Akcie Netflix (NFLX) jsou již pár týdnů na vzestupu. Pomohly tomu hospodářské výsledky za druhý kvartál, které si v dnešní analýze rozebereme. Netflixu mimo jiné také stoupl podíl na sledovanosti. Bohužel firma potvrdila avizovanou ztrátu téměř milionu předplatitelů. Přesto cena akcie NFLX reagoval růstem. Proč? To si brzy vysvětlíme. Nebude chybět krátká rekapitulace červencového zasedání Fed a rozbor cenového grafu, kde si prozradíme důležité oblasti pro další vývoj ceny akcie Netflix.

Fed zvýšil základní úrokovou sazbu na 2,5 %

Federální rezervní systém (Fed) mě skutečně nijak nepřekvapil. Jelikož schválil navýšení základní úrokové sazby o 0,75 procentního bodu na 2,5 %. To znamená růst úrokové sazby nejagresivnějším tempem za předešlých 30 let. Americká centrální banka tímto způsobem dává najevo, že svůj boj s inflací bere opravdu vážně.

Základní úroková sazba v USA
Základní úroková sazba v USA. Zdroj: tradingeconomics.com (1. 8. 2022)

Další významnou zajímavostí je, že Federální rezervní systém měl od počátku června snižovat svou bilanci o 47,5 miliardy USD za každý měsíc. Tomuto nástroji se říká kvantitativní utahování (QT). Respektive americká centrální banka to označuje jako roll off. Ve stručnosti si počkají na splacení jistiny za splatná aktiva, které ve své rozvaze drží. Ty ale dále nerollují (za jistinu nekoupí další aktiva kvůli obnovení). Místo toho jistinu „zničí“ stisknutím tlačítka. Konkrétně jde o federální dluhopisy a hypoteční dluhopisy.

Rozvaha Fed
Rozvaha Fed. Zdroj: federalreserve.gov (1. 8. 2022)

Je ale zvláštní, že Fed za danou dobu snížil svou bilanci pouze o 16 miliard USD. Místo avizovaných 95 miliard USD. Trochu jsem proto pátral. A jedná se vlastně o tzv. cap. Krátce řečeno jde o měsíční strop, kterého nejspíš nemusí dosáhnout. Uvedené číslo tedy není závazné. Problém je v tom, že se 16 miliardami USD se tomu stropu ani nepřibližují.

Když to shrneme, Fed zvýšil základní sazbu o 0,75 procentního bodu a kvantitativní utahování vůbec neběží v tempu, jak se předpokládalo. Obojí je pro akciové trhy býčí znamení. Růst sazeb a QT je fakticky negativní fundament. Ale není to horší, než s čím trhy počítaly. Burzovní logika je zkrátka odlišná od logiky běžného světa. To je třeba se naučit a pochopit to.

Akcie Netflix rostly navzdory ztrátě téměř milionu předplatitelů

Když Netflix po konci prvního čtvrtletí zveřejnil vůbec poprvé čistý úbytek předplatitelů, trh reagoval panickými výprodeji. Cena akcie Netflix proto klesla o desítky procent. Tehdy šlo o 200 tisíc předplatitelů. Společnost ovšem počítala s negativním výhledem. Dle něj se situace ještě měla zhoršit. Výhled kalkuloval se ztrátou dalšího milionu předplatitelů.

A to se potvrdilo po druhém kvartálu. Netflix skutečně reportoval, že má o celý milion předplatitelů méně. Nicméně trh reagoval zvýšenými nákupy. Díky čemuž akcie Netflix vzrostly o nemalá čísla. Jak je možné, že akcie Netflix rostly na ceně? Opět jde o očekávání, stejně jako u zmiňovaných sazeb. Netflix ve výhledu avizoval velkou ztrátu předplatitelů. A skutečně se odhad naplnil. Čili výsledek není horší, než s čím trhy počítaly. Jelikož se špatný fundament dávno do kurzu započítal, mohla cena zase nahoru.

Konkurence v poslední době značně zesílila. A to je důvodem, proč Netflix nebyl schopen držet čistý přírůstek předplatitelů. To ale neznamená, že čistý přírůstek nemůže být zase kladný. Podíl streamovacích služeb totiž pořád stoupá. To je bez pochyb. Trh je velký a proto je, kde brát nové zákazníky.

Jak si vede sektor streamovacích služeb?

Streamovacím službám se daří a jejich podíl na celkové sledovanosti soustavně stoupá. Čili se drží dosavadní trend, který dle mého názoru znamená jediné. Klasickým televizním stanicím a kabelové televizi dochází dech. Domnívám se, že asi nezmizí úplně. Ale jejich tržní podíl může za jednu dekádu klesnout na úplné minimum. Pokud se nijak neadaptují na nový trend. O to se snaží například HBO.

Odvětví streamovacích služeb má každopádně stále kam růst. Konkurence je sice čím dál větší. Ale přesto lze na úkor klasických televizních stanic a kabelovek expandovat. A navíc z vysoké konkurence čerpá hlavně spotřebitel.

Podíl na trhu streamovacích služeb
Podíl na trhu streamovacích služeb za červen 2022. Zdroj: seekingalpha.com (1. 8. 2022)

Jenom za červen činil podíl streamovacích služeb více než jednu třetinu z celkového používání televizních přijímačů. Což je rekordní výsledek. Streamování se podílelo na 33,7 % celkové sledovanosti a ostatní formáty dosáhly zatím nejmenších podílů. Kabelová televize klesla, ale stále vede s 35,1 %. Zatímco „klasické“ televizní vysílání kleslo na 22,4 %. Podíl využití v rámci kategorie „jiné“ (hraní videoher) se vrátil na 8,8 %.

Ze streamovacích služeb Netflix se svými 7,7 % stále vede. A dokonce podíl Netflixu vzrostl o celý procentní bod. Na druhém místě je Youtube společnosti Google (Alphabet) se svými 6,9 %. Třetí příčku zaujímá služba Hulu (3,3 %), která není v tuzemsku příliš známá. Čtvrté místo obsadilo Prime Video (2,9 %) od Amazonu. Páté místo Disney+ a šesté HBO Max. Kategorie jiné streamovací služby zaujímají 9,9 %.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Netflix akcie: Jaký je výhled do budoucna?

Obecně vzato je výhled takový, že Netflix má zřejmě nejhorší za sebou. Počet předplatitelů by se již mohl stabilizovat. Během lockdownů Netflixu strmě stoupal počet zákazníků. A bylo logické, že během běžného období se tato čísla zkorigují. Navíc má firma v rukávu nové metody, které mohou přivést nové předplatitele.

Jednak chtějí zpoplatnit sdílení přístupových údajů k účtu a jednak chtějí uvést levnou službu obsahující reklamy. Zatím ale není zcela jasné, jak to celé bude fungovat. Teoreticky vzato to ale dle mého může leckoho motivovat, aby si službu zaplatil. Tohle jsou ovšem mechanismy, které se na ekonomice podniku projeví až s jistým zpožděním. Domnívám se, že nějakou změnu budeme moci sledovat nejdříve zhruba rok po jejich zavedení. To znamená ke konci roku 2023.

Je zde ale hrozba, že Spojené státy a globální ekonomika půjdou do recese. Netflix a ostatní streamovací služby patří mezi zbytné služby, bez kterých se člověk obejde. Navíc jde o nové odvětví, které ještě recesi vlastně nezažilo. Těžko proto odhadovat, o kolik předplatitelů v případě recese streamovací služby přijdou.

Fundamentální analýza akcie Netflix (NFLX)

Akcie Netflix dle kvartálního reportu meziročně zaznamenaly vzestup výnosů o 8,5 % na téměř 8 miliard USD. Přitom mezikvartálně je to zanedbatelný růst. Provozní zisk dosáhl 1,58 miliardy USD. To znamená meziročně pokles o 14,6 %. Mezikvartálně pokles o 20 %. Čistý zisk meziročně zaznamenal růst o 6,5 % na 1,44 miliardy USD. Mezikvartálně jde o pokles o 10 %. EBITDA se meziročně vyšplhala na 1,5 miliardy USD, jedná se o skoro 5% vzestup.

Hrubá marže je za druhý kvartál 41 %. Provozní marže dosahovala zhruba 20 %. V kontextu předešlých několika čtvrtletí patří údaj k těm lepším. Čistá marže je 18 %. Opětovně pohledem předešlých období jde o jeden z těch lepších výsledků.

Zisk a výnos za jednotlivé kvartály akcie Netflix
Zisk a výnos za jednotlivé kvartály. Zdroj: yahoo.com (1. 8. 2022)

Zisk na akcii (EPS) je 3,2 bodů. Ukazatel P/E je v současnosti 20 bodů a v kontextu s předešlými čtvrtletími jde o jednu z nejnižších hodnot. Jednoduše jsou akcie Netflix momentálně „levné“. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) dosahuje solidních 31 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) je 15,3 %. To stále patří k těm nejlepším výsledkům.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) je k prvnímu kvartálu téměř 1 bod a ukazatel běžné likvidity (current ratio) je též 1 bod. Oba ukazatele jsou na hraně. Jelikož je ale pohotová likvidita 1 bod, je jistota, že Netflix je schopen splatit všechny krátkodobé závazky okamžitě. V hotovosti proto Netflix drží 5,82 miliardy USD. Hotovosti každý kvartál znatelně ubývá. Kdežto v krátkodobých investicích nemá nic. Celkový oběžný majetek však dosahuje hodnoty 7,84 miliardy USD.

Celková aktiva firmy jsou v hodnotě 46,35 miliardy USD. Ty zaznamenaly meziroční růst o více jak 13 %. Celková aktiva společnosti soustavně rostou. Celkové závazky se nezměnily a dosahují 27,27 miliardy USD. Vlastní kapitál proto činí solidních 19,1 miliardy USD. Vlastní kapitál meziročně vzrostl o 37,6 %. Předešlé kvartály byl relativní růst ještě větší.

Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E dosahuje 0,9 bodů. Poměr dluhu vůči celkovým aktivům je 0,36 bodů. Celkový dluh představuje 16,91 miliardy USD. První ukazatel je na hraně a druhý je v učebnicovém rozmezí 0,3-0,6.

Technická analýza akcie Netflix (NFLX)

Akcie Netflix ke květnu ztratily zhruba 77 % ze svého historického maxima, které se datuje do listopadu minulého roku. Tudíž za pouhého půl roku titul přišel o většinu ze své původní hodnoty. Pokles to byl vskutku strmý, který se na delší dobu zastavil až v druhé polovině května.

Akcie Netflix našly spolehlivý support na S/R úrovni 170 USD. Ta prodejní tlak ustála. Na hladině trh konsolidoval po několik týdnů a teprve v druhé polovině července se kurz agresivněji odrazil směrem nahoru. Za pár týdnů se akcie Netflix zhodnotily o více jak 30 %.

Název společnosti Symbol Měna Tržní kapitalizace (v mld. USD) Zavírací cena předchozího dne Den Týd. Měs. Půl roku 1 rok
Netflix Netflix NFLX NFLX USD USD 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
Týdenní graf akcie Netflix
Týdenní graf akcie Netflix od konce roku 2017 do srpna 2022. Zdroj: Lynx Basic (01. 08. 2022)

Bohužel postup ceny akcie NFLX se zastavil na první klíčové rezistenci, která se nachází kolem 240 USD. Uvedená hladina v historii několikrát fungovala jako spolehlivý support. Nyní má kurz naopak problém level zespoda překonat.

Pokud si ale celkový akciový trh udrží svou dosavadní sílu, i akcie Netflix mohou prorazit skrze nynější rezistenci. Navíc trhy mají nyní jistou dobu čistý štít. Domnívám se, že kromě zveřejnění inflace za červenec (10. srpna), není nic, co by mohlo nějak závratně trhy poškodit a zamávat s očekáváním. Ale mějme na paměti, že právě neočekávané události jsou ty, které mívají nejen na trhy největší dopad.

Závěrem

Akcie Netflix mohou mít největší pády zřejmě za sebou. Co se týká úbytku předplatitelů, v krátkodobém horizontu se domnívám, že se situace též o moc nezhorší. Avšak úbytek předplatitelů Netflix nejspíš zaznamená i následující dvě čtvrtletí. Je vhodné také říci, že úbytek zákazníků se na hospodářství firmy projeví až se zpožděním. Nejdříve to dle mého uvidíme na obratu a provozním zisku po ukončeném třetím čtvrtletí. Jinak jsou hospodářské výsledky za druhý kvartál v kontextu doby dost slušné.

Obchodujte akcie Netflix prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart