Akcie AMD – přijde další vzestup?

Akcie AMD (Advanced Micro Devices) v poslední době zažily explozivní nárůst. Od dubna 2018 se jejich cena zvýšila z $10 na $33, to je nárůst o více než 230 % za pět měsíců. To je u akcií zavedených firem dost nevídané. Trh sice následně oslabil a spadl na $25, ale i tak akcie AMD přitáhla velkou pozornost, což se odrazilo ve vyšším proobchodovaném objemu. AMD je docela navíc často citována ve spojení s tématy, které jsou aktuálně v trendu, jako je AI, gaming, nebo kryptoměny.

Akcie AMD

Akcie AMD – mají potenciál ještě růst?

AMD profitovala především díky nárůstu poptávky po procesorech a čipech, která byla mimo jiné způsobena stále poměrně velkým zájmem těžit kryptoměny. S rostoucím časem je stále obtížnější krypta vytěžit a potřeba relativně levných a výkonných PC komponentů (především grafických čipů) tak přirozeně narůstá. Kombinace vysoké poptávky a nevydařených kroků firmy Intel dostala akcie AMD na výsluní Wall Street.

Otázkou je, zda je takový růst udržitelný, respektive zda ještě nějaký takový podobný může přijít. Firma AMD byla vždy jen malý bratr firmy Intel a doteď těžila hlavně z toho, že Intel nebyl schopen dodat odpovídající množství produktů. Z dlouhodobého hlediska má Intel ve srovnání s AMD mnohem větší kapacity pro výzkum, vývoj a implementaci nových produktů, a tak může poměrně rychle zase zabrat část trhu, kterou si nyní přisvojilo AMD.

AMD vs. Intel

AMD je výrobce mikročipů, stejně jako Intel. Tyto dvě firmy se ale liší v jedné zásadní věci. AMD pouze vyvíjí čipy, ale samotná produkce je outsourcovaná firmám jako je Taiwan Semiconductors. Intel, na druhé straně, má své vlastní fabriky, kde vyrábí své vlastní čipy, které sám navrhl. To může být na jedné straně výhoda a na druhé ne.

Výroba čipů je skutečně kapitálově dost náročná a zvýšení výrobní kapacity je tak relativně nákladné. AMD sice nedisponuje tak rozsáhlými zdroji, ale na druhou stranu má onu potřebnou flexibilitu a v případě, že bude její produkt úspěšný, nemá problém výrobu navýšit a rychle tak navýšit prodeje a profity.

Čtěte také >> 7 nejlepších biotechnologických akcií

AMD je tedy ve srovnání s Intel fundamentálně mnohem spekulativnější hráč a a je vidět a je vidět, že akcie AMD velmi silně reagují právě na přešlapy Intelu. Nebylo to poprvé co takto rychle vyrostly a může tedy jít o dobrý titul pro krátkodobější spekulanty hlavně v případě, že sledujete a umíte vyhodnotit dění v sektoru IT.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

Pohled analytiků na akcie AMD

AMD má za sebou dlouhou historii ztrát. V roce 2017 firma vykázala zisk ve výši $33 milionů a poslední dobou čísla strmě rostou. V posledních 12 měsících společnost vykázala profit $313 milinů a odhad na rok 2018 je $513 milionů. Predikce zisku pro rok 2019 se u analytiků pohybují o dalších cca 40 % výše a sahají k částkám kolem 800 milionů.

Graf AMD akcie

Samozřejmě jedna věc je odhad a druhá věc je reálný stav. To, zda AMD bude schopna dostát svému a raketově navyšovat zisky, neví nikdo. Faktem ale je, že ekonomická situace je příznivá a mikročipy i procesory se prodávají ve velkém. Cyklicita trhu samozřejmě může hrát svou roli a poptávka po produktech může v budoucnu stejně rychle upadnout, jako vzrostla.

Pakliže by se ale AMD podařilo naplnit očekávání analytiků a v roce 2019 vykázat profit velikosti $780 milionů, akcie se bude obchodovat při současné tržní hodnotě $27,2 miliard  na 35 násobku profitu z roku 2019.

Čtěte také >> Nejlepší vodíkové akcie

Vyjádření analytiků na budoucnost AMD akcií jsou veskrze pozitivní. Z 34 analytiků, kteří sledují akcie AMD, jich 14 doporučuje nákup, 15 doporučuje již nakoupené akcie držet a jen 5 radí prodávat. Z krátkodobého pohledu se AMD může jevit jako zajímavý tip, ale dlouhodobě to moc nevypadá, že by měl vedle Intelu šanci. Prudký nárůst předvedly akcie AMD i v roce 2000 a v roce 2007 a ani jednou si svou pozici neudržely.

Jak koupit akcie AMD?

Akce AMD lze nakoupit na americké burze Nasdaq za americké dolary, nebo na evropských burzách ve Stutgartu (IBIS) za Eura, či ve švýcarském Zürichu (EBS) za švýcarské franky.  Na Nasdaq je možné zobchodovat AMD i přes opce, futures nebo strukturované produkty.

S LYNX máte příležitost obchodovat akcie jednoduše a v prostředí nejpokročilejších platforem. Naše platformy disponují profesionálními obchodními nástroji. Navíc získáte přístup na trhy po celém světě. Více o obchodování akcií se dočtěte v průvodci pro obchodování akcií u LYNX.

Investujte do akcií AMD s LYNX

Díky LYNX získáváte nejširší nabídku trhů a produktů v ČR. Dostáváte přístup na více než 100 burz ve 30 zemích světa.

Akcie-AMD
Lukáš Koťátko

Lukáš Koťátko

Na finančních trzích se aktivně pohybuje od roku 2013. Obchoduje intradenní futures na americké akciové indexy.

Kontaktovat jej můžete e-mailem na l.kotatko@lynxbroker.cz.

Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05