Netflix logo
Akcie Netflix od minima z roku 2022 zaznamenaly velké kurzové zisky, které dosáhly zhruba 206 %. Za čerstvě ukončený rok 2023 dělá zhodnocení přes 65 %. Budou Netflix akcie v tomto roce pokračovat ve stejném duchu? Nebo dojde k negativnímu zlomu, který mnozí avizují?


Poznejte aktuální novinky o společnosti, rozbor grafu a hospodářských výsledků akcie Netflix. Pokud hledáte brokera pro obchodování akcií, klikněte zde.

Akcie Netflix: Počet předplatitelů roste

Netflix zaznamenává za třetí ukončené čtvrtletí minulého roku vyšší počet předplatitelů a tržby. Společností Wedbush objednaný průzkum trhu streamovacích služeb ukázal čistý nárůst počtu předplatitelů a rozšíření průměrného výnosu na uživatele v USA. Průzkum sledoval trendy pro čtvrté čtvrtletí a náhled do prvního čtvrtletí roku 2024.

Průzkum zjistil několik věcí. V USA se celkový počet předplatitelů zdá být zase o něco vyšší. Podíl předplatitelů streamovací služby s reklamou také vzrostl. Noví a vracející se předplatitelé se pravděpodobněji rozhodnou pro službu obsahující reklamu. Netflix nadále těží z uživatelů, kteří sdíleli své účty. Z nichž se rozhodlo alespoň 15 % připlatit si za funkce pro extra členy. Což vede k vyšším průměrným výnosům na uživatele.

Počet předplatitelů Netflix.
Počet předplatitelů Netflix. Zdroj: statista.com (2. 1. 2023)

Netflix zůstává na seznamu nejlepších titulů Wedbush. Přičemž očekávají, že Netflix vygeneruje výrazně více volného cash flow, než vedení společnosti naznačilo v posledním reportovaném kvartále.

„Netflix našel správný vzorec s globální tvorbou obsahu, vyvažováním nákladů a zvyšováním ziskovosti, zatímco jejich krok proti sdílení hesel a nakonec úroveň předplatného s reklamou by měly dále zvýšit generování cash flow.“

Analytici Wedbush

Wedbush věří, že Netflix by měl být hodnocen jako nesmírně zisková společnost, ačkoliv s pomalejším růstem. Nový reklamní byznys společnosti by měl začít přinášet ovoce v roce 2024. Navíc nová úroveň předplatného s reklamou má snížit odchod zákazníků, a dokonce přilákat nové předplatitele.

Pozitivní výhled pro akcie Netflix byl částečně založen na tom, že jejich zásah proti sdílení hesel povede jak k vyššímu počtu předplatitelů, tak k vyšším výnosů na jednoho předplatitele. Poslední kvartální výsledky a průzkum podporují tuto tezi. Mimo jiné očekávají další růst v nových čtvrtletích roku 2024, což by mělo vést k expanzi volného cash flow, protože Netflix udržuje náklady pod kontrolou.

Společnost Netflix oznámí výsledky čtvrtého čtvrtletí 23. ledna. Konsensus analytiků počítá s tím, že společnost dosáhne zisku 2,23 dolaru na akcii při tržbách 8,7 miliardy dolarů.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Netflix dostal v Německu pokutu

Společnost Broadcom uvedla, že okresní soud v Německu uložil Netflixu pokutu 7,05 milionu eur za porušení jejich patentu. Výrobce čipů uvedl, že pokuta byla za další porušení patentu Netflixem a vědomým porušením soudního rozsudku ze 14. září.

Patent pokrývá klíčové funkce, které se často používají v kódování videa HEVC/H.265, které Netflix používá pro kódování a streamování obsahu Ultra HD pro své předplatitele.

Soud stanovil pokutu na 150 000 eur, nebo 15 dní vězení pro členy představenstva společnosti Netflix. A to za každý z 47 dní, kdy firma porušovala zákaz. Streamovací platforma může proti pokutě podat odvolání. Broadcom bude usilovat o další sankce za pokračující porušování tohoto nařízení společností Netflix.

Sankce za porušení zákazu zahrnují vládní pokuty až do výše 250 000 eur nebo až šest měsíců vězení pro členy představenstva porušující společnosti, celkem tedy až dva roky vězení.

Netflix se zaměřuje na dokončené sledovaní pořadů

Data shromážděná analytickou společností PlumResearch a zveřejněná platformou Variety Intelligence, ukazují, že Netflixu více záleží na dokončeném sledovaní pořadů než jen na hodinách sledování. To bylo i zdůrazněno ve zprávě o zapojení diváků, která byla dříve zveřejněna.

Například pořad The Upshaws se v reportu Netflixu umístil až na 1000. místě s 21,6 miliony hodin sledování. Pořad však získal 3,3 milionu jedinečných diváků v USA a více než 75 % z nich dokončilo sledování třetí série. Seriál Wednesday, který na začátku minulého roku vedl žebříčky sledovanosti, zaznamenal 65% míru dokončení v prvních 28 dnech. Naopak druhá série Shadow and Bone, která měla téměř 193 milionů hodin sledování a byla na 32. místě, byla přesto zrušena.

Po letech volání z různých stran Netflix konečně poskytl analýzu, které pořady jeho 247 milionů předplatitelů sleduje a jak dlouho.

Netflix byl tradičně strohý ohledně těchto dat, což generální ředitel Ted Sarandos uznal. Potvrdil, že širší data jsou opravdu důležitá a proto řekl, že nedostatek dat a transparentnosti měl nezamýšlený důsledek v podobě nedůvěry ke zveřejňovaným číslům. Proto chtějí zveřejňovat i širší data.

Netflix dle třetího kvartálního reportu za obsah v roce 2023 utratil 13 miliard dolarů. Netflix plánuje utratit kolem 17 miliard dolarů v roce 2024.

Akcie Netflix: Sázka na ekonomizaci, která nese ovoce

Netflix, Paramount a několik dalších mediálních společností sklízejí ovoce díky tomu, že opustily závod o nové předplatitele. Místo toho se zaměřují na větší ekonomizaci podnikaní. Což znamená, že se orientují na posílení ziskovosti i jinými způsoby než spoléhání se na příchod nových předplatitelů.

Analytici Morgan Stanley proto zvýšili cenové cíle pro akcie Netflix a Paramount na 550 dolarů a 11 dolarů. S tím, že se ekonomika těchto společností začíná zřetelně zlepšovat.

„Změna médií směrem ke zvýšení ziskovosti snižuje ztráty streamovacích služeb napříč sektorem.“

Analytici Morgan Stanley

Poukazují na to, že Netflix jako lídr trhu ve streamování zvyšuje tímto způsobem svou ziskovost. V důsledku toho společnost Morgan Stanley zvýšila své odhady.

Analytici nadále očekávají 25% až 30% složenou roční míru růstu zisku na akcie Netflix v průběhu příštích čtyř let. Dodali, že výhled zisků se zvýšil a to na základě silnějšího amerického dolaru, protože společnost Netflix zavedla program na zajištění se vůči měnovému riziku. Jakmile se Netflix začal zajišťovat vůči měnovému riziku, i dopad měnových fluktuací bude v hlášených výsledcích se zpožděním.

Netflix zvýšil svůj repertoár her na 86 hratelných titulů

Netflix avizoval, že od konce roku 2023 bude mít k dispozici 86 vlastních her. Hry jsou zahrnuty v každém předplatném Netflix, které je bez reklam. Streamovací společnost Netflix poznamenala, že je ve vývoji asi 90 dalších her. Hry jsou určené na mobilní zařízení jako jsou chytré telefony a tablety. Jde o snahu, jak rozšířit své nabízené služby v rámci předplatných.

Mezi nadcházející hry v roce 2024 patří například pokračování simulace Cozy Grove od interního studia společnosti Spry Fox – Cozy Grove: Camp Spirit. Dále hra FashionVerse, kterou společnost označuje za první hru o módě vylepšenou umělou inteligencí, 3D mobilní hru s modely ve fotorealistických scénách, nabízející vyšší kreativitu všem hráčům.

Další hrou je Game Dev Tycoon, ve které se hráči stanou součástí herního průmyslu tím, že založí vlastní společnost pro vývoj videoher v 80. letech.

Další přicházející hry zahrnují Braid, Anniversary Edition. Dále Chicken Run: Eggstraction, The Dragon Prince: Xadia, Dumb Ways to Survive, Hades, Harmonium: The Musical a mnoho dalších.

Kromě toho bude vydána hra Rebel Moon, vyvinutá společností Super Evil Megacorp. Hra se odehrává po událostech ve filmu Rebel Moon – Část první: Dítě ohně a Rebel Moon – Část druhá: The Scargiver. Na platformě se objeví také hra dle populárního korejského seriálu Squid Game.

Fundamentální analýza akcie Netflix

Kvartální výsledky

Netflix akcie meziročně zaznamenaly růst výnosů o 7,77 % na 8,54 miliardy dolarů. Během jednotlivých kvartálů tedy výnosy soustavně rostou. Provozní výnos meziročně vzrostl o 25 % na 1,92 miliardy dolarů. Provozní náklady zůstávají stejné a za poslední reportovaný kvartál jsou ve výši 1,92 miliardy USD. EBITDA vzrostla o 5,85 % na 5,58 miliardy dolarů.

Výnos akcie Netflix
Výnos akcie Netflix. Zdroj: macrotrends.net (2. 1. 2024)

Čistý zisk v meziročním podání vzrostl o téměř 20 % na 1,68 miliardy dolarů. Zisk na akcii je 3,73 dolarů.

Zisk akcie Netflix.
Zisk akcie Netflix. Zdroj: macrotrends.net (2. 1. 2024)

Volné cash flow je i tentokrát na solidních číslech, 1,89 miliardy dolarů. Volné cash flow na akcii je 12,61 dolarů, což je nejvíce v historii firmy. Price to free cash flow je skoro 39 bodů. Price to earnings je k třetímu ukončenému kvartálu 37,65 bodů. Nyní skoro 49 bodů, protože cenový růst Netflix akcie byl v posledních týdnech znamenitý.

Free cash flow akcie Netflix.
Free cash flow akcie Netflix. Zdroj: macrotrends.net (2. 1. 2024)

Hrubá marže je za poslední kvartál skoro 42,27 %. Provozní marže představuje 22,44 %, což patří mezi nejlepší výsledky za sedm sledovaných období. Čistá marže je druhá nejvyšší, skoro 20 %.

Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je 21,23 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) dosahuje 12,11 %. Bohužel oba ukazatele pořád spíše klesají.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) a běžné likvidity (current ratio) je 1,3 bodů. Oba ukazatele tedy značí, že společnost Netflix je v rámci držené likvidity hodně robustní. Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E činí 0,76 bodů, což je ještě v míře slušné robustnosti.

V hotovosti společnost Netflix disponuje s částkou 6,84 miliard dolarů. V krátkodobých investicích je zhruba 1 miliarda dolarů. V cash on hand (součet obou úrovní) společnost disponuje 7,87 miliardy dolarů. Vlastní kapitál vzrostl o 7,7 % na 22,11 miliardy dolarů.

Celkový dluh představuje 16,76 miliard dolarů. Čistý dluh je 8,9 miliardy dolarů.

Technická analýza akcie Netflix

Jak bylo zmíněné hned v úvodu, akcie Netflix od poloviny roku 2022 zaznamenaly velmi solidní kurzový vývoj, který k současnému vrcholu celkově přinesl zhruba 206% zhodnocení. Za celý minulý rok se Netflix akcie zhodnotily o 65 %. Kdokoliv tedy v roce 2022 nakupoval po těch mohutných cenových propadech, mohl si vskutku skvěle zhodnotil své portfolio.

Na tomto konkrétním příkladě se právě ukazuje, že se v určitých situacích vyplácí nakupovat po opravdu velkých kurzových poklesech. Čím nižší nákupní cenu získáte, tím nižší riziko s větším potenciálem výnosů do budoucna. Proto občas zmiňuji, že se vyplácí mít u brokera nějakou hotovostní rezervu pro tyto situace. Samozřejmě, k tak hlubokým cenovým poklesů dochází jenom párkrát za dekádu. Nikdy ovšem nevíte, kdy přesně to přijde. Proto není na škodu být připravený.

Loading ...
Název společnosti Symbol Tržní kapitalizace (v mld. USD) Zavírací cena předchozího dne Den Týd. Měs. Půl roku 1 rok 5 let
Netflix NFLX 288,50 653,26 2,47 % 4,35 % 9,10 % 41,77 % 50,33 % 97,03 %
Akcie Netflix: dlouhodobý graf
Týdenní graf akcie Netflix od začátku roku 2018 do ledna 2024. Zdroj: LYNX+ (2. 1. 2024)

Co se týká zhodnocení cenového vývoje z posledních měsíců, Netflix akcie, stejně jako celkový trh, na přelomu léta a podzimu znatelně klesly. Kurz akcií svůj propad zastavil na supportu kolem 334 dolarů. Velmi rychle nastal agresivní odraz, díky čemuž se cena akcie Netflix vrátila zpátky nad zaznačenou rostoucí trendovou čáru. To lze považovat za pozitivní signál, protože trh zkrátka pokračuje v trendu.

Nyní konsoliduje na úrovni 472 dolarů, což je pásmo, které kurz před několika týdny úspěšně prolomil. Jestli kurz akcie Netflix současnou úroveň využije pro novou růstovou vlnu, se možná brzy přesvědčíme. Jestli však trh o zmíněné pásmo přijde, je to logicky špatný signál.

Závěrem: Trh již zřejmě propsal zlepšující se fundament akcie Netflix

Akcie Netflix se na přelomu 2021 a 2022 hrozivě propadaly. Společnost ovšem pohotově reagovala směrem k větší ekonomizaci svého podnikání, což je z hodnotového hlediska super. Nešlo jenom o plané sliby, ale společnost dle mého opravdu zkusila svou špatnou situaci nějak vyřešit. A zatím se zdá, že se jim to daří.

Rok 2024 může být podle mého názoru přesto pro titul velmi těžký. Za prvé bych si dovolil tvrdit, že trh již zlepšený výhled pro hospodářský vývoj propsal. Za druhé je tu velké riziko v podobě slabého spotřebitele, hlavně v USA. Americký spotřebitel je v současnosti pořád dost silný. Nicméně vysoká inflace a vysoké úrokové sazby udělaly své. Domnívám se, že silná spotřeba doposud zůstala zachována díky ohromným přebytkům v úsporách, silnému trhu práce a expanzi dluhu z kreditních karet.

Aby zůstal Netflix úspěšný i v roce 2024, americký spotřebitel musí proto také zůstat silný. Což je už od konce roku 2022 nejčastějším tématem analytiků a ekonomů.

Přečtěte si také:

Použité zdroje:

Editorial credit: FellowNeko / Shutterstock.com

Seekingalpha: Broadcom wins patent infringement case against Netflix in Germany (02.01.2023); www.seekingalpha.com/news/4049730-broadcom-wins-patent-infringement-case-against-netflix-in-germany?

Seekingalpha: Netflix subscriber, revenue numbers trending higher: Wedbush (02.01.2023); www.seekingalpha.com/news/4049180-netflix-subscriber-revenue-numbers-trending-higher-wedbush?

Seekingalpha: Netflix: just because we watched, doesn’t mean it stays (02.01.2023); www.seekingalpha.com/news/4048744-netflix-just-because-we-watched-doesnt-mean-it-stays?

Seekingalpha: Netflix, Paramount, others seeing benefits amid streaming profitability push: MS (02.01.2023); www.seekingalpha.com/news/4047426-netflix-paramount-seeing-benefits-amid-streaming-profitability-push-ms?

Seekingalpha: Netflix unveils list of games set to come in 2024 (02.01.2023); www.seekingalpha.com/news/4046022-netflix-unveils-list-of-games-set-to-come-in-2024?

Nejlepší a nejhorší akcie významných indexů

Které akcie hlavních indexů v poslední době nejvíce vzrostly a které klesly? Jaké jsou nejlepší akcie v roce 2024? Které cenné papíry dosáhly za posledních 5 let nejlepší výkonnosti a které naopak zaznamenaly propad? Poznejte nejlepší a nejhorší akcie dle jejich cen u těchto indexů: DAX, MDAX, Euro Stoxx 50, Dow Jones, Nasdaq 100.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart