Netflix akcie zaznamenaly během první poloviny roku 2022 obrovské ztráty. Avšak během druhé poloviny roku kurz vzrostl o více jak 100 %, což si ukážeme na cenovém grafu. Uvedeme si i několik novinek a podíváme se na podíly sledovanosti jednotlivých VOD služeb, kam se řadí i Netflix. Společnosti se nedaří získat předplatitele pro jejich nové balíčky s reklamami, díky čemuž ztrácí i reklamní inzerenty.

Nebude chybět ani rozbor hospodářských výsledků a graf akcie Netflix, na kterém si ukážeme důležité oblasti pro další možný vývoj ceny této akcie.

Netflix investuje do nového produkčního studia v New Jersey

Netflix oznámil, že chce odkoupit Mega Parcel z Fort Monmouth za 55 milionů USD za účelem vybudování nejmodernějšího výrobního zařízení. Netflix tímto krokem chce vybudovat jedno z největších plně integrovaných produkčních zařízení na světě. Jak název místa napovídá, původně jde o vojenskou základnu. Zde chce Netflix začít s filmovou a televizní produkcí. Netflix již dostal k nákupu od státního úřadu zelenou.

Celková investice do nového hubu má představovat až 850 milionů USD. Součástí zařízení bude 12 zvukových scén a pomocné produkční prostory s velkým zázemím. Studio bude konkrétně určené pro natáčení celovečerních filmů a seriálů. Touto investicí se dle Netflix vytvoří 1 400 až 2 200 nových pracovních míst.

Avšak s výstavbou se začne nejdříve až během druhé poloviny roku 2024. Po dokkončení by místní produkce mohla během 20 let vygenerovat až téměř 9 miliard USD.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Nový levnější balíček obsahující reklamy není úspěšný

Netflix na začátku listopadu spustil nový balíček pro předplatitele, který má být levnější. Je ovšem pro diváka „zatížen“ reklamou. Netflix si od toho sliboval jednak příjmy z reklamy a jednak menší odliv předplatitelů. Netflix v roce 2022 vůbec poprvé začal ztrácet předplatitele. Jelikož lidé zřejmě začali šetřit kvůli zhoršující se makroekonomické situaci.

Společnost ale není s poptávkou po tomto balíčku zrovna spokojená. Respektive nevede to k velkému nárůstu počtu předplatitelů. Přestože plán stojí pouze necelých 7 USD za měsíc. Od uvedení balíčku Netflix zaznamenal 9 % nových registrací za listopad. Z toho je 57 % staronových diváků, kteří se ke službě vrátili. Zatímco 43 % předplatitelů akorát přešlo z dražšího předplatného na levnější.

Uvedený balíček není v této podobě na trhu nic nového. Protože jej již nějakou dobu nabízí konkurenční streamovací služby jako jsou HBO Max, Disney+, Hulu a další.

Zatím je ještě brzo na větší soud, protože služba byla teprve nedávno uvedena. Domnívám se, že ani Netflix přesně neví, kolik reklam má do předplatného vtěsnat. Respektive že zatím hledá úroveň, kolik reklamního obsahu předplatitelé vlastně snesou, aby to bylo pro firmu a inzerenty rentabilní.

Netflix letos zakáže sdílení hesel

Nový balíček přišel s jistým předstihem před realizací zákazu sdílení hesel u předplatitelských účtů Netflix. Společnost avizovala, že od nového roku již nebude možné hesla sdílet. Nebylo ale zrovna dostatečně specifikováno, jak toho chtějí technicky docílit.

Osobně vidím možnost skrze autorizaci konkrétních zařízení. Což opravdu Netflix v určité formě zavedl. Ale i tam si může předplatitel autorizovat zařízení kamaráda. Poté ještě vidím možnost skrze IP adresu. Ale to je též problematické, když má většina uživatelů internetu dynamickou IP adresu.

Netflix si zatím vybral dle mého názoru ne zcela vhodnou cestu. A to v podobě navýšení ceny, když se nedíváte na svých zařízeních a na tom samém místě. Za profil mimo domácnost je nutno si připlatit další 3 USD. Což Netflix otestoval již v minulém roce ve státech jako jsou Chile a Peru. Momentálně ale nejsou žádné zprávy, že by Netflix opravdu svoje avízo realizoval i kdekoliv jinde. Zatím je možné hesla sdílet, protože to jednoduše pořád funguje.

LYNX
WEbinář


Velký výhled na rok 2023
Příležitosti, hrozby a očekávaný vývoj na akciových, měnových a komoditních trzích. Získejte přehled a připravte své portfolio na rok 2023 s profesionálním traderem Tomášem Hykelem. Přihlaste se na novou webinářovou sérii LYNX. Druhý díl proběhne 21. 3. od 19:00.

Inzerenti nejsou spokojení se sledovaností reklam na Netflixu

Nízká poptávka po předplatitelském balíčku s reklamami má i jiný negativní důsledek. Někteří inzerenti jsou velmi nespokojeni se sledovaností. A proto část z nich žádá o vrácení peněz. Jelikož měli mít ze strany Netflixu záruky sledovanosti, čehož nebylo dosaženo.

Netflix na rozdíl od klasických televizních stanic možnost vrácení peněz nabízí. Jelikož inzerent vlastně platí za konkrétní počty oslovených diváků. A pokud nejsou čísla uspokojivá, je zde možnost získat alespoň část peněz zpátky.

Podíl streamovacích služeb za listopad vzrostl

Za listopad 2022 zaznamenaly streamovací služby další růst podílu na využití televizních přijímačů. Streamovací služby v polovině roku roku 2022 převzaly štafetu, co se týče nejsledovanější služby. Respektive do té doby trhu dominovala kabelová televize. Od té doby se ovšem mezi těmito segmenty vytvořil slušný spread. Ke konci listopadu dosahoval až 6,4 procentních bodů. Jenom za listopad podíl sledovanosti VOD vzrostl o 10,2 % na 38,2 %.

A meziročně podíl streamovacích služeb zaznamenal nárůst až o 41 %. Kdežto kabelová pozice každým měsícem znatelně ztrácí. Domnívám se, že tato služba bude časem zcela vytěsněna. Dle mého mají streamovací služby pořád kam růst. Trend se ovšem zrychluje a velmi brzy může dojít k nasycení trhu.

Podíl streamovacích služeb
Podíl streamovacích služeb. Zdroj: seekingalpha.com (3. 1. 2023)

Co se týká konkrétních VOD, na prvním místě je s podílem 8,8 % Youtube. Na druhé místo se řadí Netflix s podílem 7,6 %. Hulu je na třetím místě s 3,9 %. Čtvrté místo zaujímá s 2,6 % Prime Video. Disney+ je na pátém místě, HBO max na šestém. Pluto TV je na posledním. Zbytek VOD představuje 11,3 % z celkového podílu.

Fundamentální analýza Netflix akcie

Kvartální výsledky

Netflix akcie meziročně zaznamenaly vzestup obratu o 5,91 % na necelých 8 miliard USD. Provozní zisk meziročně klesl o 12,66 % na 1,53 miliardy USD. Provozní náklady jsou ve výši 1,6 miliardy USD. Jsou oproti druhému kvartálu o 100 milionů nižší.

Čistý zisk meziročně zaznamenal pokles o 3,51 % na 1,4 miliardy USD. Co se tedy týče zisku, Netflix se až na jeden kvartál drží pořád na podobných číslech. EBITDA meziročně vzrostla o více jak 10 % na 5,27 miliardy USD.

Zisk a výnos Netflix akcie
Zisk a výnos Netflix akcie. Zdroj: yahoo.com (3. 1. 2023)

Hrubá marže je za třetí kvartál 39,6 %. Provozní marže je 19,34 %. Což patří mezi slabší výsledky. Ale není to oproti předchozím kvartálům takový rozdíl. Pro čistou marži platí to samé, 17,64 %.

Zisk na akcii (EPS) je 3,1 bodů. Ukazatel P/E je ke konci třetího kvartálu 21 bodů. Vzhledem k silnému růstu kurzu akcie Netflix nyní P/E činí 26,41 bodů. Pořád jde určitě o dobré úrovně. Netflix akcie jsou dle tohoto ukazatele historicky nejlevnější. Nesmíme ale zapomínat, že jde i o poměrně mladý titul.

Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) pořád mírně klesá, 28,15 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) taktéž, 14,63 %. Historicky ale vůbec nejde o špatné hodnoty.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) dosahuje 0,95 bodu a ukazatel běžné likvidity (current ratio) je též 0,95 bod. Obě hodnoty jsou proto de facto v pořádku. Když by bylo třeba, Netflix má dostatek likvidity pro umoření krátkodobých závazků. V hotovosti má společnost Netflix 6,11 miliardy USD. Výše hotovosti se za poslední rok příliš nemění. Hotovosti každý kvartál znatelně ubývá.

Celkové závazky dosahují 27 miliard USD, takže se příliš nezměnily oproti druhému kvartálu. Vlastní kapitál ale zase meziročně znatelně stoupl (+34 %), na 20,53 miliardy USD.

Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E dosahuje 0,8 bodů. Poměr dluhu vůči celkovým aktivům je 0,34 bodů. Oba ukazatele jsou proto v pořádku. V absolutním čísle celkový dluh činí 16,43 miliardy USD. Čistý dluh je 10,32 miliardy USD. Když by chtěl Netflix splatit všechen dluh, nedisponuje dostatečnou likviditou. Takže více jak 10 miliard USD dluhu zbyde.

Technická analýza Netflix akcie

Jak bylo zmíněno v úvodu, Netflix akcie se od poloviny roku 2022 zhodnotily o více jak 100 %. Hodně tomu dle mého pomohl i fakt, že se kurz titulu začal nacházet na rozumnějších cenách. Tedy z fundamentálního pohledu. Ten rapidní a strmý pokles se v létě zastavil na S/R levelu, který se rozprostírá kolem 170 USD.

Další support máme kolem 240 USD. Druhou zmíněnou hladinu musel kurz prvně prolomit, což lze považovat za nemalý úspěch. Cena akcie Netflix poté pokračovala až po S/R level 330 USD, kde tvrdě narazila. Díky tomu se ale kurz zhodnotil o slušná čísla. A mimo to není vše úplně ztraceno, protože kurz de facto pořád drží půlroční růstový trend. A navíc se zdržuje v blízkosti rezistence.

Název společnosti Symbol Zavírací cena předchozího dne Den Týd. Měs. Půl roku 1 rok 5 let
Netflix Netflix NFLX NFLX 320,37 320.37 2,50 % 2.5033554952087 8,20 % 8.2009884678748 3,54 % 3.5440643228756 45,04 % 45.042180115719 -12,16 % -12.159957202086 9,12 % 9.1214195520702
Týdenní graf akcie Netflix
Týdenní graf akcie Netflix od začátku roku 2018 do ledna 2023. Zdroj: Lynx+ (3. 1. 2023)

Zas na druhou stranu, akciový trh je dle mého obecně pořád hodně slabý. Platí medvědí trend. A s tím je nutno jaksi počítat. Každý býk jde svým nákupem proti aktuálnímu trendu. Leč je pravda, že ty největší ztráty má snad Netflix dle mého za sebou. To ale neznamená, že pokles nemůže pokračovat. Domnívám se ale, že by neměl pokračovat tak šíleným tempem jako v první polovině roku 2022.

Netflix akcie: Slovo závěrem

Hospodářské výsledky firmy se za třetí kvartál příliš nezhoršily, což je příjemným překvapením. Jelikož první dva kvartály minulého roku vypadaly dost špatně. Uvidíme ještě, jak na tom budou čísla za poslední kvartál. To leccos naznačí.

V každém případě se Netflix akcie dostaly na kurzové úrovně, které měly fundamentálně logiku. Proto to dle mého také investoři ocenili zvýšenými nákupy. Stále i platí, že akcie Netflix si snad ty nejhorší propady odbyly v minulém roce. Je ale moudré myslet na to, že medvědí trend na širším akciovém trhu přetrvává.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

Netflix, Inc. Third Quarter Earnings [online]. Vydáno 18. 10. 2022 [cit. 3. 1. 2023]. Dostupné zde.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart