Akcie NIO – Nový leader elektromobility?

Akcie NIO působivě posiluje. Chvíli to vypadalo, že čínský výrobce elektromobilů zbankrotuje, ale společnost následně povstala z popela jako fénix.

Stále více společností se aktivně soustředí na výrobu elektromobilů. Tesla je stále favoritem na trhu, ale protože cena jejích akcií během velmi krátké doby extrémně posílila, investoři hledají levnější alternativy. Je NIO novým vyzyvatelem Tesly o prvenství na trhu s elektromobily?

Akcie Nio

Technologie 3. tisíciletí?

Elektromobily jsou dlouhodobě označovány za jeden ze symbolů budoucnosti. Ačkoli trh s vozidly na elektrický pohon v posledních letech nabral na obrátkách, počet automobilů plně poháněných elektřinou je stále omezený. Mnoho lidí naopak zastává názor, že elektrický pohon není udržitelný a jedná se o slepou uličku, a poukazují na výhody automobilů na vodíkový pohon.

Elektromobily značky Tesla jsou stále poměrně drahé, a proto mnoho společností pracuje na levnějších alternativách. NIO takové elektromobily nabízí, ale momentálně je aktivní pouze v Číně. Na světě je již registrováno více než 500 společností, které se zabývají fenoménem tzv. „‚new energy verhicle (NEV)“. NIO je však jedna z mála společností, která skutečně své produkty prodává.

[E-book ZDARMA]: 14 praktických tipů, jak se stát lepším investorem

Objevte jak zvýšit úspěšnost svých obchodů. V knize naleznete praktické tipy pro money management, jak si vést obchodní deník, principy řízení rizika či psychologii investování.

14 PRAKTICKÝCH TIPŮ, JAK SE STÁT LEPŠÍM INVESTOREM
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.

Co dělá NIO?

Investoři, kteří se zajímají o čínské akcie nebo o vzestup elektrického pohonu, již pravděpodobně NIO znají. Čínská společnost, která se původně jmenovala NextCar, podle vlastních slov vyvíjí vozy budoucnosti.

NIO je známá v Číně pod názvem Weilai, což lze volně přeložit jako „modrá obloha se blíží“. Společnost doufá, že její produkty přispějí ke snížení emisí v ovzduší. Toto „modré nebe“ je posláním a filozofií společnosti pro lepší budoucnost. Čína má obecně velký problém se znečištěním ovzduší ve velkých městech.

NIO je výrobce elektrických automobilů se sídlem v Šanghaji. Zakladatelem NIO je čínský podnikatel Bin Li. Společnost zaměstnává více než 9 000 lidí na 19 různých místech v Číně, USA a Evropě. Přestože má společnost v plánu prodávat svá auta po celém světě, jsou zatím v prodeji pouze v Číně. Mezi hlavní akcionáře společnosti v současnosti patří Tencent (16,3%) a Baillie Gifford (12,2%).

Dotace od čínské vlády

Peking zpočátku uvítal vizi NIO, jejíž produkty měly přispět k redukci nepříjemného znečištění ovzduší. Čína je navíc vždy nadšená domácími společnostmi, které chtějí konkurovat americkým společnostem (v tomto případě Tesla). Čínská vláda také elektromobily vnímá jako příležitost ke snížení zahraničního dovozu ropy. NIO tak od čínské vlády obdržela obrovské dotace, které však byly v roce 2020 zastaveny. Do roku 2025 čínská vláda očekává, že 20 % z celkového počtu prodaných automobilů v Číně bude poháněno alternativními zdroji energie – elektřinou nebo vodíkem.

Vláda nedávno oznámila, že sníží objem dotací o dalších 10 %, ale jejich trvání bude prodlouženo. Podle nového plánu Čína rozšíří dotace na nákup NEV do roku 2022. Dotace se však budou vztahovat pouze na osobní automobily, které stojí méně než 300 000 juanů (42 376 USD). Vláda tím mimo jiné vyloučí elektrická vozidla společností BMW a Daimler, které tento limit nesplňují. Čína v zásadě sníží dotace o 20 % v roce 2021 a o 30 % v roce 2022.

Pronájem baterií

Kupodivu výše zmíněný limit nesplňují ani vozidla NIO protože tyto modely také stojí více než 300 000 juanů. Společnost však přišla s chytrým plánem, který navíc ušetří peníze spotřebitelů. NIO chce umožnit klientům nakupovat svá auta bez baterií, které jim následně pronajímá, což zjednodušuje i jejich případnou výměnu při poruše. Plán společnosti „Battery as a Service“ (BaaS) umožňuje spotřebitelům ušetřit až 70 000 juanů z pořizovací ceny modelů NIO tím, že si pronajmou baterii svého vozu za zhruba 141 USD měsíčně.

„Cena baterie nebude zahrnuta do faktury za prodej vozidla ani do zálohy a splátky půjčky na auto. Výsledkem je, že cena modelu ES6, při započtení dotace od čínské vlády, klesla z 358 000 juanů na 273 600 juanů.

Tesla jako (největší) konkurent

Když byla společnost založena v roce 2014, byl okamžitě uveden na trh závodní vůz NIO EP9. Pro Elona Muska to byla velká rána, jelikož tento elektromobil svým výkonem převyšoval nejrychlejší model Tesly. Společnost, stejně jako Tesla a NVIDIA, zkoumá a vyvíjí také samohybné vozy v kombinaci s umělou inteligencí.

Cílem perspektivního start-upu bylo samozřejmě rozšířit elektromobily do celého světa. Za tímto účelem NIO také úzce spolupracuje se čtvrtým největším výrobcem automobilů v Číně: ChongQing Changan Automobile. Společnosti sdílejí výzkum a znalosti o prodeji elektromobilů. NIO chce vyrábět elektromobily pro „obyčejného člověka“, zatímco Tesla zatím cílí na drahé modely. NIO je tak spíše cenově dostupnější pro střední třídu. Prvních několik let se NIO zaměřuje výhradně na čínský trh.

Navzdory tomu, že NIO dosahuje zajímavého pokroku, Tesla je stále lídrem na trhu. V květnu NIO prodala 3 436 automobilů, zatímco Tesla v tomto měsíci prodala 11 468. NIO ES6 byl pátý nejprodávanější elektromobil v Číně.

NIO a koronavirus

Kvůli klesající poptávce na domácím trhu zažívá NIO obtížné roky. Poptávka byla navíc negativně ovlivněna snížením dotací. Společnost se také zpozdila s výstavbou nových továren, protože pro ně v některých městech neobdržela stavební povolení.

Ani koronavirová krize se NIO nevyhnula. Výroba musela být na několik týdnů zastavena. To nakonec vedlo ke špatným prodejním číslům a ztráty činily několik miliard USD. Na okamžik se zdálo, že NIO krizi nezvládne a cena akcií se zhroutila.

Společnost zachránila finanční injekce ve výši více než 1 miliardy USD od společnosti Hefei City Construction and Investment Holding. To v krátkodobém horizontu stačilo k překonání většiny finančních problémů. I přes globální pandemii v posledních měsících prudce vzrostl prodej elektromobilů. V březnu se tržby společnosti meziročně zvýšily o 11,7 % a bylo prodáno více než 1 500 vozidel.

Finanční údaje NIO

Elektromobily jsou stále relativně nový fenomén, který vyžaduje rozsáhlý výzkum a vývoj, což je mimořádně nákladné. Vysoké náklady byly také jedním z důvodů, proč NIO učinila (uspěchaný) vstup na akciový trh. IPO NIO proběhlo 12. září 2018 a čínský start-up z úpisu získal více než 1 miliardu USD, což bylo značně pod cílenou částkou 1,3 miliardy USD. Akcie NIO jsou zapsané na NYSE a upisovací cena byla 6,26 USD.

Krátce po IPO společnost vzrostla a o několik dní později akcie NIO dosáhla maxima 13,75 USD. Následující měsíce byly katastrofální a hodnota akcií se do září 2019 propadla na méně než 1 USD.

Společnost se také dlouhodobě potýká s negativním cash-flow. V roce 2016 byl volný cash-flow záporný ve výši 414 000 USD. V roce 2017 klesl na 825 528 USD a v roce 2018 klesl dokonce na 1,5 miliardy USD. Pokles o dalších 1,4 miliardy USD jsme zaznamenali i v roce 2019, ale tržby začaly v tomto roce prudce růst na 1,13 miliardy USD, což je o 60 % více než v předchozím roce.

Ve 3. čtvrtletí roku 2020 NIO očekává dodání 11 000 až 11 500 vozidel. To by mělo představovat čtvrtletní tržby v rozmezí 527 a 596 miliony USD. Pokud bude NIO pokračovat touto cestou, prodeje se v příštím období budou nadále výrazně zvyšovat. Společnost měla k 30. červnu 2020 hotovost v hodnotě přibližně 1,6 miliardy USD. Největším problémem společnosti, který musí neprodleně řešit, tedy zůstává pouze negativní cash-flow. V každém případě se zdá, že čínská vláda je nyní ochotna společnosti nadále pomáhat a prodloužila dobu dotací.

Cena prudce stoupá

Společnost zatím nedosahuje absolutně žádného zisku, ale doufá, že v krátkodobém horizontu rychle poroste. Mnoho analytiků vidí potenciál společnosti NIO a do akcií investuje stále více investorů. Cena akcií tak v poslední době ohromně vzrostla, a investoři by proto měli být opatrní. Ačkoli se NIO může stát druhou Teslou, existuje zde mnoho rizik. Společnost negeneruje žádný zisk a v budoucnu bude možná nucena sehnat nový zdroj kapitálu. Může se jednat o dluhopisový trh, nebo emisi nových akcií.

ds

Investujte do akcií NIO u LYNX

S LYNX můžete investovat do akcií NIO přímo na domácí burze. To našim klientům garantuje vysoký objem obchodování a úzký spread. Ať už jste intradenní obchodník nebo dlouhodobý investor, můžete využít vynikající nabídky společnosti LYNX, protože vám umožníme obchodovat s akciemiETF, futuresopcemi , CFD, či forexem za příznivé poplatky.

U LYNX můžete obchodovat v reálném čase prostřednictvím našich profesionálních platforem. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme profesionální vzdělávací webináře. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme analýzy trhu a novinky ze světa investic v rámci našeho LYNX zpravodajského a vzdělávacího portálů.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn na více než 130 měn. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Obchodujte akcie s LYNX

S LYNX je jednoduché vytvořit si diverzifikované portfolio. Pomůže Vám k tomu přístup na více než 100 burz ve 30 zemích světa. Zároveň máte možnost sledovat aktuální akciové tipy od LYNX , které mohou sloužit jako inspirace pro Vaše portfolio.

Investiční produkty

Investice do kávy: Nejlepší kávové akcie v roce 2021

Vše o investování do kávy. Historie kávy a aktuální situace na trhu s kávou. Futures a ETF na kávu. Využijte tipy na nejlepší kávové akcie.

Číst dále

SPAC mánie zachvátila svět investování! Co je SPAC a jak funguje?

✅Poznejte k čemu slouží Special Purpose Acquisition Company (SPAC) a jaké jsou výhody a rizika. Získejte znalosti o této populární formě vstupu na burzu!

Číst dále

Čínské akcie v nesnázích! Zastaví se propad akcie Alibaba?

Přísnější pravidla pro čínské akcie. Jak si aktuálně vede Alibaba? Čeká akcie Alibaba opět růst? Technická a fundamentální analýza včetně grafu jen pro vás!

Číst dále
Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05
  [E-book ZDARMA] 11 strategií investičních guru

Jak vybírají své akcie nejúspěšnější investoři na Wall Street? Kniha 11 Super strategií největších investičních guru Vám ukáže, jak si sestavit akciové portfolio podle těch nejlepších investorů na světě.

Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.
×