a nachází se na 20,26 % Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) taky stále klesá, 11,37 %.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) a běžné likvidity (current ratio) je 1,233 bodů. Čili si ukazatele pořád drží rostoucí trend, což znamená posilování likvidní pozice společnosti.

V hotovosti Netflix disponuje se 7,66 miliardami USD. Oproti sledovaným čtvrtletím je to znatelné navýšení. Celkové závazky jsou téměř 28 miliard USD a příliš se dle sledovaných kvartálů nemění (7 období). Vlastní kapitál pokračuje ve dvojciferném růstu, +19,7 % na 22,83 miliardy USD.

Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E zase trochu klesl, na 0,74 bodů. Celkový dluh pořád dosahuje necelých 17 miliard USD. Čistý dluh klesl na 8,42 miliardy USD.

Technická analýza akcie Netflix

Akcie Netflix si od minima z minulého roku po vrchol z toho letošního roku celkově připsaly více jak 195% kurzové zhodnocení. Kdo tedy vychytal v minulém roce dno a šel jaksi proti davu, dost vydělal. Netflix akcie nedávno čelily agresivnějšímu kurzovému propadu, ale nějaká část těchto ztrát byla umazána. Má však trh sílu na to, aby šel výš?

Loading ...
Název společnosti Symbol Tržní kapitalizace (v mld. USD) Zavírací cena předchozího dne Den Týd. Měs. Půl roku 1 rok 5 let
Netflix NFLX 168,31 384,15 -1,13 % -4,32 % -11,17 % 15,66 % 67,75 % 5,16 %
Týdenní graf akcie Netflix od druhé poloviny roku 2018 do dubna 2023.
Týdenní graf akcie Netflix od druhé poloviny roku 2018 do dubna 2023. Zdroj: Lynx+ (8 . 8. 2023)

Akcie Netflix během toho strmého propadu z minulého roku vytvořily dva ohromné gapy, které jsou reprezentovány těmi velkými červenými svícemi. Dohromady jsou dvě a nelze je v grafu přehlídnout. Každá z těchto svící reprezentuje jeden gap. A trh inklinuje k tomu gapy časem zaplnit.

První byl vyplněn už na začátku letošního roku. Druhý byl téměř vyplněn před několika týdny. Úplnému vyplnění mezery zabránilo rezistenční pásmo, které se nachází okolo 480 USD. Vzhledem k tehdejší volatilitě nedošlo k vyplnění gapu pouze těsně. Pokus o průlom moc nevyšel a výsledkem je, že v grafu straší dosti medvědí podoba týdenní svíce.

Všimněte si, že rezistence kolem těch 480 USD během let 2020 a 2021 fungovala jako spolehlivý support. Proto není dle historické price action nijak překvapivé, že zde akcie Netflix našly silný odpor ve svém růstu. Chce to proto opravdu silný nákupní tlak, aby měl trh šanci postoupit výše.

Závěrem

Akcie Netflix nejsou zrovna v záviděníhodné situaci, protože je tu velká nejistota ohledně budoucího růstu. Trh s VOD se během posledních let horentně nafoukl a je proto rozumné se ptát, jestli má ještě kam vůbec růst. Mimo to nesmíme zapomínat, že Netflixu roste konkurence. Konkurence ze strany těch, kteří chtějí také kus svého koláče. Střednědobě ale předpokládám, že hospodářská situace společnosti se bude spíše zlepšovat. A to díky krokům, které jsme dostatečně rozebrali. Efekt může časem nabrat větší setrvačnost, která se propíše na obratech.

Přečtěte si také:

Použité zdroje:

CNBC: Netflix stock sinks as Wall Street looks for clarity on revenue growth (8.8.2023); www.cnbc.com/2023/07/20/netflix-stock-revenue-growth-clarity.html

CNBC: Netflix subscriptions jump 8%, revenue climbs as password sharing crackdown takes hold (8.8.2023); www.cnbc.com/2023/07/19/netflix-nflx-earnings-2q-2023.html

Seekingalpha: Netflix said to tweak Microsoft deal, lower ad prices to boost growth (1.8.2023); www.seekingalpha.com/news/3992031-netflix-tweak-microsoft-deal-lower-ad-prices-boost-growth?

Seekingalpha: Baird boosts Netflix to Buy, seeing strong new revenue programs (1.8.2023); www.seekingalpha.com/news/3990256-baird-boosts-netflix-to-buy-seeing-strong-new-revenue-programs?

Seekingalpha: Inside Netflix: New plans, new factors for subscriber growth (1.8.2023); https://seekingalpha.com/news/3989008-inside-netflix-new-plans-new-factors-for-subscriber-growth?

Seekingalpha: Inside Netflix: New plans, new factors for subscriber growth (1.8.2023); www.seekingalpha.com/news/3988917-netflix-dips-as-revenues-miss-profits-and-subscribers-beat-forecasts?

Nejlepší a nejhorší akcie významných indexů

Které akcie hlavních indexů v poslední době nejvíce vzrostly a které klesly? Jaké jsou nejlepší akcie v roce 2023? Které cenné papíry dosáhly za posledních 5 let nejlepší výkonnosti a které naopak zaznamenaly propad? Poznejte nejlepší a nejhorší akcie dle jejich cen u těchto indexů: DAX, MDAX, Euro Stoxx 50, Dow Jones, Nasdaq 100.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart