Akcie Deutsche Bank: Blýská se po rekordním propadu ceny akcie na lepší časy?

Od poslední analýzy na akcie McDonald’s zase výrazně odbočíme, jelikož se tentokrát zaměříme na bankovní sektor. Konkrétně na akcie Deutsche Bank, protože se dlouhá léta jedná o velmi zajímavý (až kontroverzní) akciový titul.

Deutsche Bank se za poslední roky nevyhnula řadě skandálů a mezi investory se dokonce dlouhodobě spekuluje, zda tato banka vůbec dokáže přežít.

V dnešním článku se podíváme na hospodářské výsledky Deutsche Bank a rozebereme si cenový graf této akcie. Vedle fundamentální a technické analýzy se také zaměříme na aktuální výzvy, kterým tato německá banka čelí.

vstup do banky Deutsche Bank

Aktuální problémy Deutsche Bank

Jak bylo již řečeno, tato německá banka se dlouhodobě potýká s problémy, které se markantně promítají na akciovém trhu. Akcie Deutsche Bank k minulému roku ztratily dokonce na 95 % ze své all time high hodnoty. I přesto banka pořád funguje.

Pravdou je, že banka se řadí mezi tzv. too big to fail, což znamená, že je příliš velká na to, aby ji stát nechal krachnout. Pokud by stát nepomohl (tzv. bailout), měl by problém celý finanční sektor nejen v Německu, ale v celé eurozóně.

Velké banky a investoři na uvedený fakt samozřejmě spolehají. Přibližně před dvěma lety přišlo vedení banky s velmi radikálním plánem, ve kterém se kalkulovalo s masivním propouštěním a restrukturalizací společnosti.

Snížení stavů a restrukturalizace v Deutsche Bank

Počítalo se s 15 až 20 tisíci propuštěnými zaměstnanci, kteří však měli na odstupném získat přibližně 5 miliard eur. Jedná se tedy o jednu z největších a nejnákladnějších personálních čistek za poslední dekády.

Je potřeba si uvědomit, že u obrovských institucí, které jsou velmi strukturované, není jednoduché dosáhnout snížení zaměstnaneckého stavu. Když bych to měl ještě více zjednodušit, manažeři poboček sami sebe z práce nevyhodí, když je byznys nerentabilní. Proto musí impuls přijít ze samotného vedení a pak se vylidní i celá patra budov, které banka vlastní.

K tomu docházelo i během roku 2008 díky finanční krizi. Samotná restrukturalizace může trvat roky a nese s sebou velké náklady. I díky tomuto procesu Deutsche Bank dosáhla za první rok (2019) ztrátu čítající 5,27 miliard eur.

Co se týče novějších zpráv, banka na konci minulého roku oznámila, že propustí dalších 2 300 zaměstnanců z administrativních pozic a to do roku 2022. Restrukturalizace tedy pořád probíhá.

Deutsche Bank a praní špinavých peněz

V průběhu roku 2020 unikly na veřejnost dokumenty americké vlády, které vypovídaly, že Deutsche Bank a jiné velké banky prováděly nelegální transakce, které spadají pod praní špinavých peněz. Skandál se týka transakcí v objemu 200 miliard eur, které banka uskutečnila v letech 2007 až 2015.

Deutsche Bank pak v druhé polovině roku 2020 dostala pokutu od německého regulačního orgánu kvůli zpoždění dat o praní peněz v objemu 13,5 milionů eur.

Na začátku letošního roku se bankovní ústav domluvil s americkým regulačním orgánem na pokutě v celkové výši 125 milionů USD. Pokuta byla ovšem vyměřená i vzhledem k obviněním z manipulací na trzích s drahými kovy.

Tím ovšem kauza neskončila, protože americké a něměcké regulační orgány stále nejsou spokojeny s tím, jak Deutsche Bank postupuje s procesy, které by měly nelegálním transakcím zcela předcházet. Federální rezervní banka čerstvě avizovala, že pokud něměcká banka nepokročí se systémem kontrol proti praní špinavých peněz, udělí jim další sankce.

Kolaps amerického fondu Archegos

Před několika týdny zkolaboval investiční fond Archegos, který využíval prostředky velkých bank k velmi rizikovým investicím. Dle dostupných informací se fondu tento rizikový přístup docela dlouhou dobu vyplácel. Nicméně se cosi pokazilo a pozice fondu se dostaly do masivní likvidace. Tudíž miliardy USD velkých bank byly nenávratně ztraceny. Výjimkou je ovšem Deutsche Bank, která dokázala svůj kapitál z fondu velmi rychle stáhnout.

Deutsche Bank prý zjistila, že Archegos není již nadále schopen dodávat potřebný kolaterál pro všechny otevřené pozice, což dříve nebo později započne kaskádu likvidací. Povedlo se jim tedy včas vše prodat a tím svoje prostředky zachránit. Ovšem ostatní banky jako je Credit Suisse takové štěstí neměly. Ztráty čítají na desítky miliard USD.

Čím se Deutsche Bank zabývá?

Deutsche Bank je vůbec největší německou bankou s historií sahající až do roku 1870. Má sídlo ve Frankfurtu nad Mohanem. Co se týče velikosti, je na 21. světové příčce. Banka má pobočky po celém světě. Nejdůležitější jsou v Londýně, New Yorku, Singapuru, Hongkongu a Sydney. Jednu pobočku Deutsche Bank nalezneme i v Praze.

V Německu má banka dle nejnovějších dat na 44 600 zaměstnanců. Celosvětově má přes 84 000 zaměstnanců. V Itálii má banka druhý největší počet klientů hned po Německu. Banka je kótovaná v německém indexu DAX.

Deutsche Bank má čtyři divize – investiční, korporátní, soukromou a správu majetku. Největší německá banka byla ve velké míře zapletena s tzv. CDO (colaterized debt obligation), které způsobily nafouknutí bubliny na americkém realitním trhu.

Když došlo ke krachu, banku to silně zasáhlo. Od té doby má velké problémy, které se ovšem snaží řešit například skrze řečenou strukturalizaci. Jak jsme si i řekli, Deutsche Bank byla zapletena do několika skandálů, které poškodily její reputaci.

[E-book ZDARMA]: 14 praktických tipů, jak se stát lepším investorem

Objevte jak zvýšit úspěšnost svých obchodů. V knize naleznete praktické tipy pro money management, jak si vést obchodní deník, principy řízení rizika či psychologii investování.

14 PRAKTICKÝCH TIPŮ, JAK SE STÁT LEPŠÍM INVESTOREM
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.

Fundamentální analýza akcie Deutsche Bank (DBK)

Rovnou uvedu, že akcie Deutsche Bank po fundamentální stránce v posledních několika letech soustavně ztrácela. Nicméně rozhodující budou až data, které získáme po dokončené restrukturalizaci. Je totiž zřejmé, že proces bude dost nákladný. Ovšem hned první kvartál letošního roku vypadá slibně, což je již možná vytoužený efekt z redukce stavů uvnitř instituce.

Účetní období Q1 2021

Co se týče konkrétních čísel za první kvartál letošního roku, celkové příjmy čítají 8,64 miliard USD, což implikuje mezikvartálně růst o cca 25 %. Veřejnost tuto zprávu přijala dost kladně, protože tak pěkný výsledek banka dlouho nepřinesla.

Když přejdeme k operačním výnosům za první kvartál roku 2021, Deutsche Bank dosáhla 1,58 miliard USD, což je mezikvartálně skok o 561 %. Vzhledem k tomu, že operační výnos získáme odečtením všech operačních nákladů jako jsou mzdy, je skutečně velice možné, že tak horentního zlepšení bylo dosaženo díky restrukturalizaci.

Společnost za první kvartál dosáhla čistého zisku 1 miliardy USD, takže máme mezikvartálně další skok o 581 %. EPS je na 0,47 bodech, kde je také ohromný nárůst o 640 %. Ukazatel P/E ukazuje 14,67 bodů. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je téměř nulová (0 %).

Účetní období FY 2020

Nyní se dostáváme k hospodářským výsledkům za celý rok 2020, kdy celkové příjmy meziročně klesly o 12 % na 33,35 miliard USD. Operační výnosy naopak stouply o 361 % na 1,54 miliard USD. Čistý zisk se zvýšil o 109 % na 495 milionů USD. Společnost dokázala vygenerovat volné cash flow o 25 miliardách USD. Uvedené číslo je o 348 % vyšší, než v roce 2019.

EPS se meziročně zvýšilo o 109 % na 0,23 bodů. Ukazatel P/E ukazuje 38 bodů. Jak často opakuji, konzervativní hodnota je do nějakých 19 bodů, což tedy akcie Deutsche Bank převyšují. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je i za celý rok 2020 téměř nulová (0 %).

Technická analýza akcie Deutsche Bank (DBK)

Pro technickou analýzu si zvolíme týdenní graf, abychom měli lepší přehled o dění za předešlá léta. Ještě jednou upozorňuji, že hodnota akcie Deutsche Bank je v dlouhodobém medvědím trendu. Historické maximum se datuje k roku 2007 a činilo 86,234 eur. Od té doby trvá soustavný pokles a během pandemie covidu z minulého roku byla celková ztráta cca 95 %. K dnešnímu dni je ten rozdíl přibližně 85 %, takže z historického hlediska je titul stále dost levný.

Akcie Deutsche Bank

Týdenní graf akcie Deutsche Bank

Zvětšit

Abychom se ale už dostali k price action z grafu, v březnu 2020 se vytvořilo all time low na 4,45 eur. Od té doby cena akcie Deutsche Bank soustavně roste. Dá se říct, že si drží zdravý trend. Ze střednědobého hlediska je proto titul docela silný a myslím si, že je to i reakce na poslední ekonomická data a snahy o restrukturalizaci. Prostě se uvnitř instituce cosi děje a investoři na to pravděpodobně spekulují. Jestli se vše bude ubírat tím správným směrem, nákupní tlak časem vzroste, což cenu pošle výš.

Co se týká cenových pásem, před několika týdny se podařilo překonat S/R pásmo okolo 11 eur. Jednalo se o vcelku silné pásmo, takže samotný průraz je jistě nemalým úspěchem. Hladinu trh následně využil jako odrazový můstek a nyní kurz směřuje k dalšímu S/R pásmu okolo 13,3 eur. Je dost velká šance, že trh nakonec rezistenci prolomí, ale asi ne na první pokus.

Z dřívějšího price action můžeme vypozorovat, že první dotyk znamenal pouze otestování a až pak byli nakupující schopni prorazit. Dokud každopádně kurz drží zaznačený trend podmíněný zakreslenou trendovou čárou, jdeme zkrátka nahoru. Býkům ovšem stojí v cestě několik blízkých S/R hladin – 15 eur, 16,7 eur a 19,5 eur. Určitě je dobré sledovat reakce ceny u trendové čáry. Pokud dojde k nalomení mladého uptrendu (průrazu trendovky), hrozí nebezpečí, že titul půjde na nové all time low.

Na indikátoru RSI není žádná anomálie (divergence), která by byla předzvěstí něčeho špatného. Aktuální hodnoty jsou přibližně 72 bodů, takže se trh dokázal dostat do překoupených hodnot, což je býčí znamení. Otázkou je, zda se nad 70 body dokáže i udržet. Zatím můžeme určitě konstatovat, že hodnoty nejsou nijak vysoké.

Závěrem

Z fundamentálního hlediska je zřejmé, že banka usilovně pracuje na své restrukturalizaci. Samotná čísla nejsou určitě nic růžového, ale vyplývá z nich pěkná dynamika, na kterou se dá případně vsadit. Kromě toho jsou akcie Deutsche Bank z relativního hlediska dost levné, takže finanční riziko je spíše menší. I když konzervativní investoři by se mnou nemuseli souhlasit, zejména s ohledem na dlouhodobé problémy této německé banky.

Co se týče technické analýzy, akcie Deutsche Bank drží více jak rok pěkný uptrend. Ale v kontextu posledních asi 14 let je trh medvědí. Pokud se bance povedlo nastartovat nutné změny, v cenovém grafu se to dříve či později projeví. Je proto možné, že maxinální dno na hodnotě 4,45 eur by mohlo být na dlouhou dobu poslední.

Obchodujte s akciemi Deutsche Bank u LYNX

Ať už jste intradenní obchodník nebo dlouhodobý investor, můžete využít vynikající nabídky společnosti LYNX, protože vám umožníme obchodovat s akciemiETF, futuresopcemi , CFD, či forexem za příznivé poplatky.

Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme profesionální vzdělávací webináře. U LYNX můžete obchodovat v reálném čase prostřednictvím profesionálních platforem.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn na více než 130 měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme analýzy trhu a novinky ze světa investic v rámci našeho LYNX zpravodajského a vzdělávacího portálu.

V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Cena Facebook akcie na rekordních úrovních. Firma dostala pokutu 270 mil. USD za WhatsApp

Solidní kvartální výsledky a růst Facebook akcie. Je správný čas na nákup? Pokuta od EU a problémy v USA. Analýza Facebook akcie jen pro vás.

Číst dále

Akcie Tilray: Podaří se investicí do MedMen dobýt konopný trh v USA?

Akcie Tilray a technická a fundamentální analýza. Investice do MedMen a spojení s konopnou firmou Aphria. Půjde cena TLRY opět nahoru?

Číst dále

Cena akcie Pfizer raketově roste. Je správný čas na nákup?

Akcie Pfizer a výsledky za 2. kvartál. Rozbor cenového grafu PFE. Pfizer a snahy o očkování dětí od 5 let. Vyplatí se teď kupovat akcie Pfizer?

Číst dále
Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05
  [E-book ZDARMA] 11 strategií investičních guru

Jak vybírají své akcie nejúspěšnější investoři na Wall Street? Kniha 11 Super strategií největších investičních guru Vám ukáže, jak si sestavit akciové portfolio podle těch nejlepších investorů na světě.

Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.
×